Mobile menu

Wejście w VAT: czy powinnam się martwić?
Thread poster: madziag

madziag
Local time: 01:26
English to Polish
+ ...
Oct 19, 2006

Witam wszystkich serdecznie.
Mam pytanie w stylu blondynki, ale muszę je zadać.
Od kilku lat udawało mi się nie przekroczyć 10 000 euro za tłumaczenia więc prowadząć DG wystawiałam zwykłe rachunki.
Ale ten rok zaliczam do baaardzo udanych i właśnie zbliżyłam się do granicy nieowatowanych dochodów.
Parę osob zasuferowało mi, że wejście w VAt fatalnie się dla mnie skonczy, bo będę "droższa" dla klientów i poszukają sobie tańszego tłumaczy.
Postanowiłam zapytać Was, bo macie o wiele większe doswiadczenie w zarabianiu na chleb tylko tłumaczeniem prowadząc DG. Czy takie obawy mają jakiekolwiek podstawy?
Czy powinnam uciekać się do jakiś pokrętnych rozwiązań, w stylu: wystawianie rachunków na kogoś innego itd?

Serdecznie dziękuję
Madziag

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
To stwierdzenie jest prawdziwe tylko w niewielkiej części Oct 19, 2006

Będziesz "droższa" dla klientów - osób fizycznych i klientów biznesowych, niebędących ja Ty dotąd płatnikami VAT, bo musisz doliczyć im VAT, a oni nie mogą go sobie odliczyć.

Natomiast co do pozostałych klientów biznesowych - dla nich to jest nieistotne, bo mogą go sobie odliczyć od własnego podatku należnego, czyli tego, który mają do zapłaty z tytułu wystawionych faktur VAT.

Taka jest idea VAT - ma on być "nieodczuwalny" w tym znaczeniu, że płacisz go tylko tyle, ile naliczysz w fakturach i co zapłacą Ci klienci. Ofiarą, czyli rzeczywistym płatnikiem, jest ostateczny klient, zwykle detaliczny, który nia ma żadnej możliwości odliczenia.

Tak więc strachy na Lachy. Klientom zagranicznym naliczasz VAT ze stawką zerową - w UE to dostawa wewnątrzwspólnotowa, w przypadku reszty świata to eksport. To odbiorca nalicza i odprowadza VAT u siebie.

Dla Ciebie korzyść taka, że od podatku należnego (czyli tego, który doliczysz do faktur i musisz odprowadzić do US) możesz sobie odliczyć podatek zapłacony od towarów i usług, zakupionych w związku z prowadzeniem DG - czynszu (jeśli wynajmujesz biuro), telefonów, materiałów biurowych, oprogramowania, komputerów i inych urządzeń, słowników itd. Tak więc stają się one niejako tańsze o 18,03% (to VAT liczony od brutto - cena brutto minus 18,03% od ceny daje cenę netto).

Jednak na tym etapie usilnie zalecam zatrudnienie biura ksiegowego - wydatek 150 - 250 zł netto, oczywiście stanowiący koszt, a Vat jest odliczalny. Jest zbyt wiele pułapek, a przepisy zmieniają się często i nawet dla fachowców stanowią nieraz problem. Niewielka kwota, jaką teoretycznie można zaoszczędzić, może odbić się - nie czkawką, a potężną zapaścią - w postaci gigantycznej grzywny i zwrotu podatku z odsetkami.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje obawy.

Życzę powodzenia.

Andrzej

madziag
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Re: "Wejście w VAT: czy powinnam się martwić?" Oct 20, 2006

Andrzeju,

pięknie dziękuję za te wyjaśnienia, bo zupełnie mnie uspokoiłeś. Zatrudniam księgową, tylko marnej jakości. O przekroczeniu limitu 10 tys euro powiadomiła mnie na ostatnią chwilę, pytając: "To co teraz będzie Pani Magdo?"
Sam rozumiesz, że poczułam się winna, że tyle zarobiłam.
Muszę wystawić swoją pierwszą fakturę, a potem zmienić księgową.
Bo cięzko tez skłonić mi ją do tego, żeby odliczała mi różne rzeczy w koszty.
W każdym bądź razie - serdecznie dziękuję

Magda

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
zaVATowanie nie takie straszne, ale... Oct 21, 2006

Witaj Magdiosz,

już się ciut rozpisałam przed chwilą na podobny temat tutaj: http://www.proz.com/post/439872#439872

W sumie VAT nie taki straszny, jak go malują, pod warunkiem, że Twoje koszty (w zależności od tego, co się akurat dzieje - zakup słowników, literatury obcojęzycznej - oczywista, ale jak często można?, papieru, kopert itd., rachunek tel., ale także TV sat, kabel, procentowo prąd, czynsz przecież odliczasz, to teraz też pod kątem VAT, koszty wyjazdów na konferencje tłumaczy, dojazdy do klienta itd.) są wyższe niż przysłowiowe 100 zł miesięcznie (czy też 200zł, zasięgnij informacji u dobrej księgowej).

Jakby co, wiesz gdzie mnie szukać. Wiesz?

Pozdrowionka.
A

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wejście w VAT: czy powinnam się martwić?

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs