Mobile menu

amerykański czek
Thread poster: Joanna Krahelska
Joanna Krahelska
Local time: 03:05
Polish to English
+ ...
Jul 28, 2005

walczyłam jak lew i dłuuugo zwyciężałam ale tym razem się nie udało
idzie do mnie nieszcz─Ösny ameryka┼äski czek na kwot─Ö na tyle du┼╝─ů, ┼╝e nie mog─Ö go tak po prostu zignorowa─ç
przejrzałam całe polskie forum, wygrzebałam wszystkie (nieżyczliwe) wzmianki o czekach, z którymi się z całego serca zgadzam
no ale wyjmę ten mój czek ze skrzynki (mam nadzieję że lada dzień) i -
- co ja mam z tym paskudztwem zrobi─ç?
tzn wiem oczywi┼Ťcie ┼╝e lepiej nie owija─ç w to ryb, nie wiesza─ç na haczyku w miejscu odosobnionym itp
ale baaardzo b─Öd─Ö wdzi─Öczna za porady praktyczne i info praktyczne" gdzie ten czek zanie┼Ť─ç ┼╝eby by┼éo mo┼╝liwie szybko i bezproblemowo... no i jak d┼éugo mniej wi─Öcej trwa ta procedura
to jest naprawd─Ö bardzo ┼Ťliczny czek na bardzo ┼Ťliczn─ů sum─Ö kt├│rej nie mog─Ö si─Ö ju┼╝ doczeka─ç, dlatego pozwalam sobie zawraca─ç Wam g┼éow─Ö...
z g├│ry wielkie dzi─Öki, pozdrawiam wszystkich!

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie zawija─ç ryby, tylko zanie┬Â─ç do banku Jul 28, 2005

Hej,
sprawa jest prosta: czek zanosisz do banku, najlepiej takiego, w kt├│rym masz konto dolarowe, oddajesz do inkasa, wp┼éacasz op┼éat─Ö (wysoko┬Â─ç zale┼╝y od banku, np. BZ WBK 30 z┼é) i ju┼╝ po oko┼éo 4-6 tygodniach masz pieni┬▒dze na koncie.

Ja swego czasu robiłam kwerendę w bankach i wówczas procedura i opłaty w BZ WBK były najlepsze, ale to się może zmieniać, więc radzę popytać w kilku bankach.

HTH
Magda

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
dzi─Öki! Jul 28, 2005

a swoj─ů drog─ů: ech ta polska rzeczywisto┼Ť─ç... ju┼╝ po 4-6 tygodniach?
uff, dlatego tak zawsze walcz─Ö o przelew
a mo┼╝e kto┼Ť zna bank kt├│ry to robi szybciej? mo┼╝e by─ç dro┼╝ej, przebolej─Ö...

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Czek w eurakach Jul 28, 2005

co prawda, ale zaniosłem do Millennium (nie mam w nim kont walutowych żadnych), wzięli chyba 25 zł i po niecałych dwóch tygodniach miałem kasę w złotówkach na koncie.
No muss, no fuss.

Od PKO BP daleko, bo tam na dzień dobry zaczęli wywracać oczami, a potem było tylko gorzej.
Jak m├│wi Magda - p├│jd┼║ tam, gdzie Ci najbli┼╝ej i zobacz, jak─ů zrobi─ů min─Ö kiedy powiesz o co Ci chodzi.

Paweł

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
4-6 tygodni Jul 28, 2005

To, że Millennium załatwiło kasę w niecałe dwa tygodnie, to być może po prostu fart był, bo też mówili "4-6 tygodni".

Good things come to those who wait.

P.

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
dzi─Ökuj─Ö... Jul 28, 2005

... chocia┼╝ pociecha to dla mnie s┼éaba, mia┼éam zamiar przepu┼Ťci─ç t─ů kas─Ö jeszcze tego lata a widz─Ö ┼╝e powinnam si─Ö zacz─ů─ç szykowa─ç na wyjazd na narty
ja chyba jednak nie lubi─Ö polskiej bankowo┼Ťci

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 02:05
Member (2004)
English to Polish
ja te┼╝ Millennium Jul 28, 2005

Ostatnio za czeki dolarowe brali ode mnie 10 z┼é. Czas, w jakim dostaniesz pieni─ůdze, zale┼╝y w du┼╝ej mierze od banku wystawiaj─ůcego czek.

Procedura jest taka, ┼╝e trzeba przyj┼Ť─ç do banku w godzinach porannych, tam kto┼Ť w okienku sprawdzi, czy przyjmuj─ů czeki danego banku (ale robi─ů to tylko do 16:00), a potem podpisujesz czek na odwrocie (nie zapomnij, bo po tygodniu wezw─ů ci─Ö z powrotem!), a potem czekasz. Teoretycznie do 16 tygodni, ale zdarzy┼éo mi si─Ö, ┼╝e pieni─ůdze mia┼éam na rachunku ju┼╝ po 10 dniach.

Powodzenia!
Anetta

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Z w┼éasnego do┬Âwiadczenia poleca┼ébym BPH Jul 28, 2005

BPH ma t─Ö zalet─Ö, ┼╝e bierze 1% op┼éaty, przy czym minimum to tylko 10 z┼é. To jest korzystne przy cz─Östo nap┼éywaj┬▒cych czekach na ma┼ée kwoty. Od z┼éo┼╝enia czeku do zaksi─Ögowania pieni─Ödzy trzeba czeka─ç od 30 do 55 dni, srednio 38 dni (mam to wyliczone). Co ciekawe, "data efektywna operacji" (nie wiem, co to znaczy - by─ç mo┼╝e jest to chwila, w kt├│rej BPH otrzymuje pieni┬▒dze od banku zagranicznego) jest jeszcze wcze┬Âniejsza, o ca┼ée 2 tygodnie.

To i tak kr├│tko, je┬Âli zwa┼╝y─ç, ┼╝e pono─ç czek przesy┼éany jest przez bank polski za granic─Ö standardow┬▒ poczt┬▒.

Pozdrawiam

Piotr

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
dzi─Öki wszystkim raz jeszcze Jul 28, 2005

a swoj─ů drog─ů ta nasza biedna Polska to du┼╝o dzika kraj...
ma si─Ö ochote wsi─ů┼Ť─ç w samolot i przelecie─ç si─Ö po ta kas─Ö do ┼║r├│d┼éa, przynajmniej by┼éoby szybciej
so much for my summer holidays
zna kto┼Ť mo┼╝e jakie┼Ť kursy narciarskie...?

Elzbieta Pulawska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Nie narzekajcie na polskie banki! Jul 28, 2005

Praktyka jest taka sama na ca┼éym ┼Ťwiecie w wypadku czek├│w zdenominowanych w innej walucie ni┼╝ miejscowa, o czym przekona┼éam sie calkiem niedawno, bo w zesz┼éym miesi─ůcu w Ameryce. Tu┼╝ przed wyjazdem otrzyma┼éam czek z Anglii (Angole w og├│le niech─Ötnie pos┼éuguj─ů si─Ö inna form─ů rozlicze┼ä i nami─Ötnie przysy┼éaj─ů czeki). Poniewa┼╝ nie mia┼éam ju┼╝ czasu p├│j┼Ť─ç do banku w Polsce, wzi─Ö┼éam go ze sob─ů i zdeponowalam w banku indosuj─ůc na mojego brata. Czek poszed┼é do inkasa, bo by┼é w funtach, i kilkana┼Ťcie dni trwala jego realizacja. Jak p├│jdziecie do polskiego banku z czekiem opiewaj─ůcym na z┼éot├│wki, to go zrealizuj─ů od r─Öki. A wi─Öc wsz─Ödzie procedura bankowa jest podobna.

Joanna Krahelska
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
niby tak, ale... Jul 28, 2005

... ta wysyłka snail mail jako dodatkowe urozmaicenie (i opóźnienie)
a mo┼╝e mo┼╝na bankowi zaproponowa─ç ┼╝e si─Ö zap┼éaci za DHL...? (taa, i jeszcze kwiatki i czekoladki, ewentualnie wdzi─Öczno┼Ť─ç w kopercie i flaszk─Ö)
nie dziwcie si─Ö ┼╝e tak rozpaczam, to jest naprawd─Ö bardzo sympatyczna sumka

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

amerykański czek

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs