Mobile menu

"Ma艂a Firma" - Elfin?
Thread poster: Mariusz Studzinski

Mariusz Studzinski
Local time: 10:27
English to Polish
+ ...
Feb 24, 2005

Witam wszystkich,

Wielu z Was zapewne prowadzi w艂asn膮 dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 i pomaga sobie w rozliczeniach r贸偶norakim oprogramowaniem. Wiem, 偶e niedawno by艂a dyskusja o bezp艂atnych programach do prowadzenia ma艂ej firmy ale ja mam pytanie odno艣nie tych p艂atnych. Trafi艂em na program "Ma艂a Firma" firmy Elfin, kt贸ry na pierwszy rzut oka wydaje si臋 dobrym wyborem dla t艂umacza prowadz膮cego w艂asn膮 dzia艂alno艣膰. Czy kto艣 z Was mia艂 mo偶e z tym programem do czynienia, u偶ywa go osobi艣cie i by艂by sk艂onny podzieli膰 si臋 swoimi wra偶eniami. 艢ci膮gn膮艂em wersj臋 demo i moje pierwsze wra偶enia s膮 pozytywne. Ale ciekawi膮 mnie opinie "starych wyg" (so to speak. A mo偶e s膮 inne, lepsze, bardziej praktyczne programy?

Pozdrawiam
Mariusz Studzi艅ski

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Najlepszy program to taki, kt贸rym dysponuje Twoje biuro ksi臋gowe Feb 24, 2005

W g膮szczu przepis贸w, niejasno艣ci i pu艂apek NIGDY sie nie po艂apiesz. Nieznajomo艣膰 przepis贸w mo偶e okaza膰 si臋 bardzo kosztowna. Czas potrzebny do 艣l臋czenia nad papierami mo偶esz przeznaczy膰 z du偶o lepszym skutkiem na zarabianie pieni臋dzy. Koszt us艂ugi przy nieskomplikowanych rozliczeniach to 200 - 250 z艂 miesi臋cznie. Poszukaj biura z licencj膮 Ministra Finans贸w i polis膮 OC. Biuro odpowiada za b艂臋dy formalne, rachunkowe itd.
Niech ka偶dy robi to, na czym si臋 zna.

Pozdrawiam
Andrzej

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Nie pr贸bowa艂am 偶adnego z program贸w do ksi臋gowania... Feb 24, 2005

...wi臋c mo偶e nie powinnam si臋 tu wypowiada膰.

Spiesz臋 jednak donie艣膰, 偶e w ca艂ej rozci膮g艂o艣ci popieram Andrzeja.
Przez ca艂y czas prowadzenia dzia艂alno艣ci gospodarczej opieram si臋 na wiedzy i umiej臋tno艣ciach mojej ksi臋gowej, kt贸r膮 zreszt膮 poleci艂am kilkorgu znajomym. I te偶 s膮 zadowoleni.

Czas zaoszcz臋dzony moge zainwestowa膰 w stukanie zlece艅 lub - przy braku zlece艅 - w 偶ycie towarzysko-domowe

A ten ogrom zaoszcz臋dzonych nerw贸w... Nie do przecenienia.

I tym optymistycznym...
Pozdrawiam
Agnieszka

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Co艣 w tym jest ale... Feb 24, 2005

tygru wrote:
Czas zaoszcz臋dzony moge zainwestowa膰 w stukanie zlece艅 lub - przy braku zlece艅 - w 偶ycie towarzysko-domowe

...ale ksi臋gowy sprawdza si臋, gdy ta nasza dzia艂alno艣膰 jest..hmmm... g艂贸wn膮 dzia艂alno艣ci膮. Je偶eli natomiast t艂umaczenie "na w艂asn膮 r臋k臋" to tylko dodatek do pracy etatowej i nie przynosi a偶 tak du偶ych przychod贸w, nawet te 200-250z艂 to jednak wydatek, nad kt贸rego sensem warto si臋 zastanowi膰. Dochodzi przecie偶 sk艂adka zdrowotna ZUS (150z艂) i raptem wychodzi na to, 偶e trzeba zarobi膰 miesi膮c w miesi膮c 400z艂, by w og贸le nie zako艅czy膰 miesi膮ca strat膮.

A prowadzenie ksi臋gi przychod贸w i rozchod贸w dla prostej w sumie i niewielkiej dzia艂alno艣ci nie wygl膮da z dost臋pnymi teraz programami na a偶 tak膮 sztuk臋. Zauwa偶y艂em np., 偶e "Ma艂a Firma" potrafi nie tylko sama wystawi膰 comiesi臋czny PIT i wydrukowac przelew na ZUS ale nawet automatycznie - w odpowiednich proporcjach! - wliczy膰 w koszty u偶ycie prywatnego samochodu do cel贸w firmowych. Ale by膰 mo偶e czyhaj膮 na mnie pu艂apki, o kt贸rych jeszcze nie wiem?

W ka偶dym razie, 偶a艂uj臋, 偶e t艂umacze nie mog膮 rozlicza膰 si臋 na zasadach karty podatkowej z dajmy na to 8.5% procentowym podatkiem. W "ofercie" dla t艂umaczy jest jeszcze rycza艂t ewidencjonowany, ale tam (z tego co si臋 orientuj臋) na wolne zawody czyha 20% podatek i zero odlicze艅! Paranoja.

Pozdrawiam
Mariusz Studzi艅ski

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
W takim razie umowy o dzie艂o Feb 25, 2005

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To ca艂kiem niez艂y uk艂ad.

Pozdrawiam

Andrzej

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Us艂ugi dla ludno艣ci Feb 25, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Po uznaniu 50% przychodu za koszt efektywna stopa podatkowa wynosi 10%. To ca艂kiem niez艂y uk艂ad.

Ale wtedy odpadaj膮 tzw. "us艂ugi dla ludno艣ci", czyli t艂umaczenie dla os贸b fizycznych. A mi臋dzy innymi g艂贸wnie po to t艂umacze przysi臋gli chc膮/musza zak艂ada膰 dzia艂alno艣膰.

Ale wracaj膮c do meritum: czy rzeczywi艣cie nikt z Was nie pos艂uguje si臋 programem do w艂asnor臋cznego rozliczania dzia艂alno艣ci?

Pozdrawiam
Mariusz

GingerR  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
M贸j program do prowadzenia ksi臋gowo露ci... Feb 25, 2005

... to Excell... i tyle. Nie jest to zapewne narz臋dzie doskona艂e, ale jako露 sobie radz臋. W ten w艂a露nie spos贸b od trzech lat pomagam sobie w prowadzeniu dzia艂alno露ci i ksi臋gowo露ci (ksi臋ga przychod贸w i rozchod贸w plus VAT)

Oczywi露cie, mam zamiar (ju偶 wkr贸tce) odda膰 swoje rachunki w r臋ce fachowca, ale doskonale rozumiem Mariusza i pragn臋 uspokoi膰 - nie taki diabe艂 straszny...

Poza tym, je露li p贸jdzie si臋 do Urz臋du Skarbowego (ale nie w dniu, kiedy przypada termin sk艂adania deklaracji A, B lub C) to panie urz臋dniczki pomog卤 i wyja露ni卤 - nie bujam! Ja nawet mia艂am okazj臋 trafi膰 na fajnego prawnika w swoim U.S. do kt贸rego zosta艂am wezwana w sprawie karno-skarbowej... albo mam takie szcz臋露cie do ludzi...

W ka偶dym razie powodzenia 偶ycz臋!

Joanna R膮czka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Ja u偶ywam. Apr 19, 2005

Andrzej Lejman wrote:

Ale wracaj膮c do meritum: czy rzeczywi艣cie nikt z Was nie pos艂uguje si臋 programem do w艂asnor臋cznego rozliczania dzia艂alno艣ci?

Teraz pewnie za p贸藕no na odpowiadanie (ale wtedy nie by艂o mnie jeszcze na forum). U偶ywam programu "Samozadtrudnienie" - to program dla jednoosobowej firmy. "Ma艂ej Firmy" nie znam, ale pewnie jest podobne. Tej ksi臋gowo艣ci nie ma znowu a偶 tyle, 偶eby warto by艂o to zleca膰 - ksi臋guj臋 kilka faktur w miesi膮cu, 偶adna robota, zw艂aszcza 偶e program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ja jednak stch贸rzy艂em... Apr 19, 2005

Tej ksi臋gowo艣ci nie ma znowu a偶 tyle, 偶eby warto by艂o to zleca膰 - ksi臋guj臋 kilka faktur w miesi膮cu, 偶adna robota, zw艂aszcza 偶e program bardzo to przyspiesza.
Pozdrawiam,
Joanna

Ju偶 prawie kupi艂em Ma艂膮 Firm臋 (po uprzednim jej przetestowaniu) ale jednak doszed艂em do wniosku, 偶e na pocz膮tek wol臋 jednak powierzy膰 rozliczanie fachowcowi. W sumie troch臋 teraz 偶a艂uj臋, bo troch臋 "papierkowej roboty" i tak mi pozosta艂o (dowody wewn臋trzne, kopiowanie faktur, rozliczanie samochodu, itp.). Ale obiecuj臋 sobie, 偶e w ko艅cu kiedy艣 (za rok?) przejd臋 na w艂asne rozliczanie.

A jak sprawuje si臋 Tw贸j program? S膮 w nim jakie艣 "upierdliwo艣ci" i b艂臋dy? Jak np. z aktualizacj膮 wska藕nik贸w?

Pozdrawiam
Mariusz Studzi艅ski

Joanna R膮czka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jak si臋 sprawuje m贸j program Apr 21, 2005

Przedtem robi艂am ksi膮偶k臋 r臋cznie, przy pomocy Excela, a do fakturowania u偶ywa艂am program VAT System Professional (by艂 kiedy艣 dodawany za darmo do Entera). Niebo a ziemia.

Faktury i dowody wewn臋trzne same si臋 ksi臋guj膮 w momencie wystawiania, w programie jest baza kontrahent贸w, wi臋c faktury od/do powtarzalnych podmiot贸w ksi臋guje si臋 bardzo prosto, wybieraj膮c kontrahenta z bazy, s膮 te偶 s艂owniki zdarze艅 gospodarczych, mo偶na w艂o偶y膰 mu cennik i do ka偶dej pozycji mo偶na przypisa膰 kilka cen (np. mam inne ceny dla agencji, a inne dla bezpo艣rednich, wybieram wtedy cen臋 A lub cen臋 B). Program jest prosty w obs艂udze i ma dobrego helpa.

Rozliczanie samochodu jest bardzo proste i szybkie - r贸wnie偶 s膮 s艂owniki cel贸w podr贸偶y i tras z kilometrami, wi臋c jak wpisuj臋 wyjazd na t艂umaczenie do sta艂ego klienta, reszt臋 program dopisuje automatycznie, ale zawsze mog臋 to zmieni膰 r臋cznie. Zawsze z samochodem by艂o najwi臋cej roboty. Na polecenie rozlicz, program wylicza tax-deductible koszty przejazd贸w, czyli przypis i proponuje stworzenie i zaksi臋gowanie dowodu wewn臋trznego. Wiele czasoch艂onnych operacji jest zautomatyzowane.

Program generuje deklaracje PIT-5,(5L) i VAT-7, i oczywi艣cie, w momencie zaksi臋gowania, faktura VAT od razu jest wpisywana do rejestru VAT.

Je艣li chodzi o aktualizacj臋, to w cenie licencji jest roczna aktualizacja, w艂膮cznie z dostosowywaniem do zmian przepis贸w i zmian wska藕nik贸w. Potem mo偶na co roku dokupowa膰 aktualizacj臋. Jedyne wska藕niki, kt贸re trzeba samemu wpisywa膰, to podstawy sk艂adek ZUS, raz na kwarta艂, niby co miesi膮c, ale przez dwa miesi膮ce si臋 kopiuje. Wysyko艣膰 sk艂adek wylicza, jest te偶 mo偶liwo艣膰 wsp贸艂pracy z P艂atnikiem, ale poniewa偶 ju偶 nie trzeba sk艂ada膰 co miesi膮c deklaracji DRA, to p艂atnika nie ma po co u偶ywa膰.
Robi te偶 przydatne zestawienia, np. obroty wg. kontrahent贸w, mo偶na w uk艂adzie miesi臋cznym, albo narastaj膮co.

Jakich艣 grubszych b艂臋d贸w nie zauwa偶y艂am.

Wersj臋 testow膮 i demo mo偶esz 艣ci膮gn膮膰 z www.samozatrudnienie.com.pl
Pozdrawiam,
Joanna

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka M谩rquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

"Ma艂a Firma" - Elfin?

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs