https://www.proz.com/forum/polish/43206-artyku%C5%82_w_gw%3A_rewolucja_w_rozliczaniu_vat_dla_ma%C5%82ych_firm.html

Artykuł w GW: Rewolucja w rozliczaniu VAT dla małych firm
Thread poster: Tomasz Sieniuć
Tomasz Sieniuć
Tomasz Sieniuć  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
German to Polish
+ ...
Mar 1, 2006

Gazeta Wyborcza, 1.03.06

Małym firmom odpadną koszty księgowości i strach przez pomyłką. Drobny sklepikarz mógłby co miesiąc płacić 222 zł ryczałtu zamiast łamać sobie głowę nad obliczeniami, ile podatku VAT ma odprowadzić.

To ma być rewolucja - resort finansów chce zwolnić małych przedsiębiorców z obowiązkowego rozliczania VAT. Zamiast tego będą płacić zryczałtowaną miesięczną stawkę. Żadnej skomplikowanej VAT-owskiej księgowości, �
... See more
Gazeta Wyborcza, 1.03.06

Małym firmom odpadną koszty księgowości i strach przez pomyłką. Drobny sklepikarz mógłby co miesiąc płacić 222 zł ryczałtu zamiast łamać sobie głowę nad obliczeniami, ile podatku VAT ma odprowadzić.

To ma być rewolucja - resort finansów chce zwolnić małych przedsiębiorców z obowiązkowego rozliczania VAT. Zamiast tego będą płacić zryczałtowaną miesięczną stawkę. Żadnej skomplikowanej VAT-owskiej księgowości, żadnych kas fiskalnych. Według ministerstwa takich firm jest 578 tys. To rzesze małych sklepików, piekarni, rzemieślników, rozmaitych wolnych strzelców. Przejście na ryczałtowy VAT ma być całkowicie dobrowolne (...)

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3188663.html
Collapse


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 04:23
Polish to Italian
+ ...
Z Warszawy do... Mar 1, 2006



Rewolucja w rozliczaniu VAT dla małych firm

To ma być rewolucja - resort finansów chce zwolnić małych przedsiębiorców z obowiązkowego rozliczania VAT. Zamiast tego będą płacić zryczałtowaną miesięczną stawkę. (...) To rzesze małych sklepików, piekarni, rzemieślników, rozmaitych wolnych strzelców.

(...)

Wysokość ryczałtu, jaki muszą płacić, zależy od trzech kryteriów: liczby mieszkańców miasta, w którym prowadzą działalność...



Propozycja:

http://wiadomosci.busko.com.pl/printnews.php?id=481


 
Michaela Müller
Michaela Müller
Germany
Local time: 04:23
English to German
+ ...
Odliczanie zaplaconego VAT Mar 2, 2006

Ale znajac urzedniczy sposob myslenia, mozna zalozyc, ze w takim wypadku nie bedzie mozna sobie odciagac VATu zaplaconego przy kupnie towarow lub uslug.

Poczytajcie sobie komentarze na: http://www.e-upr.org/?action=show&object=article&id=12335 (ta strona nie jest zwiazana z UPR)


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
Nie możliwe... Mar 2, 2006

Cześć!
Ja przestałem czytać propozycje zmian w podatkach podawane przez prasę. Dlaczego? A dlatego, że potem nic takiego nie jest wprowadzane, a człowiek myśli, że będzie.

Czyli, informacje, że coś jest proponowane, pozostają informacjami, że jest proponowane. Co będzie z tym dalej??? Pewnie nic. Poza tym, zwykle za dwa, trzy dni dementuje się cęść z tych plotek...

A, co do VATu ryczałtem - to jest absurdalne!!!!

Pomyślcie: wystaw
... See more
Cześć!
Ja przestałem czytać propozycje zmian w podatkach podawane przez prasę. Dlaczego? A dlatego, że potem nic takiego nie jest wprowadzane, a człowiek myśli, że będzie.

Czyli, informacje, że coś jest proponowane, pozostają informacjami, że jest proponowane. Co będzie z tym dalej??? Pewnie nic. Poza tym, zwykle za dwa, trzy dni dementuje się cęść z tych plotek...

A, co do VATu ryczałtem - to jest absurdalne!!!!

Pomyślcie: wystawiam fakturę VAT, VATu jest np. 3000 PLN, płacę 200 ryczałtem w danym miesiącu. I co mam zysk 2800 dodatkowo?

Nigdy, nasze Państwo kochane nie da mi takiego zysku za free. Czyli, ktoś się mocno pomylił w ministerstwie proponując takiego knota. Chyba, że mój ryczałt to by było duuuużo więcej niż te 200))))))) i dopłacałbym do kasy, to takie coś to mogą wymyslić.

Życzmy sobie stabilności VATU, PITu i wszystkiego innego!

Pozdrawiam,

Piotr
Collapse


 
Piotr Sawiec
Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 04:23
English to Polish
+ ...
e tam niezwiązana Mar 2, 2006

Michaela Müller wrote:
Poczytajcie sobie komentarze na: http://www.e-upr.org/?action=show&object=article&id=12335 (ta strona nie jest zwiazana z UPR)


Gdzie nie związana, a ten uśmieszek na końcu zdania to tak niby przypadkiem? Czy logo strony? Odnośniki do UPR, Najwyższego CZasu? Treść wypowiedzi i komentarzy też nie w stylu pisiaków.

Ale do ad remu, ja też sobie nie wyobrażam takiego ryczałtu. Po pierwsze jak powyżej, nasze państwo jest zbyt pazerne, aby taki zysk porzucić. Po drugie oczywiste jest, że jak przy ryczałcie, nie można by było odliczać VAT od zakupionych towarów, ale to i tak na ogół opłaciłoby się netto. Natomiast rozbawienie wywołało we mnie wyobrażenie bałaganu jaki by nastał w sytuacji, gdyby doszlo do rozliczeń pomiędzy VAT-ryczałtowcem i normalnym. Przecież jeżeli ryczałtowiec wystawia fakturę VAT np. z tymi powyższymi 3000 VAT to nieryczałtowiec będzie sobie to chciał odliczyć. Zatem państwo nie dość, że nie zainkasowałoby VAT od ryczałtowca, to jeszcze musiałoby oddać nieryczałtowcowi. Wyobrażacie sobie to?

Piotr


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
To by było.... Mar 2, 2006

Piotr Sawiec wrote: Natomiast rozbawienie wywołało we mnie wyobrażenie bałaganu jaki by nastał w sytuacji, gdyby doszlo do rozliczeń pomiędzy VAT-ryczałtowcem i normalnym.


Dobrze powiedziane...


I tak by to nie było dla nas Koleżanki i Koledzy...

Dlaczego?

Odpowiedź taka sama, jak na pytanie poniżej:

Pytanie: dlaczego w takim razie tłumaczy i kilka innych grup wyłączono z ryczałtu PITowego?

Pozdro,

PW


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 04:23
German to Polish
+ ...
Prima aprilis wkrótce.... Mar 4, 2006

Nie mogę sobie wyobrazic, jak to miałoby funkcjonować.
Jako VAt-owiec (z małą ilością VATu do odliczenia) jestem za !!!

G.


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
Member (2009)
English to Polish
+ ...
nie masz żadnego zysku Mar 7, 2006

Piotr Wargan wrote:


Pomyślcie: wystawiam fakturę VAT, VATu jest np. 3000 PLN, płacę 200 ryczałtem w danym miesiącu. I co mam zysk 2800 dodatkowo?

Nigdy, nasze Państwo kochane nie da mi takiego zysku za free. Czyli, ktoś się mocno pomylił w ministerstwie proponując takiego knota. Chyba, że mój ryczałt to by było duuuużo więcej niż te 200))))))) i dopłacałbym do kasy, to takie coś to mogą wymyslić.




Rozumiem, że takiego zryczałtowanego VAT-u nie dodaje się do ceny netto. A więc wystawiasz fakturę na 3000 netto - i od tego płacisz 200 zł - w kieszeni zostaje 2800.
Obecnie do 3000 netto dodajes 22%VAT = 660 zł. Klient płaci 3660, z czego 660 (które klient i tak odlicza, więc jakby ich nie płacił) odprowadzasz do US (po odliczeniu jakichś groszy), a 3000 jest twoim przychodem.

No to szykują jeszcze gorszego knota, bo wyglądą, że podatników walną po kieszeni, a wpływy z VATu spadną.

Tyle tylko, że odpada niewielka praca związana ze zrobieniem deklaracji VAT-7 i prowadzeniem rejestrów VAT - ale to i tak robi komputer, albo księgowy.

[Edited at 2006-03-07 11:48]


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
być może... Mar 8, 2006

Joanna Rączka wrote:


Rozumiem, że takiego zryczałtowanego VAT-u nie dodaje się do ceny netto. A więc wystawiasz fakturę na 3000 netto - i od tego płacisz 200 zł - w kieszeni zostaje 2800.


To znaczy, że znasz już ich pomysły na sposób rozliczania

Ja pisałem o fakturze, na której sam VAT ma wartość 3000. A skoro sposobu rozliczenia nie znamy, to stąd mój "zysk" wężykiem oczywiście.

Problem może być groźniejszy - jeżeli system rozliczeń będzie - nie daj Panie Boże - niekorzystny dla naszych pełnowatowskich zleceniodawców. Ale wtedy się na ryczałt nie przeniesiemy.

A propos mojego pytania o PIT - czemu tłumacze nie mogą być ryczałtowcami??

Pozdrowienia,

Piotr


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 04:23
German to Polish
+ ...
Dlaczego tłumacz nie może byc ryczałtowcem .... Mar 12, 2006

Tu jest ustawa, określająca, kto może byc ryczałtowcem:

http://www.pskp.pl/html/kadry_poradnik_ryczalt.html

G.P.


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
Dziękuję, bardzo ciekawy link! Mar 14, 2006

Chyba mamy za małe koszty, żeby być ryczałtowcami?

Pozdrowienia,

PW


 
Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Local time: 04:23
English to Polish
+ ...
Ryczałty Mar 17, 2006

W Anglii jest cosik jak ryczałt na VAT. Tylko że w formie procentowej a nie absolutnej, bo tego 222zł to sobie zupełnie nie wyobrażam. Jeśli ktoś w Anglii przechodzi na ten 'ryczałt' (zawsze dobrowolnie), to zależnie od klasyfikacji jego działalności, płaci VAT w pewnym procencie od przychodu. Np. konsultanci normalnie musieliby odprowadzać 17.5% od przychodu, a zwroty dostawać od VATu zapłaconego w zakupach, wszystko ewidencjonując. A po przejściu, płacą zawsze 12% od przycho... See more
W Anglii jest cosik jak ryczałt na VAT. Tylko że w formie procentowej a nie absolutnej, bo tego 222zł to sobie zupełnie nie wyobrażam. Jeśli ktoś w Anglii przechodzi na ten 'ryczałt' (zawsze dobrowolnie), to zależnie od klasyfikacji jego działalności, płaci VAT w pewnym procencie od przychodu. Np. konsultanci normalnie musieliby odprowadzać 17.5% od przychodu, a zwroty dostawać od VATu zapłaconego w zakupach, wszystko ewidencjonując. A po przejściu, płacą zawsze 12% od przychodu i tyle ich to interesuje.

A że w Polsce nic takiego nie wejdzie to się rozumie. Każdy system gdzie dobrowolnie można przejść na inne rozliczenia oznacza że przejdą tylo ci, którym się to opłaca - ci którym się nie opłaca nie przejdą. Więc państwo będzie na czymś takim zawsze w plecy. A to sobie wyobrazić jest bardzo trudno - to by było prawie jak, o Jezu, jak... no nie.. niemożliwe... jak... obniżka podatków... !
Collapse


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 04:23
Michał, dobrze mówisz.... Mar 21, 2006

obniżka

śmiech to zdrowie, bo przepona masuje wątrobę (w jakim to było filmie?)...

Pozdrowienia,

Piotr


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Artykuł w GW: Rewolucja w rozliczaniu VAT dla małych firm






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »