Zagraniczny zleceniodawca a (brak) DG
Thread poster: allp
allp
allp
Poland
Local time: 18:49
English to Polish
+ ...
Jan 30, 2007

Intryguje mnie ostatnio takie pytanie: czy nie mając DG mogę przyjąć zlecenie od zagranicznego pracodawcy? Jak taką sytuację traktują owi pracodawcy oraz nasz US?
Dotychczas pracowałam tylko dla polskich zleceniodawców, przeważnie na umowy o dzieło. Czy istnieje jakaś podobna forma rozliczeń ponad granicami? Może ktoś ma z tym doświadczenie i zechce mnie oświecić? Dzięki z góry


 
Joanna Borowska
Joanna Borowska  Identity Verified
Poland
Local time: 18:49
English to Polish
Good news Jan 30, 2007

Polecam ten wątek, zwłaszcza pierwszą stronę: http://www.proz.com/topic/57148

W skrócie: tak, możesz przyjąć zlecenie od zagrniczniaka nie mając DG. Potem musisz sama odprowadzić podatek (PIT-53).


 
allp
allp
Poland
Local time: 18:49
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki Asiu :) Jan 30, 2007

to bardzo pożyteczny wątek, a jakoś wcześniej mi umknął.

Z tego, co przeczytałam, wynika, że najbezpieczniej będzie podpisać z takim zleceniodawcą umowę o dzieło, gdzie w nagłówku wyraźnie będzie napisane po polsku "Umowa o dzieło", bo jeśli będę miała tylko rachunek albo mailowe potwierdzenie zlecenia, to nie mam żadnej gwarancji, że US uzna mi 50% kosztów uzyskania. Czy tak?
W każdym
... See more
to bardzo pożyteczny wątek, a jakoś wcześniej mi umknął.

Z tego, co przeczytałam, wynika, że najbezpieczniej będzie podpisać z takim zleceniodawcą umowę o dzieło, gdzie w nagłówku wyraźnie będzie napisane po polsku "Umowa o dzieło", bo jeśli będę miała tylko rachunek albo mailowe potwierdzenie zlecenia, to nie mam żadnej gwarancji, że US uzna mi 50% kosztów uzyskania. Czy tak?
W każdym razie jutro sprawdzę, co na ten temat myśli mój US.

Ale jeszcze jedno: co z podpisami, bo chyba nie trzeba tego wszystkiego przesyłać wte i wewte zwykłą papierową pocztą? A może jednak trzeba?
I czy ma jakieś znaczenie, w jakiej walucie mi płacą?

Sorry jeśli pytania wydają się głupie, mało jestem zaprawiona w papierkowych bojach
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zagraniczny zleceniodawca a (brak) DG






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »