Umowa o dzieło a VAT
Thread poster: adamuto
adamuto
Local time: 01:02
English to Polish
Sep 8, 2006

Witam!

Tłumaczę dla agencji tłumaczeń na umowę o dzieło (umowa rozporządzająca prawami autorskimi). Nie prowadzę działalności gospodarczej. Moje przychody nie przekraczają 10000 euro rocznie. Czy powinienem odprowadzdać VAT?

Direct link Reply with quote

rjz
German to Polish
+ ...
VAT? Zależy od kilku czynników.... Sep 8, 2006

A zarejestrowałeś się jako płatnik VAT? (obowiązku takiego nie masz, ale możesz/mogłeś to zrobić)

rjz

adamuto
English to Polish
TOPIC STARTER
Nie Sep 8, 2006

Nie zarejestrowalem sie. Zatem jak w takiej sytuacji? Czy są jeszcze jakies czynniki, ktore na to wplywaja?

Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Member (2006)
German to Polish
+ ...
Nie Sep 9, 2006

Tylko musisz uważać z tym dochodem. W pierwszym roku działalności liczy się on proporcjonalnie. Czyli jeśli zacząłeś pracę od lipca to to już nie jest 10 a 5 tys. euro.

Na umowach o dzieło z zasady nie ma VATu. Możesz go naliczać (i odliczać od zakupionych środków) dopiero kiedy się zarejestrujesz w urzędzie jako tzw. czynny płatnik VAT.

adamuto
English to Polish
TOPIC STARTER
Jeszcze o ZUS-ie Sep 9, 2006

Dzieki za odpowiedzi Troche mnie uspooiliście W takim razie jeszcze jedno pytanko: Kiedy ZUS może chcieć mnie oskubać? Co to znaczy, że prowadzę działalność w sposób ciągły i zorganizowany? Dodam, że jestem studentem i tłumaczenie to moja regularna działalność, ale siłą rzeczy dodatkowa.

Poland
Member (2006)
German to Polish
+ ...
Ja też jestem studentem :) Sep 11, 2006

Dopóki nic nie otworzysz to nie powinno Ci nic grozić. Z moich ustaleń wynika, że do końca nauki stawkę płacą za Ciebie rodzice więc ZUS Ci nie straszny. A jak będziesz już zmuszony, albo będziesz chciał otworzyć działalność to i tak przez pierwsze dwa lata będziesz płacić stawkę preferencyjną w wysokośći 266 zł.

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Ale uwaga! Sep 11, 2006

Przy opłacaniu składki tzw. ulgowej ewentualny zasiłek chorobowy jest naliczany również od niższej podstawy. Szczegóły na http://malybiznes.pl/zus/ulgowe_skladki_zus_informacje.htm

Poland
Member (2006)
German to Polish
+ ...
Chorobowe Sep 11, 2006

Racja, ale nie oczekuje kokosów skoro płacę stawkę na zasiłek chorobowy w wysokości 6,60 PLN

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Umowa o dzieło a VAT

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums