Mobile menu

VAT a umowy o dzielo
Thread poster: Elzbieta Pulawska

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 18:23
English to Polish
+ ...
Sep 5, 2004

Czy ktos cos wie na temat opodatkowania umow o dzielo na tlumaczenia podatkiem VAT w swietle nowej Ustawy o VAT? Sama niedawno ja przetlumaczylam na jezyk angielski, ale nic jasnego z niej dla mnie nie wynika w zadnym jezyku, a od paru dni spac nie moge, bo jedna z kolezanek postraszyla mnie strasznymi karami za niedoliczanie VATu do umow o dzielo. Zaznaczam, ze nie prowadze dzialalnosci i funkcjonuje jako typowy freelancer. Dla mnie osobiscie to chyba jakis idiotyzm, ale w naszym pieknym nadwislanskim kraju wszystko jest mozliwe, niestety. Terror komucha zamienilismy, podobnie jak stryjek, na terror skarbucha.

Direct link Reply with quote

Robert Zawadzki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Nie wiem. Ale mam wrażenie, że komuch i skarbuch to ten sam Sep 5, 2004

.

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Mnie się wydaje Sep 5, 2004

- i tego się trzymam - że nie ma znaczenia, czy to jest umowa o dzieło, czy działalno¶ć gospodarcza (taka z prowadzeniem ksi±g) Grunt, że tłumaczenia s± opodatkowane VAT.
Ja również jestem wolnym strzelcem i umawiam się na dzieło. Ponieważ na razie zarabiam mało, jestem podmiotowo zwolniony z VAT, ale kiedy przekroczę górny pułap przychodów umożliwiaj±cych takie zwolnienie, będę musiał płacić. Aby udowodnić, że nie przekroczyłem progu, prowadzę od maja ewidencję przychodów (w ksi±żeczce "Ewidencja uproszczona sprzedaży", nr druku Vu-55/59, ale podobno może to być i zwykły zeszyt). Jeżeli takiej ewidencji nie okażę w razie jakiej¶ strasznej kontroli, oszacuj± moje przychody wg własnego uznania i do wszystkich dolicz± VAT, który będę musiał zapłacić (+grzywna).
Tak mi poradził doradca podatkowy, a czy miał rację - to się okaże. Na razie wolę dmuchać na zimne.

Piotr

PS Co do wspomnianej ewidencji, my¶lę, że można j± prowadzić np. w księdze przedstawionej tu: http://www.mipro.pl/serwis.asp?id2=1&id_art=22
Nie jest to żadna oficjalna ewidencja, a jej symbol (vu-55/59) jest wewnętrznym symbolem wydawnictwa (s± zapewne inne firmy, które publikuj± takie księgi i formularze).
W Internecie nie napotkałem gotowego do użycia wzoru. Sam tytuł księgi ("Ewidencja...sprzedaży") nie pasuje do ¶wiadczenia usług, ale być może pojęcie sprzedaży jest szersze znaczeniowo. Jeżeli kto¶ z Was napotkał bardziej wła¶ciwy druk, to proszę o informacje.

[Edited at 2004-09-06 12:02]

[Edited at 2004-09-06 12:03]

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzieki Sep 6, 2004

Dziekuje. To nieco rozjasnia sytuacje. Tym niemniej, juz tak na bardziej ogolnofilozoficznym poziomie, musze stwierdzic, ze choc juz przezylam szmat czasu, nie moglam i nie moge sie pogodzic z tym, ze zamiast zajac sie praca i cos pozytecznego zrobic dla siebie lub - bardziej gornolotnie - dla swoich wspolobywateli, musze kombinowac, zeby przypadkiem nie podpasc. Ilez niepotrzebnej energii tracimy w ten sposob codziennie. Gdyby zostala ona wykorzystana w odpowiedni sposob nasz kraj miodem i mlekiem plynacy by byl on, a obywatelom zylo sie by dostatniej. Ale niestety czlowiek jest bezsilny wobec coraz to piekniejszych i madrzejszych pomyslow milosciwie nam panujacych PT poslow et consortes.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

VAT a umowy o dzielo

Advanced search

LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs