VAT a umowy o dzielo
Thread poster: Elzbieta Pulawska

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 04:54
English to Polish
+ ...
Sep 5, 2004

Czy ktos cos wie na temat opodatkowania umow o dzielo na tlumaczenia podatkiem VAT w swietle nowej Ustawy o VAT? Sama niedawno ja przetlumaczylam na jezyk angielski, ale nic jasnego z niej dla mnie nie wynika w zadnym jezyku, a od paru dni spac nie moge, bo jedna z kolezanek postraszyla mnie strasznymi karami za niedoliczanie VATu do umow o dzielo. Zaznaczam, ze nie prowadze dzialalnosci i funkcjonuje jako typowy freelancer. Dla mnie osobiscie to chyba jakis idiotyzm, ale w naszym pieknym nadwislanskim kraju wszystko jest mozliwe, niestety. Terror komucha zamienilismy, podobnie jak stryjek, na terror skarbucha.

Direct link Reply with quote

Robert Zawadzki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Nie wiem. Ale mam wrażenie, że komuch i skarbuch to ten sam Sep 5, 2004

.

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Mnie się wydaje Sep 5, 2004

- i tego się trzymam - że nie ma znaczenia, czy to jest umowa o dzieło, czy działalno¶ć gospodarcza (taka z prowadzeniem ksi±g) Grunt, że tłumaczenia s± opodatkowane VAT.
Ja również jestem wolnym strzelcem i umawiam się na dzieło. Ponieważ na razie zarabiam mało, jestem podmiotowo zwolniony z VAT, ale kiedy przekroczę górny pułap przychodów umożliwiaj±cych takie zwolnienie, będę musiał płacić. Aby udowodnić, że nie przekroczyłem progu, prowadzę od maja ewidencję przychodów (w ksi±żeczce "Ewidencja uproszczona sprzedaży", nr druku Vu-55/59, ale podobno może to być i zwykły zeszyt). Jeżeli takiej ewidencji nie okażę w razie jakiej¶ strasznej kontroli, oszacuj± moje przychody wg własnego uznania i do wszystkich dolicz± VAT, który będę musiał zapłacić (+grzywna).
Tak mi poradził doradca podatkowy, a czy miał rację - to się okaże. Na razie wolę dmuchać na zimne.

Piotr

PS Co do wspomnianej ewidencji, my¶lę, że można j± prowadzić np. w księdze przedstawionej tu: http://www.mipro.pl/serwis.asp?id2=1&id_art=22
Nie jest to żadna oficjalna ewidencja, a jej symbol (vu-55/59) jest wewnętrznym symbolem wydawnictwa (s± zapewne inne firmy, które publikuj± takie księgi i formularze).
W Internecie nie napotkałem gotowego do użycia wzoru. Sam tytuł księgi ("Ewidencja...sprzedaży") nie pasuje do ¶wiadczenia usług, ale być może pojęcie sprzedaży jest szersze znaczeniowo. Jeżeli kto¶ z Was napotkał bardziej wła¶ciwy druk, to proszę o informacje.

[Edited at 2004-09-06 12:02]

[Edited at 2004-09-06 12:03]

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzieki Sep 6, 2004

Dziekuje. To nieco rozjasnia sytuacje. Tym niemniej, juz tak na bardziej ogolnofilozoficznym poziomie, musze stwierdzic, ze choc juz przezylam szmat czasu, nie moglam i nie moge sie pogodzic z tym, ze zamiast zajac sie praca i cos pozytecznego zrobic dla siebie lub - bardziej gornolotnie - dla swoich wspolobywateli, musze kombinowac, zeby przypadkiem nie podpasc. Ilez niepotrzebnej energii tracimy w ten sposob codziennie. Gdyby zostala ona wykorzystana w odpowiedni sposob nasz kraj miodem i mlekiem plynacy by byl on, a obywatelom zylo sie by dostatniej. Ale niestety czlowiek jest bezsilny wobec coraz to piekniejszych i madrzejszych pomyslow milosciwie nam panujacych PT poslow et consortes.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

VAT a umowy o dzielo

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs