amerykański czek
Thread poster: Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
Jul 28, 2005

walczyłam jak lew i dłuuugo zwyciężałam ale tym razem się nie udało
idzie do mnie nieszczęsny amerykański czek na kwotę na tyle dużą, że nie mogę go tak po prostu zignorować
przejrzałam całe polskie forum, wygrzebałam wszystkie (nieżyczliwe) wzmianki o czekach, z którymi się z całego serca zgadzam
no ale wyjmę ten mój czek ze skrzynki (mam nadzieję że lada dzień) i -
- co ja mam z
... See more
walczyłam jak lew i dłuuugo zwyciężałam ale tym razem się nie udało
idzie do mnie nieszczęsny amerykański czek na kwotę na tyle dużą, że nie mogę go tak po prostu zignorować
przejrzałam całe polskie forum, wygrzebałam wszystkie (nieżyczliwe) wzmianki o czekach, z którymi się z całego serca zgadzam
no ale wyjmę ten mój czek ze skrzynki (mam nadzieję że lada dzień) i -
- co ja mam z tym paskudztwem zrobić?
tzn wiem oczywiście że lepiej nie owijać w to ryb, nie wieszać na haczyku w miejscu odosobnionym itp
ale baaardzo będę wdzięczna za porady praktyczne i info praktyczne" gdzie ten czek zanieść żeby było możliwie szybko i bezproblemowo... no i jak długo mniej więcej trwa ta procedura
to jest naprawdę bardzo śliczny czek na bardzo śliczną sumę której nie mogę się już doczekać, dlatego pozwalam sobie zawracać Wam głowę...
z góry wielkie dzięki, pozdrawiam wszystkich!
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 18:14
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie zawijać ryby, tylko zanie¶ć do banku Jul 28, 2005

Hej,
sprawa jest prosta: czek zanosisz do banku, najlepiej takiego, w którym masz konto dolarowe, oddajesz do inkasa, wpłacasz opłatę (wysoko¶ć zależy od banku, np. BZ WBK 30 zł) i już po około 4-6 tygodniach masz pieni±dze na koncie.

Ja swego czasu robiłam kwerendę w bankach i wówczas procedura i opłaty w BZ WBK były najlepsze, ale to się może zmieniać, więc radzę popytać w kilku bankach.

HTH
Magda


 
Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
dzięki! Jul 28, 2005

a swoją drogą: ech ta polska rzeczywistość... już po 4-6 tygodniach?
uff, dlatego tak zawsze walczę o przelew
a może ktoś zna bank który to robi szybciej? może być drożej, przeboleję...


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
Czek w eurakach Jul 28, 2005

co prawda, ale zaniosłem do Millennium (nie mam w nim kont walutowych żadnych), wzięli chyba 25 zł i po niecałych dwóch tygodniach miałem kasę w złotówkach na koncie.
No muss, no fuss.

Od PKO BP daleko, bo tam na dzień dobry zaczęli wywracać oczami, a potem było tylko gorzej.
Jak mówi Magda - pójdź tam, gdzie Ci najbliżej i zobacz, jaką zrobią minę kiedy powiesz o co Ci chodzi.

Paweł


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
4-6 tygodni Jul 28, 2005

To, że Millennium załatwiło kasę w niecałe dwa tygodnie, to być może po prostu fart był, bo też mówili "4-6 tygodni".

Good things come to those who wait.

P.


 
Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
dziękuję... Jul 28, 2005

... chociaż pociecha to dla mnie słaba, miałam zamiar przepuścić tą kasę jeszcze tego lata a widzę że powinnam się zacząć szykować na wyjazd na narty
ja chyba jednak nie lubię polskiej bankowości


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 17:14
English to Polish
ja też Millennium Jul 28, 2005

Ostatnio za czeki dolarowe brali ode mnie 10 zł. Czas, w jakim dostaniesz pieniądze, zależy w dużej mierze od banku wystawiającego czek.

Procedura jest taka, że trzeba przyjść do banku w godzinach porannych, tam ktoś w okienku sprawdzi, czy przyjmują czeki danego banku (ale robią to tylko do 16:00), a potem podpisujesz czek na odwrocie (nie zapomnij, bo po tygodniu wezwą cię z powrotem!), a potem czekasz. Teoretycznie do 16 tygodni, ale zdarzyło mi się, że pieniądz
... See more
Ostatnio za czeki dolarowe brali ode mnie 10 zł. Czas, w jakim dostaniesz pieniądze, zależy w dużej mierze od banku wystawiającego czek.

Procedura jest taka, że trzeba przyjść do banku w godzinach porannych, tam ktoś w okienku sprawdzi, czy przyjmują czeki danego banku (ale robią to tylko do 16:00), a potem podpisujesz czek na odwrocie (nie zapomnij, bo po tygodniu wezwą cię z powrotem!), a potem czekasz. Teoretycznie do 16 tygodni, ale zdarzyło mi się, że pieniądze miałam na rachunku już po 10 dniach.

Powodzenia!
Anetta
Collapse


 
Piotr Turski
Piotr Turski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:14
Member (2003)
English to Polish
+ ...
Z własnego do¶wiadczenia polecałbym BPH Jul 28, 2005

BPH ma tę zaletę, że bierze 1% opłaty, przy czym minimum to tylko 10 zł. To jest korzystne przy często napływaj±cych czekach na małe kwoty. Od złożenia czeku do zaksięgowania pieniędzy trzeba czekać od 30 do 55 dni, srednio 38 dni (mam to wyliczone). Co ciekawe, "data efektywna operacji" (nie wiem, co to znaczy - być może jest to chwila, w której BPH otrzymuje pieni±dze od banku zagranicznego) jest jeszcze wcze¶niejsza, o całe 2 tygodnie.

To i tak krótko, je¶li
... See more
BPH ma tę zaletę, że bierze 1% opłaty, przy czym minimum to tylko 10 zł. To jest korzystne przy często napływaj±cych czekach na małe kwoty. Od złożenia czeku do zaksięgowania pieniędzy trzeba czekać od 30 do 55 dni, srednio 38 dni (mam to wyliczone). Co ciekawe, "data efektywna operacji" (nie wiem, co to znaczy - być może jest to chwila, w której BPH otrzymuje pieni±dze od banku zagranicznego) jest jeszcze wcze¶niejsza, o całe 2 tygodnie.

To i tak krótko, je¶li zważyć, że ponoć czek przesyłany jest przez bank polski za granicę standardow± poczt±.

Pozdrawiam

Piotr
Collapse


 
Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
dzięki wszystkim raz jeszcze Jul 28, 2005

a swoją drogą ta nasza biedna Polska to dużo dzika kraj...
ma się ochote wsiąść w samolot i przelecieć się po ta kasę do źródła, przynajmniej byłoby szybciej
so much for my summer holidays
zna ktoś może jakieś kursy narciarskie...?


 
Elzbieta Pulawska
Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 18:14
English to Polish
+ ...
Nie narzekajcie na polskie banki! Jul 28, 2005

Praktyka jest taka sama na całym świecie w wypadku czeków zdenominowanych w innej walucie niż miejscowa, o czym przekonałam sie calkiem niedawno, bo w zeszłym miesiącu w Ameryce. Tuż przed wyjazdem otrzymałam czek z Anglii (Angole w ogóle niechętnie posługują się inna formą rozliczeń i namiętnie przysyłają czeki). Ponieważ nie miałam już czasu pójść do banku w Polsce, wzięłam go ze sobą i zdeponowalam w banku indosując na mojego brata. Czek poszedł do inkasa, bo by�... See more
Praktyka jest taka sama na całym świecie w wypadku czeków zdenominowanych w innej walucie niż miejscowa, o czym przekonałam sie calkiem niedawno, bo w zeszłym miesiącu w Ameryce. Tuż przed wyjazdem otrzymałam czek z Anglii (Angole w ogóle niechętnie posługują się inna formą rozliczeń i namiętnie przysyłają czeki). Ponieważ nie miałam już czasu pójść do banku w Polsce, wzięłam go ze sobą i zdeponowalam w banku indosując na mojego brata. Czek poszedł do inkasa, bo był w funtach, i kilkanaście dni trwala jego realizacja. Jak pójdziecie do polskiego banku z czekiem opiewającym na złotówki, to go zrealizują od ręki. A więc wszędzie procedura bankowa jest podobna.Collapse


 
Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Local time: 18:14
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
niby tak, ale... Jul 28, 2005

... ta wysyłka snail mail jako dodatkowe urozmaicenie (i opóźnienie)
a może można bankowi zaproponować że się zapłaci za DHL...? (taa, i jeszcze kwiatki i czekoladki, ewentualnie wdzięczność w kopercie i flaszkę)
nie dziwcie się że tak rozpaczam, to jest naprawdę bardzo sympatyczna sumka


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

amerykański czek






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »