Mobile menu

PIT-53 - kilka pytań
Thread poster: robif
robif
Local time: 23:57
English to Polish
+ ...
Jan 9, 2005

Wysy┼éam sw├│j pierwszy PIT-53. Zaryzykuj─Ö i odlicz─Ö sobie 50% koszt├│w uzyskania przychodu (a co mi tam). Ale nie o tym chcia┼éem pisa─ç - ot├│┼╝ nie bardzo wiem, czy dobrze go wype┼éni┼éem i chcia┼ébym si─Ö skonsultowa─ç z kim┼Ť, kto ten chrzest bojowy ju┼╝ przeszed┼é (najlepiej przes┼éa─ç skan). Jest tam wiele p├│l "gro┼╝─ůcych" przer├│┼╝nymi ustawami, przez kt├│re nie mam wi─Ökszej ch─Öci si─Ö przebija─ç, bo to w─ůtpliwa przyjemno┼Ť─ç. Podejrzewam zreszt─ů, ┼╝e by┼éoby to niepotrzebne i pola te w moim przypadku si─Ö omija. Aha, co wa┼╝na pracuj─Ö na p├│┼é etatu, wi─Öc z tego co wiem nie musz─Ö odprowadza─ç niczego poza zaliczk─ů na podatek dochodowy. Niby wszystko proste, ale wola┼ébym si─Ö upewni─ç.

Pozdrawiam i czekam na rych┼é─ů odsiecz, bo 20 zbli┼╝a si─Ö...

Direct link Reply with quote

Iwona Domanska  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Uwaga Jan 9, 2005

Za grudzień nie składa się PIT-53, lecz rozlicza się w rocznym.
Wi─Öc masz czas do 20 lutego
Pozdr.
Iwona

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Dobra rada: Jan 9, 2005

od wypełniania pitów s± księgowi, a nie tłumacze. To zupełnie inna specjalizacja.

Najlepiej wybierz si─Ö do najbli┼╝szego biura ksi─Ögowego i tam popro┬ o konsultacj─Ö. O to co gdzie wpisywa─ç mo┼╝na te┼╝ na og├│┼é pyta─ç w Urz─Ödzie Skarbowym - znane s┬▒ przypadki ludzkiego traktowania podatnik├│w w takich sytuacjach.

HTH
Magda

robif
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Re Jan 9, 2005

Ojojoj czuj─Ö si─Ö zdyscyplinowany
Faktycznie od tego s─ů ksi─Ögowi, jednak jest to na tyle prosta, jak s─ůdz─Ö, sprawa (zw┼éaszcza dla kogo┼Ť, kto ju┼╝ to robi┼é), ┼╝e wizyta u ksi─Ögowego nie by┼éaby konieczna. Co do ksi─Ögowych, to wybieram si─Ö do osoby obs┼éuguj─ůcej firm─Ö, w kt├│rej pracuj─Ö, ale nie mo┼╝emy si─Ö jako┼Ť zgra─ç, dlatego zdecydowa┼éem si─Ö zada─ç to pytanie.

Z tym, ┼╝e ja nie prowadz─Ö dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej, ale rozliczam si─Ö z um├│w o dzie┼éo. Czy w moim przypadku na pewno te┼╝ tak jest?

W moim USie powiedzieli mi, ┼╝ebym sobie poszuka┼é wyja┼Ťnie┼ä w internecie (tak og├│lnie, nie ┼╝eby podano jak─ů┼Ť stron─Ö - np. oficjaln─ů USu), bo "...Urz─ůd Skarbowy jest od ┼Ťci─ůgania nale┼╝no┼Ťci, a nie od wyja┼Ťniania...". Niestety, jak wida─ç nienajlepiej trafi┼éem.

Pozdrawiam

rjz
German to Polish
+ ...
PIT-53 Jan 10, 2005

Jest oto banalnie proste (nawet tłumacz potrafi)

A masz jakie┬ konkretne pytanie?

Faktycznie masz czas do 20.02 /za styczeń 2005/
Najlepiej ┬Âci┬▒gnij sobie formularz interaktywny z infor.pl - i wype┼énianie trwa wtedy 2 minuty -
(zaoszcz─Ödzony czas, i pieni┬▒dze na ki─Ögowych - przeznacz na bardziej interesuj┬▒cy cel)

r.
PS
Nie zapomnij wypisywać na wsuystkich możliwych fakturach, że tłumaczenie twoje podlega prawom autorskim - to na wypadek, gdyby US dziwił się na temat 50 %))))

robif
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wlasnie - po ze skaleczeniem biec zaraz do lekarza Jan 10, 2005

Dzi─Ökuj─Ö za ten post. O to mi w┼éa┬Ânie chodzio. Mnie te┼╝ wydaje si─Ö to banalnie proste, ale mam z ty┼éu g┼éowy, ┼╝e jest co┬ czego nie wiem i US si─Ö przyczepi.

Przejdę się jednak do księgowej, bo wypłynęło jeszcze parę innych kwestii do omówienia.

Co do tych 50% to spisa┼éem umow─Ö z moim sta┼éym zleceniodawc┬▒, ┼╝e zrzekam si─Ö praw autorskich do t┼éumacze┼ä, chyba, ┼╝e zostanie okre┬Âlone inaczej w odr─Öbnej umowie, wi─Öc jak si─Ö przyczepi┬▒ poka┼╝─Ö im to. By─ç mo┼╝e to nie przejdzie, bo t┼éumaczenia, kt├│re robi─Ö nie s┬▒ literackie, ale wg. moich wyk┼éadowc├│w z STiJO UAM, ka┼╝de t┼éumaczenie podlega prawom autorskim (takie te┼╝ jest stanowisko TEPISU), wi─Öc spr├│buj─Ö.

Dzi─Öki za namiary na program z formularzami

Pozdrawiam
Robert

Moofi  Identity Verified
Polish to English
+ ...
O Magdzie Jan 11, 2005

Moim skromnym zdaniem, wlasnie na Proz.com powinny pojawiac sie tego typu problemy. I my tlumacze powinnismy sobie pomagac w ich rozwiazywaniu. Prawde mowiac przeraza mnie postawa P. Magdy, z ta ciagla krytka o czym powinnismy a o czym nie pisac na tym forum, zbyt urzedowe podejscie. Wrocilam do Polski po 6 latach i takie zachowanie, podbnie jak w rozlicznych urzedach ucina skrzydla juz na starcie. Pani Magdo przeciez wszyscy staramy sie budowac inna Polske. Przepraszam jesli urazilam.

robif
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziekuje za wsparcie Moofi Jan 11, 2005

Szczerze powiedziawszy bylem troche zaskoczony odpowiedzia Magdy, ale przyj─ů┼éem j─ů. Byc moze nie powinienem obciazac kolegow i kolezanek sprawami moich rozliczen, ale przymusu odpowiadania nie ma, a chyba az tak nie zasmiecilem forum? Jednak, jak juz pisalem, jestem w sprawach PITow nowy i czuje sie niepewnie, jakkolwiek banalnie by one nie wyglada┼éy, i przeciez nie prosilem o zrobienie mi rocznego rozliczenia. Tak czy owak problemu juz nie ma, bo skontaktowalem sie z ksiegowa, ktora wyjasni mi wszystko przy okazji nastepnego rachunku.

Pozdrawiam
Robert

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e skorzysta┼ée┬ z mojej rady Jan 11, 2005

robif wrote:

skontaktowalem sie z ksiegowa, ktora wyjasni mi wszystko przy okazji nastepnego rachunku.

A więc nie była chyba taka zła?

Magda

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
PITy Jan 12, 2005

Tez rozliczam sie glownie na podstawie umow o dzielo i nigdy nie wysylam PITow miesiecznych - robia to za mnie platnicy, czyli instytucje z ktorymi zawieram te umowy, przekazujac zaliczki na PIT w moim imieniu i po zakonczeniu roku wysylajac mi PIT zbiorczy za caly rok. Na podstawie tych PITow wypelniam zeznanie roczne (do konca kwietnia) i juz. Nie jestem ewna, czy w przypadku samodzielnego rozliczania sie z honorarium nalezy sie 50% kosztow uzyskania przychodu, bo jak w tym przypadku udowodnic, ze nastapilo zbycie praw autorskich?

robif
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Zleceniodawca jest z zagranicy Jan 12, 2005

Z tym, że, zapomniałem wspomnieć, w moim przypadku zleceniodawca jest z Australii.

Pozdrawiam
Robert

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

PIT-53 - kilka pytań

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs