Mobile menu

jaki skaner?
Thread poster: vladex

vladex  Identity Verified
Local time: 00:44
Polish
+ ...
Sep 16, 2004

Hej
Przymierzam się do kupienia skanera. Czy macie może jakieś sugestie? Bardziej chodzi mi o skanowanie tekstów niż zabawy artystyczne. Pojęcia nie mam jednak, co poszczególne parametry skanera oznaczają, więc nie wiem, czy przykładowo jakiś skaner za 300 zł w MediaMarkcie to dobra okazja, czy bezużyteczna zabawka... Ogólnie, nie jestem zbyt wymagający i nie chciałbym za dużo kasy wydawać na sprzęt o milionie funkcji, z których wykorzystywał będę trzy itd...

Direct link Reply with quote

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Ja polecam Mustek Bear Paw Sep 16, 2004

Jest seria tych skanerów, one są jednak wszystkie podobne do siebie (te z serii Bear Paw). Kupiłam taki 1,5 roku temu za 250 zł czy coś koło tego. Używam tylko do skanowania tekstów i zdjęć, w pełni mnie zadowala. Obsługa jest prosta. Tu masz link:
http://www.mustek.com.pl/?stid=4&pid=68&PHPSESSID=6572d2524fcaf77d64c07c9f28cd7970
Nie ukrywam, że podobają mi się takie płaskie skanery, są lekkie i nie zabierają dużo miejsca.

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
UMAX Astra 4700 Sep 16, 2004

Wprawdzie kosztuje ok. 500 zł, ale popatrz na zestawienie osiągów tutaj:

http://www.vtt.com.pl/index.php?c=c_wsparcie_bench&l=l_wsparcie&r=r_wsparcie#skanery

Co ważne, w zestawie dostaniesz najlepszy chyba program OCR Abby Fine Reader.

Tu krótki opis:

http://www.wimal.com.pl/umaxpl/skanery/as_4650b.htm

A tu chyba jedna z tańszych ofert, poniżej 500 brutto:

http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=2038

Pozdrawiam
Andrzej

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Zależy od twoich wymagań... Sep 16, 2004

Moim zdaniem rodzaj skanera zależy trochę od zastosowania. Ja również przymierzam się do kupna i przyjąłem następujące założenia:
- nie będę raczej skanował zdjęć ani wymyślnych grafik; wystarczy mi, aby grafiki wyglądały przyzwoicie w Wordzie
- zależy mi na szybkim przetwarzaniu dokumentów na postać cyfrową, dlatego skaner powinien być w miarę szybki, z automatycznym podajnikiem kartek lub rolkowy (też z automatycznym podawaniem, rzecz jasna)

Ta ostatnia kwestia jest o tyle istotna, że dobry, szybki skaner z podajnikiem potrafi wtrząchnąć ok. 8 stron na minutę. Wypasiony graficznie, ale wolny skaner ze słabym sterownikiem potrafi jedną stronę skanować do dwóch minut! (Dotyczy to głównie nieco starszych modeli). A potem trzeba jeszcze przekładać kartki... Przy digitalizacji np. 50 stron jest to istotna różnica.

Ostatnią kwestią jest oprogramowanie dołączane do skanerów, niestety, trudno to sprawdzić w sklepie. Ponieważ ja zazwyczaj wiem dokładnie, co chcę uzyskać, doprowadzają mnie do szału "inteligentne" programy, które zawsze wiedzą lepiej. I tak programy graficzne, nawet darmowe, mają dużo lepsze możliwości niż typowe oprogramowanie do skanera. Dlatego ja preferuję sterowniki, które dostarczają mi "czysty" optyczny obraz.

[Edited at 2004-09-16 10:34]

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Jeżeli chcesz skanować negatywy lub slajdy Sep 16, 2004

to musisz kupić skaner, który ma tak± funkcję. Ja na tym wła¶nie się zawiodłem, gdy kupiłem w po¶piechu jeden z tańszych modeli. A chciałem przy okazji zrobić porz±dek ze starymi negatywami...

Piotr

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
pytanie do Jabberwocka Sep 17, 2004

"...dobry, szybki skaner z podajnikiem potrafi wtrząchnąć ok. 8 stron na minutę."

Czegoś takiego bym potrzebował. Możesz podać przykład takiej maszynki?

Poland
Member (2004)
English to Polish
Hau, hau Sep 17, 2004

Obawiam się, że przyjdzie mi odszczekać sporo tego, co napisałem. Producenci zwietrzyli interes i sprzedają takie cacka jako "archiwizery dokumentów" dwa razy drożej, niż normalne skanery

Taki np. Plustek UA18, żadne cudo, kosztuje 700-800 PLN... Skanery HP z podajnikiem zaczynają się od 1500. Tanich skanerów z ADFem brak.

Skandal, jednym słowem.

Jedyna nadzieja to wyszperać jakiś zapomniany sklep z zapomnianym HP ScanJet 5s. Jest to skaner rolkowy, z podajnikiem na 15 stron, prędkość ok. 4 str./min. Rozdzielczość optyczną ma zaledwie 300 dpi , ale w sumie do moich potrzeb by wystarczył. Niestety, od dłuższego czasu nie jest on już produkowany, a i jego prawidłowe działanie pod WinXP nie jest w pełni potwierdzone (chociaż to niby TWAIN). Ja bym jednak zaryzykował, bo też i cena ze względu na starość powinna być przystępna.

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
TOPIC STARTER
hp 3670 Sep 20, 2004

Dzięki za odzew. Ostatecznie dałem się przekonać panu z MediaMarktu na HP 3670 za 350 zł. Żadnych wielofukcyjnych programów (poza Acrobat Readerem w wersji nie najnowszej ), ale po pierwsze jakąś tam okrojoną wersję Fine Readera z gazety już i tak mam, a po drugie samo oprogramowanie skanera ma opcję zastępującą OCR - eksportowanie do Worda (monopol Billa Gatesa się umacnia ). Przystawka do przeźroczy jest, choć pewnie z prawdziwym skanerem do negatywów ma to mało wspólnego, ale na razie nie przewiduję jej namiętnego wykorzystywania...
Zobaczymy, jak się będzie sprawował...

big_fish  Identity Verified
Polish to English
+ ...
w obronie skanera Plustek UA18 Oct 25, 2004

[quote]Jabberwock wrote:

Taki np. Plustek UA18, żadne cudo, kosztuje 700-800 PLN...

Mam ja ci akurat taki model, zaplacilem gdzies tyle, zeskanowalem i przetworzylem ocrem tysiace stron i bardzo sobie go chwale.
Po prawie dwoch latach moge byc zadowolony lub nie. Wcale nie przeszkadza mi szybkosc skanowania (ok. 7-8 stron na minute), chociaz podajnik na 10 arkusikow ciut maly. Ale za mala cene maly podajnik (hp z wiekszymi podajnikami zaczynaja sie od 2 x 800/900). Na potrzeby malego domoego biura jest to wiec - uwazam - maszynka godna polecenia, a nie wysmiewania.
Pozdrowienia,
Krzysztof

Poland
Member (2004)
English to Polish
Bez urazy... Oct 25, 2004

Nikt bynajmniej nie chciał uchybić Twojemu ulubionemu skanerowi Ja na przykład dlatego jeszcze nie mam skanera, że liczę na jakiś okazyjny z podajnikiem.

Problem polega na tym, że jeśli ktoś skanuje okazjonalnie, to musi się zastanowić, czy przy takiej różnicy cen nie warto jednak od czasu do czasu poprzekładać kartek...

Trzeba nadmienić jeszcze, że niektóre firmy dodają do rzeczonych skanerów z podajnikiem różne wersje FineReadera, a wtedy to już jest kwestia bardzo warta zastanowienia.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

jaki skaner?

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs