Mobile menu

Dobrze jest umrze─ç we Florencji...
Thread poster: Jacek Krankowski
Jacek Krankowski  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Jun 8, 2002

...bowiem ponad wszystko lubiłem pozostawać przy życiu, a ona niesie ku mnie ekstazę i cień mogiły.

Tak, jestem w obcym kraju, ale i w swoim kraju, poniewa┼╝ wszystkie kraje nale┼╝─ů do jednego gospodarza, kt├│ry wsz─Ödzie objawia si─Ö mojemu sercu i tutaj r├│wnie┼╝ go czuj─Ö.\"

Czy ktos z Was wie kto z Polaków to powiedział?

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 08:45
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Herling-Grudziński? Jun 8, 2002

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Kt├│ry z Polak├│w Jun 11, 2002

Oj, oj, takie kłopotliwe pytania!

Słowacki albo Norwid.

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Armenian to Polish
+ ...
Ciekawostka....(ale to nie on jest autorem tych słow...) Jun 16, 2002

Verdiani Carlo (1905-1975), w┼éoski slawista, badacz i t┼éumacz literatury polskiej. Studiowa┼é we Florencji i Padwie. Od 1928 w Warszawie, 1932-1939 wyk┼éadowca j─Özyka w┼éoskiego w Instytucie W┼éoskim. Okres wojny sp─Ödzi┼é w Sofii, daj─ůc schronienie polskim uchod┼║com. Od 1947 wyk┼éadowca uniwersytetu we Florencji, od 1960 profesor.

Opublikowa┼é szereg studi├│w z dziej├│w literatury polskiej, m.in. we wsp├│┼éredagowanym przez siebie pi┼Ťmie \"Iridion. Quaderni di cultura polacca\". Prze┼éo┼╝y┼é wiele utwor├│w literackich, m.in. w antologii Poeti polacchi contamporanei (1961). 1962 otrzyma┼é nagrod─Ö polskiego PEN-Clubu.

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Armenian to Polish
+ ...
On chyba żył w Neapolu...:) Jun 16, 2002

Quote:

On 2002-06-08 13:38, Magda-KMM wrote:

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dobrze jest umrze─ç we Florencji...

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Lilt
Translators like you are producing higher quality translations faster with Lilt!

After years of research at Stanford University, Lilt has introduced a revolutionary new tool that will change the way you translate. Lilt learns how you translate to give you more personalized suggestions. Be more productive today! Use it FOR FREE!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs