Mobile menu

Oprogramowanie do rozpoznawania mowy / dyktowania
Thread poster: Andrzej Lejman

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 12:03
German to Polish
+ ...
Nov 9, 2004

Ciekaw jestem, czy ktoś kiedyś robił eksperymenty - oczywiście w języku polskim.
Czytałem dawno temu posty w sekcji EN - niektórzy bardzo sobie chwalą.
Oczywiście wiem, że nie ma takiego programu z modułem języka polskiego, ale to z natury rzeczy są programy "uczące się", więc może gdyby być wystarczająco cierpliwym, to kto wie?

Pozdrawiam
Andrzej

Direct link Reply with quote

Robert Zawadzki  Identity Verified
Local time: 12:03
English to Polish
+ ...
Próbowałem z Naturally Speaking (Dragon) i ViaVoice (IBM) Nov 10, 2004

Ten pierwszy okazał się lepszy. Ale cierpliwości, żeby ich uczyć polskiego (ze szczególnym uwzględnieniem 'ą') nie miałem. Maszynistka (żywa) ma wbudowany słownik (jak dobrze poszukać, to znajdzie się taka z dość sporym), jest bardziej interaktywna (oprócz zależnych od modelu zdolności uczenia się, potrafi użyć generatora mowy i zapytać czy pszenica pisze się przez 'rz' czy 'ż'), a w niektórych przypadkach ma pewne walory estetyczne. Serdecznie polecam.

PS. Mam nawet jeden egzemplarz z językiem angielskim.

[Edited at 2004-11-10 07:09]

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Oprogramowanie do rozpoznawania mowy / dyktowania

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs