Podróz służbowa poza granice kraju
Thread poster: Italiano (X)
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 18:44
Polish to Italian
+ ...
Jun 22, 2004

Mam pytanie: ktos juz odliczyl podroz sluzbowy poza granicami kraju? Co mozna odliczyc?

- Bilety samolotowy?
a co mam miec jako dowod, na wypadek AIRPOLONIA & WIZZAIR ktore nie daja "fisiczne" bilet, lecz wydruk z drukarki biura podrozy? jakies kwit z biura podrozy wystarcze?

- Pociag do lotnisko?
Jesli nie mieszkam w Warszawie i mam jechac do Warszawa pociagiem..

- Dieta?
Pobytu we wloszech 42 Euro/doba. Naprawde moge to odliczyc jako ko
... See more
Mam pytanie: ktos juz odliczyl podroz sluzbowy poza granicami kraju? Co mozna odliczyc?

- Bilety samolotowy?
a co mam miec jako dowod, na wypadek AIRPOLONIA & WIZZAIR ktore nie daja "fisiczne" bilet, lecz wydruk z drukarki biura podrozy? jakies kwit z biura podrozy wystarcze?

- Pociag do lotnisko?
Jesli nie mieszkam w Warszawie i mam jechac do Warszawa pociagiem..

- Dieta?
Pobytu we wloszech 42 Euro/doba. Naprawde moge to odliczyc jako koszty?

Mam jechac za kilka dni, wiec fajne bylby miec te informacje..

dzieki,

Mario

[Subject edited by staff or moderator 2004-06-22 17:43]
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
Member (2004)
English to Polish
+ ...
A dlaczego nie? Jun 22, 2004

mariopace wrote:

Naprawde moge to odliczyc jako koszty?



Oczywiście, że możesz odliczyć koszty podróży służbowej. Dla biletu lotniczego zachowaj wydruk i potwierdzenie wpłaty, bilety PKP oczywiście odliczasz, ostatnio ktoś na dworcu pouczył mnie, że w kasie kupując bilet należy poprosić o pieczątkę z NIPem PKP na bilecie i wówczas jest on ważny jako faktura VAT. Za pobyt możesz albo rozliczyć ustawowe diety, albo faktury za hotel (ale nie wiem, czy jest limit wysokości, czy nie). No i nie zapomnij także o rachunku za taksówkę

Magda


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 18:44
Polish to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
TYLKO ZE... Jun 22, 2004

Cudzoziemiec nie moge robic wpis do ewidencja, NIE ZGLASZAJAC
adres poza polska. Ja juz nie mam zameldowanie we Wloszech
(zarty losu) wiec probowalem walczyc ale na koncu nie bylo wejsce, i dawalem jakies adres w Rzymie gdzie dostanie poczta.
Tam kolezanka odbiera dla mnie wyciagi z banku (wloski), itd.

Wiec na wpis do ewidencj mi napisali ze ADRES ZAMIESZKANIA
jest w Rzymie. Owszem, juz na GUS i US nie dawalem takiego
***FALSZYWEGO*** adresu, ktory w U
... See more
Cudzoziemiec nie moge robic wpis do ewidencja, NIE ZGLASZAJAC
adres poza polska. Ja juz nie mam zameldowanie we Wloszech
(zarty losu) wiec probowalem walczyc ale na koncu nie bylo wejsce, i dawalem jakies adres w Rzymie gdzie dostanie poczta.
Tam kolezanka odbiera dla mnie wyciagi z banku (wloski), itd.

Wiec na wpis do ewidencj mi napisali ze ADRES ZAMIESZKANIA
jest w Rzymie. Owszem, juz na GUS i US nie dawalem takiego
***FALSZYWEGO*** adresu, ktory w UM chcieli jako niezbedne warunek zeby rejestrowac firma..

ciekawe czy teraz w US nie beda mowili ze skoro ze "gdzies tam jest napisano ze adres zamieszkania mam w Rzymie" to nie podroz sluzbowa, tylko powrotu do domu..

Jesli tak mi robia, wymagam 21zl/dziennie jak mieszkam w mojm domciu w Polsce!

Wiem ze nikt nie ma odpowiedz na te pytanie.. Po prostu czytajcie zeby rozumiec jaki koszmar jest dla cudzoziemiec osiedlic sie tu u was..

pa

Mario
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Rejestracja działalności gospodarczej Jun 23, 2004

Jeżeli rejestrujesz działalność gospodarczą w Polsce (wpis do ewidencji), możesz podać DOWOLNY adres - nikt nie wymaga od Ciebie tytułu własności, umowy etc. To jest raczej DEKLARACJA adresu. Oczywiście, dobrze by było, żeby to był adres realny - może ktoś ze znajomych się zgodzi etc. W każdym razie nie musisz być tam zameldowany. Jeżeli chodzi o meldunek, to przecież w końcu gdzieś mieszkasz. Może zameldujesz się czasowo - na trzy miesiące, potem znów na trzy miesiąc... See more
Jeżeli rejestrujesz działalność gospodarczą w Polsce (wpis do ewidencji), możesz podać DOWOLNY adres - nikt nie wymaga od Ciebie tytułu własności, umowy etc. To jest raczej DEKLARACJA adresu. Oczywiście, dobrze by było, żeby to był adres realny - może ktoś ze znajomych się zgodzi etc. W każdym razie nie musisz być tam zameldowany. Jeżeli chodzi o meldunek, to przecież w końcu gdzieś mieszkasz. Może zameldujesz się czasowo - na trzy miesiące, potem znów na trzy miesiące itd. W ten sposob miałbyś adres do pozostałych dokumentów.

Jeżeli masz jakieś konkretne problemy, nie wiesz dokąd pójść, w którym urzędzie co załatwić - napisz, a na pewno postaramy się w miarę możliwości pomóc czy podpowiedzieć.

A tak na koniec - myślisz, że komuś z nas byłoby dzisiaj łatwiej we Włoszech?


Andrzej
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Tego nie byłabym pewna Jun 23, 2004

Andrzej Lejman wrote:

Jeżeli rejestrujesz działalność gospodarczą w Polsce (wpis do ewidencji), możesz podać DOWOLNY adres - nikt nie wymaga od Ciebie tytułu własności, umowy etc. To jest raczej DEKLARACJA adresu.


Pamiętam, że jakieś dwa - trzy lata temu kiedy musiałam zmieniać wpis do ewidencji (rejestrować się jako przedsiębiorca), musiałam okazać akt własności lokalu, a w przypadku braku takowego ZGODĘ właściciela na prowadzenie tam działalności...Pamiętam dobrze, bo ponieważ mieszkanie było moje, musiałam napisać taką zgodę mojemu partnerowi Nie wiem, czy te przepisy się teraz zmieniły, czy nie. Tego żądała ode mnie gmina, w US funkcjonuje już ten adres z wpisu do ewidencji.

Magda


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie wiem, czy Cię to cokolwiek pocieszy, Mario... Jun 23, 2004

mariopace wrote:

Wiem ze nikt nie ma odpowiedz na te pytanie.. Po prostu czytajcie zeby rozumiec jaki koszmar jest dla cudzoziemiec osiedlic sie tu u was..

pa

Mario


..ale nam wcale nie jest dużo łatwiej dojść do ładu z tymi wszystkimi urzędami...:)

Magda


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Tak było, ale już nie jest. Jun 23, 2004

Magda Dziadosz wrote:

Pamiętam, że jakieś dwa - trzy lata temu kiedy musiałam zmieniać wpis do ewidencji (rejestrować się jako przedsiębiorca), musiałam okazać akt własności lokalu, a w przypadku braku takowego ZGODĘ właściciela na prowadzenie tam działalności...
Magda



Andrzej


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
English to Polish
+ ...
ja też Jun 23, 2004

Magda Dziadosz wrote:

Pamiętam, że jakieś dwa - trzy lata temu kiedy musiałam zmieniać wpis do ewidencji (rejestrować się jako przedsiębiorca), musiałam okazać akt własności lokalu, a w przypadku braku takowego ZGODĘ właściciela na prowadzenie tam działalności...
Magda


Ja przy rejestracji działalno¶ci gospodarczej też musiałam okazać w US akt własno¶ci lokalu.

Lucyna


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 17:44
English to Polish
a ja nie Jun 23, 2004

Pół roku temu w związku ze zmianą mieszkania zmieniałam też adres prowadzenia działalności. Pani w urzędzie kazała mi wypełnić papierek, uiścić stosowną opłatę i... koniec. Nawet nie poprosiła o mój dowód, nie mówiąc o akcie własności. Pamiętam, że bardzo mnie to wówczas zaskoczyło.

Anetta


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 18:44
Member (2004)
English to Polish
+ ...
a ja to zawsze mam pecha... Jun 23, 2004

lim0nka wrote:

Pani w urzędzie kazała mi wypełnić papierek, uiścić stosowną opłatę i... koniec. Nawet nie poprosiła o mój dowód, nie mówiąc o akcie własności. Pamiętam, że bardzo mnie to wówczas zaskoczyło.


No widzisz, a ja byłam zaskoczona, gdy mnie ta pani pogoniła po akt notarialny - usiłowałam jej wówczas wytłumaczyć, że jako tłumacz konferencyjny mogę mieszkać na ławce w parku Skaryszewskim i stamtąd znakomicie "działać gospodarczo", albo co tydzień przeprowadzać się do innego hotelu i z jakiej racji muszę w ogóle mieć "siedzibę" - wystarczy adres korespondencyjny, nie?

Dobrze, że to zmienili.

Magda


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Podróz służbowa poza granice kraju






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »