STP czy TEPIS?
Thread poster: Pawel Bartoszewicz

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 22:56
English to Polish
+ ...
Oct 30, 2004

Od jakiegoś czasu rozważam zrzeszenie się w organizacji skupiającej tłumaczy (jestem tłumaczem przysięgłym), toteż mam pytanie do Prozan będących członkami tych stowarzyszeń:
- czym różnią się te dwie organizacje?
- jakie korzyści wiążą się z członkostwem?
- którą polecacie i dlaczego?
Obejrzałem witrynę TEPISU, próbowałem obejrzeć strony STP (ale nie udało mi się, trzeba ją 'debugować') - mam dosyć mgliste pojęcie o działalności tych instytucji.
Napiszcie proszę, którą organizację wybrać.

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
dla przysięgłego - chyba jednak TEPIS Oct 30, 2004

Ja jestem członkiem Tepisu i chyba głównym plusem tego są coroczne warsztaty (we wrześniu), które na ogół są bardzo ciekawe. Tepis w ogóle bardzo koncentruje się na sprawach tłumaczy przysięgłych, ich statusie, nowej ustawie, ect. Wydaje bodaj co kwartał biuletyn dla członków, który w głównej mierze dotyczy spraw tłumaczy przysięgłych. Także strona internetowa Tepisu jako tako żyje: zawiera spis członków (mam wejścia stamtąd na moją stronę), a ostatnio pojawiła się także terminologia, chociaż jeszcze nie miałam okazji tego sprawdzić. Tepis też publikuje różne dzieła - glosariusze, opracowania teoretyczne, ostatnio nawet wydał film szkoleniowy (specjalnie dla przysięgłych!). Do tych publikacji trzeba oczywiście podchodzić z ostrożnością - jak do wszystkich innych zresztą, niektóre są OK, a niektóre do bani, ale niewątpliwie jest to jakaś aktywność na rzecz tłumaczy i coś z tego można wybrać.

Działalność STP jest jakoś tak...bardziej utajniona...? Z ich strony trudno dowiedzieć się o jakichkolwiek działaniach, a spis członków zawiera....5 (słownie: pięć) nazwisk. Trochę śmieszne, nie?

HTH
Magda

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Nie wiem Oct 31, 2004

czy informacje podane na stronie STP są aktualne, ale wynika z nich że STP ma więce członków (ponad 1300) niż TEPIS (800). Na stronie STP w zakładce "krótka historia STP" opisano 20-letnią historię organizacji i samą działalność. Ciekawe, że wśród założycieli organizacji był Lew Rywin.
Nie jestem członkiem żadnej z tych dwu organizacji, ale mam takie osobiste odczucie, iż Internet tak zrewolucjonizował świat, że organizacje o takiej - jakby to powiedzieć - socjalistycznej - strukturze mają obecnie małą rację bytu i działają raczej siłą rozpędu. Pondato nowa rzeczywistość gospodarcza stworzyła nowe możliwości dla tłumaczy, a STP niby to zauważa, ale trudno mu się z tym pogodzić (??). Ja obserwuję, że to takie inicjatywy jak Proz.com mają przyszłość. Choć to w zasadzie organizacja nieformalna,zaspokaja potrzeby współczesnego tłumacza.

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziękuję za sugestie - wybieram TEPIS Nov 4, 2004

A więc wybieram TEPIS - znam ich publikacje, które cenię jako punkt odniesienia.

Pozdrawiam i dziękuję
P.

[Edited at 2004-11-04 12:15]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

STP czy TEPIS?

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs