"Mała Firma" - Elfin?
Thread poster: Mariusz Studzinski
Mariusz Studzinski
Mariusz Studzinski
Local time: 04:48
English to Polish
+ ...
Feb 24, 2005

Witam wszystkich,

Wielu z Was zapewne prowadzi własną działalność gospodarczą i pomaga sobie w rozliczeniach różnorakim oprogramowaniem. Wiem, że niedawno była dyskusja o bezpłatnych programach do prowadzenia małej firmy ale ja mam pytanie odnośnie tych płatnych. Trafiłem na program "Mała Firma" firmy Elfin, który na pierwszy rzut oka wydaje się dobrym wyborem dla tłumacza prowadzącego własną działalność. Czy ktoś z Was miał może z tym programem do czynie
... See more
Witam wszystkich,

Wielu z Was zapewne prowadzi własną działalność gospodarczą i pomaga sobie w rozliczeniach różnorakim oprogramowaniem. Wiem, że niedawno była dyskusja o bezpłatnych programach do prowadzenia małej firmy ale ja mam pytanie odnośnie tych płatnych. Trafiłem na program "Mała Firma" firmy Elfin, który na pierwszy rzut oka wydaje się dobrym wyborem dla tłumacza prowadzącego własną działalność. Czy ktoś z Was miał może z tym programem do czynienia, używa go osobiście i byłby skłonny podzielić się swoimi wrażeniami. Ściągnąłem wersję demo i moje pierwsze wrażenia są pozytywne. Ale ciekawią mnie opinie "starych wyg" (so to speak. A może są inne, lepsze, bardziej praktyczne programy?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 04:48
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Najlepszy program to taki, którym dysponuje Twoje biuro księgowe Feb 24, 2005

W gąszczu przepisów, niejasności i pułapek NIGDY sie nie połapiesz. Nieznajomość przepisów może okazać się bardzo kosztowna. Czas potrzebny do ślęczenia nad papierami możesz przeznaczyć z dużo lepszym skutkiem na zarabianie pieniędzy. Koszt usługi przy nieskomplikowanych rozliczeniach to 200 - 250 zł miesięcznie. Poszukaj biura z licencją Ministra Finansów i polisą OC. Biuro odpowiada za błędy formalne, rachunkowe itd.
Niech każdy robi to, na czym się zna.
... See more
W gąszczu przepisów, niejasności i pułapek NIGDY sie nie połapiesz. Nieznajomość przepisów może okazać się bardzo kosztowna. Czas potrzebny do ślęczenia nad papierami możesz przeznaczyć z dużo lepszym skutkiem na zarabianie pieniędzy. Koszt usługi przy nieskomplikowanych rozliczeniach to 200 - 250 zł miesięcznie. Poszukaj biura z licencją Ministra Finansów i polisą OC. Biuro odpowiada za błędy formalne, rachunkowe itd.
Niech każdy robi to, na czym się zna.

Pozdrawiam
Andrzej
Collapse


 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Poland
Local time: 04:48
German to Polish
+ ...
Nie próbowałam żadnego z programów do księgowania... Feb 24, 2005

...więc może nie powinnam się tu wypowiadać.

Spieszę jednak donieść, że w całej rozciągłości popieram Andrzeja.
Przez cały czas prowadzenia działalności gospodarczej opieram się na wiedzy i umiejętnościach mojej księgowej, którą zresztą poleciłam kilkorgu znajomym. I też są zadowoleni.

Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe...
See more
...więc może nie powinnam się tu wypowiadać.

Spieszę jednak donieść, że w całej rozciągłości popieram Andrzeja.
Przez cały czas prowadzenia działalności gospodarczej opieram się na wiedzy i umiejętnościach mojej księgowej, którą zresztą poleciłam kilkorgu znajomym. I też są zadowoleni.

Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe

A ten ogrom zaoszczędzonych nerwów... Nie do przecenienia.

I tym optymistycznym...
Pozdrawiam
Agnieszka
Collapse


 
Mariusz Studzinski
Mariusz Studzinski
Local time: 04:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Coś w tym jest ale... Feb 24, 2005

tygru wrote:
Czas zaoszczędzony moge zainwestować w stukanie zleceń lub - przy braku zleceń - w życie towarzysko-domowe


...ale księgowy sprawdza się, gdy ta nasza działalność jest..hmmm... główną działalnością. Jeżeli natomiast tłumaczenie "na własną rękę" to tylko dodatek do pracy etatowej i nie przynosi aż tak dużych przychodów, nawet te 200-250zł to jednak wydatek, nad którego sensem warto się zastanowić. Dochodzi przecież składka zdrowotna ZUS (150zł) i raptem wychodzi na to, że trzeba zarobić miesiąc w miesiąc 400zł, by w ogóle nie zakończyć miesiąca stratą.

A prowadzenie księgi przychodów i rozchodów dla prostej w sumie i niewielkiej działalności nie wygląda z dostępnymi teraz programami na aż taką sztukę. Zauważyłem np., że "Mała Firma" potrafi nie tylko sama wystawić comiesięczny PIT i wydrukowac przelew na ZUS ale nawet automatycznie - w odpowiednich proporcjach! - wliczyć w koszty użycie prywatnego samochodu do celów firmowych. Ale być może czyhają na mnie pułapki, o których jeszcze nie wiem?

W każdym razie, żałuję, że tłumacze nie mogą rozliczać się na zasadach karty podatkowej z dajmy na to 8.5% procentowym podatkiem. W "ofercie" dla tłumaczy jest jeszcze ryczałt ewidencjonowany, ale tam (z tego co się orientuję) na wolne zawody czyha 20% podatek i zero odliczeń! Paranoja.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 04:48
Member (2004)
German to Polish
+ ...
W takim razie umowy o dzieło Feb 25, 2005

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To całkiem niezły układ.

Pozdrawiam

Andrzej


 
Mariusz Studzinski
Mariusz Studzinski
Local time: 04:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Usługi dla ludności Feb 25, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To całkiem niezły układ.


Ale wtedy odpadają tzw. "usługi dla ludności", czyli tłumaczenie dla osób fizycznych. A między innymi głównie po to tłumacze przysięgli chcą/musza zakładać działalność.

Ale wracając do meritum: czy rzeczywiście nikt z Was nie posługuje się programem do własnoręcznego rozliczania działalności?

Pozdrawiam
Mariusz


 
GingerR
GingerR  Identity Verified
Local time: 04:48
English to Polish
+ ...
Mój program do prowadzenia księgowo¶ci... Feb 25, 2005

... to Excell... i tyle. Nie jest to zapewne narzędzie doskonałe, ale jako¶ sobie radzę. W ten wła¶nie sposób od trzech lat pomagam sobie w prowadzeniu działalno¶ci i księgowo¶ci (księga przychodów i rozchodów plus VAT)

Oczywi¶cie, mam zamiar (już wkrótce) oddać swoje rachunki w ręce fachowca, ale doskonale rozumiem Mariusza i pragnę uspokoić - nie taki diabeł straszny...

Poza tym, j
... See more
... to Excell... i tyle. Nie jest to zapewne narzędzie doskonałe, ale jako¶ sobie radzę. W ten wła¶nie sposób od trzech lat pomagam sobie w prowadzeniu działalno¶ci i księgowo¶ci (księga przychodów i rozchodów plus VAT)

Oczywi¶cie, mam zamiar (już wkrótce) oddać swoje rachunki w ręce fachowca, ale doskonale rozumiem Mariusza i pragnę uspokoić - nie taki diabeł straszny...

Poza tym, je¶li pójdzie się do Urzędu Skarbowego (ale nie w dniu, kiedy przypada termin składania deklaracji A, B lub C) to panie urzędniczki pomog± i wyja¶ni± - nie bujam! Ja nawet miałam okazję trafić na fajnego prawnika w swoim U.S. do którego zostałam wezwana w sprawie karno-skarbowej... albo mam takie szczę¶cie do ludzi...

W każdym razie powodzenia życzę!
Collapse


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:48
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Ja używam. Apr 19, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Ale wracając do meritum: czy rzeczywiście nikt z Was nie posługuje się programem do własnoręcznego rozliczania działalności?



Teraz pewnie za późno na odpowiadanie (ale wtedy nie było mnie jeszcze na forum). Używam programu "Samozadtrudnienie" - to program dla jednoosobowej firmy. "Małej Firmy" nie znam, ale pewnie jest podobne. Tej księgowości nie ma znowu aż tyle, żeby warto było to zlecać - księguję kilka faktur w miesiącu, żadna robota, zwłaszcza że program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna


 
Mariusz Studzinski
Mariusz Studzinski
Local time: 04:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ja jednak stchórzyłem... Apr 19, 2005

Tej księgowości nie ma znowu aż tyle, żeby warto było to zlecać - księguję kilka faktur w miesiącu, żadna robota, zwłaszcza że program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna


Już prawie kupiłem Małą Firmę (po uprzednim jej przetestowaniu) ale jednak doszedłem do wniosku, że na początek wolę jednak powierzyć rozliczanie fachowcowi. W sumie trochę teraz żałuję, bo trochę "papierkowej roboty" i tak mi pozostało (dowody wewnętrzne, kopiowanie faktur, rozliczanie samochodu, itp.). Ale obiecuję sobie, że w końcu kiedyś (za rok?) przejdę na własne rozliczanie.

A jak sprawuje się Twój program? Są w nim jakieś "upierdliwości" i błędy? Jak np. z aktualizacją wskaźników?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:48
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jak się sprawuje mój program Apr 21, 2005

Przedtem robiłam książkę ręcznie, przy pomocy Excela, a do fakturowania używałam program VAT System Professional (był kiedyś dodawany za darmo do Entera). Niebo a ziemia.

Faktury i dowody wewnętrzne same się księgują w momencie wystawiania, w programie jest baza kontrahentów, więc faktury od/do powtarzalnych podmiotów księguje się bardzo prosto, wybierając kontrahenta z bazy, są też słowniki zdarzeń gospodarczych, można włożyć mu cennik i do każdej pozyc
... See more
Przedtem robiłam książkę ręcznie, przy pomocy Excela, a do fakturowania używałam program VAT System Professional (był kiedyś dodawany za darmo do Entera). Niebo a ziemia.

Faktury i dowody wewnętrzne same się księgują w momencie wystawiania, w programie jest baza kontrahentów, więc faktury od/do powtarzalnych podmiotów księguje się bardzo prosto, wybierając kontrahenta z bazy, są też słowniki zdarzeń gospodarczych, można włożyć mu cennik i do każdej pozycji można przypisać kilka cen (np. mam inne ceny dla agencji, a inne dla bezpośrednich, wybieram wtedy cenę A lub cenę B). Program jest prosty w obsłudze i ma dobrego helpa.

Rozliczanie samochodu jest bardzo proste i szybkie - również są słowniki celów podróży i tras z kilometrami, więc jak wpisuję wyjazd na tłumaczenie do stałego klienta, resztę program dopisuje automatycznie, ale zawsze mogę to zmienić ręcznie. Zawsze z samochodem było najwięcej roboty. Na polecenie rozlicz, program wylicza tax-deductible koszty przejazdów, czyli przypis i proponuje stworzenie i zaksięgowanie dowodu wewnętrznego. Wiele czasochłonnych operacji jest zautomatyzowane.

Program generuje deklaracje PIT-5,(5L) i VAT-7, i oczywiście, w momencie zaksięgowania, faktura VAT od razu jest wpisywana do rejestru VAT.

Jeśli chodzi o aktualizację, to w cenie licencji jest roczna aktualizacja, włącznie z dostosowywaniem do zmian przepisów i zmian wskaźników. Potem można co roku dokupować aktualizację. Jedyne wskaźniki, które trzeba samemu wpisywać, to podstawy składek ZUS, raz na kwartał, niby co miesiąc, ale przez dwa miesiące się kopiuje. Wysykość składek wylicza, jest też możliwość współpracy z Płatnikiem, ale ponieważ już nie trzeba składać co miesiąc deklaracji DRA, to płatnika nie ma po co używać.
Robi też przydatne zestawienia, np. obroty wg. kontrahentów, można w układzie miesięcznym, albo narastająco.

Jakichś grubszych błędów nie zauważyłam.

Wersję testową i demo możesz ściągnąć z www.samozatrudnienie.com.pl
Pozdrawiam,
Joanna
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

"Mała Firma" - Elfin?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »