Forma faktur zagranicznych i podpisy elektroniczne
Thread poster: Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)  Identity Verified
Local time: 14:50
Polish to English
+ ...
Feb 2, 2006

Dzień dobry,

Ten sam post zamieściłem na pl-p-t, ale nie spotkał się z dużym odzewem, więc pozwalam sobie wkleić swoje pytanie jeszcze tutaj.

Wszyscy klienci zagraniczni, z którymi współpracuję (kilkanaście firm,
Europa i świat), życzą sobie wystawienia faktury mailem i nic poza tym.
Od ok. półtora roku tak właśnie robię -- wysyłam fakturę w postaci
dokumentu Worda, drukując tylko jeden egzemplarz dla własnej księgowej. ... See more
Dzień dobry,

Ten sam post zamieściłem na pl-p-t, ale nie spotkał się z dużym odzewem, więc pozwalam sobie wkleić swoje pytanie jeszcze tutaj.

Wszyscy klienci zagraniczni, z którymi współpracuję (kilkanaście firm,
Europa i świat), życzą sobie wystawienia faktury mailem i nic poza tym.
Od ok. półtora roku tak właśnie robię -- wysyłam fakturę w postaci
dokumentu Worda, drukując tylko jeden egzemplarz dla własnej księgowej.
Do klienta idzie faktura niepodpisana, jako .doc. Ostatnio naszły mnie
jednak wątpliwości. Prawdopodobnie moja prosta metoda jest niezgodna z
prawem polskim (nie wiem na pewno, nie czytałem właściwych przepisów --
wnioskuję z artykułu w Wyborczej z grudnia). Stąd pytania:

1) Czy powinienem wysyłać faktury także pocztą zwykłą, podpisane?

2) Jeśli podpis jest wymagany, rozumiem, że mogę zastąpić go podpisem
elektronicznym?

3) I znów: jeśli tak, w której z firm certyfikacyjnych proponujecie
zakup zestawu do podpisu? Przejrzałem oferty www.kir.pl,
www.sigillum.pl, www.certum.pl, www.signet.pl (wzięte z Wyborczej).
Wszystkie zestawy (sprzęt + oprogramowanie + certyfikat) są podobne z
opisu. Zasadę działania kluczy publicznych rozumiem dobrze i nie proszę
o objaśnianie jej; chodzi mi o stronę praktyczną ofert tych firm -- na
pewno ktoś z Was korzysta z nich, macie jakieś problemy z tymi
czytnikami, z kartami, z odnawianiem certyfikatów itp.?
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 14:50
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Robię dokładnie tak samo, Feb 2, 2006

tyle, że wysyłam fakturę jako PDF, a nie DOC.

Co do wysłania hard copy snail mailem, to musiałbyś wysyłać chyba poleconym, bo po zwykłym liscie i tak nie masz śladu. Tylko to już są pewne koszty przy kilkudziesięciu fakturach miesięcznie, a w dodatku po co to komu? Jak adresat nie odbierze, odeślą Ci na Twój koszt.

Cóż, prawo w wielu przypadkach nie nadąża za życiem, tym bardziej, gdy jego 'tfurcy' mają inne, ważniejsze priorytety.

B
... See more
tyle, że wysyłam fakturę jako PDF, a nie DOC.

Co do wysłania hard copy snail mailem, to musiałbyś wysyłać chyba poleconym, bo po zwykłym liscie i tak nie masz śladu. Tylko to już są pewne koszty przy kilkudziesięciu fakturach miesięcznie, a w dodatku po co to komu? Jak adresat nie odbierze, odeślą Ci na Twój koszt.

Cóż, prawo w wielu przypadkach nie nadąża za życiem, tym bardziej, gdy jego 'tfurcy' mają inne, ważniejsze priorytety.

Biuro księgowe w każdym razie nie zgłasza zastrzeżeń, a końcu to ono ponosi odpowiedzialność za poprawność formalną dokumentów i jest na tę okoliczność ubezpieczone.

Pozdrawiam

Andrzej
Collapse


 
Ewa Szymanowska
Ewa Szymanowska  Identity Verified
Poland
Local time: 14:50
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Ja też Feb 3, 2006

Adamie, a co w tym artykule napisali? Bo ja też tak robię, ba, byłam nawet osobiście w Urzędzie Skarbowym (bo nie mam księgowej) wypytać się dokładnie czy aby nie grozi mi więzienie:) Powiedzieli, że dla nich te 'faktury' nie mają żadnego znaczenia, ich tylko interesują PITy 53 (o ile dobry numer podaję - do przychodów z zagranicy). A przecież tylko US mógłby się tu do czegokolwiek przyczepić. Dlatego ciekawa jestem, co też Wyborcza odkrywczego napisała.

A pro
... See more
Adamie, a co w tym artykule napisali? Bo ja też tak robię, ba, byłam nawet osobiście w Urzędzie Skarbowym (bo nie mam księgowej) wypytać się dokładnie czy aby nie grozi mi więzienie:) Powiedzieli, że dla nich te 'faktury' nie mają żadnego znaczenia, ich tylko interesują PITy 53 (o ile dobry numer podaję - do przychodów z zagranicy). A przecież tylko US mógłby się tu do czegokolwiek przyczepić. Dlatego ciekawa jestem, co też Wyborcza odkrywczego napisała.

A propos podpisów, to kraje 'naszego bloku' mają zapewne podobne przepisy i np. na Węgrzech konkretnie powiedzieli, że muszą otrzymać ode mnie papierową fakturkę z moim podpisem. No i tak robię, do nich wysyłam z podpisem, bo ONI tego potrzebują (nawet nie poleconym, tylko priorytetem).

Jeszcze co do wysyłania kilkudziesięciu faktur w miesiącu, to nie mogę sobie tego wyobrazić (nawet jeśli wszystkie mielibyśmy wysyłać zwykłą pocztą). Przecież to wychodzi na kilkadziesiąt zleceń w miesiącu czyli - bardzo krótkich, bo codziennie, a wtedy się przecież czeka te parę miesięcy, żeby uzbierać jakieś większe sumy i dopiero wtedy to wysłać. No chyba że może Andrzej 'podnajmuje' też innych tłumaczy, to wtedy działa troszkę jak agencja.

Może jeszcze ktos nam coś dorzuci do tego wątku. Główny problem zasadza się jak to zwykle bywa w Polsce w zbyt małej klarowności polskich przepisów. Pozdrawiam:)
Collapse


 
Ewa Szymanowska
Ewa Szymanowska  Identity Verified
Poland
Local time: 14:50
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Link o podpisach na fakturze Feb 3, 2006

jeszcze tu na potwierdzenie naszych słów:
http://www.proz.com/post/142628#142628


 
Adam Podstawczynski (X)
Adam Podstawczynski (X)  Identity Verified
Local time: 14:50
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
rzeczony cytat Feb 7, 2006

Ewa Szymanowska wrote:

Adamie, a co w tym artykule napisali? Bo ja też tak robię, ba, byłam nawet osobiście w Urzędzie Skarbowym (bo nie mam księgowej) wypytać się dokładnie czy aby nie grozi mi więzienie:) (...)


Cze¶ć, przepraszam, że dopiero teraz. Przepisuję wprost z gazety, z wtorku 27 grudnia 2005 r.:

"Co zrobić, by móc wystawiać faktury elektroniczne?

- Po pierwsze, należy uzyskać od kontrahenta pisemn± zgodnę na otrzymywanie takich faktur (...)

- Po drugie (...) należy poinformować fiskus -- to nas nie dotyczy, bo przepis obowi±zywał do końca 2005 r.

- Po trzecie, przedsiębiorcy potrzebny jest tzw. bezpieczny podpis elektroniczny, który na mocy ustawy o podp. elektr. z 2001 r. jest prawnie uznawany za równoważny z odręcznym. Rozporz±dzenie stanowi, żę każda e-faktura musi być opatrzona takim podpisem. I nie ma przy tym znaczenia, że faktury papierowe podpisu odręcznego nie wymagaj±."

W powyższym cytacie cięcia i skróty s± moje.


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 14:50
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Elektroniczna, czy nie... Feb 7, 2006

Cały szkopuł polega na tym, co czyni fakturę "elektroniczną". Ci, którzy wystawiają faktury np. jako PDF (mnie włączając), nie traktują tego jako faktury elektronicznej, ponieważ dowód księgowy (zgodnie z opisem Wojtka) jest "papierowy" - jest to wydruk tegoż PDFa.

Z drugiej strony, faktura wystawiona wyłącznie w systemie komputerowym i przesyłana w taki sposób (zakładam, że w dedykowanym formacie), byłaby tylko fakturą "elektroniczną".

Problem do
... See more
Cały szkopuł polega na tym, co czyni fakturę "elektroniczną". Ci, którzy wystawiają faktury np. jako PDF (mnie włączając), nie traktują tego jako faktury elektronicznej, ponieważ dowód księgowy (zgodnie z opisem Wojtka) jest "papierowy" - jest to wydruk tegoż PDFa.

Z drugiej strony, faktura wystawiona wyłącznie w systemie komputerowym i przesyłana w taki sposób (zakładam, że w dedykowanym formacie), byłaby tylko fakturą "elektroniczną".

Problem dotyczy, jak zwykle, przypadków granicznych. Czy jeśli wydrukuję sobie fakturę i ją prześlę faksem, to jest to faktura elektroniczna? Chyba nie... A jeśli ją zeskanuję i prześlę mailem? A jeśli nie zeskanuję i wyślę od razu PDFa?

Technologia znowu przerosła wyobraźnię ustawodawców.

Moja księgowa w każdym razie otrzymała błogosławieństwo z mojego USa, więc ja stosuję PDFy.
Collapse


 
Nowicki (X)
Nowicki (X)  Identity Verified
Local time: 14:50
English to Polish
+ ...
Podstawa prawna regulująca formę wystawianych faktur elektronicznych Feb 7, 2006

Nie jest prawdą, że forma faktur elektronicznych nie została uregulowana w prawie polskim. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur precyzuje:

§ 4. Faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia
... See more
Nie jest prawdą, że forma faktur elektronicznych nie została uregulowana w prawie polskim. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur precyzuje:

§ 4. Faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:
1) bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.3)), weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
2) poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

W związku z powyższym wydaje się oczywiste, że faktura przesłana faksem lub drogą elektroniczną, ale pozbawiona bezpiecznego podpisu elektronicznego, nie może zostać uznana za ważną fakturę. Jednocześnie w przypadku faktur przesyłanych w postaci pliku PDF, nie jest istotne, czy została ona zeskanowana do PDFa czy bezpośrednio jako plik PDF wydrukowana, albowiem każda z tych form może być ważna pod warunkiem zagwarantowania autentyczności jej pochodzenia i integralności treści (co można zrobić w przypadku plików PDF), oraz zapewnienia pozostałych wymogów opisanych w rozporządzeniu (w tym opatrzenia jej bezpiecznym podpisem elektronicznym, co również możliwe jest w przypadku plików PDF).
Collapse


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 14:50
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Niezupełnie... Feb 7, 2006

Faktury wystawiane przeze mnie nie stanowią, moim zdaniem (i mojej księgowej) faktur elektronicznych, ponieważ wystawiane są "fizycznie", w wersji papierowej. Trudno je uznać za "nieważne", skoro stanowią dowód księgowy zgodnie z opisem podanym przez Wojtka.

Jedyny wymóg, który nie jest spełniony to: "oryginał otrzymuje na
... See more
Faktury wystawiane przeze mnie nie stanowią, moim zdaniem (i mojej księgowej) faktur elektronicznych, ponieważ wystawiane są "fizycznie", w wersji papierowej. Trudno je uznać za "nieważne", skoro stanowią dowód księgowy zgodnie z opisem podanym przez Wojtka.

Jedyny wymóg, który nie jest spełniony to: "oryginał otrzymuje nabywca" - Art. 24 p.1.

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/przepisy_vat_2004/rozpmf_zwrot_podatku.pdf

Należałoby więc jednak wysłać faktury do klienta pocztą.

[Edited at 2006-02-07 13:56]
Collapse


 
Nowicki (X)
Nowicki (X)  Identity Verified
Local time: 14:50
English to Polish
+ ...
Faktury Feb 7, 2006

Jabberwock wrote:

Faktury wystawiane przeze mnie nie stanowią, moim zdaniem (i mojej księgowej) faktur elektronicznych, ponieważ wystawiane są "fizycznie", w wersji papierowej. Trudno je uznać za "nieważne", skoro stanowią dowód księgowy zgodnie z opisem podanym przez Wojtka.

Jedyny wymóg, który nie jest spełniony to: "oryginał otrzymuje nabywca" - Art. 24 p.1.

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/przepisy_vat_2004/rozpmf_zwrot_podatku.pdf

Należałoby więc jednak wysłać faktury do klienta pocztą.

[Edited at 2006-02-07 13:56]


Ja tylko ustosunkowałem się do faktur w formie elektronicznej. Natomiast faktura wystawiona w formie fizycznej nie jest faktur± w formie elektronicznej. W zwi±zku z powyższym należy j± przesłać klientowi poczt± lub doręczyć do r±k własnych. Wszystkie inne formy w my¶l ustawy nie tworz± ważnego dokumentu księgowego dla klienta. Ale to raczej zmartwienie klienta w jakiej formie przyjmie fakturę. Je¶li jego urz±d uzna fax faktury za ważny dokument księgowy to przecież nie jest to twój problem. Twoim obowi±zkiem jest przestrzegać przepisów, które odnosz± się do ciebie jako wystawcy faktury.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Forma faktur zagranicznych i podpisy elektroniczne






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »