przysięgli: czyszczenie pieczęci
Thread poster: Grzegorz Mysiński
Grzegorz Mysiński
Grzegorz Mysiński  Identity Verified
Poland
Local time: 14:07
Polish to English
+ ...
Sep 5, 2005

witam,
Czym oczyścić pieczęć tłumacza przysięgłego z zaschniętego czarnego tuszu?
Grzegorzm


 
Alina Brockelt
Alina Brockelt  Identity Verified
Local time: 14:07
German to Polish
+ ...
Spirytusem Sep 6, 2005

próbowałe¶?

Pozdr.

alina


 
Grzegorz Mysiński
Grzegorz Mysiński  Identity Verified
Poland
Local time: 14:07
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
czyszczenie pieczęci Sep 6, 2005

dzięki,spróbuję
chcę zmienić kolor tuszu na czerwony
Grzegorzm


 
piotrsut
piotrsut  Identity Verified
Local time: 14:07
English to Polish
+ ...
Czerwony? Sep 18, 2005

Czy o co¶ chodzi z tym czerwonym kolorem? Ostatnio jaka¶ pani odesłała mojego klienta w urzędzie, twierdz±c że pieczęć przysięgłego musi być czerwona, a nie czarna. Przekonałem j±, że nie ma racji - czyżby bezpodstawnie?

 
Mariusz Studzinski
Mariusz Studzinski
Local time: 14:07
English to Polish
+ ...
chyba nie czarny... Sep 18, 2005

piotrsut wrote:
sięgłego musi być czerwona, a nie czarna.
[/quote]

Witam,

Z tego co gdzieś wyczytałem, pieczęć nie powinna być czarna z jednego powodu - by w prosty sposób można było odróżnić, czy tłumaczenie jest oryginałem, czy np. falsyfikatem, który ktoś złożył z 2-ch dokumentów, a następnie odbił na ksero. Oczywiście w dobie kolorowych drukarek i kopiarek oraz niesamowitych programów graficznych podrobić pewnie można wszystko ale... nigdy nie należy ułatwiać.

A jeśli chodzi o kolor tuszu, to ja np. stosuję niebieski.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński


 
Grzegorz Mysiński
Grzegorz Mysiński  Identity Verified
Poland
Local time: 14:07
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
czyszczenie pieczęci : czerwony czy czarny czy inny Sep 18, 2005

witam,
oczyściłem tę moją pieczęć spirytusem i ciepławą wodą z mydłem, i teraz mam czerwoną. Jakieś 2 miesiące temu widziałem tłumaczenie z czerwoną pieczęcią i po prostu stwierdziłem, e wygląda estetyczniej. Faktem jest też, że kolor inny niż czarny wygląda bardziej ''jak oryginał''. W zeszłym roku, miałem taki przypadek:
przetłumaczyłem za
... See more
witam,
oczyściłem tę moją pieczęć spirytusem i ciepławą wodą z mydłem, i teraz mam czerwoną. Jakieś 2 miesiące temu widziałem tłumaczenie z czerwoną pieczęcią i po prostu stwierdziłem, e wygląda estetyczniej. Faktem jest też, że kolor inny niż czarny wygląda bardziej ''jak oryginał''. W zeszłym roku, miałem taki przypadek:
przetłumaczyłem zaświadczenie ze szkoły z Anglii. Klient zabrał tekst, a po dwóch dniach zadzwoniła pani z ZUS-u, zapytała czy to ja przetłumaczyłem. Powiedziała, że dokument wygląda na kserokopię. A ja wtedy stosowałem czarny tusz i podpisałem się czarnym długopisem. Oczywiście zapewniłem ją, że wydałem tylko jeden oryginał. Wszystko się dobrze skończyło, ale to mi dało do myślenia. Napisałem maila do Tepisu, jaki kolor pieczęci należy stosować. Odpowiedziano mi, że przepisy tego nie precyzują. No więc przez jakiś czas jeszcze korzystałem z czarnego tuszu, a teraz mam czerwoną pieczęć i podpisuję się niebieskim długopisem, obok pieczęci.

Grzegorzm
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 14:07
English to Polish
+ ...
A czy przypadkiem ... Sep 18, 2005

... czerwony kolor nie jest zarezerwowany dla urzędów państwowych? Przynajmniej kiedy¶ był. Z tego względu zdecydowałam się na zielony (czarny na pewno nie powinien być, żeby utrudnić kserowanie)

 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 14:07
German to Polish
+ ...
Nie ma przepisów, co do koloru tuszu! Sep 18, 2005

Z dyskusksji wynika, że s± indywidualne upodobania lub pragamtyczne rozwi±zania - ale tego (na szczę¶cie) jeszcze nie uregulowano.
Ja używam filetowego (ale za to dobrej firmy) i nigdy nie musiałem pieczęci czy¶cić, więc cała dyskusja jest dla mnie egzotyczna.
A czy ta pieczęć, która jest tu tak długo czyszczona, ma np.zabezpieczenie (np. wiele nakrętek plastikowych ma taki sam rozmiar)? Proponuję wypróbować. Nie brudzi się ona, a i nie brudzi też niczego w oko�
... See more
Z dyskusksji wynika, że s± indywidualne upodobania lub pragamtyczne rozwi±zania - ale tego (na szczę¶cie) jeszcze nie uregulowano.
Ja używam filetowego (ale za to dobrej firmy) i nigdy nie musiałem pieczęci czy¶cić, więc cała dyskusja jest dla mnie egzotyczna.
A czy ta pieczęć, która jest tu tak długo czyszczona, ma np.zabezpieczenie (np. wiele nakrętek plastikowych ma taki sam rozmiar)? Proponuję wypróbować. Nie brudzi się ona, a i nie brudzi też niczego w około przy "transporcie"



r.
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

przysięgli: czyszczenie pieczęci






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »