Mobile menu

Wystawianie rachunk├│w dla kontrahenta z Niemiec
Thread poster: maczek

maczek
Local time: 02:57
German to Polish
+ ...
Sep 16, 2005

Witam wszytkich tłumaczy. Mam pewien problem: udało mi się znaleźć kontrahenta z Niemiec, wsp├│łpraca zapowiada się obiecująco, ale jest kłopot z wystawianiem rachunk├│w/faktur. Czy jako osoba prywatna (nie prowadzę działalności) mogę wystawiać rachunki/faktury dla klienta z Niemiec? Może wsp├│łpraca powinna się odbywać na podstawie um├│w o dzieło? Jak wyglądają w takim przypadku kwestie podatkowe?

Direct link Reply with quote

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
USk Sep 17, 2005

witaj

spytaj w miejscowym Urz─Ödzie Skarbowym, ale jako┼Ť czarno widz─Ö wystawianie faktur dla klienta z UE bez posiadania EU VAT ID.

A nie wiem, czy europejski NIP mo┼╝esz dosta─ç bez prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci...

Powodzenia

rjz
German to Polish
+ ...
NIP do VAT-u Sep 17, 2005

Pytanie podstawowe, czy jeste┬ p┼éatnikiem VAT-u?
NIP z PLxxxxx możesz otrzymać za darmo, ale sens jest wówczas jeżeli płacisz VAT.

Do rach. potrzebny jest głównie NIP /USt.-NR./ DEXXXXXXx kontrahenta. Wówczas nie naliczasz mu VAT, a on odprowadza go sobie sam w DE 16% - i wcale Cię to nie obchodzi, czy on to zrobił.
Ty w dekl. podajesz kwot─Ö transakcji wewn┬▒trzwsplnotowej / bez VAT/ VAT-7, C.1.6.
W innym przypadku traktujesz go jak ka┼╝dego innego klienta w PL.
Je┼╝eli nie jest podatnikiem VAT to VAT-u nie naliczasz i nie ma komplikacji, ale kontrahent, te┼╝ go sobie odliczy─ç nie mo┼╝e.

Podatek dochodowy mo┼╝esz odprowadzi─ç na odstawie PIT-u 53 -

//tak by to by┼éo w uproszczeniu - szczeg├│┼éy bywaj┬▒ skomplikowane - faktycznie *jak ju┼╝ tu tobie zasugerowano* zapytaj (na pi┬Âmie) sw├│j US - efekt mo┼╝e by─ç jednak taki, ┼╝e dostaniesz odpowiedz, kt├│ra Cie nie b─Ödzie satysfkacjonowa┼éa - zwi┬▒zany ni┬▒ i tak nie b─Ödziesz, ale wszystkie US do zmiany tej decyzji b─Öd┬▒ si─Ö jej trzyma┼éy/

r.
PS
Temat jest ćwiczony /w różnych odsłonach/ na forum pl-p-t.

r.

maczek
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Podatek dochodowy Sep 17, 2005

Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (chyba nie jestem, nie prowadzę żadnej działalności i w tym sensie jestem osobą całkowicie prywatną), to wystawiam dla klienta z Niemiec rachunek z naliczeniem koszt├│w uzyskania przychodu (20%) i podatku dochodowego (19%), bez VAT, a klient płaci sam USt już w Niemczech i nie potrzebuję NIPu z EU.
Dziękuję bardzo za pomoc, poszukam jeszcze na forum. Pozdrawiam

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 01:57
Member (2004)
English to Polish
zapytaj w swoim US Sep 17, 2005

Poszukiwania na forum nie na wiele mog─ů si─Ö zda─ç. Jak zasugerowa┼éa tugru, lepiej z┼é├│┼╝ pismo ze stosownymi pytaniami do swojego urz─Ödu skarbowego, bo to w nim b─Ödziesz si─Ö rozlicza┼é, a co urz─ůd to inna interpretacja przepis├│w. Jak dostaniesz odpowied┼║, b─Ödziesz wiedzia┼é, czego si─Ö trzyma─ç. No i b─Ödziesz mia┼é podk┼éadk─Ö, ┼╝e nie sam to sobie wymy┼Ťli┼ée┼Ť.

rjz
German to Polish
+ ...
VAT Sep 17, 2005

[quote]maczek wrote:

Więc wygląda to tak, że jeśli nie jestem płatnikiem VAT (

???
Płacisz VAT, czy nie?
W PL jest tak, ┼╝e t┼éumaczenia podlegaj┬▒ podatkowi VAT 22 % /zwolnienie mo┼╝e by─ç tylko podmiotowe - tzn.je┼╝eli nie zarobi┼ée┬ w roku 10 tys. €./ Je┼╝eli tak, to jeste┬ automatycznie zobowi┬▒zany do naliczania i odpowadzania VAT. Nale┼╝y to te┼╝ zg┼éosi─ç w US. Mo┼╝esz te┼╝ zg┼éosi─ç, ┼╝e chciesz p┼éaci─ç od razu /przed osi┬▒gni─Öciem 10 tys.€ w skali rocznej naliczane wg miesi─Öcy/- ale potem nie mo┼╝esz ju┼╝ z tego zrezygnowa─ç.
Je┼╝eli ty nie jeste┬ podatnikiem VAt, to tw├│j kontrahent nie mo┼╝e go sobie odlicza─ç, bo ty mu go nie nalczy┼ée┬Â.
Generalnie przeczytaj ustawy, albo poczytaj jaki┬ portal gospodarczny np. infor.pl.
Dla pewno┬Âci - tak jak wszystcy Ci radz┬▒ - pismo do US za 5 z┼é i poczekaj na odpowiedz /do miesi┬▒ca lub 2 jak US uzna, ┼╝e sprawa jest trudna/.
*)sprawa może się US wydać trudna, bo aktualnie prowadona jest dyskusja, że umowy o dzieło podlegaj± też podatkowi VAT.****

NIP do VAT-u jest ten sam co i tw├│j do podatku dochodowego; ale ┼╝eby by─ç podatnikiem VAT musisz to zg┼éosi─ç i uzyska─ç takowe za┬Âwiadczenie.

r.

Golebiewski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Kontrahent z Niemiec Sep 17, 2005

Najpro┬Âciej - ale i najtrudniej - porozum si─Ö w osob┬▒, kt├│ra prowadzi biznes i jest w stanie po prostu wystawi─ç taki dokument. Om├│w wszelkie kwestie podatkowe. Wystawiaj┬▒c faktur─Ö do Niemiec osoba/firma ta wystawi j┬▒ w kwocie netto bez VAT, wi─Öc pozostaje kwestia porozumienia si─Ö w obszarze rozliczenia podatku dochodowego.

Piotr Sawiec  Identity Verified
English to Polish
+ ...
czy mozesz wystawiac rachunek? Sep 18, 2005

Mo┼╝e grzesz─Ö ignorancj┬▒, ale czy nie prowadz┬▒c dzia┼éalno┬Âci gospodarczej mo┼╝na wystawia─ç w og├│le rachunek? Bez np. umowy o dzie┼éo czy zlecenie?

Piotrek

maczek
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Naliczanie VAT Sep 19, 2005

W takim razie nie naliczam VAT-u, do 10.000 Ojro rocznie mam jeszcze daleko, niestety nie plasuję się w tej lidze:) A tak na poważnie, to myślę, że warta rozważenia jest rada, aby naliczać tylko podatek dochodowy i rozliczać się z US w oparciu o PIT 53. Tylko jak ma wyglądać taki rachunek, czy musi być w nim wymieniony przedmiot zapłaty i, przede wszystkim, czy konieczna jest umowa o dzieło albo chociaż zlecenie od klienta (Auftrag)?

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Dlaczego po prostu nie za┼éo┼╝ysz dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej? Sep 19, 2005

Maczku (wybacz nikowanie, ale nie znam Twojego imienia),
czy od za┼éo┼╝enia dzia┼é. gosp. odstr─Öcza Ci─Ö wizja p┼éacenia ZUSu co miesi─ůc? (Rozumiem, rozumiem, masa kasy w b┼éoto, acz s─ů te┼╝ dobre strony Zinstytucjonalizowania Si─Ö, a ostatnio nawet ulgi w p┼éaceniu ZUSowych sk┼éadek dla os├│b zak┼éadaj─ůcych dzia┼é. gosp.)

Jezeli nie jest to dla Ciebie pytanie z gatunku w┼Ťcibsko-osobistych, to daj zna─ç, czemu unikasz zarejestrowania.

W┼Ťcibska tygru vel Agnieszka

maczek
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Działalność Sep 20, 2005

Nazywam się Szymon, bardzo mi miło:)
Działalności nie zakładam, ponieważ boję się koszt├│w. ZUS + zdrowotne to kwota ponad 500 zł, spłacam kredyt w wysokości 230 zł miesięcznie, to daje ponad 700 zł samych koszt├│w. Moje przychody to obecnie ok. 1500 zł miesięcznie, z uwagi na stary sprzęt ciężko będzie zarobić więcej. Poza tym traktuję tłumaczenie jako działalność przejściową, najp├│źniej za rok chciałbym zająć się czymś innym (sam na sam z komputerem trochę mi nie odpowiada:)
Jest to fajna praca, ale wbrew pozorom trzeba trzymać dyscyplinę i umieć zorganizować sobie pracę, co wcale nie jest takie łatwe. Rozpisałem się trochę, ale faktycznie najrozsądniej będzie zapytać się w urzędzie skarbowym. Pozdrawiam z masą uśmiech├│w:)

tygru wrote:

Maczku (wybacz nikowanie, ale nie znam Twojego imienia),
czy od za┼éo┼╝enia dzia┼é. gosp. odstr─Öcza Ci─Ö wizja p┼éacenia ZUSu co miesi─ůc? (Rozumiem, rozumiem, masa kasy w b┼éoto, acz s─ů te┼╝ dobre strony Zinstytucjonalizowania Si─Ö, a ostatnio nawet ulgi w p┼éaceniu ZUSowych sk┼éadek dla os├│b zak┼éadaj─ůcych dzia┼é. gosp.)

Jezeli nie jest to dla Ciebie pytanie z gatunku w┼Ťcibsko-osobistych, to daj zna─ç, czemu unikasz zarejestrowania.

W┼Ťcibska tygru vel Agnieszka

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wystawianie rachunk├│w dla kontrahenta z Niemiec

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs