Mobile menu

umowy tłumaczy przysięgłych
Thread poster: wolt
wolt
English to Polish
Feb 27, 2006

Bardzo prosze o pomoc, bo naprawde nie wiem juz jak to jest. Na podstawie jakiej umowy tłumacz przyięgły, niemający działalności gospodarczej moze wykonywac prace na rzecz osoby prywatnej, rowniez nie mającej dzialaknosci gospodarczej. Czy dopuszczalna jest umowa o dzielo?
Bede bardzo wdzieczna za informacje.


Direct link Reply with quote
 
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 16:27
German to Polish
+ ...
umowa? Feb 27, 2006

To nie ma znaczenia czy jesteś tłumaczem przysięgłym czy nie. Umowe o dzieło/ umowę zlecenie (bez działalności) nie możesz zawrzeć z osoba ktora nie prowadzi działalności, bo sa to umowy zawierane z pracodawcą. http://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_o_dzieło
Od wyżej w/w umów musi byc odprowadzony podatek. Osoba prywatna nie jest Twoim pracodawcą.

Grażyna


Direct link Reply with quote
 
wolt
English to Polish
TOPIC STARTER
umowy Feb 28, 2006

Wiec, czy ja dobrze rozumiem? osoby prywatnie nie mogą zawrzec ze sobą umowy na wykonanie jakiejs pracy???Przepraszam, jesli moje pytania są przedszkolne, ale nie moge sie w tym polapac, tym bardziej, ze urzad skarbowy tez nie jest wstanie dac jednoznacznej odpowiedzi. ( pzrynajmniej 'mila' pani siedząca w okienku)

Direct link Reply with quote
 

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 16:27
English to Polish
+ ...
Umowa? Mar 1, 2006

Czy zawierasz jakąkolwiek umowę z szewcem, który ci naprawia zelówki? Też usługa, też firma, i te same zasady.

Direct link Reply with quote
 
Julius Caligo
Local time: 16:27
English to Polish
+ ...
szewc Mar 1, 2006

Iza Szczypka wrote:

Czy zawierasz jakąkolwiek umowę z szewcem, który ci naprawia zelówki? Też usługa, też firma, i te same zasady.


Tak, ale szewc może wystawić ci rachunek, jako że posiada działalność gospodarczą. Mnie też zaciekawiło to, co mają zrobić osoby nie posiadające działalności gospodarczej wykonujące zlecenie dla osób prywatnych. Czyżby były tylko dwie możliwości? Pracować bez żadnej umowy lub założyć działalność? A może jednak jest jakaś trzecia możliwość?


Direct link Reply with quote
 

Adam Zakrzewski  Identity Verified
Poland
Local time: 16:27
English to Polish
+ ...
działalność Mar 1, 2006

Julius Caligo wrote:

Tak, ale szewc może wystawić ci rachunek, jako że posiada działalność gospodarczą. Mnie też zaciekawiło to, co mają zrobić osoby nie posiadające działalności gospodarczej wykonujące zlecenie dla osób prywatnych. Czyżby były tylko dwie możliwości? Pracować bez żadnej umowy lub założyć działalność? A może jednak jest jakaś trzecia możliwość?


Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej:

Art. 2. 1. Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie jestem prawnikiem, ale to "w sposób ciągły" według mnie oznacza, że jedno czy kilka zleceń (zwłaszcza na niewielkie kwoty) można legalnie wykonać bez rejestrowania działalności gospodarczej ani podpisywania jakiejkolwiek umowy.


Direct link Reply with quote
 

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 16:27
English to Polish
+ ...
a jednak... Mar 1, 2006

Iza Szczypka wrote:

Czy zawierasz jakąkolwiek umowę z szewcem, który ci naprawia zelówki? Też usługa, też firma, i te same zasady.


Umowa z szewcem jest oczywiście umową o dzieło, tyle że ustną (KC nie wymaga formy pisemnej). W tym przypadku efekt dzieła jest materialny, ale tak być nie musi - na przykład dziełem może być przygotowanie kogoś do matury albo zagranie koncertu.


Direct link Reply with quote
 

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 16:27
English to Polish
+ ...
IANAL Mar 1, 2006

Julius Caligo wrote:
jedno czy kilka zleceń (zwłaszcza na niewielkie kwoty) można legalnie wykonać bez rejestrowania działalności gospodarczej ani podpisywania jakiejkolwiek umowy.


Oczywiście, ale masz obowiązek odprowadzenia podatku po przekroczeniu kwoty wolnej od opodatkowania. Jeśli nie było żadnej umowy, to przychód wpisujesz w rubryce "inne dochody", płacisz podatek 19%, i nie przysługują ci koszty uzyskania przychodu odejmowane od podstawy.

IANAL oczywiście.


Direct link Reply with quote
 
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 16:27
German to Polish
+ ...
tłumacz przysięgły - działalnośc Mar 4, 2006

http://www.gazetapodatkowa.pl/archiwum.php?s=art&id=10142&nr=128

G.P


Direct link Reply with quote
 
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 16:27
German to Polish
+ ...
co na to TEPIS?! Mar 4, 2006

http://www.tepis.org.pl/wstep/pytania/zglos_dzialalnosc.htm

G.P.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

umowy tłumaczy przysięgłych

Advanced search






PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »



All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs