Mobile menu

Stopie┼ä trudno┼Ťci
Thread poster: leff

leff  Identity Verified
Local time: 06:57
English to Polish
+ ...
Jun 24, 2002

Jaki┼Ť czas temu trwa┼éa tu dyskusja na temat banalnych pyta┼ä zakwalifikowanych przez pytaj─ůcych jako Pro. Od pewnego czasu obserwuj─Ö natomiast zjawisko wr─Öcz przeciwne - w parze PLEN rozkwita sekcja pyta┼ä Easy, a w niej pytania cz─Östo bardzo profesjonalne. ┼╗eby daleko nie szuka─ç, tylko dzi┼Ť jako Easy zosta┼éy np. zakwalifikowane pytania o: deductions, tax credit, lifetime units, double taxation convention. Czy naprawd─Ö \"any bilingual person will be able to answer it\"?. A przed chwil─ů zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e kto┼Ť przekwalifikowa┼é do poziomu Easy zapytanie o \'drzwi antyw┼éamaniowe\'. Przekwalifikowanie to odby┼éo si─Ö ju┼╝ po udzieleniu odpowiedzi na to pytanie, co samo w sobie uwa┼╝am za czyn niezbyt kurtuazyjny w stosunku do odpowiadaj─ůcego.

Co s─ůdzicie o takim sztucznym zani┼╝aniu stopnia trudno┼Ťci?

Leszek Krowicki

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
agree + to ja przekwalifikowalam Jun 24, 2002

(Ale czujny!)

To ja przekwalifikowalam drzwi antywlamaniowe po tym jak na to pytanie odpowiedzialam i doszlam do wniosku, ze jesli te przez Ciebie zauwazone terminy finansowe maja byc easy, to drzwi antywlamaniowe tym bardziej!

Najzupelniej sie zgadzam ,ze zbyt czesto terminy jak najbardziej pro wystepuja jako easy.

Uwazam, ze w takiej sytuacji nalezy po prostu wykorzystac te opcje i je przekwalifikowac. Zwlaszcza, ze o ile wiem jesli pytajacy jest z poza ProZ, to jego pytanie automatycznie staje sie easy.

Magda

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Mo┼╝e wprowadzi─ç MEDIUM? Jun 24, 2002

Przyznam, ┼╝e mnie samemu trudno nieraz zakwalifikowa─ç pytania, kt├│re sam od czasu do czasu zadaj─Ö. Z jednej strony, nie zadaje pyta┼ä, kt├│re \"any person...\" itd., z drugiej, bior─ůc pod uwag─Ö szacowne grono Odpowiadaczy, ogromna wi─Ökszo┼Ť─ç jest w zasadzie \"easy\".

Mo┼╝e wi─Öc rzeczywi┼Ťcie doda─ç \"medium\"? Ale tu nie oby┼éoby sie oczywi┼Ťcie bez dyskusji na szerszytm forum, ni┼╝ nasze.

Przypadek opisany przez Leffa jest oczywi┼Ťcie nie┼éadny, tym bardziej, ┼╝e w ko┼äcu takie dzia┼éanie niczemu nie s┼éu┼╝y, a przez to jest tym bardziej niezrozumia┼ée.

W tej chwili ustawienia poczty mam takie, ┼╝e odbieram pytania z obu poziom├│w, bo nigdy do ko┼äca nie wiadomo, co naprawd─Ö si─Ö trafi. Gdyby by┼éo medium, na pewno bym zrezygnowa┼é z \"easy\", bo ilo┼Ť─ç maili staje si─Ö niekiedy m─Öcz─ůca (EN>PL, PL>EN, EN>DE, DE>EN). Je┼╝eli trafi si─Ö dzie┼ä bez dost─Öpu do komputera, nast─Öpnego dnia mam 80, 100 a nawet 120 maili!

Ciekaw jestem, co na to Henry.

Pozdrawiam

Andrzej

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Je┼Ťli to Ty sama, to p├│┼é problemu z g┼éowy :-) Jun 24, 2002

Bo faktycznie tej mo┼╝liwo┼Ťci nie wzi─ů┼éem pod uwag─Ö.

Abstrahuj─ůc jednak od tego jednego pytania uwa┼╝am, ┼╝e w zasadzie wszystkie pytania z przypisan─ů dziedzin─ů inn─ů ni┼╝ Other automatycznie kwalifikuj─ů si─Ö jako pytania Pro (oczywi┼Ťcie je┼Ťli przypisanie dziedziny jest prawid┼éowe). Podobnie nale┼╝y kwalifikowa─ç wszystkie pytania, co do kt├│rych pojawia si─Ö znacz─ůca rozbie┼╝no┼Ť─ç pomi─Ödzy kilkoma odpowiedziami - bo je┼Ťli s─ů co najmniej dwie r├│┼╝ne odpowiedzi, to znaczy, ┼╝e pytanie do banalnych nie nale┼╝y i odpowiedzi nale┼╝y podda─ç solidnej \'peer review\'.

A co do przekwalifikowania trudniejszych pyta┼ä na Pro, to ju┼╝ wielokrotnie to czyni┼éem, ale ciagle odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e jestem w tych dzia┼éaniach osamotniony. A szczeg├│lnie g┼éupio si─Ö czuj─Ö, je┼Ťli awansuj─Ö pytanie, na kt├│re sam odpowiadam.

Wi─Öc apeluj─Ö do wszystkich - awansujcie ka┼╝de pytanie, kt├│rego trudno┼Ť─ç Waszym zdaniem wybiega poza poziom Easy.

pozdrawiam

Leszek Krowicki

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Podobna sytuacja jest w GE<>PL Jun 24, 2002

przy czy zdarza si─Ö tam jednak du┼╝o rzadziej.

Wystarczy takie pytanie przekwalifikowa─ç na pro lub odwrotnie, to nie powinien by─ç problem.

Natomiast o ile wiem, to Magda ma racj─Ö, i wszystkie pytania os├│b spoza ProZ s─ů \"easy\". Nie jest to dobre rozwi─ůzanie, bo cz─Östo osoby te zadaj─ů skomplikowane pytania.

Chyba podejm─Ö ten temat w gronie moderator├│w.

Pozdrowienia

Jerzy

Jacek Krankowski  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Kiedy beda BrowniZ za latwe pytania? Jun 24, 2002

Podobno ProZ dawno to postanowil, ale widze, ze wprowadzenie w zycie odwleka sie z miesiaca na miesiac. Obawiam sie, ze dopiero wtedy bedzie kazdemu (uprawnionemu) zalezec na przekwalifikowywaniu w gore. Szczerze mowiac, zawsze kiedy dyskusja wsrod moderatorow zmierzala w kierunku nagradzania latwych pytan BrowniZ, ja podnosilem wlasnie to, co poruszyl leff, bo zawsze uderzala mnie trudnosc latwych pytan.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Temat poruszony Jun 24, 2002

Poczekamy na reakcje ze strony ProZ staff.

Co do wprowadzenia pytania \"medium\" - ja chyba nie widze az takiej potrzeby.

Andrzeju, to ze uwazasz, iz jesli na Twoje pytania znajduja sie szybko odpowiedzi wsrod innych osob, oznacza, ze pytanie nie bylo trudne, jest absolutnie bledne. Nawet na trudne pytania czesto znajduja sie odpowiedzi wsrod nas tzw. \"ekspertow\" na bardzo prostej zasadzie: wlasnie skonczylem taki tema, robie podobny, to moja dzialka, tu mam dobre informacje ze studiow (szkoly, pracy), tam cos ostatnio czytalem, przyszedl mi dobry pomysl do glowy, ktory zweryfikowalem w Googlu, slownikach i Bog wie gdzie jeszcze. Wcale nie znaczy to, ze pytanie bylo \"easy\".

Ile razy siedze przed moim \"blaszanym przyjacielem\" i naglowie sie, jak to przetlumaczyc. A potem, po sprawdzeniu przez zone (bo u nas podzial rol), okazuje sie, ze mozna bylo zaczac od drugiej strony i byloby latwiej. Czasami wystarczy tylko inne spojrzenie, i problem jest latwiej rozwiazac.

I jeszcze jedno: fakt, ze na jedno pytanie jest kilka roznych odpowiedzi, oznacza jeszcze mniej, ze pytanie bylo trudne. W sekcji EN>GE (konkretnie w tym kierunku) pojawia sie czesto wiele odpowiedzi na banalne pytania, a mistrzem w wykrecaniu zdan jest niejaki Brute. Sama ilo┼Ť─ç odpowiedzi nie kwalifikuje pytania do \"pro\". W zasadzie, to na naprawd─Ö trudne pytania pojawia si─Ö z regu┼éy ma┼éo odpowiedzi, natomiast wi─Öcej \"agree\" lub innych komentarzy.

Moje trzy \"centusiowe\" grosze

Jerzy

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Browniz za łatwe pytania Jun 24, 2002

Ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e takie rozwi─ůzanie mo┼╝e by─ç o tyle gro┼║ne, ┼╝e niekt├│re nie┼╝yczliwe osoby mog┼éyby takie narz─Ödzie niecnie wykorzystywa─ç.

Tak naprawdę to chyba nie ma pytań łatwych.

Vide: odpowiedzi na pytanie pt. Hello..http://www.proz.com/kudoz/221630?keyword=hello

Magda

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Zagro┼╝enia z BrowniZ Jun 24, 2002

Oczywi┼Ťcie istnieje gro┼║ba niecnego wykorzystywania przekwalifikowywania przez osoby nie┼╝yczliwe, ale jest na to skuteczne remedium - przy przekwalifikowanym pytaniu powinna pojawia─ç si─Ö sygnatura osoby przekwalifikowuj─ůcej. Osobniki faktycznie z┼éo┼Ťliwe mog┼éyby by─ç skutecznie eliminowane (oczywi┼Ťcie z naszego grona, a nie ze ┼Ťwiata) lub pozbawiane uprawnie┼ä.

A je┼Ťli chodzi o poziom Medium, to jestem przeciw. To zbyteczna komplikacja. IMHO w zastosowaniu podzia┼éu na Easy i Pro chodzi┼éo o to, ┼╝eby nie zaprz─ůta─ç uwagi (i nie za┼Ťmieca─ç skrzynek) specjalistom pytaniami w oczywisty spos├│b banalnymi, na kt├│re mo┼╝e odpowiedzie─ç ka┼╝dy, jako tako znaj─ůcy oba j─Özyki. Wprowadzenie dodatkowego poziomu tylko zwi─Ökszy ba┼éagan w kwalifikowaniu poziomu trudno┼Ťci. Niedawne pytanie na GE>EN o znaczenie okre┼Ťlenia \'Zahn der Zeit\' by┼éo banalne dla mnie, jako Polaka, natomiast dla angielskoj─Özycznych nejtiw├│w by┼éo bardzo tajemnicze. I jaki stopie┼ä trudno┼Ťci ma wtedy da─ç pytaj─ůcy - Pro, Medium, a mo┼╝e Easy?

pozdrawiam

Leszek

Uwe Kirmse  Identity Verified
Polish to German
+ ...
Zgadzam si─Ö z Magd─ů, bo ... Jun 24, 2002

...niekt├│rzy tak walcz─ů o te kudozy, ┼╝e obawiam si─Ö, ┼╝e ludzie mog─ů sobie nawzajem przekwalifikowa─ç trudne na ┼éatwe lub sobie samemu ┼éatwe na trudne. To ju┼╝ lepiej w og├│le znie┼Ť─ç ten podzia┼é. Prawd─Ö m├│wi─ůc (tak, wstyd mi za to!) jako moderator nawet nie zawsze patrz─Ö, czy pytanie jest pro czy easy, a jak sam odpowiadam te┼╝ nie. Te par─Ö naprawd─Ö ┼éatwych pyta┼ä nie wytr─ůci nas chyba z r├│wnowagi, a wi─Öc zniesienie podzia┼éu by┼éoby moim zdaniem lepszym rozwi─ůzaniem ni┼╝ skomplikowanie sprawy przez trzeci─ů kategori─Ö.

[ This Message was edited by: on 2002-06-24 22:10 ]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Stopie┼ä trudno┼Ťci

Advanced search

Quiick
Want to earn more in your spare time? Monetize your knowledge!

Do you speak one or more foreign languages? Fluency in target language + willingness & ability to help people in everyday situations could earn you $45 / hour. Download ÔÇťQuiick AngelÔÇŁ app & become a guardian angel today

More info »
TMreserve
Wake up in the Morning and see that you have sold TMs and made Money overnight

The TM Market Place for Translators
New: Our Instant TM Download
TM owners: Upload your TMs into the online database
Customers: Analyse your text & instantly download a text-specific TM
Well over 1.2 BILLION translation units

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search