Umowa o dzieło a VAT
Thread poster: adamuto
adamuto
adamuto
Local time: 10:21
English to Polish
Sep 8, 2006

Witam!

Tłumaczę dla agencji tłumaczeń na umowę o dzieło (umowa rozporządzająca prawami autorskimi). Nie prowadzę działalności gospodarczej. Moje przychody nie przekraczają 10000 euro rocznie. Czy powinienem odprowadzdać VAT?


 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 10:21
German to Polish
+ ...
VAT? Zależy od kilku czynników.... Sep 8, 2006

A zarejestrowałeś się jako płatnik VAT? (obowiązku takiego nie masz, ale możesz/mogłeś to zrobić)


rjz


 
adamuto
adamuto
Local time: 10:21
English to Polish
TOPIC STARTER
Nie Sep 8, 2006

Nie zarejestrowalem sie. Zatem jak w takiej sytuacji? Czy są jeszcze jakies czynniki, ktore na to wplywaja?

 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:21
German to Polish
+ ...
Nie Sep 9, 2006

Tylko musisz uważać z tym dochodem. W pierwszym roku działalności liczy się on proporcjonalnie. Czyli jeśli zacząłeś pracę od lipca to to już nie jest 10 a 5 tys. euro.

Na umowach o dzieło z zasady nie ma VATu. Możesz go naliczać (i odliczać od zakupionych środków) dopiero kiedy się zarejestrujesz w urzędzie jako tzw. czynny płatnik VAT.


 
adamuto
adamuto
Local time: 10:21
English to Polish
TOPIC STARTER
Jeszcze o ZUS-ie Sep 9, 2006

Dzieki za odpowiedzi Troche mnie uspooiliście W takim razie jeszcze jedno pytanko: Kiedy ZUS może chcieć mnie oskubać? Co to znaczy, że prowadzę działalność w sposób ciągły i zorganizowany? Dodam, że jestem studentem i tłumaczenie to moja regularna działalność, ale siłą rzeczy dodatkowa.

 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:21
German to Polish
+ ...
Ja też jestem studentem :) Sep 11, 2006

Dopóki nic nie otworzysz to nie powinno Ci nic grozić. Z moich ustaleń wynika, że do końca nauki stawkę płacą za Ciebie rodzice więc ZUS Ci nie straszny. A jak będziesz już zmuszony, albo będziesz chciał otworzyć działalność to i tak przez pierwsze dwa lata będziesz płacić stawkę preferencyjną w wysokośći 266 zł.

 
Gwidon Naskrent
Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 10:21
English to Polish
+ ...
Ale uwaga! Sep 11, 2006

Przy opłacaniu składki tzw. ulgowej ewentualny zasiłek chorobowy jest naliczany również od niższej podstawy. Szczegóły na http://malybiznes.pl/zus/ulgowe_skladki_zus_informacje.htm

 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:21
German to Polish
+ ...
Chorobowe Sep 11, 2006

Racja, ale nie oczekuje kokosów skoro płacę stawkę na zasiłek chorobowy w wysokości 6,60 PLN

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Umowa o dzieło a VAT






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »