Mobile menu

Podr贸z s艂u偶bowa poza granice kraju
Thread poster: xxxItaliano
xxxItaliano
Local time: 07:42
Polish to Italian
+ ...
Jun 22, 2004

Mam pytanie: ktos juz odliczyl podroz sluzbowy poza granicami kraju? Co mozna odliczyc?

- Bilety samolotowy?
a co mam miec jako dowod, na wypadek AIRPOLONIA & WIZZAIR ktore nie daja "fisiczne" bilet, lecz wydruk z drukarki biura podrozy? jakies kwit z biura podrozy wystarcze?

- Pociag do lotnisko?
Jesli nie mieszkam w Warszawie i mam jechac do Warszawa pociagiem..

- Dieta?
Pobytu we wloszech 42 Euro/doba. Naprawde moge to odliczyc jako koszty?

Mam jechac za kilka dni, wiec fajne bylby miec te informacje..

dzieki,

Mario

[Subject edited by staff or moderator 2004-06-22 17:43]

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
A dlaczego nie? Jun 22, 2004

mariopace wrote:

Naprawde moge to odliczyc jako koszty?

Oczywi艣cie, 偶e mo偶esz odliczy膰 koszty podr贸偶y s艂u偶bowej. Dla biletu lotniczego zachowaj wydruk i potwierdzenie wp艂aty, bilety PKP oczywi艣cie odliczasz, ostatnio kto艣 na dworcu pouczy艂 mnie, 偶e w kasie kupuj膮c bilet nale偶y poprosi膰 o piecz膮tk臋 z NIPem PKP na bilecie i w贸wczas jest on wa偶ny jako faktura VAT. Za pobyt mo偶esz albo rozliczy膰 ustawowe diety, albo faktury za hotel (ale nie wiem, czy jest limit wysoko艣ci, czy nie). No i nie zapomnij tak偶e o rachunku za taks贸wk臋

Magda

xxxItaliano
Polish to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
TYLKO ZE... Jun 22, 2004

Cudzoziemiec nie moge robic wpis do ewidencja, NIE ZGLASZAJAC
adres poza polska. Ja juz nie mam zameldowanie we Wloszech
(zarty losu) wiec probowalem walczyc ale na koncu nie bylo wejsce, i dawalem jakies adres w Rzymie gdzie dostanie poczta.
Tam kolezanka odbiera dla mnie wyciagi z banku (wloski), itd.

Wiec na wpis do ewidencj mi napisali ze ADRES ZAMIESZKANIA
jest w Rzymie. Owszem, juz na GUS i US nie dawalem takiego
***FALSZYWEGO*** adresu, ktory w UM chcieli jako niezbedne warunek zeby rejestrowac firma..

ciekawe czy teraz w US nie beda mowili ze skoro ze "gdzies tam jest napisano ze adres zamieszkania mam w Rzymie" to nie podroz sluzbowa, tylko powrotu do domu..

Jesli tak mi robia, wymagam 21zl/dziennie jak mieszkam w mojm domciu w Polsce!

Wiem ze nikt nie ma odpowiedz na te pytanie.. Po prostu czytajcie zeby rozumiec jaki koszmar jest dla cudzoziemiec osiedlic sie tu u was..

pa

Mario

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Rejestracja dzia艂alno艣ci gospodarczej Jun 23, 2004

Je偶eli rejestrujesz dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 w Polsce (wpis do ewidencji), mo偶esz poda膰 DOWOLNY adres - nikt nie wymaga od Ciebie tytu艂u w艂asno艣ci, umowy etc. To jest raczej DEKLARACJA adresu. Oczywi艣cie, dobrze by by艂o, 偶eby to by艂 adres realny - mo偶e kto艣 ze znajomych si臋 zgodzi etc. W ka偶dym razie nie musisz by膰 tam zameldowany. Je偶eli chodzi o meldunek, to przecie偶 w ko艅cu gdzie艣 mieszkasz. Mo偶e zameldujesz si臋 czasowo - na trzy miesi膮ce, potem zn贸w na trzy miesi膮ce itd. W ten sposob mia艂by艣 adres do pozosta艂ych dokument贸w.

Je偶eli masz jakie艣 konkretne problemy, nie wiesz dok膮d p贸j艣膰, w kt贸rym urz臋dzie co za艂atwi膰 - napisz, a na pewno postaramy si臋 w miar臋 mo偶liwo艣ci pom贸c czy podpowiedzie膰.

A tak na koniec - my艣lisz, 偶e komu艣 z nas by艂oby dzisiaj 艂atwiej we W艂oszech?

Andrzej

Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Tego nie by艂abym pewna Jun 23, 2004

Andrzej Lejman wrote:

Je偶eli rejestrujesz dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 w Polsce (wpis do ewidencji), mo偶esz poda膰 DOWOLNY adres - nikt nie wymaga od Ciebie tytu艂u w艂asno艣ci, umowy etc. To jest raczej DEKLARACJA adresu.

Pami臋tam, 偶e jakie艣 dwa - trzy lata temu kiedy musia艂am zmienia膰 wpis do ewidencji (rejestrowa膰 si臋 jako przedsi臋biorca), musia艂am okaza膰 akt w艂asno艣ci lokalu, a w przypadku braku takowego ZGOD臉 w艂a艣ciciela na prowadzenie tam dzia艂alno艣ci...Pami臋tam dobrze, bo poniewa偶 mieszkanie by艂o moje, musia艂am napisa膰 tak膮 zgod臋 mojemu partnerowi Nie wiem, czy te przepisy si臋 teraz zmieni艂y, czy nie. Tego 偶膮da艂a ode mnie gmina, w US funkcjonuje ju偶 ten adres z wpisu do ewidencji.

Magda

Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie wiem, czy Ci臋 to cokolwiek pocieszy, Mario... Jun 23, 2004

mariopace wrote:

Wiem ze nikt nie ma odpowiedz na te pytanie.. Po prostu czytajcie zeby rozumiec jaki koszmar jest dla cudzoziemiec osiedlic sie tu u was..

pa

Mario

..ale nam wcale nie jest du偶o 艂atwiej doj艣膰 do 艂adu z tymi wszystkimi urz臋dami...:)

Magda

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Tak by艂o, ale ju偶 nie jest. Jun 23, 2004

Magda Dziadosz wrote:

Pami臋tam, 偶e jakie艣 dwa - trzy lata temu kiedy musia艂am zmienia膰 wpis do ewidencji (rejestrowa膰 si臋 jako przedsi臋biorca), musia艂am okaza膰 akt w艂asno艣ci lokalu, a w przypadku braku takowego ZGOD臉 w艂a艣ciciela na prowadzenie tam dzia艂alno艣ci...
Magda

Andrzej

Lucyna D艂ugo艂臋cka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
ja te偶 Jun 23, 2004

Magda Dziadosz wrote:

Pami臋tam, 偶e jakie艣 dwa - trzy lata temu kiedy musia艂am zmienia膰 wpis do ewidencji (rejestrowa膰 si臋 jako przedsi臋biorca), musia艂am okaza膰 akt w艂asno艣ci lokalu, a w przypadku braku takowego ZGOD臉 w艂a艣ciciela na prowadzenie tam dzia艂alno艣ci...
Magda

Ja przy rejestracji dzia艂alno露ci gospodarczej te偶 musia艂am okaza膰 w US akt w艂asno露ci lokalu.

Lucyna

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:42
Member (2004)
English to Polish
a ja nie Jun 23, 2004

P贸艂 roku temu w zwi膮zku ze zmian膮 mieszkania zmienia艂am te偶 adres prowadzenia dzia艂alno艣ci. Pani w urz臋dzie kaza艂a mi wype艂ni膰 papierek, ui艣ci膰 stosown膮 op艂at臋 i... koniec. Nawet nie poprosi艂a o m贸j dow贸d, nie m贸wi膮c o akcie w艂asno艣ci. Pami臋tam, 偶e bardzo mnie to w贸wczas zaskoczy艂o.

Anetta

Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
a ja to zawsze mam pecha... Jun 23, 2004

lim0nka wrote:

Pani w urz臋dzie kaza艂a mi wype艂ni膰 papierek, ui艣ci膰 stosown膮 op艂at臋 i... koniec. Nawet nie poprosi艂a o m贸j dow贸d, nie m贸wi膮c o akcie w艂asno艣ci. Pami臋tam, 偶e bardzo mnie to w贸wczas zaskoczy艂o.

No widzisz, a ja by艂am zaskoczona, gdy mnie ta pani pogoni艂a po akt notarialny - usi艂owa艂am jej w贸wczas wyt艂umaczy膰, 偶e jako t艂umacz konferencyjny mog臋 mieszka膰 na 艂awce w parku Skaryszewskim i stamt膮d znakomicie "dzia艂a膰 gospodarczo", albo co tydzie艅 przeprowadza膰 si臋 do innego hotelu i z jakiej racji musz臋 w og贸le mie膰 "siedzib臋" - wystarczy adres korespondencyjny, nie?

Dobrze, 偶e to zmienili.

Magda

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka M谩rquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Podr贸z s艂u偶bowa poza granice kraju

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
LSP.expert
You鈥檙e a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It鈥檚 easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs