Mobile menu

[OT?] VAT / umowy o dzieło
Thread poster: Aga Zieba
Aga Zieba  Identity Verified
Poland
Local time: 03:25
English to Polish
+ ...
Aug 29, 2005

Witajcie,

Poniewaz dalej nikt nic nie wie, co z VAT-em od um├│w o dzie┼éo (znaczy si─Ö ka┼╝dy US stwierdza prawie co innego - mam takie wra┼╝enie po przeczytaniu niezliczonej ilo┬Âci w┬▒tk├│w na r├│┼╝nych grupach i forach), postanowi┼éam poszuka─ç os├│b, kt├│re s┬▒ w podobnej do mnie sytuacji, a mo┼╝e ju┼╝ co┬ wiedz┬▒.
Aha, moja sytuacja: t┼éumacz─Ö na umowy o dzie┼éo, od wrze┬Ânia sama b─Öd─Ö p┼éaci─ç sk┼éadk─Ö zdrowotn┬▒ (teraz by┼éam na etacie, od wrze┬Ânia nie b─Öd─Ö i nie zamierzam etatu szuka─ç, nie zamierzam r├│wnie┼╝ chwilowo otwiera─ç DG) i b─Öd─Ö zy─ç tylko z t┼éumacze┼ä. Nie mam klient├│w bezpo┬Ârednich, wsp├│┼épracuj─Ö tylko z biurami t┼éumacze┼ä.
Na pocz┬▒tek zak┼éadam wersj─Ö pesymistyczn┬▒ - pisz─Ö do US zapytanie i dostaj─Ö odpowied─Ż, ┼╝e po przekroczeniu progu 10 tysi─Öcy euro mam p┼éacic VAT. Czy jest tu kto┬ na forum, kto napisa┼é do US, dosta┼é tak┬▒ odpowied─Ż i wie, jak ten VAT si─Ö placi, jak to wszystko wygl┬▒da? Mo┼╝e mi oczywiscie odpisa─ç nie na forum, tylko na priva, nie ma sprawy
Wersja optymistyczna - pisz─Ö do US i otrzymuj─Ö pozytywn┬▒ odpowied─Ż. Wobec czego czy jest kto┬Â, kto napisa┼é do US i dosta┼é pozytywn┬▒ odpowied─Ż? I czy mo┼╝e mi pom├│c napisa─ç takie zapytanie lub zwr├│ci─ç uwag─Ö na elementy, kt├│re w takim zapytaniu si─Ö powinny znale─Ż─ç obowi┬▒zkowo, lub zwr├│ci─ç uwag─Ö, jakie elementy powinny zawiera─ç umowy z BT, aby wg US by┼éo to argumentem przeciwko podatkowi VAT? Ja jestem z Krakowa (US ┬Žr├│dmie┬Âcie), je┼╝eli to ma jakie┬ znaczenie. Je┼╝eli kto┬ zna jakiego┬ prawnika obeznanego w sprawie, z kt├│rym w tym celu mo┼╝na si─Ö umowi─ç, to ja te┼╝ ch─Ötnie poprosz─Ö. Oczywi┬Âcie nie m├│wi─Ö o gratisowym spotkaniu, tylko o poradzie prawnej.
Tak, wiem, ┼╝e mog─Ö i┬Â─ç do US i si─Ö zapyta─ç, ale ustne informacje i tak nie s┬▒ wi┬▒┼╝┬▒ce. Dlatego szukam konkretnych os├│b i konkretnych rozwi┬▒za┼ä - mam nadziej─Ö, ┼╝e znajd─Ö i ┼╝e kto┬ mi pomo┼╝e

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[OT?] VAT / umowy o dzieło

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs