https://www.proz.com/forum/polish/2144-arbitraz_kudoz.html

Pages in topic:   [1 2] >
Arbitraz KudoZ
Thread poster: Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Apr 10, 2002

(Lenistwo nie powinno moze usprawiedliwiac gwaltu na jezyku polskim, ale dajcie mi jeszcze troche czasu zanim zaczne eksperymentowac z tym kodem html na polskie litery...)



Korci mnie forum, na ktorym moglibysmy zglaszac - z ciekawosci albo z pretensji - watpliwe rozstrzygniecia pytan KudoZ, majac na uwadze to, ze przynajmniej w jakiejs mierze (nie wiem dokladnie w jakiej) wpisy do slownika ProZ, zwanego dalej Glosariuszem, laduja w Google (na ktoryms z Forow powinien byc tak
... See more
(Lenistwo nie powinno moze usprawiedliwiac gwaltu na jezyku polskim, ale dajcie mi jeszcze troche czasu zanim zaczne eksperymentowac z tym kodem html na polskie litery...)



Korci mnie forum, na ktorym moglibysmy zglaszac - z ciekawosci albo z pretensji - watpliwe rozstrzygniecia pytan KudoZ, majac na uwadze to, ze przynajmniej w jakiejs mierze (nie wiem dokladnie w jakiej) wpisy do slownika ProZ, zwanego dalej Glosariuszem, laduja w Google (na ktoryms z Forow powinien byc taki post sprzed paru tygodni zatytulowany \"Google is crawling ProZ\"), a wiec stwarzaja pewne fakty jezykowe, na ktore ludzkosc moze sie nastepnie powolywac. Odpowiedzialnosc za slowo powinna byc zawsze wielka. W dobie Internetu okazuje sie, ze musi byc jeszcze wieksza.



Mam pierwszy przyklad. Z czystej ciekawosci chcialbym zaprosic osoby kompetente o powrot na chwile do pytania o NPV http://www.proz.com/kudoz/179774?



Pojawily sie 4 wersje, kazda poparta takim lub innym autorytetem:



wartość bieżąca netto

Aktualna Wartość Netto

zaktualizowana wartosc netto

obecna wartosc netto



Pytanie: czy ktoras z tych wersji przewaza na rynku? Podkreslam: na rynku. I chcialbym, aby to wlasnie bylo kryterium w naszym arbitrazu: usus.



Czy odpowiedz wpisana do Glosariusza nie powinna zawierac alternatyw?
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 11:23
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Popieram Apr 10, 2002


Jak najbardziej popieram tę propozycję oraz stworzenie odpowiedniego forum (w ramach naszego polskiego forum, bo z innymi trudno będzie nam polemizować).

Moim zdaniem jest to bardzo ważny argument, aby nasze ropozycje odpowiadały realiom, a nie były wytworami czyjejś fantazji, na co jest wiele przykładów.

Poza tym czasami zadający pytanie wybierają może nie tę najlepszą wersję z proponowanych - z najróżniejszych powodów, czasami z pośpiechu, a po wybor
... See more

Jak najbardziej popieram tę propozycję oraz stworzenie odpowiedniego forum (w ramach naszego polskiego forum, bo z innymi trudno będzie nam polemizować).

Moim zdaniem jest to bardzo ważny argument, aby nasze ropozycje odpowiadały realiom, a nie były wytworami czyjejś fantazji, na co jest wiele przykładów.

Poza tym czasami zadający pytanie wybierają może nie tę najlepszą wersję z proponowanych - z najróżniejszych powodów, czasami z pośpiechu, a po wyborze pojawiają się nowe, a czasami być może ze względów osobistych preferencji. Przy czym chciałbym podkreślić, że każdy ma do takich preferencji prawo, ale są obiektywne sformułowania (przykład Jacka), które należy zachować, albo są pewne terminy, dla których odpowiedników nie ma i należy wybrać ten najlepszy, bo tu mamy w pewnym sensie rolę osób kształtujących język.



Pozdrawiam wszystkich

JC



PS

Strona jest zakodowana, można pisać po polsku
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 11:23
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Arbitraz Apr 10, 2002

Witam!

Sam pomysl stworzenia takiego forum jest na pewno dobry. Na poczatek oczywiscie wystarczy otworzyc kolejny watek - inne formy wymagalyby zapewne zmian w serwisie.

Od razu nasuwa sie pytanie, kto bedzie tym ostatecznym arbitrem elegancji jezykowej? Konkretna osoba, czy vox populi (glosowanie)?

Wracajac do konkretow, sprawdzilem na Google. Oto efekty:

* wartosc obecna netto 542 trafienia

* wartosc biezaca netto 472 trafienia... See more
Witam!

Sam pomysl stworzenia takiego forum jest na pewno dobry. Na poczatek oczywiscie wystarczy otworzyc kolejny watek - inne formy wymagalyby zapewne zmian w serwisie.

Od razu nasuwa sie pytanie, kto bedzie tym ostatecznym arbitrem elegancji jezykowej? Konkretna osoba, czy vox populi (glosowanie)?

Wracajac do konkretow, sprawdzilem na Google. Oto efekty:

* wartosc obecna netto 542 trafienia

* wartosc biezaca netto 472 trafienia

* wartosc aktualna netto 351 trafien

* wartosc zaktualizowana netto 155 trafien

Jestesmy w tym momencie o tyle madrzejsi, ze wartosc obecna istotnie przewaza. Czy jednak te wyniki pozwalaja skazac na banicje wartosc biezaca i aktualna? Chyba nie, skoro wystepuje w tylu dokumentach. Jedyna konkretna wskazowka - raczej unikac wartosci zaktualizowanej.

Ale zgadzam sie, ze w przypadkach rzeczywiscie watpliwych powinna byc dyskusja i mozliwosc skorygowania wpisow do slownika. Oby tylko nie skonczylo sie to jak u Turkow ...

I jeszcze jeden problem - czy ta dyskusja tez bedzie moderowana?



Pozdrawiam

Andrzej
Collapse


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Gdyby mialo dojsc do rekoczynow... Apr 10, 2002

...to dyskusja powinna byc moderowana. (Magda, co Ty na to?)



Moderowac meritum sie oczywiscie nie da. Dzieki, Andrzeju, za zbadanie statystyki. W tym konkretnym przypadku, ktory zaliczylbym do latwych (jak na razie - nie mowmy hop), proponowalbym odczekac kilka dni i jezeli nie bedzie nowych opinii, proponowalbym zmodyfikowac (moimi rekami) wpis do Glosariusza poprzez DODANIE do wyboru dokonanego przez pytajacego (ktorego co do zasady nie mozemy kwestionowac, bo my nigdy nie
... See more
...to dyskusja powinna byc moderowana. (Magda, co Ty na to?)



Moderowac meritum sie oczywiscie nie da. Dzieki, Andrzeju, za zbadanie statystyki. W tym konkretnym przypadku, ktory zaliczylbym do latwych (jak na razie - nie mowmy hop), proponowalbym odczekac kilka dni i jezeli nie bedzie nowych opinii, proponowalbym zmodyfikowac (moimi rekami) wpis do Glosariusza poprzez DODANIE do wyboru dokonanego przez pytajacego (ktorego co do zasady nie mozemy kwestionowac, bo my nigdy nie znamy pelnego kontekstu i innych uwarunkowan, np. syntaktycznych czy stylistycznych, nie mowiac o preferencjach klienta) alternatywnej formy pt. \"wartosc obecna netto\", o ktorej Aggie powiedziala, ze \"uzywa sie w konsultingu\", a to - moim zdaniem - znaczy wiecej niz gdyby powiedziala \"bo ja tak mowie\". Jezeli macie cos przeciwko takiemu akurat trybowi \"uwariantowienia\" tej konkretnej odpowiedzi - zgloscie to pod spodem albo prywatnie do mnie, zeby nie wydluzac tego watka w nieskonczonosc.



Osobiscie wolalbym kolejne przypadki ciagnac, przynajmniej na razie, w tym samym watku, zeby nie zwracac zaraz uwagi calego swiata na pierwszej stronie ProZ, ze oto bierzemy pod lupe kolejny przypadek.



Co Wy na to?
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Forum do dyskusji terminologicznych Apr 10, 2002

Muszę się przyznać, że dla mnie informacja o tym, że coś ma tyle, a tyle trafień w Googlu nie jest żadnym argumentem, gdyż w Google jest tylko informacja ilościowa, a nie jakościowa. W dodatku powoływanie się na Googla, czyli ILOŚĆ służy najlepiej powielaniu błędów i niekompetencji. Jak wiadomo nawet kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą.



Google jako narzędzie jest świetny jedynie do tego, do czego został stworzony, czyli do WYSZUKIWANI
... See more
Muszę się przyznać, że dla mnie informacja o tym, że coś ma tyle, a tyle trafień w Googlu nie jest żadnym argumentem, gdyż w Google jest tylko informacja ilościowa, a nie jakościowa. W dodatku powoływanie się na Googla, czyli ILOŚĆ służy najlepiej powielaniu błędów i niekompetencji. Jak wiadomo nawet kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą.



Google jako narzędzie jest świetny jedynie do tego, do czego został stworzony, czyli do WYSZUKIWANIA, dalej trzeba zajrzeć w to co zostało wyszukane i samemu ocenić wartość.

Trzeba także zawsze, indywidualnie oceniać wartość tego, co podaje nam słownik, ale to już jest tzw. basic, i nie ma co sie nad tym rozwodzić.



I tu widzę największą wadę i największą zaletę słownika kudosów.



Zaletą nie do przecenienia jest to, że wyszukując daną pozycję otwiera nam się dostęp do wszystkich odpowiedzi i całej dyskusji, która miała miejsce. Daje to możliwość oceny, czy ta wybrana jedna opcja jest naprawdę jedyną i czy w danym kontekście nie lepsza byłaby inna propozycja. Dlatego myślę, że warto w Kudosach się ścierać i analizować terminy ze wszystkich perspektyw. I warto 4 razy się zastanowić, zanim wciśnie się agree!



Największą zaś wadą - paradoksalnie, jest to, że odpowiedź wybiera pytający, czyli osoba, która Z ZASADY nie wie! Myślę, że wiele znalazłoby się przykładów takich pytań i szerokich dyskusji, przy których pytający jak był \"ciemny\" tak pozostał, a ponieważ biedak coś musiał wybrać, no to wybrał, słowo jest w słowniku, Google go pokaże, itd.



Myślę, że warto tu na forum kontynuować dyskusje na temat najbardziej kontrowersyjnych terminów, być może w ich wyniku przekonani zostaną nieprzekonani, a dobra praktyka będzie się upowszechniać.



Jako drugi temat - obok NPV, proponuję nieszczęsne użytkowanie wieczyste, które przewinęło się już kilkakrotnie i jak widać nadal nie został osiągnięcty satysfakcjonujący consensus.



http://www.proz.com/kudoz/147203

http://www.proz.com/kudoz/179803

http://www.proz.com/kudoz/167370

http://www.proz.com/kudoz/86816



Magda
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Komunikat na temat moderowania forum Apr 10, 2002

Quote:


On 2002-04-10 11:44, andrzejl wrote:

...I jeszcze jeden problem - czy ta dyskusja tez bedzie moderowana?..





Mam wrażenie, że to (powtarzające się) pytanie o konieczność moderowania związane jest z faktem, że zamieszczane na forum wiadomości ukazują się z dużym opóźnieniem i poprzedzone są komunikatem \"your post will be reviewed by the moderator\". W związku z tym, chcia�... See more
Quote:


On 2002-04-10 11:44, andrzejl wrote:

...I jeszcze jeden problem - czy ta dyskusja tez bedzie moderowana?..





Mam wrażenie, że to (powtarzające się) pytanie o konieczność moderowania związane jest z faktem, że zamieszczane na forum wiadomości ukazują się z dużym opóźnieniem i poprzedzone są komunikatem \"your post will be reviewed by the moderator\". W związku z tym, chciałabym wyjaśnić, że

1. opóźnienie to ma miejsce tylko w przypadku \"unpaing members\",

2. będąc moderatorem tego forum, NIE MAM WGLADU w wiadomości ZANIM się nie ukażą. W momencie pojawienia się wiadomości na forum, mam dostępne narzędzia do usunięcia wiadomości (co zrobiłam przed chwilą usuwając \"pustą\" wiadomość Jacka, która mu się wklikała chyba przez pomyłkę), edycji (mogę coś dopisać albo wykreślić, to narzędzie stosowane było niezwykle często na forum tureckim...bez komentarza), mogę także zamknąć temat, czyli nie można będzie zamieszczać więcej wiadomości na dany temat, można je tylko czytać. Takie mam narzędzia jako moderator.

Tak więc, jeśli kogoś niepokoi to, że jego wiadomość ukazuje się z dużym opóźnieniem (moja wiadomość powitalna na otwarcie forum ukazała się po 16 godzinach), to rozwiązanie tego problemu nie leży w moich rękach.

Być może coś na ten temat może wyjaśnić alter ego Henrego zaglądający tu do nas. Marta?

Tak więc odpowiedź na pytanie Andrzeja i Jacka brzmi: dyskusja będzie moderowana pod kątem przestrzegania zasad dyskusji ProZ.



Magda

[ This Message was edited by: on 2002-04-10 21:53 ]Collapse


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 11:23
Polish to German
+ ...
Odpowiedź na kilka postow Apr 10, 2002



  • Jako moderator ProZ.com mam narzędzie \"edit glossary\". Nie wiem, kto jeszcze ma to narzędzie, jak zorientowałem się, to \"edit question\" ma do dyspozycji np. też J. Czopik. (To może być związane z ilością punktów KudoZ.) W przypadku, kiedy jestem absolutnie pewien, ze cos zostalo wpisane do słownika absolutnie błędnie (np. literówka), zmieniam to. Jak chodzi o podany przykład, to akurat moja kompe... See more


  • Jako moderator ProZ.com mam narzędzie \"edit glossary\". Nie wiem, kto jeszcze ma to narzędzie, jak zorientowałem się, to \"edit question\" ma do dyspozycji np. też J. Czopik. (To może być związane z ilością punktów KudoZ.) W przypadku, kiedy jestem absolutnie pewien, ze cos zostalo wpisane do słownika absolutnie błędnie (np. literówka), zmieniam to. Jak chodzi o podany przykład, to akurat moja kompetencja nie wystarczy, aby to ocenić i nie ruszyłbym wpisu. Ale jest to możliwość, jak można coś zmienić, a kto sam nie może, a uważa, że trzeba, niech się zwraca z tym do jednego z moderatorów.


  • Zupełnie inny temat - statystyka guglowska. W przypadku wyrażenia składającego się z kilku słów ta statystyka nie świadczy o niczym. Nie chodzi nawet tylko o zastrzeżenia Magdy co do autorytetu internetu. Ilość trafień jest to bowiem ilość stron, na których każde z tych słów występuje, ale niekoniecznie w tej kolejności. Altavista (www.szukaj.onet.pl też) ma taką opcję, że można wprowadzić słowa w cudzysłowie, wtedy pokazuje tylko trafienia, gdzie jest zachowana ta kolejność. Jeśli przed każdym słowem wpisuje się znak +, wtedy szuka tak samo jak Google. Przykład: niemieckie zdanie \"ich liebe dich\" (kocham Cię) - w cudzysłowie 32563 trafień, w postaci +ich +liebe +dich (tzn. strony, na których występują te trzy słowa) trafień jest aż 183641! A w ten sposób szuka Google! Więc w przypadku \"wartosc obecna netto\" trafieniem będzie strona, na której jest napisane: \"Obecna sytuacja firmy jest ciężka. Jej wartość ocenia się wstępnie na xxx zł. Jednak na razie dalej sprzedaje buble za cenę netto yyy zł!


  • Na temat konkretnych przytoczonych tu przykładów nie wypowiem się, to nie moja działka.


  • Bardzo słuszna jest uwaga Magdy, że pytający nie wie, skoro musi się pytać. W wielu przypadkach myślę jednak, że będzie w stanie wybrać najlepszą odpowiedź. A w innych możemy zadziałać - ale rozważnie! Zresztą odpowiadam też na pytania, na które już przyznano punkty, a odpowiedź jest błędna lub wymaga uzupełnienia. A czasami przy tej okazji wprowadzam też coś do słownika.




Chyba już za dużo napisałem, już kończę



Pozdrawiam.

Uwe



[ This Message was edited by: on 2002-04-10 16:51 ]
Collapse


 
Marta Goc
Marta Goc  Identity Verified
Local time: 02:23
Polish to English
+ ...
Zagladajacy Henry Apr 10, 2002

Henry faktycznie tu nie zaglada ale czasami zapominam wylogowac sie jako administrator i niestety przy moich odpowiedziach ukazuje sie jego imie i fotografia



1. opóźnienie to ma miejsce tylko w przypadku \"unpaing members\"--- na to niestety nie mam wplywu-



2.Być może coś na ten temat może wyjaśnić alias Henrego zaglądający tu do nas.



Stworzenie osobnego forum, kto
... See more
Henry faktycznie tu nie zaglada ale czasami zapominam wylogowac sie jako administrator i niestety przy moich odpowiedziach ukazuje sie jego imie i fotografia



1. opóźnienie to ma miejsce tylko w przypadku \"unpaing members\"--- na to niestety nie mam wplywu-



2.Być może coś na ten temat może wyjaśnić alias Henrego zaglądający tu do nas.



Stworzenie osobnego forum, ktore koncetrowaloby sie sie na rozwiazywaniu problemow KudoZ jest mozliwe. Musielibysmy dokladnie ustalic zasady kto bierze w takim forum udzial (wszyscy czy np. osoby zaproszone przez moderatorow). Jezeli bylaby to grupa np. 20 \"zatwierdzonych\" osob to nie byloby wtedy problemu z opoznieniami itd. Mialoby to sens chociazby z tego powodu, ze Henry polskiego nie zna i te opoznienia sa spowodowane glownie procedura... Niestety nie kazde forum jezykowe jest tak profesionalne jak nasze i robimy co mozemy aby ograniczyc negatywne konsekwencje dzialnosci niektorych uczestnikow ProZ.com. Mysle, ze ten temat nadaje sie to dyskusji w Moderator Forum. Jezeli macie jakies konkretne pomysly jak to rozwiazac, prosze pisac do [email protected]



Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 11:23
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Małe podsumowanie Apr 10, 2002

Witam wszystkich!

Po lekturze wypowiedzi moich Szanownych Przedmówców (czy też \"Przedpościarzy\") nasunęło mi się kilka uwag:

Po pierwsze, i chyba najważniejsze, to aktywnych pytaczy i odpowiadaczy w ProZ jest w zakresie kombinacji \"angielski-polski\", \"niemieckipolski\" stosunkowo niewiele. Dlatego myślę, że stworzenie możliwości \"review\" pytań i odpowiedzi jest o tyle celowe, że pomoże nam wszystkim w polepszeniu własnych zasobów wiedzy. Pomysł stwor
... See more
Witam wszystkich!

Po lekturze wypowiedzi moich Szanownych Przedmówców (czy też \"Przedpościarzy\") nasunęło mi się kilka uwag:

Po pierwsze, i chyba najważniejsze, to aktywnych pytaczy i odpowiadaczy w ProZ jest w zakresie kombinacji \"angielski-polski\", \"niemieckipolski\" stosunkowo niewiele. Dlatego myślę, że stworzenie możliwości \"review\" pytań i odpowiedzi jest o tyle celowe, że pomoże nam wszystkim w polepszeniu własnych zasobów wiedzy. Pomysł stworzenia grona kilkunastu czy nawet kulkudziesięciu osób, zaproszonych przez moderatorów, wydaje mi się celowy. Nie potrafię ocenić, ile osób jest naprawdę aktywnych w \"Prozie\" (i w poezji też), ale myślę, że grupa nie jest aż tak ogromna, że byłoby to nie do przejścia.



Po drugie, co do wyszukiwarek internetowych: nie są absolutnie autorytetem, ale za co najmniej miarodajne można uznać ich wyniki wtedy, gdy poszukując jakiegoś terminu z danej branży, trafimy na stronę firmy, zajmującej się właśnie tą dziedziną.

Mam tu doskonały przykład z niedawnego własnego doświadczenia: tłumaczyłem tekst o maszynie do produkcji zeszytów i poszukiwałem nazewnictwa. Znalazłem między innymi \"kałamarz\". Oczywiście najpierw każdy pomyśli o tym na biurku, ale wpisując w Google \"kałamarz +druk\" znalazłem następujący link: www.heidelberg.pl/03_pro/pdf/05_offset_arkuszowy.pdf. Tam jest pojęcie \"kałamarz farbowy\", które doskonale mi pasowało. Znalazłem w sumie 5 - a więc trafienie 100%.

Oczywiście liczba trafień jest z reguły wyższa, ale: a) wpisanie dobrze dobranego hasła do poszukiwania i b) odpowiednie zastosowanie operatorów \"+\", \"-\" oraz samego cydzysłowia \"\" pozwala znacznie zawęzić wyniki. Uwe ma rację, wpisanie słów z plusami daje tysiące wyników, ale wpisanie hasła \"kałamarz farbowy\" w Google daje tylko strony (25), gdzie słowa te bezpośrednio ze sobą sąsiadują.



To nie ma być hymn pochwalny dla wyszukiwarek (a raczej wyszukiwarki, bo wobec Google reszta może się schować), a tylko próba pokazania, że celowym dobraniem wyszukiwanego hasła można trafić tam gdzie trzeba - do ustaw, do producenta, do organizacji branżweoj itp., a znalezione tam wyniki są raczej miarodajne.



W tym kontekście jeszcze jedna uwaga: Google akceptuje także wyszukiwanie z polskimi znakami diakrytycznymi (w tym wypadku jest to raczej kod Windows - chociaż głowy sobie uciąć nie dam). Wyniki poszukiwania z polskimi literami i bez nich są czasami różne, ale nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego tak jest, bo do tego potrzebna jest wiedza, jak przeglądarki (w tym Google) indeksują strony. A to nie temat na naszą dyskusję.



Polecam artykuł \"Szukaj skutecznie\" z CHIPA (polskiego) numer 2/2002, który powinien być również osiągalny w ich archiwum na www.chip.pl.



Przyjemnego wieczoru

JC
Collapse


 
Lota
Lota
United States
Local time: 02:23
Member (2007)
English to Polish
+ ...
bardzo dobry pomysl Apr 10, 2002

Bardzo podoba mi sie pomysl takiego odwiedzania pytan, na ktore wybrano odpowiedz, ktora jednak niekoniecznie jest najlepsza (uzywajac obiektywnych metod oceny, ktore nie sa zawsze mozliwe). Zgadzam sie w pelni z Magda odnosnie cytowania \"linkow\" z Google. Czesto ilosc podanych takich adresow decyduje, a nie powinna. Naturalnie, ze takie adresy sa potrzebne, ale ich zawartosc musi przebadana.

Czesto niestety wydaje mi sie, ze nie jest. Poza tym trzeba tez patrzec skad dany adres jest
... See more
Bardzo podoba mi sie pomysl takiego odwiedzania pytan, na ktore wybrano odpowiedz, ktora jednak niekoniecznie jest najlepsza (uzywajac obiektywnych metod oceny, ktore nie sa zawsze mozliwe). Zgadzam sie w pelni z Magda odnosnie cytowania \"linkow\" z Google. Czesto ilosc podanych takich adresow decyduje, a nie powinna. Naturalnie, ze takie adresy sa potrzebne, ale ich zawartosc musi przebadana.

Czesto niestety wydaje mi sie, ze nie jest. Poza tym trzeba tez patrzec skad dany adres jest. Jezeli szukamy terminu polskiego, lepiej, zeby adresy byly polskie. Przynajmniej w wiekszosci wypadkow sa bardziej wiarygodne jezeli chodzi o uzycie jezyka polskiego. A wiec bardzo popieram takie forum!
Collapse


 
maciejm
maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 11:23
English to Polish
+ ...
Moje trzy grosze Apr 10, 2002

Od dwu wieczorow bawie sie swietnie (troche kosztem pilnej roboty, ktora musze skonczyc do piatku) tlumaczeniem jakiegos filmu o lotnikach na lamach proz\'a. Nawet kilkanascie punktow zarobilem, ale wlasnie naszla mnie refleksja nastepujaca: co warte sa 4 punkty zdobyte,akurat nie przeze mnie, za odpowiedz na pytanie jakby nie bylo Pro

http://www.proz.com/kudoz/180225

czy na kilka podobnych pytan ty
... See more
Od dwu wieczorow bawie sie swietnie (troche kosztem pilnej roboty, ktora musze skonczyc do piatku) tlumaczeniem jakiegos filmu o lotnikach na lamach proz\'a. Nawet kilkanascie punktow zarobilem, ale wlasnie naszla mnie refleksja nastepujaca: co warte sa 4 punkty zdobyte,akurat nie przeze mnie, za odpowiedz na pytanie jakby nie bylo Pro

http://www.proz.com/kudoz/180225

czy na kilka podobnych pytan typu \"prawie ja zgluszyl\" w porownaniu z punktami za naprawde wysoce specjalistyczne odpowiedzi, od ktorych trafnosci na dodatek moze wiele zalezec, takze finansowo?

Wydaje mi sie, ze potrzebna jest jakas kontrola i samokontrola.

Pozdrawiam,

Maciek
[addsig]
Collapse


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Nie myślałem o areopagu Apr 10, 2002

Bo po pierwsze taki konsulting trąci mi pracą etatową (oczywiście w czynie społecznym), a po drugie - i najważniejsze - wydaje mi się, że liczba potrzebnych dyscyplin, które musiałyby być reprezentowane w gronie konsultantów mogłaby okazać się nieskończona.



Powiem Wam przy okazji, że Włosi właśnie się skrzyknęli w celu rozprawienia się z pytaniami, które nie zostały od miesięcy/lat zamknięte przez autorów (jak mówi Magda - często najmniej kompe
... See more
Bo po pierwsze taki konsulting trąci mi pracą etatową (oczywiście w czynie społecznym), a po drugie - i najważniejsze - wydaje mi się, że liczba potrzebnych dyscyplin, które musiałyby być reprezentowane w gronie konsultantów mogłaby okazać się nieskończona.



Powiem Wam przy okazji, że Włosi właśnie się skrzyknęli w celu rozprawienia się z pytaniami, które nie zostały od miesięcy/lat zamknięte przez autorów (jak mówi Magda - często najmniej kompetentnych do tego rodzaju rozstrzygnięć)i w tym celu zamierzają zorganizować 2-3-osobowe grupki eksperckie ad hoc do poszczególnych tematów. Podziwiam ich zapał, ale osobiście pracuję na innym etacie, więc nie liczcie na mój udział w takich zmasowanych akcjach.



Proponuję raczej zaglądanie do niniejszego wątka \"Arbitraż KudoZ\" w wolnych chwilach, bo a nuż ktoś, kto się zna na danym temacie będzie mógł dorzucić swoje dwa grosze do odpowiedzi, których nie widział wcześniej. Byłoby to bardziej bezinteresowne niż \"agree/disagree\", które czasem jest poza tym obarczone błędem emocjonalnej reakcji na gorąco.



Przy okazji pragnę przypomnieć o używaniu skali pewności własnych odpowiedzi. Ja też nie jestem tu bez grzechu, ale czasem pamiętam, aby wyraźnie zaznaczyć \"I am guessing\". Osobiście nigdy natomiast nie wciskam 100-procentowej pewności, co - zauważyłem - jest manierą niektórych kolegów i nie mogą oni się jej wyzbyć nawet przy niedorzecznych odpowiedziach.



Proponuję też pewien porządek, tzn. abyśmy numerowali sprawy zgłaszane do arbitrażu, gdyż w ten sposób będzie nam łatwiej odwoływać się do nich później. Czyli jeżeli Magda pragnie formalnie \"zrobić sprawę\" z użykowania wieczystego, proponuję, aby nazwać ją sprawą (a może raczej - przypadkiem? co lepsze?) nr 2 i również poddać pod głosowanie osób, które uważają, że mogą takie lub inne rozwiązanie podeprzeć jakimiś autorytetami/ususem itp. (oczywiście oprócz argumentacji \"ja wiem lepiej, bo to ja jestem autorytetem\")

[ This Message was edited by: on 2002-04-11 05:26 ]
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Arbitraż KudoZ - użytkowanie wieczyste Apr 10, 2002

A więc formalnie zgłaszam.

Wiem, że dyskusji na ten temat było już kilka, i to dosyć ciekawych. Oprócz dominującego \"perpetual usufruct\" pojawiały się też \"hereditary tenure\", \"long-term lease\" i kilka innych kombinacji. Ja jestem jakoś przywiązana do perpetualnego usufructu, ale ciekawią mnie opinie tych, którzy posługują się innym terminem.

Magda



PS Proponuję dla łatwiejszego zorientowania się w dyskusji stosowanie tego samego
... See more
A więc formalnie zgłaszam.

Wiem, że dyskusji na ten temat było już kilka, i to dosyć ciekawych. Oprócz dominującego \"perpetual usufruct\" pojawiały się też \"hereditary tenure\", \"long-term lease\" i kilka innych kombinacji. Ja jestem jakoś przywiązana do perpetualnego usufructu, ale ciekawią mnie opinie tych, którzy posługują się innym terminem.

Magda



PS Proponuję dla łatwiejszego zorientowania się w dyskusji stosowanie tego samego nagłówka co powyżej we wszystkich odpowiedziach na ten temat. Ponadto proponuję, żeby ograniczyć komentarze pod tym właśnie nagłówkiem do dyskusji terminologicznej, a inne tematy także poruszane w tym wątku \"postować\" osobno, pod innym nagłówkiem.

M.
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Polish
+ ...
banalne pytania Apr 10, 2002

Quote:


On 2002-04-10 20:44, maciejm wrote:

... wlasnie naszla mnie refleksja nastepujaca: co warte sa 4 punkty zdobyte,akurat nie przeze mnie, za odpowiedz na pytanie jakby nie bylo Pro

http://www.proz.com/kudoz/180225

czy na kilka podobnych pytan typu \"prawie ja zgluszyl\" w porownaniu z punktami za naprawde wysoce specjalistyczne od... See more
Quote:


On 2002-04-10 20:44, maciejm wrote:

... wlasnie naszla mnie refleksja nastepujaca: co warte sa 4 punkty zdobyte,akurat nie przeze mnie, za odpowiedz na pytanie jakby nie bylo Pro

http://www.proz.com/kudoz/180225

czy na kilka podobnych pytan typu \"prawie ja zgluszyl\" w porownaniu z punktami za naprawde wysoce specjalistyczne odpowiedzi, od ktorych trafnosci na dodatek moze wiele zalezec, takze finansowo?

Wydaje mi sie, ze potrzebna jest jakas kontrola i samokontrola.

Pozdrawiam,

Maciek







Z jednej strony masz rację, z drugiej jednak na takie pytania, myślę, także powinno być miejsce i temu służy podział pytań na Easy i Pro. Warto sobie przypomnieć definicje i zasady pytań:



proz.com/glossary,



\"A translation question is \'easy\' if any bilingual person will be able to answer it.Easy questions may be asked and answered by students, language learners, etc.\" oraz

\"- Only ask a question after searching dictionaries and the ProZ.com glossaries. (View now)

- Terms / phrases should be less than 10 words in length.

(For larger jobs, use: InstantJobs)\".



Ponadto, każda osoba mająca ponad 100 KudoZ posiada możliwość zmiany easy na pro i odwrotnie. Korzystajmy z tej możliwości!

A osoby, które takiej opcji u siebie nie mają, zawsze mogą zwrócić się do moderatorów (po to w końcu są) lub zwrócić uwagę na taki fakt na forum.



Warto też pamiętać o czymś, na co uwagę zwrócił niedawno Henry na innym forum, a mianowicie istnieje także coś takiego jak podgląd w Asker History - można zajrzeć jakie pytania dana osoba kiedykolwiek zadawała, tak więc ktoś reklamujący się jako ekspert w jakiejś dziedzinie, a jednocześnie zadający z tej dziedziny pytania \"which may be asked by students, language learners, etc\" zostaje szybko zdemaskowany...



Magda







[ This Message was edited by: on 2002-04-10 22:28 ]Collapse


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Arbitraz - uzytkowanie wieczyste Apr 11, 2002

Prosze o wlaczenie do sprawy rowniez kwestii samego \"uzytkowania\", ktore, jak wiadomo odroznia sie od \"uzywania\" pobieraniem pozytkow (co, wg mnie, dokladnie odpowiada angielskiemu slowu \"usufruct\"), a kiedy juz bedziemy eksperymentowac z zerwaniem analogii miedzy \"uzytkowaniem\" (usufruct) a \"uzytkowaniem wieczystym\" prosilbym od odroznienie ew. \"long-term lease\" od \"dzierzawy\" (no i tej oczywiscie od \"najmu\", ale to juz odrebna historia).

[ This Message was e
... See more
Prosze o wlaczenie do sprawy rowniez kwestii samego \"uzytkowania\", ktore, jak wiadomo odroznia sie od \"uzywania\" pobieraniem pozytkow (co, wg mnie, dokladnie odpowiada angielskiemu slowu \"usufruct\"), a kiedy juz bedziemy eksperymentowac z zerwaniem analogii miedzy \"uzytkowaniem\" (usufruct) a \"uzytkowaniem wieczystym\" prosilbym od odroznienie ew. \"long-term lease\" od \"dzierzawy\" (no i tej oczywiscie od \"najmu\", ale to juz odrebna historia).

[ This Message was edited by: on 2002-04-11 09:57 ]
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitraz KudoZ






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »