Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Gdzie znikaj─ů polskie znaki diakrytyczne
Thread poster: bartek

bartek  Identity Verified
Local time: 19:18
English to Polish
+ ...
Aug 28, 2004

gdy pisz─Ö na Caps Locku?
Mam tekst, kt├│rego 90% jest wytworzone du┼╝ymi literami. I tak te┼╝ musz─Ö odda─ç jego tre┼Ť─ç po polsku. Jednak┼╝e zanikaj─ů mi wszystkie ogonki, kreseczki etc. Nie ma r├│┼╝nicy mi─Ödzy z, ┼╝, ┼║. Wygl─ůda to bardzo nieciekawie. Odbiorca - USA, a wi─Öc rzecz musi by─ç ogonkowo dopracowana. Jak zreszt─ů zawsze.
Czy to we mnie jest co┼Ť nie tak, czy Word ma migren─Ö od dw├│ch dni?
Rozumiem, jesli tekst jest ocerowany z pdf, r├│┼╝ne rzeczy si─Ö zdarzaj─ů, ale czy┼Ťciutki Word? Nie pojmuj─Ö
T

Direct link Reply with quote

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:18
English to Polish
+ ...
A pr├│bowa┼éa┼Ť Aug 28, 2004

zmieni─ç czcionk─Ö?
mo┼╝e to co┼Ť da....

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Na co:-? Aug 28, 2004

NowEva wrote:

zmieni─ç czcionk─Ö?
mo┼╝e to co┼Ť da....

i tak juz w obmierzłym TNR stukam

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Przepraszam Aug 28, 2004

Niniejszym przepraszam Ev─Ö
Zmieni┼éam na ukochan─ů Tahom─Ö - i idzie jak po ma┼Ťle!! Dzieki!!!

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:18
English to Polish
+ ...
Stary dobry/wredny Word Aug 28, 2004

Czasami chce nas przechytrzy─ç, ha?
Cieszę się, że udało

pidzej  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
czasem wystarczy zmniejszy─ç Aug 28, 2004

t─Ö sam─ů czcionk─Ö o punkt, albo w Format>Akapit>Wci─Öcia i Odst─Öpy zwi─Ökszy─ç odst─Öpy mi─Ödzy wierszami, te┼╝ o punkt, albo zadaj─ůc "przynajmniej np. 14 pkt" dla czcionki dwunastki

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
niestety Aug 28, 2004

dziubdziam w tabelce, w kt├│rej kolumny i wiersze musz─Ö dzieli─ç na 6 element├│w (w pionie i poziomie - bardzo mi urozmaica dzisiaj ┼╝yciorys), a i to jeszcze musze ┼é─ůczy─ç, albo pod-dzieli─ç. Wychodzi straszna mama┼éyga. I tak pisz─Ö 6-tk─ů. Tahoma pomog┼éa. TNR - niech b─Ödzie wykl─Öta. Nie do┼Ť─ç, ┼╝e to chyba najbrzydsza czcionka, to jeszcze z silnym upo┼Ťledzeniem performance'u.
Ale dzi─Öki za porad─Ö. W tek┼Ťcie o normalnym wygl─ůdzie - spr├│buj─Ö.
T

Himawari  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Może ktoś mi wytłumaczy... Aug 29, 2004

Dlaczego Times New Roman jest taka popularna? Bo ja tez "pracuje" glownie w tej czcionce i własciwie nie wiem, dlaczego? Tak jakoś wyszło, czy to ma jakiś sens?

Pamiętam jeszcze czasy, gdy wszystko musialam oddawać w czcionce, kt├│rej już chyba najstarsi ludzie nie pamiętają - Helvetica East-A Roman (no, pamięta ktoś takie cudo?). Używało się to razem z "overstrokes" i zapamiętać te wszystkie kombinacje to było coś!
Może moja percepcja jest spaczona, bo ja od zawsze jabłek zamiast okien używałam, ale pamiętam, że gdy w kt├│rymś momencie pojawiły się w jabłuszkowym menu czcionki z oznaczeniem CE i wystarczył tylko jeden klawisz (option czyli alt) na wszystkie ogonki, to poczułam, że świat idzie z postępem

Pozdrawiam przy niedzieli,
E.

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
To chyba wina programist├│w, Aug 29, 2004

je┼Ťli mog─Ö jako laik tu dorzuci─ç. W momencie startu Worda otrzymuje si─Ö gotowy szablon, gdzie kr├│luje TNR. Cz─Östo zapominamy prze┼é─ůczy─ç si─Ö na inn─ů czcionk─Ö i tak zostaje. Pisma wychodz─ůce z naszych urz─Öd├│w te┼╝ sa w tej nieszcz─Ösnej czcionce wystukane. Co gorsza, zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e m├│j Trados r├│wnie┼╝ ma "parcie na TNR". Cho─çby ustawiony by┼é na Arial, czy inny Courier, to w kt├│rym┼Ť momencie musz─Ö przeciera─ç oczy i op─Ödza─ç si─Ö od TNR. Gorzej, jak si─Ö wedrze w TM (na skutek zagapienia si─Ö pisz─ůcej) - export - zaznacz wszystko - zmie┼ä czcionk─Ö - zapisz - New TM - import. Brrrrrrr.......
T

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Czasy noworzymskie Aug 29, 2004

To chyba po prostu tradycja. Podstawa to jedna czcionka szeryfowa, jedna bezszeryfowa i jedna a la maszyna do pisania (czyli nieproporcjonalna). Tak było w Windows 3.1 i przedtem też.

Jak zaczyna┼éem moj─ů przygod─Ö z komputerem, to do programu WordPerfect trzeba by┼éo doinstalowa─ç co┼Ť, co si─Ö nazywa┼éo "Font Director". Zawiera┼é on dwa rodzaje czcionek: Univers (bezszeryfowy) i CG Times.

TNR poza tym chyba mimo wszystko jest jedn─ů z najczytelniejszych czcionek w og├│le.

Te┼╝ pozdrawiam przy niedzieli.

Paweł

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czcionki i szeryfy Aug 30, 2004

Ale nie ci szeryfowie z westernow, jeno te glupie kreseczki w czcionkach.
Popularnosc TNR wynika chyba z maniackiego uporu MS, ktory od wiekow w szablonie podstawowym Worda po jego czystej instalacji ma zdefiniowany TNR jako czcionke podstawowa. Nawet po przerobieniu styli na inne czcionki w pewnych miejscach (np. format numeru strony) TNR pozostaje jako format domyslny. A ze wiekszosc uzytkownikow Worda nic o tym nie wie i bawi sie w radosna tworczosc, talatajstwo to pozostaje i niezmiernie przeszkadza.

Uzasadnienie czcionki szeryfowej jest takie, ze te malutkie kreseczki przy literach tworza na papierze jakbz wirtualne linie, powodujace, ze oko lepiej moze wzlapzwac wiersze. Co do wiekszej czytelnosci TNR od innych czcionek jestem gotow polemizowac, gdyz wszystkie znaki drogowe sa pisane czcionkami bezszeryfowymi - i to chyba na calym swiecie. W Niemczech koleje panstwowe zlecily swego czasu badanie, jakie czcionki uwazane sa przez odbiorcow za najbardziej czytelne - tu zwyciezyla zdecydowanie rodzina Helvetica/Swiss/Arial...
Poniewaz sam z reguly babram sie w instrukcje techniczne, moge na tej podstawie stwierdzic, ze trzy czwarte pisanych jest bezszeryfowo - moim skromnym zdaniem sa dzieki temu doskonale czytelne.

Pozdrowienia z przedostatniego dnia urlopu
J.

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Czemu obmierzla? Aug 31, 2004

Skad ta ogolna niechec do TNR?

Nieco offtopic, ale mnie nurtuje...
Pozdrawiam
-A-

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Agnieszko Aug 31, 2004

tygru wrote:

Skad ta ogolna niechec do TNR?

Nieco offtopic, ale mnie nurtuje...
Pozdrawiam
-A-

niech─Ö─ç dla jej brzydoty. Jest taka "na─çpana" - sorry za kolokwializm. Literki "siedz─ů" na sobie i ja, czytaj─ůc du┼╝y tekst napisany TNR, nic nie widz─Ö. Wszystko mi si─Ö w oczch zlewa. W Tahomie, czy w Arialu - nie mam takich objaw├│w ocznych.

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
(Prawie) wiek historii... Sep 1, 2004

Sprowadzanie popularno┼Ťci Timesa do MS Word to, delikatnie m├│wi─ůc, przesada... Czcionka ta by┼éa bardzo popularna jeszcze w czasach, gdy z komputerami porozumiewano si─Ö za pomoc─ů dziurkowanych kart.

Je┼Ťli kto┼Ť jest bardzo zainteresowany, to mo┼╝e zerkn─ů─ç tu:
http://www.typolis.de/version1/engl/ftimes.htm
oraz tu:
http://www.truetype.demon.co.uk/articles/times.htm
ale to zaledwie zarys historii...

Kto jednak przeczyta, dowie si─Ö, ┼╝e Times jest powszechnie wykorzystywany w pi┼Ťmiennictwie naukowym. I chwa┼éa mu za to! Dzi─Öki temu nie musz─Ö dorabia─ç stada diakrytyk├│w (tak co┼Ť pod setk─Ö!) do ka┼╝dego fontu, kt├│ry kto┼Ť uzna za urodziwy...

[Edited at 2004-09-01 12:43]

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Anglicy Sep 1, 2004

http://www.linotype.com/7-510-7/stanleymorison.html

Tutaj jest to ładnie opisane.

Natomiast szeryfy i inni kowboje - Jerzy ma racj─Ö, ┼╝e wszystkie znaki (drogowe) s─ů pisane bez szeryf├│w, ale z tego co wiem, czcionki bezszeryfowe w┼éa┼Ťnie do tego s─ů najlepsze - znaki, tytu┼éy, has┼éa itp.
Tekst jednak z szeryfami.

[Edited at 2004-09-01 14:16]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Gdzie znikaj─ů polskie znaki diakrytyczne

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs