Mobile menu

Sądy a odsetki ustawowe
Thread poster: Dariusz Dekiert

Dariusz Dekiert
Local time: 19:30
Polish to Hebrew
+ ...
Jan 26, 2007

Mam tego dość. Mało tego, że przy wykonywaniu tłumaczeń dla sądów muszę stosować głodowe stawki i płacić VAT z własnej kieszeni, to moralność płatnicza tych instytucji jest fatalna. Pieniądze spływają często z półrocznym, często większym opóźnieniem (rekord to rok) i to mimo relatywnie krótkiego czasu ich zasądzenia. Jako że otrzymuję zlecenia z sądów praktycznie z całej Polski wiem, że jest to praktyka powszechna.

Postanowiłem się bronić przed tego typu praktykami i występować o odsetki ustawowe od zaległych sum. Nie jestem typem cerbera (ale to się zmieni, wrrr.....) więc pytam się bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów: czy ktoś z Was występował z podobnymi roszczeniami do instytucji państwowych (sądy, prokuratura, policja)? Czy procedura taka różni się od procedury stosowanej względem podmiotów gospodarczych? W przypadku sądu jaki termin jest wiążący do naliczania odsetek: podany na fakturze termin płatności, czy data zasądzenia? Jak reagują instytucje na tego typu pisma i jaka jest szansa na powodzenie tego typu spraw?

Ze swej strony obiecuję, że zrobię wywiad wśród znajomych prawników (i sędziów) i poinformuję.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Sądy a odsetki ustawowe

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs