Wordfast: polskie znaki w TM
Thread poster: Joan S
Joan S
Germany
Local time: 04:44
English to Polish
+ ...
Jun 21, 2004

Korzystam z Wordfasta i jestem z tego programu bardzo zadowolona. Mam tylko jedno ale...
Mam laptopa z niemiecka klawiatura. W Windowsie nia mam zadnych problemow ze znakami pl, ale w Translation Memory wszysktie znikaja... Co obic.
Widzialam w jednej z dyskusji, ze ten problem zostal wspomniany, ale nie omowiony.
Moze ktos ma na to recepte?
Bede wdzieczna za pomoc

Direct link Reply with quote

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Przypuszczenie Jun 21, 2004

Ponieważ WF zapisuje TM w pliku tekstowym, system operacyjny, nie widząc w pustym TM polskich znaków, przypisuje mu automatycznie swoją standardową stronę kodową - czyli 1252 Latin I.
Był to powód, dla którego odchciało mi się zabawy w WF.
Przypuszczam jedna, że jeżeli w nazwie pliku TM lub w jednej z pozycji, które są już w momencie zakładania pustego TM, wpisane zostanie słowo z polskimi literami, to zmusi to system operacyjny do przypisania temu plikowi strony kodowej 1250 Mitteleuropa - i wtedy powinno działać.
Czy tak będzie, nie wiem, gdyż u mnie działa Trados, więc nie mam potrzeby bawić się w WF.

Może się uda...
Byłbym wdzięczny za informację na ten temat.

Pozdrawiam
Jerzy

Joan S
Germany
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziekuje Jun 21, 2004

Sprowbowalam, ale niestety bezskutecznie.
Probowalam tez z przestawianiem Unicode /TMX - rowniez bez sukcesu.
Jeszcze sie w to troche "pobawie", moze cos wymysle.
Gdybym znalazla "cudowny srodek" to dam znac.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Jak wyglądają więc polskie znaki w TM Jun 21, 2004

w tych polach, które definiujesz z góry jako pola systemowe? Czy też ulegają zjedzeniu?

Spróbuj przestawić w Start - Systemsteuerung - Regions- und Sprachoptionen - Erweitert w polu "Wählen Sie die Sprachversion der Programme aus, die Unicode nicht unterstützen" z niemieckiego na polski. Może to coś da...

Ponadto może w wygenerowanym TM po prostu wystarczy po zapisaniu kilku (niewielu) segmentów ręcznie podorabiać litery i zapisać całość. Może wtedy system rozpozna, że trzeba do tego CP 1250. A jeśli to nie pomaga, to pozostaje już tylko kontakt z grupą dyskusyjną w Yahoo, do której o ile dobrze wiem należy nawet sam twórca programu...

Pozdrawiam
Jerzy

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Mogę tylko powiedzieć, Jun 21, 2004

że u mnie nic nie ginie w TM Wordfasta. Może to problem niemieckiej Wingrozy, a może nie do końca precyzyjnie definiujesz ustawienia Wordfasta?
W każdym razie IMHO problem nie polega na tym, że TM Wordfasta nie obsługuje ogonków. Coś się gryzie w konkretnych ustawieniach na konkretnym komputerze.

Powodzenia
Andrzej

Joan S
Germany
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Bardzo Wam dziekuje za chec pomocy Jun 21, 2004

Niestety, wyglada na to, ze niemiecka klawiatura i TM Wordfasta po polsku do siebie nie pasuja (przynajmniej na pierwszy rzut oka).
System mam przestawiony na PL, w Windowsie wszyskto pieknie. Co wiecej, jak zaczelam poprawiac TM, to dalo sie tam pisac po polsku- ale niesty po zapisaniu i ponownym otworzeniu polskie ogonki, kropki itp. znikaja. (Wszykto wyglada tak jak ta wiadomosc, ktora teraz pisze;-)
Ale pognam zaraz do YAhoo i bede dalej szukac rozwiazania.
Jak "zmadrzeje" to na pewno dam Wam znac tutaj na forum.
Jeszcze raz dziekuje!

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Polskie znaki w WF Jun 22, 2004

Odkryłam rzecz następującą (ni jestem pewna, czy odkrycie jest epokowe, ale zawsze): kiedy zapisuje się terminy w glosariuszu w okienku otwieranym klawiszem Ins, wszystkie polskie znaki tam są i nie znikają - można sprawdzić po ponownym otwarciu do edycji. Rzeczywiście znikają w pliku tekstowym, ale tym niemniej przy tłumaczeniu system rozpoznaje te znaki. Prawdopodobnie to samo wystepuje w TM - jeszcze nie sprawdziłam, ponieważ dopiero od niedawna się tym posługuję, ale zauważyłam, że jednostki TM są rozpoznawane w języku polskim - właśnie robię tłumaczenie z polskiego na angielski. A przecież o to nam biega!!! System operacyjny mam amerykański.

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Pytanie z rodzaju naiwnych: Jun 22, 2004

czy na pewno masz zadeklarowany PL-01 jako język docelowy w TM?

Pozdrawiam
Andrzej

Joan S
Germany
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wcale nie dla naiwnych Jun 22, 2004

czlowiek czasem potyka sie najprostszych sprawach.
Ale akurat w tym przypadku ustawienie sie zgadza:-)

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wordfast: polskie znaki w TM

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums