Ulga podatkowa na Internet dla osób fizycznych
Thread poster: Natalie
Natalie
Natalie  Identity Verified
Poland
Local time: 14:23
Member (2002)
English to Russian
+ ...

MODERATOR
SITE LOCALIZER
Jan 31, 2005

Oto wiadomość, którą otrzymałam dziś od swego prowajdera:

"Zgodnie z nową ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych można będzie skorzystać z ulgi podatkowej na Internet i odliczyć od dochodu do 760 zł w skali roku. Odliczenia będą Państwo mogli dokonać na podstawie faktur VAT, które będziemy Państwu przesyłać co miesiąc".

[Edited at 2005-01-31 22:32]


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 14:23
Polish to Italian
+ ...
Wiedzielam. Ale jak to dziala w praktyce? Feb 1, 2005

Co miesiac robic dowod wewnetrze z wydaktami dla internet do puki nie przekraczam te 760zl roczny? Czy raz na koniec roku? Jak wy robicie?

Daniele


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 14:23
Member (2004)
English to Polish
+ ...
To dotyczy osób fizycznych, ale nie prowadzących działalności gospodarczej Feb 1, 2005

(jak rozumiem).

Jak ktoś prowadzi działalność to odlicza internet bez limitu, jako koszt uzyskania przychodu, a ta ulga chyba dotyczy wszystkich pozostałych.

A odliczasz na podstawie faktur, co miesiąc.

Magda


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 14:23
Polish to Italian
+ ...
JA (i wielu innych) nie moge odliczyc internet.. Feb 2, 2005

Bo uzywam NEOSTRADA i mam abonament na mnie jako CZLOWIEK i nie jako firma, zeby mogl korzystac z "darmowe wieczore i weekendy". Ta opcja jest tylko dla osob fisyczne a nie dla firme.

Owszem ze jako firma mozna miec nieograniczony odliczenie, ale nie kazdy moze z tego korzystac. A tu wydaje mi sie ze moge..

Daniele


 
Natalie
Natalie  Identity Verified
Poland
Local time: 14:23
Member (2002)
English to Russian
+ ...

MODERATOR
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
Jaknajbardziej bedziesz mogl odliczyc! Feb 2, 2005

Wlasnie jako CZLOWIEK (to znaczy, jako osoba fizyczna nie prowadzaca dzialalnosci gospodarczej). Roznica polega na tym ze bedziesz mogl odliczyc od dochodu maksimum 760 zl, ale zawsze to cos.

Tak ze zbieraj faktury, Daniele

Nota bene: odliczenia beda mozliwe poczynajac od roku 2005 (czyli jak bedziesz teraz skladal zeznanie podatkowe, to w
... See more
Wlasnie jako CZLOWIEK (to znaczy, jako osoba fizyczna nie prowadzaca dzialalnosci gospodarczej). Roznica polega na tym ze bedziesz mogl odliczyc od dochodu maksimum 760 zl, ale zawsze to cos.

Tak ze zbieraj faktury, Daniele

Nota bene: odliczenia beda mozliwe poczynajac od roku 2005 (czyli jak bedziesz teraz skladal zeznanie podatkowe, to w tym roku jeszcze tego wydatku nie bedziesz mogl odliczyc).

[Edited at 2005-02-02 14:08]
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 14:23
English to Polish
+ ...
Ja tez mam telefon na "człowieka" Feb 7, 2005

... bo "siedzibę firmy" mam oficjalnie w domu. Arbitralnie założyłam, że 50% całości faktury (z abonamentem, ISDN itp.) idzie w koszty firmy, i od lat nikt nie protestuje, również US. Pewnie tych % można by policzyć nawet więcej (choć raczej nie 95%).
Ja mam inny problem - jak te pozostałe 50% kosztów internetu odliczyć? I czy mogę?

[Edited at 2005-02-07 18:57]


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 14:23
Polish to Italian
+ ...
A ja sie kloczylem w US... Feb 8, 2005

Oni mowili ze:
1) ABONAMENT nie ma mowa: nie mozna odliczyc.
2) Zeby odliczyc rozmowy trzeba miec EWIDENCJA PROWADZONE ROZMOWE i liczyc te ktore sa FAKTYCZNIE WYKONIWANE ze zwiazek z prowadzona D.G.!!!!!

Czy oni mysla ze my zarabiamy 5 zl/godzina, zeby warto bylo robic ten cyrk?
Bo byloby paranoja spedzac godzinami na te ewidencje rozmow zeby oszczedzac paredziesiat zloty! Na takich warunkach ja po prostu zdecydowalem ze nic nie odlicze.. to byloby koszmar.<
... See more
Oni mowili ze:
1) ABONAMENT nie ma mowa: nie mozna odliczyc.
2) Zeby odliczyc rozmowy trzeba miec EWIDENCJA PROWADZONE ROZMOWE i liczyc te ktore sa FAKTYCZNIE WYKONIWANE ze zwiazek z prowadzona D.G.!!!!!

Czy oni mysla ze my zarabiamy 5 zl/godzina, zeby warto bylo robic ten cyrk?
Bo byloby paranoja spedzac godzinami na te ewidencje rozmow zeby oszczedzac paredziesiat zloty! Na takich warunkach ja po prostu zdecydowalem ze nic nie odlicze.. to byloby koszmar.

Wole ten czas spedzasz w tlumaczeniach. OPLACA SIE!

DROGA IZA, skad wiesz ze US nie czepia sie?

Problem polega na tym ze NIC NIE POWIE JAKIE SA REGULY GRA!
Wiec po kilku latach moga cie powiedz "nie prawda, tak nie
pasuje". A trzeba zaplacic za faktu ze my "ukradalismy pieniadzi wymyslajac odliczenie".

Skad takie pewnosci IZA?

3) Ja dodaje ze wg logika dla Nie-Vatowcy (nim jestem) NIE WOLNO odliczyc INTERNET jako koszty D.G. jesli ktos ma telefon na siebie. Dlatego ze INTERNET jako firma ma 22% VAT a jako czlowiek NIE. Wiec panstwo TRACI te 22%, jako "laska" ze jestes szary obywatel a panstwo promuje postepu. Ale potem co? Odlicze INTERNET (nawet tylko 50% jako IZA) jako firma, potem ze zaplacilem MNIEJ bo mialem brak VAT jako nie-firma? Tu mi sie wydanie nielogiczne, i mialby racje by sie czepiac...

Daniele

[Edited at 2005-02-08 09:38]
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 14:23
English to Polish
+ ...
Porządny US podstawą sukcesu Feb 8, 2005

Daniele Martoglio wrote:

DROGA IZA, skad wiesz ze US nie czepia sie?

Stąd, że robię tak od prawie 20 lat, moja księga podatkowa była oglądana w US razy XXX i nikt mi złego słowa nie powiedział. Więcej, metodę obrałam za radą pani z US.

Problem polega na tym ze NIC NIE POWIE JAKIE SA REGULY GRA!

Niestety, co US to inna interpretacja, to fakt. Mój US jest przyjazny, więc i małe ryzyko, że po 20 latach zmienią zdanie.

3) Ja dodaje ze wg logika dla Nie-Vatowcy (nim jestem) NIE WOLNO odliczyc INTERNET jako koszty D.G. jesli ktos ma telefon na siebie. Dlatego ze INTERNET jako firma ma 22% VAT a jako czlowiek NIE.
Daniele

[Edited at 2005-02-08 09:38]


Błąd myślenia. Jako nie-VATowiec nie odzyskasz CAŁEGO VATu, tylko efektywnie 19% jego wartości, wliczając całą zapłaconą sumę w koszty. Koszty zmniejszają ci podatek o stawce 19%, prawda?
Gdybyś był VATowcem, to najpierw odzyskujesz CAŁY VAT, a od reszty 19%.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ulga podatkowa na Internet dla osób fizycznych






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »