Mobile menu

Egzamin na tłumacza przysięgłego
Thread poster: Wojciech Wołoszyk

Wojciech Wo┼éoszyk  Identity Verified
Poland
Local time: 12:51
Polish to English
+ ...
Sep 7, 2005

Czy kto┼Ť mo┼╝e przyst─Öpowa┼é juz do egzaminu na t┼éumacza przysieg┼éego wed┼éug nowych zasad - tj. w Ministerstwie Sprawiedliwo┼Ťci?

Jak to przebiega w praktyce? Zaznaczam, ┼╝e wiem jak to wygl─ůda w teorii, gdyz ze stosownymi aktami prawnymi sie ju┼╝ zapozna┼éem.

Ale powstaj─ů pytania:
1) Jak d┼éugie mog─ů by─ç te 4 teksty?
2) Czy dwa teksty "nieprawnicze" maj─ů charakter natury og├│lnej, czy tez moga trafi─ç sie specjalistyczne np. rozprawka o amebach?
3) Czy ktokolwiek widzia┼é, lub tez wie gdzie sa dost─Öpne przyk┼éadowe teksty do t┼éumaczenia na tym egzaminie, ┼╝eby mie─ç chocia┼╝ og├│lne poj─Öcie jak to ma wygl─ůda─ç i czego mozna sie spodziewa─ç?

Sie─ç przeszuka┼éem do┼Ťc dok┼éadnie i poza uwagami na temat samej procedury przeprowadzania egzaminu nic nie znalaz┼éem. Poza tym w wielu miejscach nadal jako aktualne utrzymuj─ů si─Ö teksty o konieczno┼Ťci wyst─ůpienia z wnioskiem do Prezesa S─ůdu Okr─Ögowego w┼éa┼Ťciwego ze wzgl─Ödu na miejsce zamieszkania.

Problem jest dla mnie o tyle pal─ůcy, ┼╝e w┼éa┼Ťnie na 26 wrze┼Ťnia mam wyznaczony termin egzaminu w Warszawie, a mia┼é by─ç on w listopadzie (zgodnie z telefonicznie uzyskanymi infomacjami).

B─Öd─Ö wdzi─Öczny za wszelkie wskaz├│wki.
Pozdrawiam
Wojtek W.

Direct link Reply with quote

rjz
German to Polish
+ ...
No zapewne wygl┬▒daj┬▒ tak ;-) : Sep 7, 2005

Wojciech Wołoszyk wrote:

Ale powstaj─ů pytania:
1) Jak d┼éugie mog─ů by─ç te 4 teksty?

4 x ok. jednej strony

2) Czy dwa teksty "nieprawnicze" maj┬▒ charakter natury og├│lnej, czy tez moga trafi─ç sie specjalistyczne np. rozprawka o amebach?

Teksty s┬▒ gneralnie prawnicze + obr├│t gopsodarczy

3) Czy ktokolwiek widzia┼é, lub tez wie gdzie sa dost─Öpne przyk┼éadowe teksty do t┼éumaczenia na tym egzaminie, ┼╝eby mie─ç chocia┼╝ og├│lne poj─Öcie jak to ma wygl─ůda─ç i czego mozna sie spodziewa─ç?

Teksty nie osta┼éy udost─Önione - ale mo┼╝e kiedy┬ b─Öd┬▒
/i tak za ka┼╝dym razem s┬▒ diametralnie inne))))))//

Problem jest dla mnie o tyle pal─ůcy, ┼╝e w┼éa�nie na 26 wrze�nia mam wyznaczony termin egzaminu w Warszawie, a mia┼é by─ç on w listopadzie (zgodnie z telefonicznie uzyskanymi infomacjami)

????

Rozumem, ┼╝e zamiast przygotowywa─ç si─Ö /hi he hi/ latami - chcia┼ée┬ to za┼éatwi─ç tym "czasem" do listopada?
O egz. inforamcje s± przsyłane na 3 tyg. przed terminem. Ja rozumiem to tak, że kadydat jak skałda wniosek o przeprowadzenie egz. to jest do niego już gotowy.
Egz. musi się odbyć w rok od złożenia chęci przystępienia do niego - no i tak jest - ale możesz przecież sobie termin dowolnie przesuwać -

B─Öd─Ö wdzi─Öczny za wszelkie wskaz├│wki.
***)
Egz. jest 2-cz─Ö┬Âciowy - przewa┼╝nie kandydacie nie maj┬▒ zielonego poj┬▒cia o techkach t┼éum. konsekutywengo i a vista.

No ale /na to masz - bez w±tpienia przynajmniej 7 dni/ - bo egz. ustny nie może się odbyć w terminie krótszym niż 7 dni - zykle po kilku tygodniach - bo procedura i dokładna i skomplikownie dokumentowana

Powodzenia - albo załamania karku.
Wojtek W.

Iwona Gorczyca-Polus  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
przygotowanie do egzaminu Sep 8, 2005

No ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e chodzi raczej o przygotowanie psychiczne). Dzi─Ökuj─Ö za odpowied┼║ w swoim imieniu, bo te┼╝ przyst─Öpuj─Ö do tego egzaminu 26 wrze┼Ťnia, i ciekawi┼éo mnie na ile mog─Ö si─Ö spodziewa─ç rozprawki o amebach. Co do terminu t┼éumaczenia ustnego, powiedziano mi (przez telefon) ┼╝e minimum po dw├│ch tygodniach.

Wojciech Wo┼éoszyk  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Dzi─Öki! Sep 12, 2005

Dzi─Ökuj─Ö serdecznie za wskaz├│wki.
Obawiałem się owych przysłowiowych "ameb".
A ustna cz─Ö┼Ť─ç to jeszcze pie┼Ť┼ä przysz┼éo┼Ť─çi, niech zalicz─Ö najpierw jedn─ů.
Tak jak my┼Ťla┼éem brak jest jakichkolwiek dok┼éadniejszych danych - to b─Ödzie skok na g┼é─Öbok─ů wod─Ö.

Pozdrawiam
Wojtek W.

rjz
German to Polish
+ ...
Ameby? s.v.p.! Sep 12, 2005

No dane s± nawet dokładne jak egzamin przebiega i z jakiego zakresu.
Ale co to byłby za egzamin, jakby wszystko było wiadomo od pocz±tku.

Ameby to dobry pomys┼é - np. w tek┬Âcie medycznym - te┼╝ trudny jak prawniczy (no a takich s┼éownik├│w nikt ze sob┬▒ ni eprzyniesie, wi─Öc si─Ö na egz. chyba doskonale nadaj┬▒. Nale┼╝y wi─Öc widocznie uwzgl─Ödni─ç takie "zapotrzebowanie" spo┼éeczne.

r.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Egzamin na tłumacza przysięgłego

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs