Mobile menu

Wpis na nową listę tłumaczy przysięgłych
Thread poster: Pawel Bartoszewicz

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 07:13
English to Polish
+ ...
Apr 21, 2005

Czy ktoś z Prozan został już wpisany na nową listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości?

Wysłałem wniosek o wpis na początku marca i zapadła cisza.

[Edited at 2005-04-22 14:11]

Direct link Reply with quote

Karolina Ojrzynska-Stasiak  Identity Verified
Poland
Member
English to Polish
+ ...
U mnie też cisza Apr 21, 2005

...ale nie wiem, czy to powód do niepokoju. Myśli Pan, że wyślą nam potwierdzenie dokonania wpisu?

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
Dodatkowa opłata 16,50 Apr 22, 2005

Karolina Ojrzynska-Stasiak wrote:

...ale nie wiem, czy to powód do niepokoju. Myśli Pan, że wyślą nam potwierdzenie dokonania wpisu?

Ja wysłałem wniosek na początku marca, ale zaniepokojony dyskusją, która toczyła się niedawno na http://groups.yahoo.com/group/pl-p-t/ zadzwoniłem do Wydziału Tłumaczy Przysięgłych w MS. I dobrze zrobiłem, gdyż okazało się, że Ministerstwo domaga się teraz od wszystkich dodatkowej opłaty 16,50zł w znaczkach skarbowych (za wpis na listę). Jeżeli ktoś wysłał wniosek bez znaczków skarbowych to teraz musi je dosłać, naklejone na kartkę ze swoimi danymi osobowymi.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Czy mógłby ktoś przypomnieć adres? Apr 22, 2005

Jako istota leniwa administracyjnie zgłoszenia jeszcze nie wysłałam, a adres MS mi się zdążył zapodziać od stycznia.

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
www.ms.gov.pl Apr 22, 2005

A dokładniej:

Wydział Tłumaczy Przysięgłych
Ministerstwo Sprawiedliwości
Al.Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki, Mariusz! Apr 22, 2005

Będę dzwonić do Ministerstwa w poniedziałek.

Spain
English to Polish
+ ...
Dzięki, Pawle Apr 22, 2005

Miło, że ktoś toleruje moje lenistwo

Mam jeszcze pytanie: wg nowej ustawy bedziemy podlegać wojewodzie i MS. Czy - przy założeniu dalszego świadczenia usług dla tychże via Internet - tłumacz przysięgły może mieszkać poza granicami kraju? O "właściwości miejsca zamieszkania" w nowej ustawie już nic nie widzę. Gdybym nadal posiadała alternatywny adres w Polsce, a fizycznie przebywała za granicą na stałe (powiedzmy 80-90% czasu) ... to co?

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wirtualny przysięgły? Apr 29, 2005

Iza Szczypka wrote:

Mam jeszcze pytanie: wg nowej ustawy bedziemy podlegać wojewodzie i MS. Czy - przy założeniu dalszego świadczenia usług dla tychże via Internet - tłumacz przysięgły może mieszkać poza granicami kraju? O "właściwości miejsca zamieszkania" w nowej ustawie już nic nie widzę. Gdybym nadal posiadała alternatywny adres w Polsce, a fizycznie przebywała za granicą na stałe (powiedzmy 80-90% czasu) ... to co?

Nie słyszałem o świadczeniu usług dla tzw. organów w Polsce via internet. Wiem tylko, że tłumacz przysięgły jest przypisany do konkretnego sądu (jest biegłym), więc nie bardzo sobie wyobrażam, jak to mogłoby w praktyce wyglądać. Dokumenty dla sądu (póki co) sporządzam w tradycyjnej formie wydruku z pieczęcią. Jeżeli sąd wzywa na ustne tłumaczenie rozprawy, to powinienem się stawić w postaci jak najbardziej fizycznej. Izo, czy coś mi umknęło?

Spain
English to Polish
+ ...
Nie wiem, czy umknęło Apr 29, 2005

Pawel Bartoszewicz wrote:
Nie słyszałem o świadczeniu usług dla tzw. organów w Polsce via internet. Wiem tylko, że tłumacz przysięgły jest przypisany do konkretnego sądu (jest biegłym), więc nie bardzo sobie wyobrażam, jak to mogłoby w praktyce wyglądać. Dokumenty dla sądu (póki co) sporządzam w tradycyjnej formie wydruku z pieczęcią. Jeżeli sąd wzywa na ustne tłumaczenie rozprawy, to powinienem się stawić w postaci jak najbardziej fizycznej. Izo, czy coś mi umknęło?

Tłumacz BYŁ przypisany do sądu wg starej ustawy. Teraz podlega wojewodzie i ministrowi. Zniknął ustęp "wg właściwości miejsca zamieszkania" (przynajmniej ja go nie widzę). Stąd moje pytanie.

Stawianie się na rozprawach zależy od tego, czy jesteś wzywany. Osobiście na rozprawie byłam tak dawno, że nie pamiętam kiedy (5 lat najmarniej, a może i 8?). Policja to i owszem, ale i sąd, i policja ma do wyboru parunastu tłumaczy danego języka, którzy z kolei niekoniecznie kochają tłumaczyć pisemnie.

A poza tym od pewnego czasu robię trochę tłumaczeń przysięgłych dokumentów, które dostaję jako skany (wpisuję "tłumaczenie na podstawie kopii" i po sprawie). Opieczętowany wydruk wsadzam w kopertę i wysyłam. Wyobrażam sobie, że sekretarka sądowa po przygotowaniu pisma może mi je spokojnie wysłać mailem, a pismo przychodzące zeskanować. Pieczęcie mojego sądu znam na pamięć. Tłumaczenie mogę wsadzić w kopertę i wysłać. Więc gdzie jest problem?

English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Jednak pół-tradycyjnie May 5, 2005

Iza Szczypka wrote:

A poza tym od pewnego czasu robię trochę tłumaczeń przysięgłych dokumentów, które dostaję jako skany (wpisuję "tłumaczenie na podstawie kopii" i po sprawie). Opieczętowany wydruk wsadzam w kopertę i wysyłam. Wyobrażam sobie, że sekretarka sądowa po przygotowaniu pisma może mi je spokojnie wysłać mailem, a pismo przychodzące zeskanować. Pieczęcie mojego sądu znam na pamięć. Tłumaczenie mogę wsadzić w kopertę i wysłać. Więc gdzie jest problem?

Problemu nie ma żadnego. To o czym piszesz, to pół-wirtualne usługi, tzn. jednak robisz wydruk, opieczętowujesz i wysyłasz pocztą (nie mailem). Zastanawiałem się tylko, czy nie przeoczyłem całkowicie wirtualnego świadczenia usług. Okazuje się, że nie.

Pozdrawiam
P.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wpis na nową listę tłumaczy przysięgłych

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs