Mobile menu

VAT a dzialalnosc gospodarcza zarejestrowana w innym kraju
Thread poster: Agnieszka Zaremba
Agnieszka Zaremba  Identity Verified
United States
Local time: 11:23
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Aug 24, 2006

Mieszkam i mam zarejestrowana dzialalnosc w USA. Nadal jednak jestem obywatelem Polski. Wlasnie rozpoczynam wspolprace z polska filia zagranicznej agencji. Mam pytanie dotyczace VAT-u - czy mam obowiazek placenia i jesli tak, jakie sa praktyki tlumaczy (czy do podstawowej stawki dolicza sie jeszcze wartosc VAT-u?)

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 19:23
Member (2004)
English to Polish
+ ...
spokojnie, spokojnie... ;) Aug 24, 2006

Jeśli prowadzisz działalność jako podmiot amerykański, to podlegasz prawu amerykańskiemu i rozliczasz się z amerykańskim fiskusem, tylko i wyłącznie. Na szczęście polskie Min. Fin. jeszcze nie wpadło na taki pomysł, aby opodatkować amerykańskie firmy..

A jeśli chodzi o "płacenie" VAT - tłumacz sprzedający swoje usługi VATu nie 'płaci', tylko go 'nalicza', czyli płaci klient, a tłumacz jedynie przekazuje pieniądze do Urzędu Skarbowego.

Skoro prowadzisz działaność w USA, to musisz naliczyć podatki wymagane w USA, a nie w Polsce.

HTH,
Magda

Agnieszka Zaremba  Identity Verified
United States
Local time: 11:23
Member (2006)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziekuje Aug 24, 2006

Magda Dziadosz wrote:

Jeśli prowadzisz działalność jako podmiot amerykański, to podlegasz prawu amerykańskiemu i rozliczasz się z amerykańskim fiskusem, tylko i wyłącznie. Na szczęście polskie Min. Fin. jeszcze nie wpadło na taki pomysł, aby opodatkować amerykańskie firmy..

A jeśli chodzi o "płacenie" VAT - tłumacz sprzedający swoje usługi VATu nie 'płaci', tylko go 'nalicza', czyli płaci klient, a tłumacz jedynie przekazuje pieniądze do Urzędu Skarbowego.

Skoro prowadzisz działaność w USA, to musisz naliczyć podatki wymagane w USA, a nie w Polsce.

HTH,
Magda

Dziekuje bardzo za wyjasnienie! Teraz juz wiem na czym stoje:)!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

VAT a dzialalnosc gospodarcza zarejestrowana w innym kraju

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs