OFF TOPIC: Dzień Ojca
Thread poster: Agnieszka Hayward

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 22:59
German to Polish
+ ...
Jun 20, 2005

Kochani,

całkiem dużymi krokami zbliża się Dzień Ojca. To już za chwilkę, już za momencik...

Serdeczne życzenia wszystkiego, co najlepsze dla tych spośród Prozaków, którzy są tatusiami i dla tych, którzy tatusiami zostaną wkrótce.

Ciekawi mnie... Jak to jest być ojcem? (No, sama to nigdy się nie dowiem...)

Widzieliście film "Pręgi"? Pamiętacie tę scenę, gdy główny bohater palcem na lustrze pisze swe imię - Wojciech? A potem (wie już, że zostanie ojcem), wyciera literki z przodu i z tyłu w-OJCIEC-h... Mi ta scena - w kontekście całego filmu, tudzież książki, na kanwie której został napisany scenariusz - zapadła mocno w pamięć.

Jak wspominacie ten moment, gdy dowiedzieliście się o swoim ojcostwie? Radość? Niepewność? Przerażenie? Desperacja? Zdanie się na los?

Co dla Was znaczy Dzień Ojca?

Pozdrawiam - córusia
-A-


Direct link Reply with quote
 

maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 22:59
English to Polish
+ ...
Już był Jun 20, 2005

Zbliża się? Wydawało mi się że już był. Tu w Teksasie były nawet wielkie wyprzedaże na Dzień Ojca, 19.06. W ogóle te pierwszy raz o tym się właśnie tu dowiedziałem. Generalnie - nie obchodzę tego święta.
POzdrawiam,
M


Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 22:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
U nas też był Jun 20, 2005

i to dawno, w tym roku 5 maja.
Jest zawsze we czwartek w dzień Wniebowstąpienia, który jest tu świętem. Tradycyjnie "tatuśkowie" udają się w tym dniu na obligatoryjne piwko, wracając do domu z dużymi zakolami...

J.


Direct link Reply with quote
 

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 21:59
English to Polish
+ ...
nie-ojciec Jun 20, 2005

ale jak widać panowie-tatusiowie nie kwapią się uzewnętrzniać swoich przymyśleń na temat (typowe?)

W Anglii Dzień Ojca też już był - wczoraj
Nie będę się oczywiście wypowiadać na temat ojcowskich odczuć itd.,
ale jedno jest dość znamienne. Dzień Matki, jakby nie było, jest obchodzony (tutaj - zawsze w trzecią niedzielę marca) z trzykrotnie większą pompą i zamieszaniem. W sklepach są specjalne dekoracje, wszędzie bombardują cię "typowymi" upominkami-zestawami, dzieci w szkołach robią upominki (w tym roku - fantastyczny świcznik z gipsu! ) i laurki. A na Dzień Ojca? Nic, cisza. Owszem, w sklepach można dostać taniej wędkę albo zestaw do golenia w uroczystym opakowaniu, ale to zupełnie nie to samo co Dzień Matki.

Macie podobne spostrzeżenia? Czy instytucja "Ojca" jest mniej istotna? mniej oczywista?

e


Direct link Reply with quote
 

ZenonStyczyrz
Local time: 22:59
English to Polish
+ ...
Bycie ojcem to fajna sprawa Jun 20, 2005

Bycie ojcem to bardzo fajna sprawa. Mam synka, który ma trzy lata. Po narodzinach Przemka ¶wiat przewrócił mi się do góry nogami. Nagle ważne stało się to, czy mały "bekn±ł sobie" po posiłku, czy zrobił kupkę, itd. Przez pierwsze pół roku było naprawdę ciężko. Mały płakał tak często i gło¶no, że s±siedzi nazwali go Pavarottim.
Potem już poszło z górki. Siadanie, pierwsze kroki, pierwsze słowo (oczywi¶cie 'mama'). Długo nie zapomnę stresu, który przeżyłem kiedy po raz pierwszy odwozili¶my dzieciaka do żłobka (miał wtedy 15 miesięcy). Nigdy nie zapomnę jego przeraĽliwego płaczu, kiedy oparzył sobie brzuszek gor±c± herbat±. Wci±ż pamiętam obrazek z Przemkiem skacz±cym "na główkę" z fotela na dywan. Na szczę¶cie było znacznie więcej przyjemnych chwil, chociażby jego pierwszy u¶miech, pierwsze samodzielne kroki, pierwsze wypowiedziane słowa. Niesamowitym uczuciem jest widzieć jak dziecko powtarza formy zachowania rodziców. Jedn± z ulubionych zabaw Przemka jest obecnie ... tłumaczenie. Polega to na tym, że SAM wł±cza sobie komputer, siada na krzesełku, bierze klawiaturę i mówi: Tatusiu otwórz mi plik i zwiększ czcionkę" (cytat). A póĽniej wstukuje sobie różne ci±gi liter i liczb. Po kilku minutach wpisywanie przestaje go ciekawić i przechodzi do...resetowania komputera, twierdz±c, że się zawiesił. Naprawdę mógłbym pisać jeszcze długo. Na zakończenie Opowiem Wam o dotychczasowym najbardziej zabawnym zdarzeniu zwi±zanym z Przemkiem:
Kiedy¶ w ko¶ciele proboszcz wygłaszał bardzo długie kazanie. Po kilku minutach Przemek zacz±ł się nudzić i zawołał dono¶nym głosem "Ale z niego gaduła. Gada i gada". Zaległa grobowa cisza, a chwilę póĽniej ludzie zaczęli się gło¶no ¶miać. Tylko proboszczowi nie było do ¶miechu.
I już naprawdę kończę
We wrze¶niu zostanę ponownie tat± (znowu syn) i znowu ¶wiat przewróci się do góry nogami, znowu ważne stanie się "beknięcie" malucha....


Direct link Reply with quote
 
anglista
Local time: 22:59
English to Polish
+ ...
wszystkiego najlepszego wszystkim tatusiom Jul 7, 2005

życzy mamusia siedmomiesięcznej Ewy.
Przy okazji - wyrazy uznania dla Przemka.
W tym roku po raz pierwszy obchodziłam swój WŁASNY Dzień Matki.
Emocji rodzicielstwa nie da się zwerbalizować.
Nela


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

OFF TOPIC: Dzień Ojca

Advanced search


WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs