umowy tłumaczy przysięgłych
Thread poster: wolt
wolt
wolt
English to Polish
Feb 27, 2006

Bardzo prosze o pomoc, bo naprawde nie wiem juz jak to jest. Na podstawie jakiej umowy tłumacz przyięgły, niemający działalności gospodarczej moze wykonywac prace na rzecz osoby prywatnej, rowniez nie mającej dzialaknosci gospodarczej. Czy dopuszczalna jest umowa o dzielo?
Bede bardzo wdzieczna za informacje.


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 01:22
German to Polish
+ ...
umowa? Feb 27, 2006

To nie ma znaczenia czy jesteś tłumaczem przysięgłym czy nie. Umowe o dzieło/ umowę zlecenie (bez działalności) nie możesz zawrzeć z osoba ktora nie prowadzi działalności, bo sa to umowy zawierane z pracodawcą. http://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_o_dzieło
Od wyżej w/w umów musi byc odprowadzony podatek. Osoba prywatna nie jest Twoim pracodawcą.

Grażyna


 
wolt
wolt
English to Polish
TOPIC STARTER
umowy Feb 28, 2006

Wiec, czy ja dobrze rozumiem? osoby prywatnie nie mogą zawrzec ze sobą umowy na wykonanie jakiejs pracy???Przepraszam, jesli moje pytania są przedszkolne, ale nie moge sie w tym polapac, tym bardziej, ze urzad skarbowy tez nie jest wstanie dac jednoznacznej odpowiedzi. ( pzrynajmniej 'mila' pani siedząca w okienku)

 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 01:22
English to Polish
+ ...
Umowa? Mar 1, 2006

Czy zawierasz jakąkolwiek umowę z szewcem, który ci naprawia zelówki? Też usługa, też firma, i te same zasady.

 
Julius Caligo
Julius Caligo
Local time: 01:22
English to Polish
+ ...
szewc Mar 1, 2006

Iza Szczypka wrote:

Czy zawierasz jakąkolwiek umowę z szewcem, który ci naprawia zelówki? Też usługa, też firma, i te same zasady.


Tak, ale szewc może wystawić ci rachunek, jako że posiada działalność gospodarczą. Mnie też zaciekawiło to, co mają zrobić osoby nie posiadające działalności gospodarczej wykonujące zlecenie dla osób prywatnych. Czyżby były tylko dwie możliwości? Pracować bez żadnej umowy lub założyć działalność? A może jednak jest jakaś trzecia możliwość?


 
Adam Zakrzewski
Adam Zakrzewski  Identity Verified
Poland
Local time: 01:22
English to Polish
+ ...
działalność Mar 1, 2006

Julius Caligo wrote:

Tak, ale szewc może wystawić ci rachunek, jako że posiada działalność gospodarczą. Mnie też zaciekawiło to, co mają zrobić osoby nie posiadające działalności gospodarczej wykonujące zlecenie dla osób prywatnych. Czyżby były tylko dwie możliwości? Pracować bez żadnej umowy lub założyć działalność? A może jednak jest jakaś trzecia możliwość?


Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej:

Art. 2. 1. Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie jestem prawnikiem, ale to "w sposób ciągły" według mnie oznacza, że jedno czy kilka zleceń (zwłaszcza na niewielkie kwoty) można legalnie wykonać bez rejestrowania działalności gospodarczej ani podpisywania jakiejkolwiek umowy.


 
Gwidon Naskrent
Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 01:22
English to Polish
+ ...
a jednak... Mar 1, 2006

Iza Szczypka wrote:

Czy zawierasz jakąkolwiek umowę z szewcem, który ci naprawia zelówki? Też usługa, też firma, i te same zasady.


Umowa z szewcem jest oczywiście umową o dzieło, tyle że ustną (KC nie wymaga formy pisemnej). W tym przypadku efekt dzieła jest materialny, ale tak być nie musi - na przykład dziełem może być przygotowanie kogoś do matury albo zagranie koncertu.


 
Gwidon Naskrent
Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 01:22
English to Polish
+ ...
IANAL Mar 1, 2006

Julius Caligo wrote:
jedno czy kilka zleceń (zwłaszcza na niewielkie kwoty) można legalnie wykonać bez rejestrowania działalności gospodarczej ani podpisywania jakiejkolwiek umowy.


Oczywiście, ale masz obowiązek odprowadzenia podatku po przekroczeniu kwoty wolnej od opodatkowania. Jeśli nie było żadnej umowy, to przychód wpisujesz w rubryce "inne dochody", płacisz podatek 19%, i nie przysługują ci koszty uzyskania przychodu odejmowane od podstawy.

IANAL oczywiście.


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 01:22
German to Polish
+ ...
tłumacz przysięgły - działalnośc Mar 4, 2006

http://www.gazetapodatkowa.pl/archiwum.php?s=art&id=10142&nr=128

G.P


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 01:22
German to Polish
+ ...
co na to TEPIS?! Mar 4, 2006

http://www.tepis.org.pl/wstep/pytania/zglos_dzialalnosc.htm

G.P.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

umowy tłumaczy przysięgłych






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »