Faktura VAT dla klienta z UE ale BEZ nr VAT EU
Thread poster: Szymon Cegielka

Szymon Cegielka  Identity Verified
Local time: 00:57
English to Polish
+ ...
Aug 2, 2004

Więc co z takim kwiatkiem? Nadal wystawiam fakturę z dopiskiem, że to oni sobie mają sami załatwić? No bo teoretycznie, to nadal nie jest usługa wykonywana w Polsce tylko w kraju zleceniodawcy (konkretnie - Słowacji) i tym samym nie podlega pod ustawę VAT...

Direct link Reply with quote
 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 00:57
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Z tego co ja wiem... Aug 2, 2004

to zwolnienie z VAT obejmuje tylko zarejestrowanych VATowców, a więc je¶li klient nie jest VATowcem (a dokładniej nie ma numeru VAT UE) to MUSI zapłacić VAT. Tak jest ze wszystkimi zakupami unijnymi - nie płac± tylko zarejestrowani VATowcy.

HTH
Magda


Direct link Reply with quote
 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 00:57
German to Polish
+ ...
Ryzykowne... Aug 2, 2004

Na Tobie będzie w razie czego spoczywał ciężar udowodnienia, że to faktycznie było na Słowacji. A jest z tym jakiś problem, żeby klient się zarejestrował?

Pozdrawiam
Andrzej


Direct link Reply with quote
 

Szymon Cegielka  Identity Verified
Local time: 00:57
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
ale... Aug 2, 2004

to zwolnienie z VAT obejmuje tylko zarejestrowanych VATowców, a więc jeśli klient nie jest VATowcem (a dokładniej nie ma numeru VAT UE) to MUSI zapłacić VAT. Tak jest ze wszystkimi zakupami unijnymi - nie płac± tylko zarejestrowani VATowcy.

ale przecież:
Dział II
Zakres opodatkowania
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 5.

1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Nie ma ani słowa o eksporcie usług - czyli nie jest to usługa podlegająca pod VAT

i

3. W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
4. Przepis ust. 3 stosuje się do usług:
(bla, bla)
3) (bla, bla); tłumaczeń

czyli nie powinienem naliczać VAT'u nawet jeżeli oni tego numeru nie posiadają...


Direct link Reply with quote
 

Ryszard Jarza  Identity Verified
Local time: 00:57
Member (2003)
English to Polish
+ ...
"Podatnicy Aug 2, 2004



3. W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę



No niestety, 1. dotyczy państw trzecich, czyli poza UE (np. USA, Chiny), a 2. dotyczy PODATNIKÓW, czyli własnie zarejestrowanych VATowców unijnych (=mających swój numer).

Osobiście jednak opowiadałbym się za wariantem bezpiecznym - czyli nie ma europejskiego numeru VAT = musi Ci płacić VAT (no chyba że nie chce, ale wtedy jest problem...).

Pozdrawiam,
Ryszard


Direct link Reply with quote
 

Szymon Cegielka  Identity Verified
Local time: 00:57
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
no właśnie nie chce... Aug 2, 2004

Ryszard Jarza wrote:
Osobiście jednak opowiadałbym się za wariantem bezpiecznym - czyli nie ma europejskiego numeru VAT = musi Ci płacić VAT (no chyba że nie chce, ale wtedy jest problem...).


Oto fragment ostatniego mejla:

We will not apply for EU VAT since we are not VAT paying company now and we
want to stay so as long as it will be possible, since it will make all our
services
more expensive.

We collaborate with companies and freelancers in whole eastern Europe and
neither we or they do apply VAT, since
they are not VAT paying companies.

The problem is that your company is probably VAT registered and therefore
you probably have to apply VAT to companies/legal entities that are not
registered,
which makes your services more expensive in the end.

Anyhow, as I am informed the agreement from the very start of our mutual
collaboration is that we will not pay more as it is agreed on the PO.
We can accept invoices as before, where VAT was incorporated into the final
price.

Maybe the solution for you (not to pay a big VAT) is to send us invoice in the name of other company which is not VAT registered, which we will accept.
In this case you do not have to invoice VAT for sure, I was consulting this
also with our accountancy representative just few minutes ago

Mam wrażenie, że sobie z nich po prostu zrezygnuję - nie mam mowy, żebym z własnej kieszeni wykładał 22% zarobków!


Direct link Reply with quote
 

Szymon Cegielka  Identity Verified
Local time: 00:57
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
a podstawa prawna? Aug 2, 2004

3. W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
No niestety, 1. dotyczy państw trzecich, czyli poza UE (np. USA, Chiny), a 2. dotyczy PODATNIKÓW, czyli własnie zarejestrowanych VATowców unijnych (=mających swój numer).

Gdzie jest zawarta taka definicja podatnika? ja nic takiego nie znalazłem - a swoją drogą - jak oni nie są podatnikami VAT, a miejscem wykonywania tej usługi wg ustawy jest Słowacja, to może naprawdę nie trzeba naliczać tego cholernego VAT'u?


Direct link Reply with quote
 

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 00:57
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Przecież sami Ci odpowiedzieli...:) Aug 2, 2004

Szymon Cegielka wrote:

- a swoją drogą - jak oni nie są podatnikami VAT, a miejscem wykonywania tej usługi wg ustawy jest Słowacja, to może naprawdę nie trzeba naliczać tego cholernego VAT'u?


Cytuję: "...We collaborate with companies and freelancers in whole eastern Europe and neither we or they do apply VAT, since
they are not VAT paying companies
."

Obawiam się, że się trochę łudzisz...wynika st±d nauczka na przyszło¶ć: podaj±c klientowi cenę trzeba ZAWSZE uwzględniać wszlkie elementy, w tym podatki. Tu łatwo było wpasć w pułapkę, bo raczej rzadko zdarzaj± się firmy NIE będ±ce płatnikami VAT. I współpracuj±ce wył±cznie z nie-vatowcami. Możesz wła¶ciwie się kłócić, że nie uprzedzili Cię o tym, że nie uznaj± płacenia podatków, a poważne firmy na ogół posiadaj± numer VAT EU, więc wzięli Cię przez zaskoczenie. SprawdĽ dobrze czy w korespondencji z nimi nie używałe¶ np. nagłówka, w którym podany jest Twój numer NIP...wówczas możesz argumentować, że wiedzieli, że jeste¶ vatowcem, a teraz chc± po prostu nie zapłacić podatku.

HTH
Magda

PS Tak marginesie, tego, że VAT "will make all our
services more expensive." nie kupuję


Direct link Reply with quote
 
tmkk
English to Polish
hmm, podatnicy Aug 2, 2004

Ryszard Jarza wrote:
No niestety, 1. dotyczy państw trzecich, czyli poza UE (np. USA, Chiny), a 2. dotyczy PODATNIKÓW, czyli własnie zarejestrowanych VATowców unijnych (=mających swój numer).


W tym miejscu powstają jednak wątpliwości. Lektura art.113 i innych sugeruje (przynajmniej mnie), iż podatnikami są wszyscy, z tym że niektórzy są zwolnieni a inni nie.


Pozdrawiam,
Ryszard

Również,
tmkk


Direct link Reply with quote
 
tmkk
English to Polish
a tu podpowiedz Aug 2, 2004

Szymon Cegielka wrote:
Maybe the solution for you (not to pay a big VAT) is to send us invoice in the name of other company which is not VAT registered, which we will accept.
In this case you do not have to invoice VAT for sure, I was consulting this
also with our accountancy representative just few minutes ago


Na pierwszy rzut oka ta propozycja wygląda dosyć sensownie, chyba że koniecznie musisz przepuścić tą fakturę przez swoją firmę.
Ciekawe jest to, że oni importując usługi uważają iż dalej pozostają zwolnieni. U nas wg art.113.13 taka działalność od razu ze zwolnienia wyklucza, ale może tam panują nieco odmienne zwyczaje?

tmkk


Direct link Reply with quote
 

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 00:57
German to Polish
+ ...
Spiewka tak stara, ze az brodata... Aug 2, 2004

PS Tak marginesie, tego, że VAT "will make all our
services more expensive." nie kupuję


Magdo, zlote slowa. Do lez mnie doprowadza taki "argument"...


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Faktura VAT dla klienta z UE ale BEZ nr VAT EU

Advanced search






WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »



All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs