VAT a klienci fizyczni
Thread poster: Mariusz Studzinski

Mariusz Studzinski
Local time: 08:55
English to Polish
+ ...
Aug 21, 2006

Witam,

Doświadczeni przysięgli VATowcy. Podpowiedzcie proszę, jak wygląda sprawa z VATem przy wykonywaniu tłumaczeń uwierzytelnionych dla klientów fizycznych? Jeżeli klienci nie chcą faktur to nie-VATowcy (czyli osoby wystawiające rachunki) mogą rejestrować takie przychody na karcie "przychodów nieewidencjonowanych" i na koniec miesiąca wystawiać na to dowód wewnętrzny. A jak to wygląda po wejściu w VAT? Czy dalej można tak rejestrować "przychody nieewidencjonowane" i od tego płacić VAT? Jak to wygląda u Was?

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Direct link Reply with quote

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Już wiem... Aug 21, 2006

Sam sobie odpowiadam, bo już znalazłem Okazuje się, że po wejściu w VAT, jeśli nie wystawiamy faktur dla klientów fizycznych, dalej możemy prowadzić ewidencję "sprzedaży bezrachunkowej". Na koniec miesiąca wartość takiej sprzedaży wrzucamy po prostu w rejestr VAT. Ot i wszystko.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

rjz
German to Polish
+ ...
VAT Aug 21, 2006

Każdy klient, który tego chce, może i musi dostać fakturę VAT.
Jeżeli nie wystawiasz Faktury VAT, to i tak musisz wystawawić mu rachunek - nie da się sprzedawać bez dokumentów sprzedaży.

Próby wprowadzenia kas fiskalnych dla tłumaczy były.. i zapewne znowu powrócą......

Ja dla porządu (swojego) i tak wszystkim wystawiam faktury VAT, nakład pracy taki sam.
A klient może sobie z nią wykonać dowolną czynność......

rjz

Agnieszka Sliwinska  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Faktura? U mnie zawsze Aug 21, 2006

rjz wrote:

Ja dla porządu (swojego) i tak wszystkim wystawiam faktury VAT, nakład pracy taki sam.

rjz

To tak jak ja - każdy klient dostaje fakturę VAT, niezależnie od tego czy chce, czy też nie. Taki bonus dołączany do tłumaczenia.

Pozdrawiam,

Agnieszka

Mariusz Studzinski
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
sprzedaż bezrachunkowa Aug 21, 2006

rjz wrote:

Każdy klient, który tego chce, może i musi dostać fakturę VAT.

Tu się zgadza. Jeśli klient chce faktury to musi ją dostać. No chyba, że chce po terminie 7 dni, wtedy nie musi (ale może) ją dostać.

Jeżeli nie wystawiasz Faktury VAT, to i tak musisz wystawawić mu rachunek - nie da się sprzedawać bez dokumentów sprzedaży.

A tu się nie zgadza. Jest coś takiego jak sprzedaż bezrachunkowa (nie wystawiasz faktur ani rachunków). Jeżeli nie masz kasy fiskalnej wtedy musisz ją ewidencjonować (może być na druku akcydensowym ale może być też na zwykłej kartce papieru). Na koniec dnia/miesiąca podliczasz wartość takiej sprzedaży i wystawiasz dowód wewnętrzny. VAT rozliczasz od całej wartości takiej sprzedaży bezrachunkowej.

Dla mnie wystawianie faktur VAT dla klientów fizycznych to dodatkowa upierdliwość, której chcę uniknąć. Prościej mi wpisać kwotę w "kajecik" niż bawić się w wystawianie i drukowanie.

Pozdrawiam
Mariusz Studziński

Piotr Sawiec  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Czemu nie wystawiać rachunku Aug 21, 2006

skoro i tak go potem trzeba rozliczyć. Cała zabawa w przychody nieewidencjonowane i dowody wewnętrzne wygląda na bardziej pracochłonną.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

VAT a klienci fizyczni

Advanced search

LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums