Mobile menu

Inwestycja w słownik
Thread poster: mutiz
mutiz
Local time: 13:14
Polish to English
Jul 21, 2004

Chcia┼ébym zapyta─ç wszystkich szanownyh forumowicz├│w o opinie na temat wielkiego s┼éownika polsko-angielskiego PWN-Oxford (oraz tomu angielsko-polskiego). Czy inwestowanie w ten s┼éownik sie op┼éaca? Jak oceniacie jego zawarto┼Ť─ç?
B─Öd─Ö wdzi─Öczny za wszelkie komentarze.

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Ko┬Âciuszko Jul 21, 2004

Opinii jest pewnie tyle ilu u┼╝ytkownik├│w obdydwu s┼éownik├│w - ja jednak po pewnym czasie u┼╝ytkowania cz─Ö┬Âci ang-pol Oxforda oraz obydwu tom├│w Ko┬Âciuszki zrezygnowa┼éam z zakupu pol-ang tego┼╝ pierwszego. Powod├│w jest kilka: Oxfrod wydaje mi si─Ö bardzo niedopracowany, w wielu przypadkach podane jest tylko jedno, dwa znaczenia z wielu, w dodatku nie bardzo wiadomo wed┼éug jakiego klucza dokonano wyboru. Cz─Östo te┼╝ nie znajduj─Ö w og├│le tego czego szukam. Ko┬Âciuszko wydaje mi znacznie pe┼éniejszy pod wzgl─Ödem zawarto┬Âci. Dodatkowo wersja ksi┬▒┼╝kowa jest znacznie wygodniejsza w obs┼éudze: mniejsza obj─Öto┬Âciowo, lepszy indeks, etc. No i wszystko jest na jednym CD. Ju┼╝ w innym w┬▒tku kto┬ skrytykowa┼é ten CD za to, ┼╝e musi by─ç w nap─Ödzie, ale dla mnie to niewielka niedogodno┬Â─ç za cen─Ö lepszego s┼éownika

Magda

mutiz
Polish to English
TOPIC STARTER
dzi─Ökuj─Ö Jul 21, 2004

Możecie proponować najlepsze tego typu pozycje w waszej opinni. Chcę zainwestować w dobry słownik pol.-ang. i ang.-pol i chciałbym, aby to była dobra inwestycja:)

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Have your cake and.... Jul 21, 2004

Je┼Ťli masz pieni─ůdze, to kup oba. S┼éownik├│w nigdy za du┼╝o, a mo┼╝e kt├│ra┼Ť definicja zapali t─Ö ┼╝ar├│weczk─Ö, kt├│rej nie mog┼ée┼Ť zapali─ç.

Nie zapominajmy te┼╝ o trzecim s┼éowniku - tak tak, o Stanis┼éawskim. Jaki by nie by┼é, to kilka razy pupci─Ö mi ocali┼é. Tylko czytanie Stanis┼éawskiego wymaga pewnej wprawy i umiej─Ötno┼Ťci odsiania tego, co przestarza┼ée, nieaktualne lub po prostu nie┼╝yciowe.

Oxford też wyszedł w tańszej edycji - jeden kierunek w dwóch tomach za ok. 100 PLN. Nie widziałem drugiego kierunku (ale i nie szukałem).

HTH
Paweł Skaliński

J├│zef Kwasniak
English to Polish
+ ...
Ko┼Ťciuszko bez p┼éyty w nap─Ödzie Jul 21, 2004

Magda Dziadosz wrote:

Opinii jest pewnie tyle ilu u┼╝ytkownik├│w obdydwu s┼éownik├│w - ja jednak po pewnym czasie u┼╝ytkowania cz─Ö┬Âci ang-pol Oxforda oraz obydwu tom├│w Ko┬Âciuszki zrezygnowa┼éam z zakupu pol-ang tego┼╝ pierwszego. Powod├│w jest kilka: Oxfrod wydaje mi si─Ö bardzo niedopracowany, w wielu przypadkach podane jest tylko jedno, dwa znaczenia z wielu, w dodatku nie bardzo wiadomo wed┼éug jakiego klucza dokonano wyboru. Cz─Östo te┼╝ nie znajduj─Ö w og├│le tego czego szukam. Ko┬Âciuszko wydaje mi znacznie pe┼éniejszy pod wzgl─Ödem zawarto┬Âci. Dodatkowo wersja ksi┬▒┼╝kowa jest znacznie wygodniejsza w obs┼éudze: mniejsza obj─Öto┬Âciowo, lepszy indeks, etc. No i wszystko jest na jednym CD. Ju┼╝ w innym w┬▒tku kto┬ skrytykowa┼é ten CD za to, ┼╝e musi by─ç w nap─Ödzie, ale dla mnie to niewielka niedogodno┬Â─ç za cen─Ö lepszego s┼éownika

Płyta nie musi znajdować się w napędzie. Wystarczy zainstalować program DAEMON Tools w najnowszej wersji, utworzyć obraz płyty na dysku i zainstalować Słownik po zamontowaniu obrazu płyty przez Daemona. Płytę można schować w bezpieczne miejsce a słownik uruchamia się bez problemów z obrazu płyty na dysku.

Magda

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Zdecydowanie Ko┼Ťciuszko. Jul 21, 2004

P┼éyta nie musi by─ç w nap─Ödzie - sam stosuj─Ö to rozwi─ůzanie.
Denerwuj─ůce jest tylko to, ┼╝e nie mo┼╝na przewija─ç hase┼é rolk─ů myszy - no c├│┼╝, nie ma produkt├│w doskona┼éych.

A starego dobrego Stanisławskiego jak wypatrzysz gdzies w antykwariacie - nie wahaj się. Wbrew pozorom też się przydaje.

Pozdrawiam
Andrzej

mutiz
Polish to English
TOPIC STARTER
dzi─Ökuj─Ö bardzo, Jul 21, 2004

na pewno skorzystam z rad.A co do pieniedzy.....to nie stac mnie na zakup obyd├│wch pozycji. C├│┼╝ proza ┼╝ycia

Dalar  Identity Verified
Poland
Swedish to Polish
+ ...
Bez płyty w napędzie? Jul 22, 2004

Witam!

Pytanie nie jest zwi┬▒zane bezpo┬Ârednio z g┼é├│wnym w┬▒tkiem dyskusji, ale interesuje mnie kwestia techniczna, bo popularne programy nie radz┬▒ sobie z utworzeniem obrazu s┼éownika (SafeDisc). Na jednej z grup dyskusyjnych czyta┼éem o mo┼╝liwo┬Âci uruchamiania s┼éownika bez p┼éyty w nap─Ödzie, ale nie jestem w stanie tego odnale─Ż─ç. Przy cz─Östym u┼╝yciu p┼éyta jest coraz bardziej porysowana.

A co do u┼╝yteczno┬Âci, zasada prosta: im wi─Öcej s┼éownik├│w, tym lepiej. Mam oczywi┬Âcie na my┬Âli s┼éowniki o rozs┬▒dnych zasobach s┼éownikowych, bo nie o ka┼╝dym "bryku" mo┼╝na to powiedzie─ç. W przypadku s┼éownik├│w specjalistycznych zdarza mi si─Ö korzysta─ç z nich kilka razy do roku, maj┬▒ swoj┬▒ cen─Ö, ale kiedy w powa┼╝nym tek┬Âcie specjalistycznym uda si─Ö odnale─Ż─ç s┼éowo kluczowe, nieobecne w innych s┼éownikach, "amortyzuj┬▒ si─Ö" natychmiast.

Pozdrawiam
Krzysztof P─Ödzich

Magda Dziadosz wrote:

Płyta nie musi znajdować się w napędzie. Wystarczy zainstalować program DAEMON Tools w najnowszej wersji, utworzyć obraz płyty na dysku i zainstalować Słownik po zamontowaniu obrazu płyty przez Daemona. Płytę można schować w bezpieczne miejsce a słownik uruchamia się bez problemów z obrazu płyty na dysku.

Magda
[/quote]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Inwestycja w słownik

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs