Mobile menu

Wystawianie rachunk├│w dla kontrahenta z Niemiec
Thread poster: maczek

maczek
Local time: 10:22
German to Polish
+ ...
Sep 16, 2005

Witam wszytkich tłumaczy. Mam pewien problem: udało mi się znaleźć kontrahenta z Niemiec, wsp├│łpraca zapowiada się obiecująco, ale jest kłopot z wystawianiem rachunk├│w/faktur. Czy jako osoba prywatna (nie prowadzę działalności) mogę wystawiać rachunki/faktury dla klienta z Niemiec? Może wsp├│łpraca powinna się odbywać na podstawie um├│w o dzieło? Jak wyglądają w takim przypadku kwestie podatkowe?

Direct link Reply with quote

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
USk Sep 17, 2005

witaj

spytaj w miejscowym Urz─Ödzie Skarbowym, ale jako┼Ť czarno widz─Ö wystawianie faktur dla klienta z UE bez posiadania EU VAT ID.

A nie wiem, czy europejski NIP mo┼╝esz dosta─ç bez prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci...

Powodzenia

rjz
German to Polish
+ ...
NIP do VAT-u Sep 17, 2005

Pytanie podstawowe, czy jeste┬ p┼éatnikiem VAT-u?
NIP z PLxxxxx możesz otrzymać za darmo, ale sens jest wówczas jeżeli płacisz VAT.

Do rach. potrzebny jest głównie NIP /USt.-NR./ DEXXXXXXx kontrahenta. Wówczas nie naliczasz mu VAT, a on odprowadza go sobie sam w DE 16% - i wcale Cię to nie obchodzi, czy on to zrobił.
Ty w dekl. podajesz kwot─Ö transakcji wewn┬▒trzwsplnotowej / bez VAT/ VAT-7, C.1.6.
W innym przypadku traktujesz go jak ka┼╝dego innego klienta w PL.
Je┼╝eli nie jest podatnikiem VAT to VAT-u nie naliczasz i nie ma komplikacji, ale kontrahent, te┼╝ go sobie odliczy─ç nie mo┼╝e.

Podatek dochodowy mo┼╝esz odprowadzi─ç na odstawie PIT-u 53 -

//tak by to by┼éo w uproszczeniu - szczeg├│┼éy bywaj┬▒ skomplikowane - faktycznie *jak ju┼╝ tu tobie zasugerowano* zapytaj (na pi┬Âmie) sw├│j US - efekt mo┼╝e by─ç jednak taki, ┼╝e dostaniesz odpowiedz, kt├│ra Cie nie b─Ödzie satysfkacjonowa┼éa - zwi┬▒zany ni┬▒ i tak nie b─Ödziesz, ale wszystkie US do zmiany tej decyzji b─Öd┬▒ si─Ö jej trzyma┼éy/

r.
PS
Temat jest ćwiczony /w różnych odsłonach/ na forum pl-p-t.

r.

maczek
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Podatek dochodowy Sep 17, 2005

Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (chyba nie jestem, nie prowadzę żadnej działalności i w tym sensie jestem osobą całkowicie prywatną), to wystawiam dla klienta z Niemiec rachunek z naliczeniem koszt├│w uzyskania przychodu (20%) i podatku dochodowego (19%), bez VAT, a klient płaci sam USt już w Niemczech i nie potrzebuję NIPu z EU.
Dziękuję bardzo za pomoc, poszukam jeszcze na forum. Pozdrawiam

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:22
Member (2004)
English to Polish
zapytaj w swoim US Sep 17, 2005

Poszukiwania na forum nie na wiele mog─ů si─Ö zda─ç. Jak zasugerowa┼éa tugru, lepiej z┼é├│┼╝ pismo ze stosownymi pytaniami do swojego urz─Ödu skarbowego, bo to w nim b─Ödziesz si─Ö rozlicza┼é, a co urz─ůd to inna interpretacja przepis├│w. Jak dostaniesz odpowied┼║, b─Ödziesz wiedzia┼é, czego si─Ö trzyma─ç. No i b─Ödziesz mia┼é podk┼éadk─Ö, ┼╝e nie sam to sobie wymy┼Ťli┼ée┼Ť.

rjz
German to Polish
+ ...
VAT Sep 17, 2005

[quote]maczek wrote:

Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (

???
Płacisz VAT, czy nie?
W PL jest tak, ┼╝e t┼éumaczenia podlegaj┬▒ podatkowi VAT 22 % /zwolnienie mo┼╝e by─ç tylko podmiotowe - tzn.je┼╝eli nie zarobi┼ée┬ w roku 10 tys. €./ Je┼╝eli tak, to jeste┬ automatycznie zobowi┬▒zany do naliczania i odpowadzania VAT. Nale┼╝y to te┼╝ zg┼éosi─ç w US. Mo┼╝esz te┼╝ zg┼éosi─ç, ┼╝e chciesz p┼éaci─ç od razu /przed osi┬▒gni─Öciem 10 tys.€ w skali rocznej naliczane wg miesi─Öcy/- ale potem nie mo┼╝esz ju┼╝ z tego zrezygnowa─ç.
Je┼╝eli ty nie jeste┬ podatnikiem VAt, to tw├│j kontrahent nie mo┼╝e go sobie odlicza─ç, bo ty mu go nie nalczy┼ée┬Â.
Generalnie przeczytaj ustawy, albo poczytaj jaki┬ portal gospodarczny np. infor.pl.
Dla pewno┬Âci - tak jak wszystcy Ci radz┬▒ - pismo do US za 5 z┼é i poczekaj na odpowiedz /do miesi┬▒ca lub 2 jak US uzna, ┼╝e sprawa jest trudna/.
*)sprawa może się US wydać trudna, bo aktualnie prowadona jest dyskusja, że umowy o dzieło podlegaj± też podatkowi VAT.****

NIP do VAT-u jest ten sam co i tw├│j do podatku dochodowego; ale ┼╝eby by─ç podatnikiem VAT musisz to zg┼éosi─ç i uzyska─ç takowe za┬Âwiadczenie.

r.

Golebiewski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Kontrahent z Niemiec Sep 17, 2005

Najpro┬Âciej - ale i najtrudniej - porozum si─Ö w osob┬▒, kt├│ra prowadzi biznes i jest w stanie po prostu wystawi─ç taki dokument. Om├│w wszelkie kwestie podatkowe. Wystawiaj┬▒c faktur─Ö do Niemiec osoba/firma ta wystawi j┬▒ w kwocie netto bez VAT, wi─Öc pozostaje kwestia porozumienia si─Ö w obszarze rozliczenia podatku dochodowego.

Piotr Sawiec  Identity Verified
English to Polish
+ ...
czy mozesz wystawiac rachunek? Sep 18, 2005

Mo┼╝e grzesz─Ö ignorancj┬▒, ale czy nie prowadz┬▒c dzia┼éalno┬Âci gospodarczej mo┼╝na wystawia─ç w og├│le rachunek? Bez np. umowy o dzie┼éo czy zlecenie?

Piotrek

maczek
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Naliczanie VAT Sep 19, 2005

W takim razie nie naliczam VAT-u, do 10.000 Ojro rocznie mam jeszcze daleko, niestety nie plasuję się w tej lidze:) A tak na poważnie, to myślę, że warta rozważenia jest rada, aby naliczać tylko podatek dochodowy i rozliczać się z US w oparciu o PIT 53. Tylko jak ma wyglądać taki rachunek, czy musi być w nim wymieniony przedmiot zapłaty i, przede wszystkim, czy konieczna jest umowa o dzieło albo chociaż zlecenie od klienta (Auftrag)?

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Dlaczego po prostu nie za┼éo┼╝ysz dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej? Sep 19, 2005

Maczku (wybacz nikowanie, ale nie znam Twojego imienia),
czy od za┼éo┼╝enia dzia┼é. gosp. odstr─Öcza Ci─Ö wizja p┼éacenia ZUSu co miesi─ůc? (Rozumiem, rozumiem, masa kasy w b┼éoto, acz s─ů te┼╝ dobre strony Zinstytucjonalizowania Si─Ö, a ostatnio nawet ulgi w p┼éaceniu ZUSowych sk┼éadek dla os├│b zak┼éadaj─ůcych dzia┼é. gosp.)

Jezeli nie jest to dla Ciebie pytanie z gatunku w┼Ťcibsko-osobistych, to daj zna─ç, czemu unikasz zarejestrowania.

W┼Ťcibska tygru vel Agnieszka

maczek
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Działalność Sep 20, 2005

Nazywam się Szymon, bardzo mi miło:)
Działalności nie zakładam, ponieważ boję się koszt├│w. ZUS + zdrowotne to kwota ponad 500 zł, spłacam kredyt w wysokości 230 zł miesięcznie, to daje ponad 700 zł samych koszt├│w. Moje przychody to obecnie ok. 1500 zł miesięcznie, z uwagi na stary sprzęt ciężko będzie zarobić więcej. Poza tym traktuję tłumaczenie jako działalność przejściową, najp├│źniej za rok chciałbym zająć się czymś innym (sam na sam z komputerem trochę mi nie odpowiada:)
Jest to fajna praca, ale wbrew pozorom trzeba trzymać dyscyplinę i umieć zorganizować sobie pracę, co wcale nie jest takie łatwe. Rozpisałem się trochę, ale faktycznie najrozsądniej będzie zapytać się w urzędzie skarbowym. Pozdrawiam z masą uśmiech├│w:)

tygru wrote:

Maczku (wybacz nikowanie, ale nie znam Twojego imienia),
czy od za┼éo┼╝enia dzia┼é. gosp. odstr─Öcza Ci─Ö wizja p┼éacenia ZUSu co miesi─ůc? (Rozumiem, rozumiem, masa kasy w b┼éoto, acz s─ů te┼╝ dobre strony Zinstytucjonalizowania Si─Ö, a ostatnio nawet ulgi w p┼éaceniu ZUSowych sk┼éadek dla os├│b zak┼éadaj─ůcych dzia┼é. gosp.)

Jezeli nie jest to dla Ciebie pytanie z gatunku w┼Ťcibsko-osobistych, to daj zna─ç, czemu unikasz zarejestrowania.

W┼Ťcibska tygru vel Agnieszka

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wystawianie rachunk├│w dla kontrahenta z Niemiec

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs