Pages in topic:   < [1 2 3] >
Zamykanie pytań przed upływem 24 godzin
Thread poster: M.A.B.
SlawekW
SlawekW
Local time: 00:43
English to Polish
+ ...
blady Asker bez pojęcia;) Oct 29, 2006

Andrzej Lejman wrote:

...bo przecież Asker skoro pyta, nie ma bladego pojęcia ani koncepcji tłumaczenia....



no nie wiem...;) bardzo różnie z tym bywa!


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 00:43
Member (2003)
Polish to German
+ ...
O właśnie :-) Oct 29, 2006

Andrzeju, sam też przecież czasami pytasz - i pewnie nie dlatego, że nie masz bladego pojęcia, tylko aby upewnić się w różowym pojęciu. Myślę, że duża część (jeżeli nie większa) kudosów to właśnie pytania od osób, mających jak najbardziej pojęcie o tym co robią - pytając chcą polepszyć swoje tłumaczenie. W takim przypadku pytanie to nie dowód braku kompetencji, tylko odwrotnie - dowód na to, że pytający jest w pełni świadomy tego, co robi. I dlatego pyta... See more
Andrzeju, sam też przecież czasami pytasz - i pewnie nie dlatego, że nie masz bladego pojęcia, tylko aby upewnić się w różowym pojęciu. Myślę, że duża część (jeżeli nie większa) kudosów to właśnie pytania od osób, mających jak najbardziej pojęcie o tym co robią - pytając chcą polepszyć swoje tłumaczenie. W takim przypadku pytanie to nie dowód braku kompetencji, tylko odwrotnie - dowód na to, że pytający jest w pełni świadomy tego, co robi. I dlatego pyta

Pzdr. i miłej niedzieli
J.
Collapse


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 00:43
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Nie tylko ja Oct 31, 2006

Nie tylko mnie razi zbyt wczesne zamykanie pytań: http://www.proz.com/kudoz/1409235
...


 
AnconiaServices
AnconiaServices  Identity Verified
Poland
Local time: 00:43
Member (2021)
Polish to English
+ ...
Skoro w kontekście dyskusji pojawiła się moja skromna osoba... Nov 3, 2006

...mogę tylko zacytować limonkę:

lim0nka wrote:


Mnie też zdarza się zamknąć pytanie przed upływem 24 godzin i nie widzę tu powodu do zawracania głowy moderatorom. Bywa, że pytanie zadaję wieczorem, a rano muszę oddać tekst. Wybieram odpowiedź, która najbardziej mi się podoba i którą wykorzystuję, przyznaję za nią punkty i zamykam temat. W większości przypadków szukam jakiegoś zgrabnego zwrotu, kiedy znam sens wypowiedzi, tylko po prostu nic ładnego nie przychodzi mi do głowy.

A jeśli potrzebuję jakiegoś fachowego słowa i nie mam czasu czekać na kilka potwierdzeń, po prostu muszę zaufać ludziom, o których wiem, że specjalizują się w danej dziedzinie.

Oddaję tekst, zamykam pytania z nim związane. Tak to działa. To chyba lepsze, niż gdyby pytania miał za mnie po dwóch tygodniach zamykać robot?


Nb. wcześniejsze zamykanie pytań nie jest moim nawykiem, ale każdemu może się zdarzyć.


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 00:43
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Trzymam się swojego zdania... Nov 3, 2006

...choć mam czasem wrażenie, że jak pijany płotu.
Przywołując link miałem na myśli komentarz tam się znajdujący, który świadczy o tym, że są inni w tym portalu, których to razi.
Tak w ogóle to cała dyskusja wzięła się stąd, że twórcy Rules nie napisali must i must not. Gdyby to byli zrobili, nie byłoby o czym rozmawiać, a zamykanie pytań przed czasem byłoby "wielokrotnym przestępstwem", że zacytuję klasyka....
See more
...choć mam czasem wrażenie, że jak pijany płotu.
Przywołując link miałem na myśli komentarz tam się znajdujący, który świadczy o tym, że są inni w tym portalu, których to razi.
Tak w ogóle to cała dyskusja wzięła się stąd, że twórcy Rules nie napisali must i must not. Gdyby to byli zrobili, nie byłoby o czym rozmawiać, a zamykanie pytań przed czasem byłoby "wielokrotnym przestępstwem", że zacytuję klasyka.
Tak więc ja będę nadal zamykać pytania po upływie 24 godzin, liczyć na to, że inni również, zgodnie z zaleceniem 2.11, lecz już chyba dam sobie spokój z komentowaniem tego, bo to jest walka z wiatrakami.
Ogólnie chciałem tylko zauważyć, że niejednokrotnie zwracając komuś uwagę, że nie przestrzega zasad (mam na myśli nie tylko 2.11 - np. częstokroć podany "term" nie jest "termem", jest za długi itp.) spotykam się z reakcją: "Istotnie? A gdzie tak napisane?" itd., co wg mnie świadczy o tym że wielu Proziansów tych zasad po prostu NIE ZNA. Cóż...
:-/
Collapse


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 00:43
must Nov 5, 2006

MaciejB wrote:


...stąd, że twórcy Rules nie napisali must i must not.


Nie napisali tak, bo oni dla wyrażenia nakazów i zakazów w takich sytuacjach (np. zasady postępowania, instrukcje) używają "should" i "should not. Brytyjska grzeczność im to nakazuje
Pzdr
PW


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 00:43
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Też uważam, że must Nov 5, 2006

Dziękuję za bądź co bądź głos poparcia. Niestety, jak wynika z niniejszej dyskusji, dla wielu osób to użycie "should" jest furtką, aby tej zasady nie przestrzegać...

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 00:43
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Ehm, sorry, but... Nov 5, 2006

najwyraźniej się nie poznałem na tej brytyjskiej grzeczności.

Jednoznacznie jestem za tym, aby nie zamykać pytań przed upływem tychże 24 godzin. Nadal mam jednak problem z sankcjonowaniem tego.

O celowości takiego rozwiązania nie potrzebujemy IMO dyskutować.

Pzdr.
J.


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 00:43
moja wypowiedź była neutralna ;-) Nov 5, 2006

kwestia zamykania po/przed 24 h mnie nie absorbuje
Pozdrawiam wszystkich
PW


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 00:43
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Kolejny przykład Nov 6, 2006

Jeszcze jeden dowód na to, że nie warto się spieszyć z zamykaniem pytań:
http://www.proz.com/kudoz/438030#1132252


 
Crannmer
Crannmer
Local time: 00:43
German to Polish
+ ...
...bo tylko dawka czyni truciznę Nov 8, 2006

"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę"

Takoz i w tym wypadku. Nikt nie bedzie sie dasac, ze pytanie zadane rano zostalo zamkniete (poznym wieczorem. Kilkanascie zamiast 24 godzin ujdzie. Nic sie tez nie stanie, jesli pytanie zostanie zamkniete kilka nawet tygodni po odpowiedzi i uzyciu tejze odpowiedzi w tlumaczonym tekscie.

Ale zamykanie kilka..nascie minut (!)
... See more
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę"

Takoz i w tym wypadku. Nikt nie bedzie sie dasac, ze pytanie zadane rano zostalo zamkniete (poznym wieczorem. Kilkanascie zamiast 24 godzin ujdzie. Nic sie tez nie stanie, jesli pytanie zostanie zamkniete kilka nawet tygodni po odpowiedzi i uzyciu tejze odpowiedzi w tlumaczonym tekscie.

Ale zamykanie kilka..nascie minut (!) po odpowiedzi dobra praktyka w zadnym wypadku nie jest. I to IMHO niezaleznie od stopnia pewnosci askera.

Natomiast nagminne niezamykanie pytan przez danego askera winno owocowac coraz powszechniejszym flagowaniem tegoz, dzieki czemu im mniej bedzie zamykac, tym rzadziej odpowiedz dostanie

MfG

C.
Collapse


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 00:43
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziękuję za wspracie... Nov 8, 2006

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko się zgodzić z przedmówcą...


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 00:43
German to Polish
+ ...
czasami to jest oczywiste Nov 22, 2006

Jeśli stawiam pytanie, często sugerując odpowiedź, bo jak napisał przedpisca: mam blade pojęcie, po czym od razu dostaję odpowiedź na którą w przeciągu 15 minut jest 5 agrijów, to po co mam takie pytanie trzymać 24h?

 
Crannmer
Crannmer
Local time: 00:43
German to Polish
+ ...
Nauka zna takie przypadki Nov 23, 2006

Szymon Metkowski wrote:
po czym od razu dostaję odpowiedź na którą w przeciągu 15 minut jest 5 agrijów, to po co mam takie pytanie trzymać 24h?


Nauka zna i takie przypadki, kiery w dokladnie takiej sytuacji po pietnastu minutach zostala wybrana pierwsza, pozytywnie oceniona, aczkolwiek niestety bledna odpowiedz 8-p

Przypadki takie nie sa czeste, ale czasem jednak wystepuja. False friend, nieco bardziej specjalistyczne znaczenie, nieco bardziej egzotyczny kontekst... Shit happens and wife is brutal.

Festina lente

MfG

C.


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 00:43
Odpowiedź ma być "most useful" czy "correct"? Nov 23, 2006

Punkty są za odpowiedź, którą pytający uznał za najbardziej przydatną, czyż nie tak mówi regulamin?

Przy okazji może nie być to odpowiedź super poprawna (nie mówimy o przypadku pomyłek pytającego w przydzielaniu punktów )

A szybkie zamykanie zdarza się. Miałem taki przypadek: tekst o BHP w masarni. Na ostatniej stronie by�
... See more
Punkty są za odpowiedź, którą pytający uznał za najbardziej przydatną, czyż nie tak mówi regulamin?

Przy okazji może nie być to odpowiedź super poprawna (nie mówimy o przypadku pomyłek pytającego w przydzielaniu punktów )

A szybkie zamykanie zdarza się. Miałem taki przypadek: tekst o BHP w masarni. Na ostatniej stronie była lista niebezpiecznych maszyn, o których nie słyszałem w życiu...
6 rodzajów sprzętu i bardzo mało czasu. Dobrzy ludzie mi pomogli bardzo szybko, a ja zamknąłem pytania (o ile pamiętam) też szybko - bo po wysłaniu tekstu nie potrzebowałem już innych odpowiedzi (po co ktoś ma tracić czas i szukać, skoro jest to już pytającemu niepotrzebne?).

Pozdrowienia
PW
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zamykanie pytań przed upływem 24 godzin






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »