Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
CV umieszczone na proz szaleje po necie
Thread poster: Wojciech Wołoszyk

Wojciech Wołoszyk  Identity Verified
Poland
Local time: 02:58
Member (2006)
Polish to English
+ ...
Aug 30, 2004

Prosiłbym Szanowne Towarzystwo o poradę w kwestii sposobu ograniczenia skutków umieszczenia CV w bazie ProZ.
Jak zapewne wielu z Was umieściłem w na "profile page" swoje CV. Niestety z braku czasu, no i zapewne także z gapiostwa umieściłem CV w wersji zawierającej wiele moich danych osobowych. Żyłem w przeświadczeniu, że dostęp do CV będą miały tylko zainteresowane osoby, a mianowicie takie, które odwiedzą ProZ i mój profil. Jakież było moje zdziwienie, gdy dostałem telefon od zupełnie obcej mi osoby, która poinformowała mnie, że po wrzuceniu w googlu hasła "kreator umów", albo "kreator życiorysów", moje CV wyskakuje na jednej z pierwszych pozycji. Taki stan rzeczy zdecydowanie mi nie odpowiada! Szybciutko usunąłem CV z ProZ, ale zgodnie z przewidywaniami nic to nie pomogło.
Proszę o porady, cóż ja teraz mam począć. Jako prawnik z codziennej praktyki doskonale znam zagrożenia wynikające z niekontrolowanego upublicznienia danych osobowych, nie mówiąc o ich publikacji w sieci. Ratujcie!

Pozdrawiam
Wojtek Wołoszyk

[Edited at 2004-08-31 10:06]

Direct link Reply with quote

Uwe Kirmse  Identity Verified
Polish to German
+ ...
Parę uwag ogólnych i szczególnych: Aug 31, 2004

Umieszczając coś w internecie, np. życiorys czyli po polsku siwi, musisz zawsze pamiętać o tym, że będzie to dostępne dla wszystkich. Wyszukiwarki jak gugiel przeczesają internet i rejestrują wszystko, co się da. Przecież właśnie tego od nich chceszs - wrzucasz hasło i podaje Ci strony, gdzie ono występuje. Jeżeli coś ma nie być publiczne, to nie umieszcz albo zabezpiecz jakimś kodem dostępu (co w tym przypadku raczej nie ma sensu). Zamiast publikowania możesz też napisać takie zdanko, że CV prześlesz na życzenie.

A teraz coś nt. konkretnego przypadku:
Sprawdziłem to na guglu, bo uważałem, że po usunięciu CV z ProZu link na guglu będzie po prostu martwy, tzn. prowadzi donikąd, a przy najbliższej okazji zostanie zdjęty z gugla. Zdziwiłem się bardzo, kiedy stwierdziłem, że można jeszcze otworzyć Twój życiorys, mimo że ze strony profilowej został zdjęty. Jest na to tylko jedno wyjaśnienie - usunąłeś z profilu link do CV, ale sam plik jeszcze trzymają w bazie danych ProZu. Wyjście z sytuacji jest też tylko jedno. Musisz zwrócić się do ProZu albo przez moderatora (a może Magda to czyta i zadziała?) albo na forum "ProZ.com technical support" http://www.proz.com/forum/10 . Poproś, żeby usunęli życiorys ze swojej bazy danych i tyle. Mam nadzieję, że zrobią to.
Jeli to nie uda się (albo sprawa jest b. pilna i trzeba zadziałać natychmiast), jest jeszcze rozwiązanie zastępcze: Umieścisz CV z powrotem na ProZie, ale tym razem jakiś inny, jakiś plik w Wordzie, który może zawierać np. tylko jedno zdanie: "CV nie publikuję w internecie, ale prześlę na życzenie." Myślę, że tym samym wykasujesz dotychczasowy CV z bazy ProZu, a jak ktoś kliknie na link guglowski, zobaczy właśnie nowy "życiorys".

I jeszcze raz powtórka z części pierwszej (ogólnej):
Nigdy nie umieszczaj w internecie niczego, co uważasz za poufne!

[Edited at 2004-08-31 09:13]

Poland
Member (2006)
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki serdeczne za bardzo konstruktywne sugestie Aug 31, 2004

Zachowałem się zdecydowanie zbyt beztrosko. Przyznaję i biję się w pierś. Życie, a "życie sieciowe" w szczególnosci, niestety bardzo szybko weryfikuje takie beztroskie zachowania.
Zdecydowanie zastosuję się do Twoich sugestii. Sprawę zgłosiłem już do "ProZ.com support" i mam nadzieję, że się tym zajmą. Na razie jednak spróbuję metody z podmianą pliku na pusty.
Mam nadzieję, ze sprawa zakończy się szybko i bezboleśnie i będzie to jedynie nauczka na przyszłość.
Dzięki serdeczne,
Pozdrawiam
Wojtek W.

[Edited at 2004-08-31 10:07]

Natalie  Identity Verified
Poland
Member (2002)
English to Russian
+ ...
Wojtku Aug 31, 2004

Baza danych ProZ nie ma z tym nic wspolnego. Google trzyma informacje o stronach internetowych w t.zw. cache. Nie wiem ile czasu trzeba, aby strona trzymana w cache wygasla - chyba kilka dni.

Polish to German
+ ...
Cache Aug 31, 2004

Natalie wrote:

Baza danych ProZ nie ma z tym nic wspolnego. Google trzyma informacje o stronach internetowych w t.zw. cache. Nie wiem ile czasu trzeba, aby strona trzymana w cache wygasla - chyba kilka dni.

Gugiel trzyma strony w cache, a oczywiscie ja tez najpierw myslalem o tym. Ale jak klikniesz na link na guglu, wyswietla Ci sie strona nie z cache, tylko taka, jaka jest aktualnie w sieci. Jesli chcesz zobaczyc wersje z cache, musisz kliknac na link "Kopia" (na google.pl) lub na "Cached" w wersji angielskiej. Jezeli po kliknieciu na glowny link strona otwiera sie, oznacza to, ze jest dalej dostepna w internecie. W przypadku strony, o ktorej mowimy, nie ma kopii na guglu - sprawdz sobie:
http://www.google.pl/search?num=10&hl=pl&ie=UTF-8&q=kreator%20umów

[Edited at 2004-08-31 09:38]

Poland
Member (2006)
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Nie działa Aug 31, 2004

[quote]Uwe Kirmse wrote:

(...)jest jeszcze rozwiązanie zastępcze: Umieścisz CV z powrotem na ProZie, ale tym razem jakiś inny, jakiś plik w Wordzie, który może zawierać np. tylko jedno zdanie: \"CV nie publikuję w internecie, ale prześlę na życzenie.\" Myślę, że tym samym wykasujesz dotychczasowy CV z bazy ProZu, a jak ktoś kliknie na link guglowski, zobaczy wła¶nie nowy \"życiorys\".

Niestety powyższy sposób nie zadziałał...

Polish to German
+ ...
To juz tylko Jason z ProZu pomoze. Aug 31, 2004

Wojciech Wołoszyk wrote:
Niestety powyższy sposób nie zadziałał...

Sprawdzilem to, a okazalo sie, ze nowe CV jest na ProZie, ale pod innym URLem niz dotychczasowy. Oznacza to, ze w bazie ProZu sa teraz oba warianty, a z Twojego profilu jest dostepny juz tylko nowy. Tamten URL jednak dalej istnieje, a dlatego dalej bedzie dostepny przez wyszukiwarki. To juz musisz sie zwrocic o pomoc do personelu ProZu, zeby wykasowali stara wersje.

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
A spróbuj w "Edit your site" Aug 31, 2004

Nie wprowadzałam swojego Cv, więc nie do końca wiem jak to działa, ale wydaje mi się, że ten plik powinien znajdować się w Twojej "przestrzeni" prozowej, do której masz dostęp poprzez "Edit your site" w swoim profilu (po lewej stronie, u dołu). Tam znajdują się wszystkie uplodowane przez Ciebie pliki, więc i chyba CV też (?) i tam mógłbyś ten plik usunąć.

To tylko sugestia na mój babski rozum...najpewiejszym rozwiązaniem jest wysłanie Support request, tak jak mówi Uwe.

HTH
Magda

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
a ja protestuje... Aug 31, 2004

... nie tylko przeciwko upublicznieniu cv (moj adres domowy figuruje sobie jakby nigdy nic na liscie wynikow googla, nawet nie trzeba klikac na link), ale i przeciwko twierdzeniu, ze wszystko co sie uploaduje jest i ma byc powszechnie dostepne
tak z reka na sercu: czy nikt z Was nigdy i nigdzie nie umieszczal przedtem swojego cv na necie? ejze...
jestem w tej szczesliwej/nieszczesliwej sytuacji ze moje nazwisko jest bardzo rzadkie a z drugiej strony dosc znane (nie moja to zasluga skadinad)
no i wlasnie mnie ktos z dalekich znajomych zawiadomil ze zna juz moj domowy adres
krece sie po roznych portalach translatorskich, zostawiam cv w roznych miejscach - i nic, zero informacji o tych dokumentach w googlu czy w innej wyszukiwarce
za to tutaj - a jakze, w calej okazalosci... sorry, ale to jest jednak abuse i kompletny idiotyzm
jasne ze outsourcer, kazdy z Was czy ktokolwiek kto trafi na proz.com powinien miec dostep do cv wybranego tlumacza (no, moze bez adresu - coz, poszlam po linii najmniejszego oporu i po prostu wstawilam swoje podstawowe cv z danymi, moja wina)
ale udostepniac to w wyszukiwarkach to juz moze przesada, powazny blad adminow systemu
argument odwolujacy sie do publicznego charakteru zasobow sieciowych mnie nie przekonuje i - niech mi Autor tego argumentu wybaczy - w dosc nieprzyjemny sposob zalatuje demagogia...
napisalam do supporta, zobaczymy...

Poland
Member (2006)
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Niestety nie da rady Aug 31, 2004

Magda Dziadosz wrote:

Nie wprowadzałam swojego Cv, więc nie do końca wiem jak to działa, ale wydaje mi się, że ten plik powinien znajdować się w Twojej "przestrzeni" prozowej, do której masz dostęp poprzez "Edit your site" w swoim profilu (po lewej stronie, u dołu). Tam znajdują się wszystkie uplodowane przez Ciebie pliki, więc i chyba CV też (?) i tam mógłbyś ten plik usunąć.

Niestety ja nie utworzyłem swojej "site" w profilu, także mnie ta sugestia nie dotyczy. Ale dzięki serdeczne za kolejną podpowiedź. U mnie u dołu po lewej jest tylko "create your site".

http://www.proz.com/translators/61890?bs=1

Pzdr
WW

Polish to German
+ ...
Protest Sep 1, 2004

Joanna Krahelska wrote:
a ja protestuje...

Mozesz oczywiscie tez wywiesic swoj zyciorys na jakiejs tablicy ogloszen i potem zaprotestowac, ze rozni ludzie to czytaja, a niektorzy moze nawet zapisuja z niego Twoj adres, zeby Ci wysylac reklame. I mozesz miec pretensje do wszystkich, nawet nie rozwazajac mozliwosci niewywieszenia swoich danych.
Internet jest publiczny, a kto z niego korzysta, powinien wiedziec, ze jest to tablica ogloszen. Wiekszosc ludzi wlasnie z tego powodu sie oglasza. Nikt nikogo do tego nie zmusza. Ja swojego CV nie publikuje i tyle.

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
nie rozumiemy sie... Sep 1, 2004

ale to w sumie niewazne, obstaje przy swoim. internet jest publiczny ale to jeszcze nie znaczy ze wszystkie info, jakie pozostaja po czyjejkolwiek tam obecnosci musza byc dostepne dla wszystkich
powtarzam: moje cv, w absolutnie pelnej wersji, figuruje sobie jakos jednak schowane w bardzo wielu miejscach. zadnego linku do tych miejsc nie znajdziesz w wyszukiwarce. i to jest sposob ograniczania tego publicznego charakteru zasobow. nic nadzwyczajnego, po prostu madrze skonstruowana strona i zasady dostepu do niej
tutaj ktos nie pomyslal... albo uznal to za nieistotne
powiedzialam, moja wina ze wpakowalam tu pelne cv, moge miec pretensje tylko do siebie
ale moje dotychczasowe doswiadczenie mowilo mi, ze cos takiego jak tutaj na proz.com po prostu nie ma prawa sie zdarzyc
nie boje sie histerycznie netu, a moj adres domowy jest jednoczesnie adresem sluzbowym i nie przeszkadza mi ze ktos go zna
ale zdanie na temat tutejszych adminow juz sobie wyrobilam i raczej go nie zmienie... po polsku mowi sie na to lamerstwo i tyle

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Rzeczywi¶cie się nie rozumiemy... Sep 1, 2004

Joanna Krahelska wrote:

moje cv, w absolutnie pelnej wersji, figuruje sobie jakos jednak schowane w bardzo wielu miejscach. zadnego linku do tych miejsc nie znajdziesz w wyszukiwarce. i to jest sposob ograniczania tego publicznego charakteru zasobow. nic nadzwyczajnego, po prostu madrze skonstruowana strona i zasady dostepu do niej
tutaj ktos nie pomyslal...

Możnaby się zastanawiać po co w takim razie zamieszczać CV, skoro jest ono schowane i nie pokazuj± je wyszukiwaki?
Generalnie ProZ.com skonstruowany jest w taki sposób, aby umożliwić tłumaczom skuteczny marketing. Tym, którzy decyduj± się na zamieszczenie swojego CV oraz informacji w profilu chodzi wła¶nie o to, aby łapały je wyszukiwarki i by informacje te trafiły tam gdzie trzeba. Strony ProZ.com maj± bardzo wysoki ranking w googlu - i dobrze, do mnie na przykład trafiaj± dzięki temu potencjalni klienci. Obawiam się, że to co nazywasz "m±drym" skonstruowaniem strony, ja nazwałabym ...nieudolno¶ci± webmastera...:D.

Trzeba pamiętać o tym, że wszystko co zamieszczane jest w internecie staje się natychmiast publiczne i dostępne praktycznie dla wszystkich - taka jest istota internetu, a więc danych osobowych, albo innych, których nie chcemy upubliczniać po prostu nie należy zamieszczać.

Magda

Barbara Piela
English to Polish
+ ...
Instrukcja Sep 1, 2004

Jedyna metoda (wypróbowana):

1. Logujesz sie na stronie proz
2. Wciskasz przycisk "support"
http://www.proz.com/support/
2. Dalej wybierasz opcję "other"
http://www.proz.com/support?&mode=ask&type=other
3. Piszesz list w tej sprawie (po angielsku z prośbą o usunięcie starego cv) - usuwają dokument z serwera mniej wiecej po 3-4 godzinach. Niestety w wyszukiwarce dalej będzie sie pojawiał link (plus pewne dane), ale strona nie będzie aktywna.

Pozdrowienia,
Basia

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
drobna poprawka Sep 1, 2004

dostepna - w googlu czy gdziekolwiek indziej - ma byc info o moim istnieniu. zainteresowany przychodzi po linku np. na proz.com, oglada sobie moj profil oraz - jesli zechce - downloaduje moje cv
tak jest wszedzie z wyjatkiem tego miejsca - dlatego wyrazilam zdumienie
jesli ktos zada sobie trud wklepania w googlu "joanna krahelska", to natychmiast, bez klikania w link, dostaje moj adres i nr telefonu
to wlasnie uwazam za gruba przesade, nic innego - link w googlu prowadzacy prosto do samego cv zamiast do mojego profilu
wiem ze net jest publiczny, chyba wszyscy to wiedza i naprawde nie trzeba mi tego powtarzac
teraz dowiedzialam sie ze niektore zakamarki netu sa bardziej publiczne od innych, dobrze wiedziec
aha, support uprzejmie poradzil mi, zebym usunela cv i poczekala 2 miesiace az link zniknie z googla
mi tam za rowno, niech sobie bedzie ten link
tylko nadal sie dziwie, teraz podwojnie bo jakos nikt nie rozumie o co mi chodzilo...

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

CV umieszczone na proz szaleje po necie

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs