Pages in topic:   [1 2] >
Nowo┼Ťci wielga┼Ťne na ProZ, wielga┼Ťne, ┼╝e a┼╝ och! Limity KudoZ├│w b─Öd─ů
Thread poster: Jerzy Czopik

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 00:57
Member (2003)
Polish to German
+ ...
May 10, 2005

Po d┼éugich dyskusjach, postulatach itp. b─Öd─ů limity pyta┼ä, i to baaardzo radykalne.
Opr├│cz tego b─Ödzie obowi─ůzkowe przeszukiwanie Glosariusza, co r├│wnie┼╝ by┼éo cz─Östo g─Östo postulowane.
Zmiany nast─ůpi─ů najp├│┼║niej do sierpnia, g┼éosi Wielki W├│dz (czyli Henry).

Aktualnie limity maj─ů wygl─ůda─ç tak:
1. Wprowadzony zostanie dzienny limit pyta┼ä, r├│wnie┼╝ dla platyny, liczony w "p┼éynnym oknie" za przeci─ůg ostatnich 24 h.
2. Limity b─Öd─ů zale┼╝e─ç od grup (platyna, zarejestrowny, niezarejestrowany). Inne czynniki na razie nie b─Öd─ů mia┼éy wp┼éywu.
Warto┼Ťci limit├│w:
2a. Osoby niezarejestrowane: 1 pytanie z pe┼én─ů funkcjonalno┼Ťci─ů, bez "mi─Ökkich" limit├│w, bez ostrze┼╝e┼ä.
2b. Osoby zarejestrowane (nie platyna): 3 pytania z pe┼én─ů funkcjonalno┼Ťci─ů + 2 pytania z ostrze┼╝eniem + 1 pytanie z ograniczon─ů funkcjonalno┼Ťci─ů.
2c. Platyna: 10 pyta┼ä z pe┼én─ů funkcjonalno┼Ťci─ů + 5 pyta┼ä z ostrze┼╝eniem + 3 pytania z ograniczon─ů funkcjonalno┼Ťci─ů.

Co do "ogranicze┼ä funkcjonalno┼Ťci", czyli "mi─Ökkich" limit├│w nie ma jeszcze ostatecznej jasno┼Ťci.

Ważnym jednak jest fakt, że dopływ pytań "I love you" z zewnętrz zostanie praktycznie całkowicie zamknięty.

Z grubsza tyle
Pozdrawiam
J.

PS
W po┼Ťpiechu mog┼éem co┼Ť przeoczy─ç, wi─Öc prosz─Ö nie krzycze─ç

Direct link Reply with quote

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Ja w kwestii formalnej... May 10, 2005

W sumie, to mi si─Ö podoba (bo musi)

Nie by┼ébym sob─ů, gdybym tego pytania nie zada┼é...
Sytuacja hipotetyczna:
a) Jerzy wypoczywa na Hawajach i nie zadaje pytań
b) Stasek ma tekst o prawie chińskim (PL->DE)
A teraz pytanie:
Czy Stasek mo┼╝e odkupi─ç od Jerzego jego niewykorzystane pytania?

To oczywi┼Ťcie ┼╝art. Ale tak naprawd─Ö, to nie wiem, czy te limity nie s─ů zbyt ostre...

I druga sprawa, Jerzy, co masz na my┼Ťli m├│wi─ůc o funkcjonalno┼Ťciach i mi─Ökko┼Ťciach, bo jako┼Ť tego nie rozumie?

Stasek z ProZnania

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Ja w kwestii techniczno-formalnej May 10, 2005

Jestem za.

Jednak┼╝e (kwestia techniczna):
postuluj─Ö limity rozliczane np. tygodniowo, nie dobowo.
Przy zachowaniu ograniczenia, i┼╝ nie wolno pyta┼ä zadawa─ç seriami, nie powinno mie─ç to wi─Ökszego wp┼éywu na funkcjonalno┼Ť─ç strony Proz.com, a bardzo u┼éatwi ┼╝ycie.

Rzadko kiedy musz─Ö zada─ç du┼╝o pyta┼ä naraz, ale jak mnie przyci┼Ťnie, to w liczbie 10 na dob─Ö mog─Ö si─Ö nie zmie┼Ťci─ç, ale w 70 na tydzie┼ä (albo 30 na przestrzeni 3 dni itd.) - owszem.

Kwestia formalna:
w┼éa┼Ťnie, o co chodzi z tymi mi─Ökko┼Ťciami?

Pozdrawiam bez limitu
-A-

[Edited at 2005-05-10 21:00]

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Jak napisałem, ostateczna forma limitów wraz z "softingiem" jeszcze nie została zaklepana May 10, 2005

Limity s─ů faktycznie ostre, cho─ç przypominam, ile razy by┼éy tu apele o limity, i to wcale nie "┼éagodne".
Taki wariant jest wynikiem d┼éugiej i burzliwej dyskusji w┼Ťr├│d moderator├│w, reprezentuje wi─Öc tak┼╝e stanowisko innych SC.
Co do "mi─Ökko┼Ťci" - z grubsza bior─ůc rozumiem pod tym rzecz tak─ů, ┼╝e po przekroczeniu limitu zale┼╝e─ç b─Ödzie od kilku czynik├│w, jak system zachowa si─Ö przy pr├│bie zadania dalszych pyta┼ä. Mo┼╝e by─ç np. (tryb przypuszczający w┼é─ůczony) w ten spos├│b, ┼╝e pytacze, nie odpowiadaj─ůcy na ┼╝adne pytania, nie przejd─ů przez ucho igielne, podczas gdy pytacz, odpowiadaj─ůcy masowo n pytania (Stasek) dostanie "softa" i 5 pyta┼ä bonusa (tryb przypuszczający wy┼é─ůczony).

Jakiekolwiek "handle certyfikatami", czyli przenoszenie limit├│w, nie wchodz─ů IMO zupe┼énie w gr─Ö.

Mi┼éego rozmy┼Ťlania
Jerzy

PS
Kwestia limitowania na przestrzeni 24 godzin albo dłuższego okresu czasu może być właśnie jednym z czynnik├│w "softingu". Znowu przypuszczenie, ale np. może zaistnieć opcja kumulowania limit├│w dla zarejestrowanych os├│b z np. trzech czy pięciu dni w ramach właśni softingu, czyli możliwe byłoby dopuszczenie pytań nadlimitowych z ostrzeżeniem. Ale jeszcze raz podkreślam, szczeg├│ły zostaną dopiero dopracowane, a praktyka na pewno zmusi nas potem do dodatkowych adaptacji. Niemniej jednak sprawa limit├│w jako takich jest przesądzona, co IMO przyczyni się do og├│lnego polepszenia jakości "usługi" KudoZ.

[Edited at 2005-05-10 21:05]

Robert Zawadzki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
I inteligencj─Ö si─Ö b─Ödzie wyrabia─ç... May 10, 2005

No bo trick z zadawaniem pyta┼ä w imieniu nieobecnego (za jego zgod─ů), to dopiero pocz─ůtek....

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Eeeee tam... May 10, 2005

Robert Zawadzki wrote:
No bo trick z zadawaniem pyta┼ä w imieniu nieobecnego (za jego zgod─ů), to dopiero pocz─ůtek....

To akurat potrafi nawet wi─Ökszo┼Ť─ç pos┼é├│w...

Stasek

Aleksandra Kwasnik  Identity Verified
Polish to German
+ ...
A jak ... May 10, 2005

... to sie bedzie mialo do "Partial Platinum Memberships" ?

Polish to German
+ ...
A ... May 10, 2005

... emisjami wolno handlowac...

(Tak og├│lnie jestem za oczywiscie

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Eee tam... limity? May 10, 2005

A w┼éa┼Ťnie mia┼éem wzi─ů─ç tekst z fi┼äskiego o zwyczajach godowych renifer├│w... A bez kudoz├│w, to nie wiem, czy dam rad─Ö... chyba, ┼╝e kupi─Ö s┼éownik kieszonkowy

A powa┼╝niej, mo┼╝e w ramach limitu pluszakowatego (o ile mog─Ö sobie pozwoli─ç na nieco inne t┼éumaczenie "softu") wprowadzi─ç jeszcze awaryjne kupowanie pyta┼ä za bra┼énisie (bra┼é Nisi─Ö???)? Wiadomo, ┼╝e kudosowi z┼éoczy┼äcy bra┼énisi├│w nie maj─ů, a ja mam i nie wiem co z nimi robi─ç...

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Nix nie wiem o "partial", ani o ┼╝adnych braniach Nisi├│w czy czego tam May 10, 2005

Przecież napisałem: stadium przygotowawcze, potem stadium eksperymentalne, potem operacja się uda, a co z pacjentem, zobaczymy.

Jerzy

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Zbyt restrykcyjne dla zarejestrowanych May 11, 2005

2b. Osoby zarejestrowane (nie platyna): 3 pytania z pe┼én┬▒ funkcjonalno┬Âci┬▒ + 2 pytania z ostrze┼╝eniem + 1 pytanie z ograniczon┬▒ funkcjonalno┬Âci┬▒.

Uwa┼╝am ┼╝e limit dla tej kategorii uzytkownik├│w jest zbyt restrykcyjny. Ostatnio jestem raczej biorc┬▒ ni┼╝ dawc┬▒ odpowiedzi (mo┼╝e wynika to z tego, ┼╝e dostaj─Ö coraz trudniejsze teksty), a ┼╝e pyta┼ä typu I love you nie zadaj─Ö niech ┬Âwiadczy to, ┼╝e na niekt├│re moje pytania nie ma odpowiedzi.

Kiedy┬ na tym forum ustalono dobrowolny limit 15 pyta┼ä w ci┬▒gu doby, stara┼éem si─Ö go trzyma─ç i uwa┼╝am ┼╝e jest to limit rozs┬▒dny. Ale jak ju┼╝ trzeba przykr─Öci─ç ┬Ârub─Ö to niech b─Ödzie dziesi─Ö─ç.

A z drugiej strony podoba mi się pomysł płacenia brownisami za dodatkowe pytania.

Je┬Âli jednak Proz.com (czyli Henry) postanowi obostrzy─ç limity, jego prawo. Rozumiem, ┼╝e Proz.com to nie przedsi─Öwzi─Öcie dobroczynne i chce on mie─ç jaki┬ przych├│d z przyrostu "platinum members.

Piotr

Polish to German
+ ...
Tu: May 11, 2005

http://www.proz.com/?sp=info/prem&inquire=1&viewPage=partial_benefits

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Ale... May 11, 2005

A co z zaleceniem niezamykania pyta┼ä przed up┼éywem 24 godzin? Czy przekszta┼éci si─Ö to w zasad─Ö, tzn. nie b─Öd─Ö w stanie zamkn─ů─ç pytania?

Bo je┼Ťli jest limit, a odpowiedzi zjawiaj─ů sie szybko, to b─Öd─Ö pyta┼é, natychmiast zamyka┼é i pyta┼é dalej. Czy┼╝ nie?

Swoj─ů drog─ů, 3 pytania na dzie┼ä dobry to chyba jednak...
10 to taka miła liczba.

A co my┼Ťli og├│┼é o wprowadzeniu jakiego┼Ť algorytmu limitowego, opartego na proporcji Q/A?

PZDR
Paweł Skaliński

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Mo┼╝e raczej kudozy... May 11, 2005

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e lepszy by┼éby system wykorzystuj─ůcy punkty kudozowe. Zapobieg┼éoby to nabijaniu licznika za pomoc─ů niezbyt pomocnych odpowiedzi.

S─ůdz─ůc z do┼Ťwiadczenia, to system sztywny + pluszaki w liczbie jednego pytania dodatkowego na ka┼╝de 50-100 kz wyeliminowa┼éoby jednostki wybitnie patologiczne. Mo┼╝e wystarczy┼éoby nawet jedno pytanie na 20 kz - cztery, pi─Ö─ç patologicznych pyta┼ä mo┼╝na znie┼Ť─ç, a osoby maj─ůce powy┼╝ej setki punkt├│w zadaj─ů serie pyta┼ä dopiero w sytuacjach podbramkowych.

Jedyne niebezpieczeństwo, jakie widzę, to znaczny wzrost "martwych dusz" - zakładanie kont tylko po to, aby zadać dodatkowych pięć pytań. Dlatego zasadnym wydaje mi się wprowadzenie karencji, powiedzmy trzydniowej, po zarejestrowaniu konta.

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Zmiany May 11, 2005

Jabberwock wrote:
S─ůdz─ůc z do┼Ťwiadczenia, to system sztywny + pluszaki w liczbie jednego pytania dodatkowego na ka┼╝de 50-100 kz wyeliminowa┼éoby jednostki wybitnie patologiczne. Mo┼╝e wystarczy┼éoby nawet jedno pytanie na 20 kz - cztery, pi─Ö─ç patologicznych pyta┼ä mo┼╝na znie┼Ť─ç, a osoby maj─ůce powy┼╝ej setki punkt├│w zadaj─ů serie pyta┼ä dopiero w sytuacjach podbramkowych.

Zapewne.

Jedyne niebezpieczeństwo, jakie widzę, to znaczny wzrost "martwych dusz" - zakładanie kont tylko po to, aby zadać dodatkowych pięć pytań.

Ja si─Ö na tym nie znam, ale czy tego nie mo┼╝na kontrolowa─ç na podstawie adresu aj-pi? Przecie┼╝ tacy chyba nie b─Öd─ů gania─ç po kawiarenkach internetowych, ┼╝eby zada─ç jeszcze kilka pyta┼ä?

P.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Nowo┼Ťci wielga┼Ťne na ProZ, wielga┼Ťne, ┼╝e a┼╝ och! Limity KudoZ├│w b─Öd─ů

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums