Stopień trudności
Thread poster: leff
leff
leff  Identity Verified
Local time: 02:59
English to Polish
+ ...
In memoriam
Jun 24, 2002

Jakiś czas temu trwała tu dyskusja na temat banalnych pytań zakwalifikowanych przez pytających jako Pro. Od pewnego czasu obserwuję natomiast zjawisko wręcz przeciwne - w parze PLEN rozkwita sekcja pytań Easy, a w niej pytania często bardzo profesjonalne. Żeby daleko nie szukać, tylko dziś jako Easy zostały np. zakwalifikowane pytania o: deductions, tax credit, lifetime units, double taxation convention. Czy naprawdę \"any bilingual person will be able to answer it\"?. A przed chwil... See more
Jakiś czas temu trwała tu dyskusja na temat banalnych pytań zakwalifikowanych przez pytających jako Pro. Od pewnego czasu obserwuję natomiast zjawisko wręcz przeciwne - w parze PLEN rozkwita sekcja pytań Easy, a w niej pytania często bardzo profesjonalne. Żeby daleko nie szukać, tylko dziś jako Easy zostały np. zakwalifikowane pytania o: deductions, tax credit, lifetime units, double taxation convention. Czy naprawdę \"any bilingual person will be able to answer it\"?. A przed chwilą zauważyłem, że ktoś przekwalifikował do poziomu Easy zapytanie o \'drzwi antywłamaniowe\'. Przekwalifikowanie to odbyło się już po udzieleniu odpowiedzi na to pytanie, co samo w sobie uważam za czyn niezbyt kurtuazyjny w stosunku do odpowiadającego.



Co sądzicie o takim sztucznym zaniżaniu stopnia trudności?



Leszek Krowicki
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 02:59
Member (2004)
English to Polish
+ ...
agree + to ja przekwalifikowalam Jun 24, 2002

(Ale czujny!)

To ja przekwalifikowalam drzwi antywlamaniowe po tym jak na to pytanie odpowiedzialam i doszlam do wniosku, ze jesli te przez Ciebie zauwazone terminy finansowe maja byc easy, to drzwi antywlamaniowe tym bardziej!



Najzupelniej sie zgadzam ,ze zbyt czesto terminy jak najbardziej pro wystepuja jako easy.



Uwazam, ze w takiej sytuacji nalezy po prostu wykorzystac te opcje i je przekwalifikowac. Zwlaszcza, ze o ile wiem jesli pytajacy
... See more
(Ale czujny!)

To ja przekwalifikowalam drzwi antywlamaniowe po tym jak na to pytanie odpowiedzialam i doszlam do wniosku, ze jesli te przez Ciebie zauwazone terminy finansowe maja byc easy, to drzwi antywlamaniowe tym bardziej!



Najzupelniej sie zgadzam ,ze zbyt czesto terminy jak najbardziej pro wystepuja jako easy.



Uwazam, ze w takiej sytuacji nalezy po prostu wykorzystac te opcje i je przekwalifikowac. Zwlaszcza, ze o ile wiem jesli pytajacy jest z poza ProZ, to jego pytanie automatycznie staje sie easy.



Magda
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 02:59
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Może wprowadzić MEDIUM? Jun 24, 2002

Przyznam, że mnie samemu trudno nieraz zakwalifikować pytania, które sam od czasu do czasu zadaję. Z jednej strony, nie zadaje pytań, które \"any person...\" itd., z drugiej, biorąc pod uwagę szacowne grono Odpowiadaczy, ogromna większość jest w zasadzie \"easy\".

Może więc rzeczywiście dodać \"medium\"? Ale tu nie obyłoby sie oczywiście bez dyskusji na szerszytm forum, niż nasze.

Przypadek opisany przez Leff
... See more
Przyznam, że mnie samemu trudno nieraz zakwalifikować pytania, które sam od czasu do czasu zadaję. Z jednej strony, nie zadaje pytań, które \"any person...\" itd., z drugiej, biorąc pod uwagę szacowne grono Odpowiadaczy, ogromna większość jest w zasadzie \"easy\".

Może więc rzeczywiście dodać \"medium\"? Ale tu nie obyłoby sie oczywiście bez dyskusji na szerszytm forum, niż nasze.

Przypadek opisany przez Leffa jest oczywiście nieładny, tym bardziej, że w końcu takie działanie niczemu nie służy, a przez to jest tym bardziej niezrozumiałe.

W tej chwili ustawienia poczty mam takie, że odbieram pytania z obu poziomów, bo nigdy do końca nie wiadomo, co naprawdę się trafi. Gdyby było medium, na pewno bym zrezygnował z \"easy\", bo ilość maili staje się niekiedy męcząca (EN>PL, PL>EN, EN>DE, DE>EN). Jeżeli trafi się dzień bez dostępu do komputera, następnego dnia mam 80, 100 a nawet 120 maili!

Ciekaw jestem, co na to Henry.

Pozdrawiam

Andrzej
Collapse


 
leff
leff  Identity Verified
Local time: 02:59
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
In memoriam
Jeśli to Ty sama, to pół problemu z głowy :-) Jun 24, 2002

Bo faktycznie tej możliwości nie wziąłem pod uwagę.



Abstrahując jednak od tego jednego pytania uważam, że w zasadzie wszystkie pytania z przypisaną dziedziną inną niż Other automatycznie kwalifikują się jako pytania Pro (oczywiście jeśli przypisanie dziedziny jest prawidłowe). Podobnie należy kwalifikować wszystkie pytania, co do których pojawia się znacząca rozbieżność pomiędzy kilkoma odpowiedziami - bo jeśli są co najmniej dwie różne odpowied
... See more
Bo faktycznie tej możliwości nie wziąłem pod uwagę.



Abstrahując jednak od tego jednego pytania uważam, że w zasadzie wszystkie pytania z przypisaną dziedziną inną niż Other automatycznie kwalifikują się jako pytania Pro (oczywiście jeśli przypisanie dziedziny jest prawidłowe). Podobnie należy kwalifikować wszystkie pytania, co do których pojawia się znacząca rozbieżność pomiędzy kilkoma odpowiedziami - bo jeśli są co najmniej dwie różne odpowiedzi, to znaczy, że pytanie do banalnych nie należy i odpowiedzi należy poddać solidnej \'peer review\'.



A co do przekwalifikowania trudniejszych pytań na Pro, to już wielokrotnie to czyniłem, ale ciagle odnoszę wrażenie, że jestem w tych działaniach osamotniony. A szczególnie głupio się czuję, jeśli awansuję pytanie, na które sam odpowiadam.



Więc apeluję do wszystkich - awansujcie każde pytanie, którego trudność Waszym zdaniem wybiega poza poziom Easy.



pozdrawiam

Leszek Krowicki
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 02:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Podobna sytuacja jest w GE<>PL Jun 24, 2002




przy czy zdarza się tam jednak dużo rzadziej.

Wystarczy takie pytanie przekwalifikować na pro lub odwrotnie, to nie powinien być problem.



Natomiast o ile wiem, to Magda ma rację, i wszystkie pytania osób spoza ProZ są \"easy\". Nie jest to dobre rozwiązanie, bo często osoby te zadają skomplikowane pytania.

Chyba podejmę ten temat w gronie moderatorów.



Pozdrowienia

Jerzy


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Kiedy beda BrowniZ za latwe pytania? Jun 24, 2002

Podobno ProZ dawno to postanowil, ale widze, ze wprowadzenie w zycie odwleka sie z miesiaca na miesiac. Obawiam sie, ze dopiero wtedy bedzie kazdemu (uprawnionemu) zalezec na przekwalifikowywaniu w gore. Szczerze mowiac, zawsze kiedy dyskusja wsrod moderatorow zmierzala w kierunku nagradzania latwych pytan BrowniZ, ja podnosilem wlasnie to, co poruszyl leff, bo zawsze uderzala mnie trudnosc latwych pytan.

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 02:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Temat poruszony Jun 24, 2002

Poczekamy na reakcje ze strony ProZ staff.

Co do wprowadzenia pytania \"medium\" - ja chyba nie widze az takiej potrzeby.

Andrzeju, to ze uwazasz, iz jesli na Twoje pytania znajduja sie szybko odpowiedzi wsrod innych osob, oznacza, ze pytanie nie bylo trudne, jest absolutnie bledne. Nawet na trudne pytania czesto znajduja sie odpowiedzi wsrod nas tzw. \"ekspertow\" na bardzo prostej zasadzie: wlasnie skonczylem taki tema, robie podobny, to moja dzialka, tu mam dobre informacj
... See more
Poczekamy na reakcje ze strony ProZ staff.

Co do wprowadzenia pytania \"medium\" - ja chyba nie widze az takiej potrzeby.

Andrzeju, to ze uwazasz, iz jesli na Twoje pytania znajduja sie szybko odpowiedzi wsrod innych osob, oznacza, ze pytanie nie bylo trudne, jest absolutnie bledne. Nawet na trudne pytania czesto znajduja sie odpowiedzi wsrod nas tzw. \"ekspertow\" na bardzo prostej zasadzie: wlasnie skonczylem taki tema, robie podobny, to moja dzialka, tu mam dobre informacje ze studiow (szkoly, pracy), tam cos ostatnio czytalem, przyszedl mi dobry pomysl do glowy, ktory zweryfikowalem w Googlu, slownikach i Bog wie gdzie jeszcze. Wcale nie znaczy to, ze pytanie bylo \"easy\".

Ile razy siedze przed moim \"blaszanym przyjacielem\" i naglowie sie, jak to przetlumaczyc. A potem, po sprawdzeniu przez zone (bo u nas podzial rol), okazuje sie, ze mozna bylo zaczac od drugiej strony i byloby latwiej. Czasami wystarczy tylko inne spojrzenie, i problem jest latwiej rozwiazac.



I jeszcze jedno: fakt, ze na jedno pytanie jest kilka roznych odpowiedzi, oznacza jeszcze mniej, ze pytanie bylo trudne. W sekcji EN>GE (konkretnie w tym kierunku) pojawia sie czesto wiele odpowiedzi na banalne pytania, a mistrzem w wykrecaniu zdan jest niejaki Brute. Sama ilość odpowiedzi nie kwalifikuje pytania do \"pro\". W zasadzie, to na naprawdę trudne pytania pojawia się z reguły mało odpowiedzi, natomiast więcej \"agree\" lub innych komentarzy.



Moje trzy \"centusiowe\" grosze

Jerzy
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 02:59
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Browniz za łatwe pytania Jun 24, 2002

Ja myślę, że takie rozwiązanie może być o tyle groźne, że niektóre nieżyczliwe osoby mogłyby takie narzędzie niecnie wykorzystywać.



Tak naprawdę to chyba nie ma pytań łatwych.

Vide: odpowiedzi na pytanie pt. Hello..http://www.proz.com/kudoz/221630?keyword=hello



Magda


 
leff
leff  Identity Verified
Local time: 02:59
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
In memoriam
Zagrożenia z BrowniZ Jun 24, 2002

Oczywiście istnieje groźba niecnego wykorzystywania przekwalifikowywania przez osoby nieżyczliwe, ale jest na to skuteczne remedium - przy przekwalifikowanym pytaniu powinna pojawiać się sygnatura osoby przekwalifikowującej. Osobniki faktycznie złośliwe mogłyby być skutecznie eliminowane (oczywiście z naszego grona, a nie ze świata) lub pozbawiane uprawnień.



A jeśli chodzi o poziom Medium, to jestem przeciw. To zbyteczna komplikacja. IMHO w zastosowaniu podzia�
... See more
Oczywiście istnieje groźba niecnego wykorzystywania przekwalifikowywania przez osoby nieżyczliwe, ale jest na to skuteczne remedium - przy przekwalifikowanym pytaniu powinna pojawiać się sygnatura osoby przekwalifikowującej. Osobniki faktycznie złośliwe mogłyby być skutecznie eliminowane (oczywiście z naszego grona, a nie ze świata) lub pozbawiane uprawnień.



A jeśli chodzi o poziom Medium, to jestem przeciw. To zbyteczna komplikacja. IMHO w zastosowaniu podziału na Easy i Pro chodziło o to, żeby nie zaprzątać uwagi (i nie zaśmiecać skrzynek) specjalistom pytaniami w oczywisty sposób banalnymi, na które może odpowiedzieć każdy, jako tako znający oba języki. Wprowadzenie dodatkowego poziomu tylko zwiększy bałagan w kwalifikowaniu poziomu trudności. Niedawne pytanie na GE>EN o znaczenie określenia \'Zahn der Zeit\' było banalne dla mnie, jako Polaka, natomiast dla angielskojęzycznych nejtiwów było bardzo tajemnicze. I jaki stopień trudności ma wtedy dać pytający - Pro, Medium, a może Easy?



pozdrawiam

Leszek
Collapse


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 02:59
Polish to German
+ ...
Zgadzam się z Magdą, bo ... Jun 24, 2002

...niektórzy tak walczą o te kudozy, że obawiam się, że ludzie mogą sobie nawzajem przekwalifikować trudne na łatwe lub sobie samemu łatwe na trudne. To już lepiej w ogóle znieść ten podział. Prawdę mówiąc (tak, wstyd mi za to!) jako moderator nawet nie zawsze patrzę, czy pytanie jest pro czy easy, a jak sam odpowiadam też nie. Te parę naprawdę łatwych pytań nie wytrąci nas chyba z równowagi, a więc zniesienie podziału by... See more
...niektórzy tak walczą o te kudozy, że obawiam się, że ludzie mogą sobie nawzajem przekwalifikować trudne na łatwe lub sobie samemu łatwe na trudne. To już lepiej w ogóle znieść ten podział. Prawdę mówiąc (tak, wstyd mi za to!) jako moderator nawet nie zawsze patrzę, czy pytanie jest pro czy easy, a jak sam odpowiadam też nie. Te parę naprawdę łatwych pytań nie wytrąci nas chyba z równowagi, a więc zniesienie podziału byłoby moim zdaniem lepszym rozwiązaniem niż skomplikowanie sprawy przez trzecią kategorię.

[ This Message was edited by: on 2002-06-24 22:10 ]
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Stopień trudności






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »