Mobile menu

Rachunek gospodarczy. Gdzie??
Thread poster: Agnieszka Hayward

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 22:30
German to Polish
+ ...
Sep 9, 2004

Kochani,
który z banków polecilibyście jako opiekuna rachunku gospodarczego?
Z punktu widzenia:
- kosztów prowadzenia rachunku
- przyjazności banku w codziennych kontaktach
- funkcjonalności rachunku
- opłat za przyjmowanie przelewów z zagranicy
- kart dołączonych do rachunku i warunków ich ubezpieczenia
- atrakcyjności lokat powiązanych z rachunkiem
- szybkości reakcji banku na ewentualną chęć zmian bądź w sytuacjach newralgicznych
- kosztów przelewów (głownie ZUS, USk)
- oprocentowania rachunków gospodarczych
- innych względów, o których z powodu sklerozy nie wspomniałam.

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczna. Mam ciut dość dotychczasowego banku...

Pozdrawiam
-Agnieszka-

część dywagacji na temat roztrząśnięto tu http://www.proz.com/topic/24568, ale... kcem więcej!

[Edited at 2004-09-09 01:26]

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Do poczytania Sep 9, 2004

http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q="ranking%20banków"&btnG=Szukaj%20z%20Google&lr=lang_pl

Andrzej

[Edited at 2004-09-09 06:39]

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Ja też mam dość BPH Sep 9, 2004

Kiedyś pracowałam w PKO BP i zaobserwowałam, że BPH to najporządniejszy bank (nigdy z nim nie było żadnych problemów, a zajmowałam się między innymi rozliczeniami międzybankowymi). Dlatego, gdy odeszłam z PKO, to rachunek natychmiast przeniosłam do BPH. Ale to było już dawno. Gospodarczy też tam założyłam, ale teraz żałuję. Obsługa tego rachunku oraz ROR jest bardzo droga. I w ogóle mają już pewien bałagn. Kolega niedawno polecił mi Multibank jako najprzyjaźniejszy dla drobnego przedsiębiorcy. Już nawet próbowałam założyć tam rachunek przez Internet, ale wymagali podania jakichś szczegółowych danych odnośnie rejestracji dz.g., a akurat nie miałam ich pod ręką, więc czekam na kolejną wolną chwilę i siłę do grzebania w papierach. Jak się w to wszystko uzbroję, to podejmę kolejną próbę.

pidzej  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
co z tą sesją bo nie czaję? Sep 9, 2004

piszesz o mbanku: "fajni są, ale sesję ZUSową mają tylko o 17.00, czyli wchodzi poranną następnego dnia... hmmm"
skoro jest sesja to chyba wychodzi w owej sesji - czemu następnego dnia? i data operacji jest 10 a nie 11?
Sam w mbanku mam wszytkie rachunki i bardzo sobie chwalę możliwość zadekretowania przelewów wiele miesięcy naprzód, np, jak z elektrowni przychodzą trzy kwitki do zapłaty za 2 tygodnie, dwa miesiące i za cztery miesiące, od razu zlecam wykonanie każdego z nich w ich terminie płatności i zapominam o sprawie. Jak księgowa zapoda ok. 28 -30 dnia miesiąca ile mam zusu zapłacić 10. - wbijam natychmiast te trzy kwoty, bank realizuje 10 i cool. spróbuj w banku marmurowym zlecić coś z jakimkolwiek wyprzedzeniem - przynajmniej dwa lata temu w PKOBP się nie dało.
przelewy zus us bez opłat, pozostałe po 1,00 pln, w tym niestety również przelewy z mbiznesowego na e-konto w tymże mbanku (ale już odwrotnie bez opłat).
Oprocentowanie 3.0% dla mbiznesowego, 4.30% dla mbiznes-max.
karty mbanku mam tylko do głownego konta ale nie widzę potrzeby osobnej karty do biznesowego skoro biuro obsługi i tak to samo i przerwy konserwacyjne wspólne dla wszystkich kart w co którąś sobotę w nocy, akurat jak wczesnym popołudniem próbuję zapłacić za wyrentowany samochód w christchurch.
pozdrawiam, piotr

Poland
English to Polish
+ ...
To jest tak. Sep 9, 2004

pidzej wrote:

piszesz o mbanku: "fajni są, ale sesję ZUSową mają tylko o 17.00, czyli wchodzi poranną następnego dnia... hmmm"

pozdrawiam, piotr

Ja to rozumiem tak, że jak sesja jest o 11, to przelew idzie tego samego dnia, a jak o 17, to dopiero następnego dnia. A oni zusowskie przelewy przetwarzają dopiero o 17.

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
też korzystam z mBanku Sep 9, 2004

i se chwalę.

Do wypowiedzi Pidzeja mogę tylko dodać, że koszt przelewów z zagranicy 0 PLN. Poza tym warto skorzystać z poleceń zapłaty. Kosztują tylko 1 PLN miesięcznie, niezależnie ile ich jest (i to łącznie na rachunku osobistym i firmowym). Czyli przelewy za prąd, telefon, komórkę, kablówkę i co tam jeszcze chcesz kosztują Cię w sumie 1 PLN. I w dodatku masz z głowy pamiętanie o terminach - musisz tylko dbać, żeby na koncie były środki na pokrycie rachunków.

Jedyną poważną wadą mBanku jest to, że nie można wykonywać przelewów zagranicę (ale mnie to w pełni rekompensuje posiadanie e-karty - specjalnie do transakcji internetowych).

pozdrawiam
Leszek

pidzej  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
to przejdzie Sep 9, 2004

leff wrote:

Jedyną poważną wadą mBanku jest to, że nie można wykonywać przelewów zagranicę (ale mnie to w pełni rekompensuje posiadanie e-karty - specjalnie do transakcji internetowych).

pracują nad tym, zresztą w związku z akcesją podobno muszą, choć dat podać nie chcą.

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Spore opóźnienie... zwłaszcza dla spóźnialskiej tygru... Sep 9, 2004

skoro jest sesja to chyba wychodzi w owej sesji - czemu następnego dnia? i data operacji jest 10 a nie 11?

to oznacza, że jeżeli puszczę przelew internetem dziewiątego dnia miesiąca po 17.00, to on de facto wyjdzie 10. o 17.00, czyli w ZUSie będzie 11. rano... O ile dobrze rozumiem.

A to oznacza kłopoty...

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki i proszę o więcej Sep 9, 2004

Kochani, piękne dzięki za liczny odzew.
Andrzeju, dzięki za linki. Poczytam i znowu się odezwę.

Proszę o dalsze Wasze uwagi dotyczące Waszego zadowolenia lub nie z banków, którym zawierzyliście swoje pieniądze.

Pozdrawiam
-A-

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Na piechotę idzie? Sep 9, 2004

tygru wrote:

to oznacza, że jeżeli puszczę przelew internetem dziewiątego dnia miesiąca po 17.00, to on de facto wyjdzie 10. o 17.00, czyli w ZUSie będzie 11. rano... O ile dobrze rozumiem.

Je¶li sesja jest 10. o 17:00 to w ZUSie powinien być chyba 10. o 17:00, nie? Co by robił do 11. rano?

Magda

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Pocztą mało priorytetową? ;o) Sep 9, 2004

Co by robił do 11. rano?

Nie wiem, ale wieczorne sesje z reguły wchodzą do ZUSu następnego dnia. Chyba, że coś przeoczyłam.

Poland
English to Polish
+ ...
Tak, ale... Sep 9, 2004

tygru wrote:

Co by robił do 11. rano?

Nie wiem, ale wieczorne sesje z reguły wchodzą do ZUSu następnego dnia. Chyba, że coś przeoczyłam.

Ja rozumiem to opóźnienie w przypadku przelewów papierowych, ale internetowych?? Rzeczywiście powinny być w tym samym dniu już w drugim banku. Ja sama nieraz płaciłam ZUS 10. wieczorem (w systemie SezamManager), a nawet raz mi się zdarzyło 11, ale jakoś żadnych problemów z tego powodu nie miałam...
Coś mi się ten BPH coraz bardziej nie podoba...

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
sesje przychodzące i wychodzące Sep 10, 2004

Nie dam głowy, jak to jest akurat w przypadku ZUS, ale instytucja ta też ma zapewne konto w jakimś konkretnym banku...

Otóż, wedle mojej wiedzy przelewy MIĘDZYBANKOWE odbywają się w sposób następujący:
1) wysyłamy przelew np. o godz. 18 (nieważne internetowo, czy w okienku)
2) leży on sobie w banku do godziny np. 10 następnego dnia, gdy odbywa się pierwsza sesja wychodząca
3) trafia do międzybankowego centrum rozliczeniowego i czeka tam na sesję przychodzącą banku docelowego
4) i np. o godz. 12:30 trafia do adresata

natychmiastowo, to środki przenoszone są wyłącznie w ramach tego samego banku/systemu

ponieważ centrum międzybankowe nie pracuje w soboty i niedziele, więc choćbyśmy stanęli na głowie, to wysłany w piątek wieczorem przelew przed południem w poniedziałek nigdzie nie dotrze

przykładowo, pekao sesje wychodzące:
10:30, 13:30, 15 oraz (tylko ZUS) 19 pon-pt

panienki/paniczki(?) z infolinii każdego banku błyskawicznie udzielają odpowiedzi na pytanie o godziny takowych

pzdr,witek

Edit -- literówki

[Edited at 2004-09-10 10:52]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Rachunek gospodarczy. Gdzie??

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs