Mobile menu

Słownik dla kupuj±cych samochody
Thread poster: Alina Brockelt

Alina Brockelt  Identity Verified
Local time: 15:15
German to Polish
+ ...
Feb 28, 2005

Potrzeba jest matk┬▒ wynalazk├│w:
http://www.autocentrum.pl/go/227__slownik_niemiecko_polski_dla_kupujacego_auto.html

Ale słownik, IMHO niezły.

Pozdrawiam

Direct link Reply with quote

pidzej  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
jak by był niezły, Feb 28, 2005

wyja┼Ťni┼éby mi wreszcie co to jest Tageszulassung w opisie oferowanego samochodu. Mo┼╝e Ty wiesz?

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Rejestracja pojazdu na jeden dzień Feb 28, 2005

na delalera.
Dzi─Öki temu pojazd nie jest w sprzeda┼╝y jako nowy i ma znacznie ni┼╝sz─ů cen─Ö. Wynika to z jakich┼Ť bardo skomplikowanyc uwarunkowa┼ä podatkowych w D-landzie, kt├│rych nigdy nie zg┼é─Öbi┼éem, bo mi oboj─Ötne dlaczego, najwa┼╝niejsze ┼╝e cena jest atrakcyjna

Pozdrawiam
J.

rjz
German to Polish
+ ...
Tageszulassung? s.v.p. Feb 28, 2005

pidzej wrote:

wyja┬Âni┼éby mi wreszcie co to jest Tageszulassung w opisie oferowanego samochodu. Mo┼╝e Ty wiesz?

http://www.scirocco.pl/infopage.php?id=54

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Niestety przytoczony s┼éownik mija si─Ö z prawd─ů Feb 28, 2005

Przytoczone tam tłumaczenie niestety jest obardczone dużym błędem. "Tageszulassung" jest argumentem marketingowym w Niemczech, używanym w sposób opisany przeze mnie powyżej.
Poczyta─ç mo┼╝na o tym np. tutaj http://www.finanztip.de/recht/verkehr/arv0605.htm.
By─ç mo┼╝e kto┼Ť u┼╝ywa tego okre┼Ťlenia w spos├│b podany w tym s┼éowniku, mija si─Ö to jednak z jego og├│lnoprzyj─Ötym znaczeniem.

Pozdrawiam
Jerzy

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Słownik dla kupuj±cych samochody

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs