Mobile menu

stawki urz─Ödowe jako stawki maksymalne
Thread poster: AniaP
AniaP
English to Polish
Aug 3, 2005

Drodzy Prozanie,
Przed chwil─ů odwiedzi┼é mnie pe┼énomocnik pewnego biura t┼éumacze┼ä i zaoferowa┼é mi wsp├│┼éprac─Ö. Rozmowa by┼éa sympatyczna, ale na koniec, ku mojemu zdumieniu, zaproponowa┼é mi stawki za t┼éumaczenia przysi─Ög┼ée mniejsze o 5 z┼é ni┼╝ urz─Ödowe. T┼éumaczy┼é, ┼╝e wg rozporz─ůdzenia to stawki maksymalne! Odj─Ö┼éo mi po prostu mow─Ö ... Czy kto┼Ť z Was o takim czym┼Ť s┼éysza┼é? Czy mo┼╝na tak ten przepis interpretowa─ç? Chyba ka┼╝dy t┼éumacz si─Ö na tyle szanuje, ┼╝e stosuje te stawki jako minimalne... Prosz─Ö o komentarze.

Direct link Reply with quote

rjz
Local time: 15:08
German to Polish
+ ...
tzw. stawki urz─Ödowe Aug 3, 2005

AniaP wrote:

zaproponował mi stawki za tłumaczenia przysięgłe mniejsze o 5 zł niż urzędowe..

Stawki s┬▒ aktualnie umowne.
Tzw. urz─Ödowe obowi┬▒zuj┬▒ tylko dla "organ├│w" t.j. s┬▒dy, prokuratury, policja itp.

r.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

stawki urz─Ödowe jako stawki maksymalne

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs