Mobile menu

Dzi┼Ť wchodzi w ┼╝ycie....
Thread poster: Mariusz Studzinski

Mariusz Studzinski
Local time: 22:36
English to Polish
+ ...
Jan 27, 2005

Dla przypomnienia: dzi┼Ť wchodzi w ┼╝ycie nowa ustawa o t┼éumaczach przysi─Ög┼éych:

Za Rzeczpospolit─ů:

T┼üUMACZE PRZYSI─śGLI
- ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2702);
- sze┼Ť─ç akt├│w wykonawczych do tej ustawy autorstwa ministra sprawiedliwo┼Ťci dotycz─ůcych: Pa┼ästwowej Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminu na t┼éumacza przysi─Ög┼éego; wysoko┼Ťci op┼éaty egzaminacyjnej; sposobu przeprowadzania egzaminu; wzoru ┼Ťwiadectwa potwierdzaj─ůcego uprawnienia do wykonywania tego zawodu oraz sposobu prowadzenia listy t┼éumaczy przysi─Ög┼éych; wynagrodzenia za czynno┼Ťci t┼éumacza przysi─Ög┼éego; Komisji Odpowiedzialno┼Ťci Zawodowej (Dz. U. nr 15, poz. 127 -132); wskazane akty wesz┼éy w ┼╝ycie 26 stycznia

Niestety na stronie sejmowej nie ma jeszcze tekstu Dz.U. Nr. 15. z tego roku.

Direct link Reply with quote

Kaxia
Poland
Chinese to Polish
+ ...
ustawa Jan 27, 2005

ustawa jest tu:www.tepis.org.pl/
kliknij:
wazne wiadomosci z ostatniej chwili...komunikaty

best wishes,
Kasia.

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Ja tylko jestem ciekawa ... Jan 30, 2005

... czy organizacyjnie b─Ödzie jak przedtem.
Poniewa┼╝ moja piecz─Ö─ç przysi─Ög┼éego przez oh-na┼Ťcie lat u┼╝ywania straci┼éa nieco walor├│w u┼╝ytkowych, postanowi┼éam kiedy┼Ť zafundowac sobie now─ů. Zadzwoni┼éam do s─ůdu z pytaniem, jak mam to za┼éatwi─ç, i c├│┼╝ us┼éysza┼éam? "Sk┼éada Pani podanie wraz ze star─ů piecz─Öci─ů i czeka trzy miesi─ůce". Chyba jasne, ┼╝e zrezygnowa┼éam.
A wymiana piecz─Öci nas czeka, bo wz├│r b─Ödzie inny (okre┼Ťlenie j─Özyka na ┼Ťrodku, nie w otoku). Wykonawca ten sam - mennica. No i z powodu masowo┼Ťci pewnie nie 3 miesiace, tylko p├│┼é roku. B─Ödzie ciekawie ...

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Wy to tak powa┼╝nie... Jan 30, 2005

z t─ů mennic─ů i wzorem piecz─Öci? To jest regulowane?
Bo w Niemczech nie ma nawet standardu, czy j─Özyk w otoku, czy w ┼Ťrodku, podawa─ç adres czy nie itp.
A piecz─ůtk─Ö robisz gdziekolwiek, cho─çby w ekspresie w najbli┼╝szym hipermarkecie...

Jerzy

Spain
English to Polish
+ ...
Ano powa┼╝nie, niestety Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

z t─ů mennic─ů i wzorem piecz─Öci? To jest regulowane?
Bo w Niemczech nie ma nawet standardu, czy j─Özyk w otoku, czy w ┼Ťrodku, podawa─ç adres czy nie itp.
A piecz─ůtk─Ö robisz gdziekolwiek, cho─çby w ekspresie w najbli┼╝szym hipermarkecie...

Jerzy

Poczytaj ustaw─Ö:
Art. 18.
Do po┼Ťwiadczania t┼éumacze┼ä oraz po┼Ťwiadczania odpis├│w pism t┼éumacz przysi─Ög┼éy u┼╝ywa piecz─Öci, zawieraj─ůcej w otoku jego imi─Ö i nazwisko, a w ┼Ťrodku wskazanie j─Özyka, w zakresie kt├│rego ma uprawnienia oraz pozycj─Ö na li┼Ťcie t┼éumaczy przysi─Ög┼éych, o kt├│rej mowa w art. 6 ust. 2. Piecz─Ö─ç zamawia, na koszt t┼éumacza przysi─Ög┼éego, Minister Sprawiedliwo┼Ťci w Mennicy Pa┼ästwowej.

Nie ma lekko.
A u Niemc├│w zawsze by┼éa swoboda i bezho┼éowie, tylko marketing Ordnungu maj─ů opanowany.

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Jednak emigracja ma swoje zalety Jan 31, 2005

Tylko ten Wasz podatek 19% mi si─Ö bardzo podoba.
Ale ca┼éa reszta - a┼╝ mnie ciarki przechodz─ů, jak pomy┼Ťl─Ö, ile bym si─Ö musia┼é nagimnastykowa─ç, ┼╝eby rozliczy─ç samoch├│d, papier, drukark─Ö, pecety itd...

No to trzymam za Was kciuki
J.

Spain
English to Polish
+ ...
U┼Ťwiadom mnie biedn─ů Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

Ale ca┼éa reszta - a┼╝ mnie ciarki przechodz─ů, jak pomy┼Ťl─Ö, ile bym si─Ö musia┼é nagimnastykowa─ç, ┼╝eby rozliczy─ç samoch├│d, papier, drukark─Ö, pecety itd...

J.

Ja wiem, ┼╝e nie na temat, ale oczka mi si─Ö otworzy┼éy szeroko ze zdumienia. To ty nie musisz rozlicza─ç koszt├│w? I p┼éacisz podatek obrotowy, a nie dochodowy? Ja w kwestiach gierma┼äskich przepis├│w niekumata, wi─Öc obja┼Ťnij mnie z grubsza. Mo┼╝e si─Ö przenios─Ö, daleko nie mam, co to jest te 60 km.

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Bardzo z grubsza i od laika Jan 31, 2005

bo od tych prawdziwych przepis├│w jest nasz Steuerberater

Działa to tak:
Wystawiam faktur─Ö za us┼éug─Ö (forma mniej wi─Öcej dowolna), podaj─Ö na niej rodzaj, ilo┼Ť─ç, termin przyj─Öcia i termin wykonania zlecenia, sw├│j numer NIP, naliczam VAT i wysy┼éam do klienta.
Klient p┼éaci - strona przychod├│w zamkni─Öta, w zasadzie nic doda─ç nic uj─ů─ç, my┼Ťl─Ö, ┼╝e w Polsce jest tak samo. Tylko ja nie potrzebuj─Ö podpisu klienta na fakturze.
VAT rozliczam raz w miesi─ůcu i odporwadzam do skarb├│wki.
Dochodowy płacę kwartalnie zaliczkowo, rozliczam na koniec roku.
Strona rozchod├│w:
Papier, toner i inne drobiazgi id─ů od razu w kozty, spos├│b poni┼╝ej (podchodz─ů pod tzw. geringwertige Wirtschaftsgueter GWG). Auto, meble, komputer itp. amortyzuj─Ö przez okre┼Ťlony czas. Auto np. na lat pi─Ö─ç, meble chyba dziesi─Ö─ç itp.
Opr├│cz tego rozliczam np. koszty telefonu rycza┼étem, bo mamy prywatny i firmowy kup─ů, wi─Öc ju┼╝ od lat odliczam od koszt├│w telefonu niewielki procent na u┼╝ytek prywatny, reszta idzie w koszty. Kom├│rka w 100%, w┼é─ůcznie z zakupem nowego aparatu.
Rozliczenie dzia┼éa na tej zasadzie: gdy kupuj─Ö co┼Ť za kwot─Ö 116 Euro, to od przypadaj─ůcej do odprowadzenia kwoty VAT odliczam w ca┼éo┼Ťci te 16 Euro VAT-u z tej ceny. Je┼╝eli jest to rzecz, kt├│ra w pe┼éni jest przypisana mojej dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej (np. biurko), to mimo amortyzacji przez x lat, VAT z kwoty zakupu odliczam od razu.
Je┼╝eli chodzi o stron─Ö dochodow─ů, to przy rozliczeniu rocznym (tylko takie jest) od obrot├│w brutto odliczam zap┼éacony w danym roku podatek VAT, moje koszty prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci (tzn. sum─Ö faktur za papier i inne drobiazgi, odpowiedni procent faktur za telefon, koszty kom├│rki, rat─Ö amortyzacyjn─ů za auto za ten rok, za meble itp., ubezpieczenia i co tam jeszcze. Co zostaje, to zysk, kt├│ren idzie do opadtkowania.

Z grubsza tyle - niby nieskomplikowane, ale do┼Ť─ç du┼╝o pracy si─Ö za tym kryje.

Ch─Ötnie odpowiem na dalsze pytania - oczywi┼Ťcie bez gwarancji 100% prawid┼éowo┼Ťci, bo to jak pisz─Ö wersja dla laika. Ale przez pocz─ůtkowy okres dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej, jeszcze w czasach studenckich i przed kupieniem domu sam to robi┼éem w oparciu o wy┼╝ej opsiany schemat i dzia┼éa┼éo.

Pozdrawiam
Jerzy

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
No to my za Ciebie te┼╝ trzymamy ;) Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

Ale ca┼éa reszta - a┼╝ mnie ciarki przechodz─ů, jak pomy�l─Ö, ile bym si─Ö musia┼é nagimnastykowa─ç, ┼╝eby rozliczy─ç samoch├│d, papier, drukark─Ö, pecety itd...

J.

Z tego co piszesz to gimnastykujesz się dokładnie tak samo jak my - żadnych różnic nie widzę.

Magda

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Ja widz─Ö Jan 31, 2005

Bo np. nie musz─Ö czeka─ç na podpis klienta pod faktur─ů.
Odpisywania koszt├│w paliwa i VAT-u z tych koszt├│w nie musz─Ö uzasadni─ç. Ale mo┼╝e masz i racj─Ö, pewnie patrz─ůc z daleka wszystko wygl─ůda skomplikowanie, a jak si─Ö to robi na sta┼ée, przestaje by─ç takie.
Mimo to - nadal podtrzymuj─Ö, ┼╝e wola┼ébym p┼éaci─ç liniowo 19% i si─Ö z wi─Ökszo┼Ťci─ů rzeczy nie gimnastykowa─ç.
Piecz─ůtk─Ö przysi─Ög┼éego w ka┼╝dym razie robi┼éem w tym samym miejscu, co tablice rejestracyjne do samochodu - oferuj─ů bowiem w jedno i drugie. I nawet si─Ö mnie nie zapytali o papierek ze s─ůdu.

J.

Piotr Sawiec  Identity Verified
English to Polish
+ ...
nie jest tak ┼║le Jan 31, 2005

Jerzy Czopik wrote:

Odpisywania koszt├│w paliwa i VAT-u z tych koszt├│w nie musz─Ö uzasadni─ç. Ale mo┼╝e masz i racj─Ö, pewnie patrz─ůc z daleka wszystko wygl─ůda skomplikowanie, a jak si─Ö to robi na sta┼ée, przestaje by─ç takie.
Mimo to - nadal podtrzymuj─Ö, ┼╝e wola┼ébym p┼éaci─ç liniowo 19% i si─Ö z wi─Ökszo┼Ťci─ů rzeczy nie gimnastykowa─ç.
Piecz─ůtk─Ö przysi─Ög┼éego w ka┼╝dym razie robi┼éem w tym samym miejscu, co tablice rejestracyjne do samochodu - oferuj─ů bowiem w jedno i drugie. I nawet si─Ö mnie nie zapytali o papierek ze s─ůdu.

J.

No to w Polsce nie tak ┼║le, podpisu ju┼╝ nie potrzeba pod faktur─ů, koszt├│w paliwa nie musisz uzasadnia─ç, je┼╝eli auto jest na firm─Ö. A sam podatek liniowy 19% jest r├│wnie┼╝ o tyle korzystny, ┼╝e koszty dzia┼éalno┼Ťci firmy pozostaj─ů kosztami, czyli wszystko wliczasz jak dotychczas, tyle, ┼╝e nie mo┼╝esz potem zastosowac ulg jak inne osoby fizyczne. Mo┼╝e pewne rzeczy pomin─ů┼éem, ale tak to zdaje si─Ö z grubsza wygl─ůda.

Dobrej nocy

Piotr

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
To może ja się przeniosę :-) Jan 31, 2005

Piotr Sawiec wrote:

Jerzy Czopik wrote:

J.

No to w Polsce nie tak ┼║le, podpisu ju┼╝ nie potrzeba pod faktur─ů, koszt├│w paliwa nie musisz uzasadnia─ç, je┼╝eli auto jest na firm─Ö. A sam podatek liniowy 19% jest r├│wnie┼╝ o tyle korzystny, ┼╝e koszty dzia┼éalno┼Ťci firmy pozostaj─ů kosztami, czyli wszystko wliczasz jak dotychczas, tyle, ┼╝e nie mo┼╝esz potem zastosowac ulg jak inne osoby fizyczne. Mo┼╝e pewne rzeczy pomin─ů┼éem, ale tak to zdaje si─Ö z grubsza wygl─ůda.

Dobrej nocy

Piotr

Czyli raj na ziemi - za wyjątkiem tej przysięgłości...
A nawet śmiem wątpić, czy m├│głbym, przecież nie mam bumagi, czyli wykształcenia lingwistycznego...

OK, dość tego of-topicu tutaj, przepraszam.
J.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dzi┼Ť wchodzi w ┼╝ycie....

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs