ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas

Pages in topic:   [1 2] >
User
Thread poster: SATRO
Ratunku!! Komputer sam się wyłącza...

SATRO  Identity Verified
Poland
Local time: 08:26
German to Polish
+ ...
Feb 7, 2006

Witam,

mam pytanie (stricte) techniczne. Komputer mojej żony (stacjonarny) wykazuje bardzo niepokojące objawy. Wszystko jest OK. aż tu nagle ona od niego odchodzi, a on się sam wyłącza, to nie jest jakieś zatrzymanie ani hibernacja, po prostu się wyłącza tak jakby stracił zasilanie. Zastanawiałem się nad temperaturą procka, ale skoro tak, to dlaczego wyłącza się tylko podczas przerwy w pracy? Wątpię, żeby było to działanie wirusa, bo ma monitor. Cały komputer ma rok.

Czy ktoś z Was zetknął się z takim problemem? Ja nigdy, a tym bardziej moja żona...

Pozdrowka i please HELP!!!

Stasek z ProZnania

Direct link Reply with quote

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
dzisiaj już się też wyłączał koleżance a UK Feb 7, 2006

Czy to nowy komputer? Jeśli tak to może coś podpowiem.
Pozdrowienia,
Piotr

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Starzyzna :( :) Feb 7, 2006

Piotr Wargan wrote:

Czy to nowy komputer? Jeœli tak to może coœ podpowiem.
Pozdrowienia,
Piotr

Cały zestaw ma około roku, a czy to coœ zmienia??

Pozdro
Stasek z ProZnania

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
sorry, nie doczytałem Feb 7, 2006

Jeżeli przez rok się nie wyłączał, a teraz zaczął to nie wiem. Pytałem, bo jak kupiłen nowego peceta, to się wyłączał i włączał kilka razy dziennie i myślałem, że chyba zepsuty jakiś. A to po prostu w ustawieniach trzeba było odznaczyć kwadracik - 'ponowne uruchomienie systemu po awarii' czy podobnie. Jest takie coś w panelu sterowania. Jak ręką odjął.

TranslateThis  Identity Verified
United States
Local time: 01:26
Polish to English
+ ...
Moze to byc wiatrak, albo zasilanie - albo? Feb 7, 2006

Mialam niedawno podobny problem. Okazalo sie, ze szwankowal doplyw pradu. Trzeba bylo wymienic pare czesci (power supply). O ile sie orientuje, to moze tez byc tak, ze komputer sie przegrzewa i sam sie wylacza (np. jezeli nie dziala wiatrak - ale jezeli "szumi" to pewnie wiatrak dziala)

Andrzej Sawicki
Poland
German to Polish
+ ...
Różne przyczyny... Feb 7, 2006

Stanislaw Trojanowicz wrote:
Cały zestaw ma około roku, a czy to co� zmienia??

Przynajmniej wiadomo, że to nie zabytek. Mój ma ponad dwa lata i działa bez problemów.

Jeśli sam się wyłącza, to może zostały zmienione ustawienia dotyczące oszczędzania energii? Warto sprawdzić, bo np Windows XP miewa kłopoty z hibernacją i trzeba je wyłączyć (Panel sterowania -> Opcje zasilania). Może ilośc kurzu w obudowie po prostu utrudnia przepływ powietrza i chłodzenie (ostrożnie na sucho odkurzyć). Może obudowa była kopnięta o jeden raz za dużo i coś się w środku poluzowało? I jeszcze, czy zainstalowano program typu firewall (bez tego Windows "padać" nawet przy braku wirusów)?

Aha, czy w domu jest np. kot albo dziecko z dostępem do przycisku Power na klawiaturze lub obudowie?

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Może wygaszacz ekranu? Feb 7, 2006

Może warto "odejść" od komputera, ale go obserwować, żeby zobaczyć ewentualne objawy przed wyłączeniem?

Być może został uszkodzony plik wygaszacza ekranu, można popróbować (np. zmienić go albo wyłączyć). Inne funkcje, które włączają się przy bezczynności to oszczędzanie energii, np. wyłączanie dysków. Z doświadczenia wiem, że te akurat funkcje lubią mieszać... Jeśli jest włączony tryb hibernacji, to też lubi się rozjeżdżać.

Na początek wyłączyłbym wszystkie funkcje "oszczędnościowe" i zobaczył, czy pomoże.

Jeśli nie, to zakończyć wszystkie możliwe procesy i odczekać, czy się nie wyłącza. Jeśli będzie działać, to trzeba będzie sprawdzać procesy po kolei.

Jeśli byłaby to kwestia temperatury, to przyzwoita (czyli roczna) płyta powinna o tym informować brzęczykiem...

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki wszystkim za porady... Również te na privie ;) Feb 7, 2006

Wnioski:
1) Sprawdzić wentylatorki - działają
2) Sprawdzić ustawienia zarządzania zarządania energią i ekranu - załatwione, zmieniłem tak, że teraz nie powinien się wyłączał nawet po wyłaczeniu:):)
3) Skontrolować zasilałkę - no chyba, że włożę język przez otwór...

4) Czekać co się stanie (i słuchać brzęczenia) (To komp mojej żony, a przy niej nawet ja nie śmiem się odzywać, a co dopiero płyta główna) No więc czekam...

czekam...

czekam...

czekam...

DZIĘKI JESZCZE RAZ

Stasek z ProZnania

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
A Feb 7, 2006

A grot bram żagiel opusciles?

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Zobacz tutaj Feb 8, 2006

Piotr Wargan wrote:

Czy to nowy komputer? Jeśli tak to może coś podpowiem.
Pozdrowienia,
Piotr

Właśnie. Zobacz tutaj: http://www.proz.com/topic/42319

Ja też miałem takie problemy z 1 komputerem i wyszło że winne są problemy z DMA. Zob. moją odpowiedź w tamtym wątku.

Piotr

[Edited at 2006-02-08 16:29]

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
zimno Feb 8, 2006

Otóż mój komputer też się swego czasu zaczął wyłączać "od nic nierobienia". W dodatku miał problemy z uruchomieniem się. Sprawa zaś była rozwojowa: Na początku zanim się uruchomił, to musiał ze dwie minuty porobić "pyk-pyk" i wyłączał się tylko przy zupełnej bezczynności. Przy czym zaraz po takim wyłączeniu udawało się prawie natychmiast uruchomić. Później zaś okres pykania przed uruchomieniem wydłużał się, a ryzyko wyłączenia się w trakcie np. pisania w Wordzie eliminować trzeba było zapuszczaniem mu czegoś obciążającego, np. antywirusa. Była to mało komfortowa sytuacja - np. nie można było liczyć na to, że mając pół godziny do wyjścia da się sprawdzić w tym czasie rozkład tramwajów, bo komputer może po prostu nie zdążyć się w tym czasie uruchomić... Aż wreszcie mnie olśniło (albo też dopadła mnie desperacja) i potraktowałem dosłownie sformułowanie, że komputer musi się rozgrzać. Wziąłem suszarkę do włosów, ściągnąłem ścianę obudowy zacząłem dmuchać gorącym powietrzem do wnętrza. I - zadziałało - komputer uruchamiał się znacznie szybciej (pykanie skróciło się znowu do kilkudziesięciu sekund).

W każdym razie - kiedyś wreszcie stwierdziłem, że tak wiecznie nie można i kupiłem nową płytę główną (a ponieważ to było po paru latach od złożenia, okazało się, że stary procesor i pamięć nie pasują do nowych gniazd, więc też trzeba było je kupić).

W każdym razie był to problem z hardwarem (znajomy technik powiedział, że to pewnie jakiś kondensator siadł i sprawę dałoby się pewnie załatwić przy użyciu lutownicy).

pzdr
piotrek

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Sachen gibt´s Feb 8, 2006

Kupiłem sobie słuchawki bezprzewodowe na sinozębca, marka Motorola, typ H500. Do tego kupiłem klucz USB Bluetooth firmy IVT. Zainstalowałem wszystko pięknie, BlueSoleil się wgrało jako oprogramowanie, znalazło klucz, klucz znalazł słuchawki i nawet skajp działa

Wszystko było super, ale komputer przestał startować. Pojawiał się numer BIOS-u i typ płyty głównej i koniec. Dalszych testów nie było, tylko głucha cisza...
Jak wyciągnąłem klucz z gniazda USB, małpa ruszała natychmiast.
Zacząłem szperać po Internecie i trafiłem na delikwenta, który miał dokładnie ten sam problem, więc otworzył wątek na forum dyskusyjnym. Opisał problem, po czym pół godziny późnien napisał, żeby wątek zamknąć, bo winne były ustawienia BIOS-u. Ale na wszelki wypadek nie napisał jakie.
Wlazłem więc do BIOS-u i znalazłem wpisy, które mogły go przytrzymywać. Po ich zmianie małpa chodzi i z wetkniętym sinym zębem klucza.

Po co to wszystko piszę?
A dlatego, że w BIOS-ie rocznej maszyny zaszyta jest masa ustawień, między innymi energooszczędnych. Więc być może tam się coś poprzestawiało. Proponuję wyłączyć całe energooszczędzanie w BIOS-ie albo ustawić opcję "Conrolled by OS".

Pozdrawiam
Jerzy

PS
Przegrzewanie i inne tego typu błędy powinny być sygnalizowane.
Może to jakiś świr albo adłor? Zakładam, że wirusy sprawdzałeś. Ale polowałeś na adłory? Na nie jest doskonałe narzędzie Mikroświrków, darmowe do tego i dostępne tutaj, na razie w wersji beta, ale działa do lipca tego roku. Wykrywa więcej niż AdAware.

Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Member (2006)
German to Polish
+ ...
Adwary Feb 8, 2006

Masz rację Jerzy, to mógłby być jakiś adware. Zresztą jakiś czas temu był taki spryciarz, co właśnie działał w ten sposób, że co jakiś czas wyłączał system.

Przede wszystkim trzeba aktualizować windoze. Ta blokada microsoftu jest naprawdę niezła. W ogóle nie używam firewalli. Nie ma takiej potrzeby.

Czasami coś mi się tam instaluje. To normalne. Ale jeszcze nie znalazłem jakigoś programu, który by WSZYSTKO ładnie czyścił. Moją metodą jest reg cleaner. Nie ma nic prostrzego. Patrzę jakie procesy się uruchamiają na starcie (oczywiście w trybie awaryjnym i z wyciągniętym kabelkiem od neta), wyrzucam te, których nie znam, kasuję pliki wsadowe do których się odnosiły, opróżniam kosz i po zabawie. Komputer działa jak po kąpieli. Firewalle strasznie obciążają łącze i zasoby. Już wystarczy Skype potrzebujący 30Mb ramu i Tlen+gg potrzebujący drugie tyle...

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Hurrra!! Feb 8, 2006

Witam,

no więc tak, obserwowałem wszystko co mi doradzaliście, patrzyłem na kondensatory, wygaszacze i inne ustawienia "energiczne", killowałem procesy niczym Rambo i ciągle było Nawet delikatnie odkurzaczem (ze szczotą) czyściłem całe bebechy). Wreszcie pomyślałem, że skoczę do serwisu i zapytam ile będzie osztować diagnostyka, co też uczyniłem (30 PLN), ale... No właśnie zobaczyłem butelkę ze sprężonym powietrzem (14 PLN), którą nabyłem drogą kupna... I STAŁ SIĘ CUD!! To diabelstwo się przegrzewało jednak (tak jak przypuszczałem). Cała butelka mi na czyszczenie zeszła, a wymiotłem tyle kurzu, ile mieści się w zapuszczonym worlu od odkurzacza....

Śmiga, bzyka i wojuje plikami jak nufffka...

Dzięki za wszelkie rady i pomoc.

Stasek z ProZnania

Andrzej Sawicki
Poland
German to Polish
+ ...
Gratuluję :) Feb 8, 2006

Tak, kurz zabija komputery na śmierć. Co pół roku warto zrobić generalne odkurzanie na sucho, tak na wszelki wypadek.

A tak na wszelki wypadek, małe uzupełnienie dotyczące Windows...

Szymon Metkowski wrote:
W ogóle nie używam firewalli. Nie ma takiej potrzeby.

Czasami coś mi się tam instaluje. To normalne.

Ja bym raczej powiedział, że to normalne, jak się nie używa firewalla. Drugi prawie pewny sposób na przyciąganie kłopotów to korzystanie z Outlooka oraz Explodera, które są popularnymi celami wszelkiego komputerowego robactwa.

Szymon Metkowski wrote:
Moją metodą jest reg cleaner. Nie ma nic prostrzego.

I czasami skutecznego, owszem, ale to jest leczenie objawów, a nie zapobieganie przyczynom!

Szymon Metkowski wrote:
Firewalle strasznie obciążają łącze i zasoby.

Nieprawda. Spośród rzeczy chroniących komputer system najbardziej obciążają aktywne programy antywirusowe, które skanują zazwyczaj wszystkie otwierane lub kopiowane pliki. Firewall zajmuje pewną ilość pamięci (u mnie jest to około 20 MB), ale nie spowalnia łącza ani nie zużywa (w zauważalnej ilości) mocy procesora.

Szymon Metkowski wrote:
Już wystarczy Skype potrzebujący 30Mb ramu i Tlen+gg potrzebujący drugie tyle...

Jeśli 20 MB znaczy dużo, to współczuję laptopa bez możliwości rozbudowy lub wyjątkowo zabytkowego składaka. Albo polecam dowolny sklep komputerowy -- dodatkowe 256 MB RAMu można obecnie kupić poniżej 100 zł (a 512 MB poniżej 200 zł).

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ratunku!! Komputer sam się wyłącza...

SDL Trados Studio 2014 Starter Edition
Translation software for only €99 per year

The Starter Edition is an affordable but scaled down version of the industry’s leading translation software, SDL Trados Studio 2014 Freelance. It enables translators to join the largest supply chain at a reduced price.

More info »
memoQ translator pro 2013
ProZ.com members receive a 20% discount on memoQ

memoQ is a tool from translators to translators: no matter whether your clients give you files in the original file formats or supply you with project packages in other translation tools, you can use memoQ to guarantee timely delivery, high productivity a

More info »