https://www.proz.com/forum/polish/32207-nowo%9Cci_wielga%9Cne_na_proz_wielga%9Cne_%BFe_a%BF_och_limity_kudoz%F3w_b%EAd%B9.html

Pages in topic:   [1 2] >
Nowości wielgaśne na ProZ, wielgaśne, że aż och! Limity KudoZów będą
Thread poster: Jerzy Czopik
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:44
Member (2003)
Polish to German
+ ...
May 10, 2005

Po długich dyskusjach, postulatach itp. będą limity pytań, i to baaardzo radykalne.
Oprócz tego będzie obowiązkowe przeszukiwanie Glosariusza, co również było często gęsto postulowane.
Zmiany nastąpią najpóźniej do sierpnia, głosi Wielki Wódz (czyli Henry).

Aktualnie limity mają wyglądać tak:
1. Wprowadzony zostanie dzienny limit pytań, również dla platyny, liczony w "płynnym oknie" za przeciąg ostatnich 24 h.
2. Limity będą zależ
... See more
Po długich dyskusjach, postulatach itp. będą limity pytań, i to baaardzo radykalne.
Oprócz tego będzie obowiązkowe przeszukiwanie Glosariusza, co również było często gęsto postulowane.
Zmiany nastąpią najpóźniej do sierpnia, głosi Wielki Wódz (czyli Henry).

Aktualnie limity mają wyglądać tak:
1. Wprowadzony zostanie dzienny limit pytań, również dla platyny, liczony w "płynnym oknie" za przeciąg ostatnich 24 h.
2. Limity będą zależeć od grup (platyna, zarejestrowny, niezarejestrowany). Inne czynniki na razie nie będą miały wpływu.
Wartości limitów:
2a. Osoby niezarejestrowane: 1 pytanie z pełną funkcjonalnością, bez "miękkich" limitów, bez ostrzeżeń.
2b. Osoby zarejestrowane (nie platyna): 3 pytania z pełną funkcjonalnością + 2 pytania z ostrzeżeniem + 1 pytanie z ograniczoną funkcjonalnością.
2c. Platyna: 10 pytań z pełną funkcjonalnością + 5 pytań z ostrzeżeniem + 3 pytania z ograniczoną funkcjonalnością.

Co do "ograniczeń funkcjonalności", czyli "miękkich" limitów nie ma jeszcze ostatecznej jasności.

Ważnym jednak jest fakt, że dopływ pytań "I love you" z zewnętrz zostanie praktycznie całkowicie zamknięty.

Z grubsza tyle
Pozdrawiam
J.

PS
W pośpiechu mogłem coś przeoczyć, więc proszę nie krzyczeć
Collapse


 
SATRO
SATRO  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
German to Polish
+ ...
Ja w kwestii formalnej... May 10, 2005

W sumie, to mi się podoba (bo musi)

Nie byłbym sobą, gdybym tego pytania nie zadał...
Sytuacja hipotetyczna:
a) Jerzy wypoczywa na Hawajach i nie zadaje pytań
b) Stasek ma tekst o prawie chińskim (PL->DE)
A teraz pytanie:
Czy Stasek może odkupić od Jerzego jego niewykorzystane pytania?

To oczywiście żart. Ale tak naprawdę, to nie wiem, czy te limity nie są zbyt
... See more
W sumie, to mi się podoba (bo musi)

Nie byłbym sobą, gdybym tego pytania nie zadał...
Sytuacja hipotetyczna:
a) Jerzy wypoczywa na Hawajach i nie zadaje pytań
b) Stasek ma tekst o prawie chińskim (PL->DE)
A teraz pytanie:
Czy Stasek może odkupić od Jerzego jego niewykorzystane pytania?

To oczywiście żart. Ale tak naprawdę, to nie wiem, czy te limity nie są zbyt ostre...

I druga sprawa, Jerzy, co masz na myśli mówiąc o funkcjonalnościach i miękkościach, bo jakoś tego nie rozumie?

Stasek z ProZnania
Collapse


 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Poland
Local time: 19:44
German to Polish
+ ...
Ja w kwestii techniczno-formalnej May 10, 2005

Jestem za.

Jednakże (kwestia techniczna):
postuluję limity rozliczane np. tygodniowo, nie dobowo.
Przy zachowaniu ograniczenia, iż nie wolno pytań zadawać seriami, nie powinno mieć to większego wpływu na funkcjonalność strony Proz.com, a bardzo ułatwi życie.

Rzadko kiedy muszę zadać dużo pytań naraz, ale jak mnie przyciśnie, to w liczbie 10 na dobę mogę się nie zmieścić, ale w 70 na tydzień (albo 30 na przestrzeni 3 dni itd.) - owszem.
... See more
Jestem za.

Jednakże (kwestia techniczna):
postuluję limity rozliczane np. tygodniowo, nie dobowo.
Przy zachowaniu ograniczenia, iż nie wolno pytań zadawać seriami, nie powinno mieć to większego wpływu na funkcjonalność strony Proz.com, a bardzo ułatwi życie.

Rzadko kiedy muszę zadać dużo pytań naraz, ale jak mnie przyciśnie, to w liczbie 10 na dobę mogę się nie zmieścić, ale w 70 na tydzień (albo 30 na przestrzeni 3 dni itd.) - owszem.

Kwestia formalna:
właśnie, o co chodzi z tymi miękkościami?

Pozdrawiam bez limitu
-A-

[Edited at 2005-05-10 21:00]
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:44
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Jak napisałem, ostateczna forma limitów wraz z "softingiem" jeszcze nie została zaklepana May 10, 2005

Limity są faktycznie ostre, choć przypominam, ile razy były tu apele o limity, i to wcale nie "łagodne".
Taki wariant jest wynikiem długiej i burzliwej dyskusji wśród moderatorów, reprezentuje więc także stanowisko innych SC.
Co do "miękkości" - z grubsza biorąc rozumiem pod tym rzecz taką, że po przekroczeniu limitu zależeć będzie od kilku czyników, jak system zachowa się przy próbie zadania dalszych pytań. Może być np. (tryb przypusz
... See more
Limity są faktycznie ostre, choć przypominam, ile razy były tu apele o limity, i to wcale nie "łagodne".
Taki wariant jest wynikiem długiej i burzliwej dyskusji wśród moderatorów, reprezentuje więc także stanowisko innych SC.
Co do "miękkości" - z grubsza biorąc rozumiem pod tym rzecz taką, że po przekroczeniu limitu zależeć będzie od kilku czyników, jak system zachowa się przy próbie zadania dalszych pytań. Może być np. (tryb przypuszczający włączony) w ten sposób, że pytacze, nie odpowiadający na żadne pytania, nie przejdą przez ucho igielne, podczas gdy pytacz, odpowiadający masowo n pytania (Stasek) dostanie "softa" i 5 pytań bonusa (tryb przypuszczający wyłączony).

Jakiekolwiek "handle certyfikatami", czyli przenoszenie limitów, nie wchodzą IMO zupełnie w grę.

Miłego rozmyślania
Jerzy

PS
Kwestia limitowania na przestrzeni 24 godzin albo dłuższego okresu czasu może być właśnie jednym z czynników "softingu". Znowu przypuszczenie, ale np. może zaistnieć opcja kumulowania limitów dla zarejestrowanych osób z np. trzech czy pięciu dni w ramach właśni softingu, czyli możliwe byłoby dopuszczenie pytań nadlimitowych z ostrzeżeniem. Ale jeszcze raz podkreślam, szczegóły zostaną dopiero dopracowane, a praktyka na pewno zmusi nas potem do dodatkowych adaptacji. Niemniej jednak sprawa limitów jako takich jest przesądzona, co IMO przyczyni się do ogólnego polepszenia jakości "usługi" KudoZ.

[Edited at 2005-05-10 21:05]
Collapse


 
Robert Zawadzki (X)
Robert Zawadzki (X)  Identity Verified
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
I inteligencję się będzie wyrabiać... May 10, 2005

No bo trick z zadawaniem pytań w imieniu nieobecnego (za jego zgodą), to dopiero początek....

 
SATRO
SATRO  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
German to Polish
+ ...
Eeeee tam... May 10, 2005

Robert Zawadzki wrote:
No bo trick z zadawaniem pytań w imieniu nieobecnego (za jego zgodą), to dopiero początek....


To akurat potrafi nawet większość posłów...

Stasek


 
Aleksandra Kwasnik
Aleksandra Kwasnik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:44
Polish to German
+ ...
A jak ... May 10, 2005

... to sie bedzie mialo do "Partial Platinum Memberships" ?

 
Aleksandra Kwasnik
Aleksandra Kwasnik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:44
Polish to German
+ ...
A ... May 10, 2005

... emisjami wolno handlowac...

(Tak ogólnie jestem za oczywiscie


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Eee tam... limity? May 10, 2005

A właśnie miałem wziąć tekst z fińskiego o zwyczajach godowych reniferów... A bez kudozów, to nie wiem, czy dam radę... chyba, że kupię słownik kieszonkowy

A poważniej, może w ramach limitu pluszakowatego (o ile mogę sobie pozwolić na nieco inne tłumaczenie "softu") wprowadzić jeszcze awaryjne kupowanie pytań za brałnisie (brał Ni
... See more
A właśnie miałem wziąć tekst z fińskiego o zwyczajach godowych reniferów... A bez kudozów, to nie wiem, czy dam radę... chyba, że kupię słownik kieszonkowy

A poważniej, może w ramach limitu pluszakowatego (o ile mogę sobie pozwolić na nieco inne tłumaczenie "softu") wprowadzić jeszcze awaryjne kupowanie pytań za brałnisie (brał Nisię???)? Wiadomo, że kudosowi złoczyńcy brałnisiów nie mają, a ja mam i nie wiem co z nimi robić...
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:44
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Nix nie wiem o "partial", ani o żadnych braniach Nisiów czy czego tam May 10, 2005

Przecież napisałem: stadium przygotowawcze, potem stadium eksperymentalne, potem operacja się uda, a co z pacjentem, zobaczymy.


Jerzy


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Zbyt restrykcyjne dla zarejestrowanych May 11, 2005


2b. Osoby zarejestrowane (nie platyna): 3 pytania z pełn± funkcjonalno¶ci± + 2 pytania z ostrzeżeniem + 1 pytanie z ograniczon± funkcjonalno¶ci±.


Uważam że limit dla tej kategorii uzytkowników jest zbyt restrykcyjny. Ostatnio jestem raczej biorc± niż dawc± odpowiedzi (może wynika to z tego, że dostaję coraz trudniejsze teksty), a że pytań typu I love you nie zadaję niech ¶wiadczy to, że na niektóre moje pytania nie ma odpowiedzi.

Kiedy¶ na tym forum ustalono dobrowolny limit 15 pytań w ci±gu doby, starałem się go trzymać i uważam że jest to limit rozs±dny. Ale jak już trzeba przykręcić ¶rubę to niech będzie dziesięć.

A z drugiej strony podoba mi się pomysł płacenia brownisami za dodatkowe pytania.

Je¶li jednak Proz.com (czyli Henry) postanowi obostrzyć limity, jego prawo. Rozumiem, że Proz.com to nie przedsięwzięcie dobroczynne i chce on mieć jaki¶ przychód z przyrostu "platinum members.

Piotr


 
Aleksandra Kwasnik
Aleksandra Kwasnik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:44
Polish to German
+ ...
Tu: May 11, 2005

http://www.proz.com/?sp=info/prem&inquire=1&viewPage=partial_benefits



 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 19:44
Polish to English
+ ...
Ale... May 11, 2005

A co z zaleceniem niezamykania pytań przed upływem 24 godzin? Czy przekształci się to w zasadę, tzn. nie będę w stanie zamknąć pytania?

Bo jeśli jest limit, a odpowiedzi zjawiają sie szybko, to będę pytał, natychmiast zamykał i pytał dalej. Czyż nie?

Swoją drogą, 3 pytania na dzień dobry to chyba jednak...
10 to taka miła liczba.

A co myśli ogół o wprowadzeniu jakiegoś algorytmu limitowego, opartego na proporcji Q/A?
... See more
A co z zaleceniem niezamykania pytań przed upływem 24 godzin? Czy przekształci się to w zasadę, tzn. nie będę w stanie zamknąć pytania?

Bo jeśli jest limit, a odpowiedzi zjawiają sie szybko, to będę pytał, natychmiast zamykał i pytał dalej. Czyż nie?

Swoją drogą, 3 pytania na dzień dobry to chyba jednak...
10 to taka miła liczba.

A co myśli ogół o wprowadzeniu jakiegoś algorytmu limitowego, opartego na proporcji Q/A?

PZDR
Paweł Skaliński
Collapse


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 19:44
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Może raczej kudozy... May 11, 2005

Wydaje mi się, że lepszy byłby system wykorzystujący punkty kudozowe. Zapobiegłoby to nabijaniu licznika za pomocą niezbyt pomocnych odpowiedzi.

Sądząc z doświadczenia, to system sztywny + pluszaki w liczbie jednego pytania dodatkowego na każde 50-100 kz wyeliminowałoby jednostki wybitnie patologiczne. Może wystarczyłoby nawet jedno pytanie na 20 kz - cztery, pięć patologicznych pytań można znieść, a osoby mające powyżej setki punktów zadają serie pytań dopie
... See more
Wydaje mi się, że lepszy byłby system wykorzystujący punkty kudozowe. Zapobiegłoby to nabijaniu licznika za pomocą niezbyt pomocnych odpowiedzi.

Sądząc z doświadczenia, to system sztywny + pluszaki w liczbie jednego pytania dodatkowego na każde 50-100 kz wyeliminowałoby jednostki wybitnie patologiczne. Może wystarczyłoby nawet jedno pytanie na 20 kz - cztery, pięć patologicznych pytań można znieść, a osoby mające powyżej setki punktów zadają serie pytań dopiero w sytuacjach podbramkowych.

Jedyne niebezpieczeństwo, jakie widzę, to znaczny wzrost "martwych dusz" - zakładanie kont tylko po to, aby zadać dodatkowych pięć pytań. Dlatego zasadnym wydaje mi się wprowadzenie karencji, powiedzmy trzydniowej, po zarejestrowaniu konta.
Collapse


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 19:44
Polish to English
+ ...
Zmiany May 11, 2005

Jabberwock wrote:
Sądząc z doświadczenia, to system sztywny + pluszaki w liczbie jednego pytania dodatkowego na każde 50-100 kz wyeliminowałoby jednostki wybitnie patologiczne. Może wystarczyłoby nawet jedno pytanie na 20 kz - cztery, pięć patologicznych pytań można znieść, a osoby mające powyżej setki punktów zadają serie pytań dopiero w sytuacjach podbramkowych.


Zapewne.

Jedyne niebezpieczeństwo, jakie widzę, to znaczny wzrost "martwych dusz" - zakładanie kont tylko po to, aby zadać dodatkowych pięć pytań.


Ja się na tym nie znam, ale czy tego nie można kontrolować na podstawie adresu aj-pi? Przecież tacy chyba nie będą ganiać po kawiarenkach internetowych, żeby zadać jeszcze kilka pytań?

P.


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Nowości wielgaśne na ProZ, wielgaśne, że aż och! Limity KudoZów będą






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »