Pages in topic:   < [1 2]
Kto korzysta z Moneybookers lub podobnych (w Polsce)?
Thread poster: anula
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO  Identity Verified
Local time: 19:11
English to Polish
+ ...
MB firmowe czy nie Jul 1, 2004

Jeżeli MB jest kontem firmowym, to fakt posiadania go trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego i ZUS. Jeśli nie jest - nie trzeba. To jaki w końcu jest status MB?
KZH


 
Wit
Wit  Identity Verified
Local time: 19:11
English to Polish
+ ...
a czy jest to w ogóle konto? Jul 1, 2004

Is my Moneybookers account a bank account?
No, your Moneybookers account is not a bank account. It is electronic money stored on an online stored-value account. Your funds are redeemable at any time.
http://www.moneybookers.com/app/faq.pl?gid=4&qid=402


czyż może być kontem firmowym konto, które nie jest kontem bankowym...

comments welcome


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:11
English to Polish
niby MB kontem firmowym nie jest Jul 1, 2004

Ale jeżeli chcesz dostawać przez nie pieniądze za faktury, trzeba to chyba gdzieś zgłosić. Kiedyś wstępnie rozmawiałam na ten temat ze swoją księgową i jej wersja była taka, że po przyjściu pieniędzy na konto trzeba będzie zrobić wydruk z saldem, nazwą i adresem firmy, od której te pieniądze przyszły, a potem należy wydrukować zlecenie przelania tych pieniędzy na rachunek firmowy. Chodzi o to, żebyś miała potwierdzenie, że należność przyszła z zagranicy, co jest ... See more
Ale jeżeli chcesz dostawać przez nie pieniądze za faktury, trzeba to chyba gdzieś zgłosić. Kiedyś wstępnie rozmawiałam na ten temat ze swoją księgową i jej wersja była taka, że po przyjściu pieniędzy na konto trzeba będzie zrobić wydruk z saldem, nazwą i adresem firmy, od której te pieniądze przyszły, a potem należy wydrukować zlecenie przelania tych pieniędzy na rachunek firmowy. Chodzi o to, żebyś miała potwierdzenie, że należność przyszła z zagranicy, co jest ważne np. do zwolnienia tego z VAT-u z racji eksportu usług.

Anetta
Collapse


 
Ewa Nowicka
Ewa Nowicka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:11
English to Polish
+ ...
MB to konto ale nie bankowe Jul 1, 2004

lim0nka wrote:

(...) po przyjściu pieniędzy na konto trzeba będzie zrobić wydruk z saldem, nazwą i adresem firmy, od której te pieniądze przyszły, a potem należy wydrukować zlecenie przelania tych pieniędzy na rachunek firmowy.

Anetta


Jest dokładnie tak, jak mówi Władysław i Wit. MoneyBrokers podobnie jak PayPal, nie są absolutnie kontami czy rachunkami bankowymi, służą jedynie do pośredniczenia w transakcjach pieniężnych online. Dlatego, aby udowodnić otrzymanie zapłaty z zagranicy (i nie tylko), należy postąpić dokładnie tak, jak radzi nieoceniona pani księgowa lim0nki
Dopóki pieniądze są na koncie MB czy Paypal, jedyne co można z nimi zrobić, to dokonać przelewu na konto innego użytkownika lub na własne konto bankowe. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, otóż kwota przelana na konto może ulec pomniejszeniu po potrąceniu opłaty za przelew przez MB. Wówczas faktycznie otrzymana kwota jest inna niż ta na fakturze. Czy to ma jakieś znaczenie przy rozrachunkach z Urzędem Skarbowym?
Ewa


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 19:11
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Oczywiście Jul 1, 2004

NowEva wrote:

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, otóż kwota przelana na konto może ulec pomniejszeniu po potrąceniu opłaty za przelew przez MB. Wówczas faktycznie otrzymana kwota jest inna niż ta na fakturze. Czy to ma jakieś znaczenie przy rozrachunkach z Urzędem Skarbowym?
Ewa


W Polsce tak: kwota prowizji MB stanowi koszt uzyskania przychodu.
Dużo zależy od sposobu rozliczania podatku - memoriałowo czy kasowo. Jak np. rozliczam zaliczki co miesiąc według WYSTAWIONYCH faktur - a więc płacę podatek niezależnie od tego, czy pieniądze faktycznie wpłynęły na moje konto (i które) czy też nie. Do obliczenia dochodu i podatku ważny jest też kurs wymiany. Jeżeli pieniądze wpłynęły już po opłaceniu podatku i faktyczny kurst wymiany był inny niż średni NBP z dnia (bodaj wystawienia faktury...) to robię korektę, np. w rozliczeniu rocznym.

Widzę, że strasznie dużo kłopotów sprawia ten temat pranie pieniędzy? Unikanie opodatkowania? Zgłaszanie do ZUSu??

Wladyslaw Janowski wrote:

W zasadzie jest to metoda na "pranie pieniędzy", czyli np. unikanie opodatkowania. Chyba że Twój polski bank doniesie do US, że na Twoje konto wpływają duże sumy od jakiegoś dziwnego płatnika. Zresztą banki dobrze wiedzą, co to za firma i do czego służy


Po pierwsze pranie pieniędzy i unikanie opdatkowania to dwie różne rzeczy. Po drugie według powyższej logiki można by stwierdzić, że *wszystkie* banki (i inne instytucje finansowe) i każdy rodzaj działalności gospodarczej to "metoda na pranie pieniędzy"...:) MB wydaje mi się bardzo przejrzystym systemem: każda wpłata na moje konto potwierdzana jest e-mailem, z podaniem wpłacającego i tytułu przelewu, poza tym w każdej chwili mogę wydrukować i pokazać historię rachunku, a podejrzewam, że gdyby polski US chciał niezależnie to sprawdzić, nie miałby problemu z uzyskaniem danych od MB.
(patrz: Money Laundering Policy i Regulation by FSA)

Nie jest zabronione posiadanie konta zagranicą, ani w banku, ani w "przekaźniku" jak MB. Trzeba tylko być w stanie udowodnić, że zapłaciło się podatek w odpowiedniej wysokości.

Me thinks,
Magda


 
Pages in topic:   < [1 2]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kto korzysta z Moneybookers lub podobnych (w Polsce)?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »