Mobile menu

PayPal i VAT - dwie wazne kwestie
Thread poster: Lambda
Lambda
English to Polish
+ ...
Jul 5, 2004

Witam,

chcialabym poruszyc 2 wazne kwestie:

1. przesledzilam chyba ze 20 stron "topikow" na polskim formu i nie znalazlam nic o PayPalu. Czy to znaczy, ze nikt go nie uzywa (bylo o Moneybookers). Czy ktos uzywa PayPal i czy moglby mi wyjasnic, czy to jest dobre? Na angielskim forum, jest duzo entuzjastow, ale i sporo glosow przestrzegajacych przed PayPalem. Jakie sa opinie PT forumowiczow?

2. Po przeczytaniu calego watku o VAT "wiem, ze nic nie wiem" - moje pytanie, czy od czasu, kiedy byla na ten temat goraca dyskusja na forum cos sie wyjasnilo? W moim US twierdza, ze mam naliczac 22%...

Prosze o Wasze zdanie i juz dziekuje.

Direct link Reply with quote

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 08:09
Member (2004)
English to Polish
PayPala większość z nas nie używa, Jul 6, 2004

bo mieszkając w Polsce nie możesz sobie otworzyć u nich konta.
PayPal po prostu u nas jeszcze nie działa.

Co do VAT-u, to o który Ci chodzi? Eksportowy, unijny, jeszcze inne? Mnie na razie w urzędach wszystcy powtarzają, że nie ma wszystkich rozporządzeń wykonawczych do ustawy i nie na wszystkie pytania potrafią mi odpowiedzieć. Więc wystawiam faktury klientom polskim z zazstrzeżeniem, że jak się okaże, że jednak VAT-u naliczać im nie powinnam, dostaną fakturę korygującą.

Anetta

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
PayPal w Polsce? Jul 6, 2004

Nie jestem pewna w jakim kraju mieszkasz, wspomniałaś US, więc domyślam się, że w Polsce
Problem więc byłby taki, że PayPal jako taki nie działa w Polsce, czyli nie można konta z banku polskiego połączyć z kontem w PayPalu. Myślę, że możliwe byłoby otwarcie konta w PayPalu tylko pod warunkiem, że posiadasz konto bankowe w jednym z krajów wymienionych na ich stronie tutaj: https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=_registration-run

Jeśli chodzi o problemy związane z używaniem PayPala, nie doświadczyłam absolutnie żadnych, a mam konto u nich już od kilku ładnych lat
Wydaje mi się, że alternatywą może być założenie konta w MoneyBrokers, który, o ile się orientuję działa na podobnych zasadach.

Pozdrawiam,
Ewa

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 09:09
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czemu? Jul 6, 2004

lim0nka wrote:

Co do VAT-u, to o który Ci chodzi? Eksportowy, unijny, jeszcze inne? Mnie na razie w urzędach wszystcy powtarzają, że nie ma wszystkich rozporządzeń wykonawczych do ustawy i nie na wszystkie pytania potrafią mi odpowiedzieć. Więc wystawiam faktury klientom polskim z zazstrzeżeniem, że jak się okaże, że jednak VAT-u naliczać im nie powinnam, dostaną fakturę korygującą.

Anetta

Kiedy PayPal istniał jeszcze tylko u kochanego wielkiego brata mogłem sobie otworzyć u nich konto z kartą kredytową i podać niemiecki bank. Zaraz potem dostałem pieniążki i mogłem je ściągnąć na konto w Niemczech (za niewielką opłatą).
Takie konto podstawowe w Paypal nic nie kosztuje i powinno każdemu wystarczyć. W przypadku kont o nazwie Enhanced i Professional pobierna jest natomiast prowizja (wysoka, zdaje się że 4%) przy wypłacie pieniędzy z konta Paypal.

Może warto po prostu spróbować - ja mam z nimi pozytywne doświadczenia

Pozdrowienia
Jerzy

Lambda
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
doprecyzuje :)) Jul 6, 2004

lim0nka wrote:

Anetta

Bylam nieprecyzyjna - chodzi mi o VAT do Unii (mieszkam w naszym pieknym kraju), czy w koncu 22%, czy zwolniony, czy bez???

A co do paypala - to dzieki za odpowiedz.

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
opłaty Jul 6, 2004

Jerzy Czopik wrote:

W przypadku kont o nazwie Enhanced i Professional pobierna jest natomiast prowizja (wysoka, zdaje się że 4%) przy wypłacie pieniędzy z konta Paypal.

Jerzy

To znowu zależy od specyfki danego kraju. W UK na przykład przelew z konta paypal na konto bankowe nic nie kosztuje, jeżeli suma wynosi £50 lub więcej i to zarówno dla konta podstawowego jak i dla Premier lub Business Accounts (tak się tutaj nazywają).
Jedyne opłaty związane są z przyjmowaniem wpłat z kart kredytowych, jest to około 3% otrzymanej kwoty. https://www.paypal.com/uk/fees
Nic natomiast nie kosztuje przesyłanie wpłat pomiędzy kontami PayPala.
Jest to naprawdę bardzo dobry i wygodny sposób na dokonywanie transakcji pieniężnych, zwłaszcza z zagranicy, miejmy nadzieję, że niedługo ruszy też polski oddział paypala, na pewno ułatwiłoby to życie wielu z nas
e

MonikaSojka  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
paypal Jul 7, 2004

Podpisuję się pod tym co napisała NovEva, w sumie w UK Paypala raczej się nie stosuje ale używam go do tranzakcji z USA i nie ma lepszego sposobu na przelew gotówki. Nigdy nie miałam problemu z tym serwisem, jeśli już to z klientami ze Stanów, którzy obiecują wysłać pieniądze Paypalem,a po 3 tygodniach przychodzi czek:)

anglista
English to Polish
+ ...
wyjaśniło się Jul 8, 2004

Lambda wrote:
Po przeczytaniu calego watku o VAT "wiem, ze nic nie wiem" - moje pytanie, czy od czasu, kiedy byla na ten temat goraca dyskusja na forum cos sie wyjasnilo? W moim US twierdza, ze mam naliczac 22%...

A gdzie jest ten urząd? Bo we wszystkich znanych mi USk. stosuje się przepisy owej nowej ustawy o vat, w której nie istnieje pojęcie "eksport usług" - a tym na zdrowy rozum jest sprzedaż tłumaczenia za granicę (do kraju w Unii czy poza Unią - np. do Szwajcarii). Natomiast owe 22% vatu nalicza się od eksportu TOWARÓW.
Odsyłam do linków i cytatów podanych w oryginalnym wątku tej dyskusji.

Faktura dokumentująca sprzedaż tłumaczenia za granicę nie zawiera przeto żadnej stawki Vatu (ani 0%, ani zwoln.), ale musi zawierać adnotację, że vat od tej transakcji zostanie zapłacony przez kupującego.

I tyle o tym
Pozdrawiam
Kornelia Zwior-Hołenko

medyk
Poland
Polish to English
+ ...
bardzo proszę o przykład.... Jul 9, 2004

anglista wrote:

Lambda wrote:
Po przeczytaniu calego watku o VAT "wiem, ze nic nie wiem" - moje pytanie, czy od czasu, kiedy byla na ten temat goraca dyskusja na forum cos sie wyjasnilo? W moim US twierdza, ze mam naliczac 22%...

A gdzie jest ten urząd? Bo we wszystkich znanych mi USk. stosuje się przepisy owej nowej ustawy o vat, w której nie istnieje pojęcie "eksport usług" - a tym na zdrowy rozum jest sprzedaż tłumaczenia za granicę (do kraju w Unii czy poza Unią - np. do Szwajcarii). Natomiast owe 22% vatu nalicza się od eksportu TOWARÓW.
Odsyłam do linków i cytatów podanych w oryginalnym wątku tej dyskusji.

Faktura dokumentująca sprzedaż tłumaczenia za granicę nie zawiera przeto żadnej stawki Vatu (ani 0%, ani zwoln.), ale musi zawierać adnotację, że vat od tej transakcji zostanie zapłacony przez kupującego.

I tyle o tym
Pozdrawiam
Kornelia Zwior-Hołenko

Czy ktos mógłby mi przysłac przykład tak wystawionej faktury (z adnotacja, że VAT sie płaci w kraju docelowym) - oczywi¶cie bez tajnych szczegółów))
A pytanie nr 2 - a jak sie maja te przepisy, które mówia o miejscu wykonania usługi, jako decyduj±cym czynniku o naliczeniu VATu? Ja to rozumiem, że skoro wykonuję usługe na miejscu, czyli w naszym pięknym kraju, to stosuję lokalna stawkę (22%), a wtedy odbiorca w UE juz swojej nie nalicza.... Tak zreszt± uważa moje biuro rachunkowe i moje pytania na forum sa wstępem do ewentualnego przekonywania ich, że może jest inaczej niż uważaj±...

anglista
English to Polish
+ ...
wszystko już było Jul 12, 2004

medyk wrote:
A pytanie nr 2 - a jak sie maja te przepisy, które mówia o miejscu wykonania usługi, jako decyduj±cym czynniku o naliczeniu VATu? Ja to rozumiem, że skoro wykonuję usługe na miejscu, czyli w naszym pięknym kraju, to stosuję lokalna stawkę (22%), a wtedy odbiorca w UE juz swojej nie nalicza.... Tak zreszt± uważa moje biuro rachunkowe i moje pytania na forum sa wstępem do ewentualnego przekonywania ich, że może jest inaczej niż uważaj±...

Twoje biuro rachunkowe niech sobie przeczyta art. 27 (Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług), w szczególności ust. 3 i 4 (gdzie omówiono wyjątki od zasady naliczania vatu w siedzibie usługodawcy - dot. między inymi usług tłumaczenia).
Sprawa była omawiana w wątku sygnalizowanym przez lambdę (nawet podawałam obszerne cytaty), szanujmy swój czas.
KZH

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

PayPal i VAT - dwie wazne kwestie

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs