https://www.proz.com/forum/polish/56362-t%C5%82umacze_przysi%C4%99g%C5%82y_kt%C3%B3ry_nie_prowadzi_dzia%C5%82alno%C5%9Bci_gospodarczej_a_rachunek_dla_s%C4%85du.html

Tłumacze przysięgły, który nie prowadzi działalności gospodarczej a rachunek dla sądu
Thread poster: ebk
ebk
ebk
Local time: 14:42
Polish to English
+ ...
Sep 28, 2006

Może i moje pytanie zdziwi niektórych, ale tłumaczenia są moim dodatkowym źródłem dochodów. Chociaż jestem od kilkunastu lat tłumaczem przysięgłym, od kilku nie prowadzę działalności gospodarczej. Współpracuję za to cały czas z biurem tłumaczeń, z którym się rozliczam na umowe o dzieło. Ostatnio dostałam zlecenie z sądu i mam problem. Czy jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, mogę wystawić im rachunek i rozliczyć się rocznie? Jak taki rach... See more
Może i moje pytanie zdziwi niektórych, ale tłumaczenia są moim dodatkowym źródłem dochodów. Chociaż jestem od kilkunastu lat tłumaczem przysięgłym, od kilku nie prowadzę działalności gospodarczej. Współpracuję za to cały czas z biurem tłumaczeń, z którym się rozliczam na umowe o dzieło. Ostatnio dostałam zlecenie z sądu i mam problem. Czy jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, mogę wystawić im rachunek i rozliczyć się rocznie? Jak taki rachunek powinien wyglądać? Co z VATem? Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc. Nie wiem, jak to ugryźć. A jakoś nie za bardzo mogę się zebrać, aby spróbować znaleźć odpowiedź w US. Nie mam aż tyle wolnego czasu.Collapse


 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 14:42
German to Polish
+ ...
rachunek dla sądu Sep 29, 2006

Rachunek wg obowiązującyh stawek /ustal swój status płatnika VAT, bo wówczas musisz wystwić fakturę, VAT-u nie doliczasz do stawki, ale odliczasz!!!!!!!!/
Podatek dochodowy odprowadza sąd, na koniec roku przysyła stosowny PIT.
Stawki dla sądu są stawkami brutto, czyli z VAT - skrupulatnie naliczane honorarium to: stawka - 22 % VAT - Sąd uzna Ci 19 % kosztów uzyskania i przeleje resztę na podane konto.

**** tak by było w uproszczeniu***

rjz


 
aerduch
aerduch
Poland
Local time: 14:42
German to Polish
+ ...
Komentarz po czasie Nov 7, 2006

Wg stanu mojej wiedzy powinnaś mieć założoną działalność gospodarczą, bo w jaki sposób wystawisz rachunek? Czy od momentu powołania na tłumacza przysięgłego prowadziłaś kiedykolwiek swą działalność w związku z tą funkcją? Nawet jeśli jest to dodatkowe źródło dochodu, po założeniu działalności opłacasz tylko (albo aż! bo to wrzucanie pieniędzy w błoto) składkę zdrowotną (co należy oczywiście do gestii ZUS, ale wydaje mi się, że fiskus powinien także o ty... See more
Wg stanu mojej wiedzy powinnaś mieć założoną działalność gospodarczą, bo w jaki sposób wystawisz rachunek? Czy od momentu powołania na tłumacza przysięgłego prowadziłaś kiedykolwiek swą działalność w związku z tą funkcją? Nawet jeśli jest to dodatkowe źródło dochodu, po założeniu działalności opłacasz tylko (albo aż! bo to wrzucanie pieniędzy w błoto) składkę zdrowotną (co należy oczywiście do gestii ZUS, ale wydaje mi się, że fiskus powinien także o tym wiedzieć). Nie jestem pewna, czy US ma prawo wglądu do Twego repertorium, ale warto się dowiedzieć jak to funkcjonuje.
Dopiero dziś odkryłam ten temat, ciekawa jednak jestem, jak wybrnęłaś z tej sytuacji. Pozdr.
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumacze przysięgły, który nie prowadzi działalności gospodarczej a rachunek dla sądu






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »