Mobile menu

Vat od sądu - never-ending story
Thread poster: pidzej
pidzej  Identity Verified
Poland
Local time: 16:51
Polish to English
+ ...
May 7, 2007

info w dzisiejszej rzepie: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070507/prawo/prawo_a_2.html
wg którego RPO uważa że urzędówki nie stanowią działalności gospodarczej. zatem nie faktura a rachunek jak od nie-działacza, i konieczność składania PIT37 obok PIT36L. dodanie VATu vatowcom, tak by owatowanie pozostało dla nich neutralne, byłoby za proste.


Direct link Reply with quote
 

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 16:51
English to Polish
+ ...
Bo to jest tak May 7, 2007

Po paru latach działalności jako tłumacz przysięgły dowiedziałam się (chyba w 1993 r.), że według nowego prawa muszę się zarajestrowac jako działalność gospodarcza - OK, dopełniłam obowiązku, chociaz było mnóstwo zawracania głowy i trzeba było zacząć prowadzić książke podatkową zamiast rejestru przychodów. Pozbawiono mnie jednocześnie 50% kosztów uzyskania przychodu, bo przecież tłumacz niczym nie różni się od szewca. Przełknęłam to z godnością.

Potem dowiedziałam się, że ponieważ prowadzę działalność gospodarczą, nie wolno mi wykonywać tłumaczeń nie-przysięgłych poza tą działalnością - tłumaczenie to tłumaczenie, z pieczątką czy bez. OK, niech będzie.

Po kolejnych latach dowiedziałam się, że za dużo pracuję i chcę czy nie chcę, musze być czynnym płatnikiem VAT, bo za dużo zarabiam. OK, trudno.

A po chwili dowiedziałam się, że płatnikiem VAT to ja jestem z własnej winy, a sądy itp. nie mają obowiązku płacić mi VAT, który ja muszę odprowadzić - z własnej kieszeni, no bo skąd? I w ogóle jako biegły to ja jestem jakaś dziwna, że płacę VAT, bo który biegły płaci VAT - no przecież żaden! Więc sądy kupując np. papier płacą w hurtowni VAT - bo to normalne, inaczej nikt im nie sprzeda - ale nie będą płacić jakiegoś głupiego VAT tłumaczowi, bo to już byłaby przesada! I mają na to stosowny przepis, więc ja im mogę ... wszystko, z wyjątkiem odmowy świadczenia usług, do których jako sądy mają święte prawo, a ja nie mam prawa odmówić, chociaż moim zdaniem to narusza prawo swobody działalnosci gospodarczej, do prowadzenia której zostałam zmuszona ustawą, jakby nie patrzeć.

To tak do rozważenia tym młodym tłumaczom, którzy zastanawiają się nad zapłaceniem 800 zł za egzamin na tłumacza przysięgłego.

[Edited at 2007-05-07 17:29]


Direct link Reply with quote
 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 16:51
German to Polish
+ ...
Nie wymagajcie zbyt wiele. Miłościwie nam panujący mają May 7, 2007

o wiele ważniejsze problemy, których nie wymienię, żeby nie dostać bana.
A w razie czego i tak tłumacz zawinił.
BTW, kto wam każe robić dla tych instytucji? Przecież można znaleźć tysiąc powodów, żeby odmówić. Jak popadną w paraliż, to może się ockną. Albo z kilofami, śrubami i ciężkimi słownikami pod budynek, w którym urzęduje Banda Trzech.

Pozdrawiam

Andrzej


Direct link Reply with quote
 

PAS  Identity Verified
Local time: 16:51
English to Polish
+ ...
Nieposzlakowana opinia May 7, 2007

jaką powinien mieć TP (nie mylić z TW) nie pozwoli mu na ściąganie VAT z instytucji czynnie przyczyniającej się do zwalczania słonecznego, scalonego i innych takich.

Inaczej byłaby poszlakowana, a od poszlaki do wyroku niedaleko.

QED
Andrzej, ja się ustawię w kolejce po tego bana

P.


Direct link Reply with quote
 
pidzej  Identity Verified
Poland
Local time: 16:51
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Andrzeju, podrzuć parę powodów May 7, 2007

bo o ile ze stawiennictwa zawsze się wywinę z powodu rzekomej kolizji terminów, której nie będą w stanie zweryfikować, to jak proszą o półtorej kartki na za dwa tygodnie to nie udowodnię że tej godziny w tym czasie nie znajdę.
Sam bym zresztą na ich miejscu tępił takich odmawiaczy.

druga strona medalu to tacy zawodnicy jak ten tłumacz języka niemieckiego, którego zażalenie wisi na stronie tepisu, a który to fachura zdał zapewne egzamin na przysięgłego wykazując umiejętność tłumaczenia tekstów prawniczych ale uważa że tłumaczenie takichże tekstów w sądzie czy dla sądu wymaga 25% dopłaty bo "zawierają język prawniczy" a to jednak język specjalistyczny i utrudnienie. ja rozumiem tłumaczenie wyników obdukcji czy ekspertyzy zerwanej liny w windzie, ale metryki, orzeczenia, pyskówki, rozwody, sprawy o niesłuszne zwolnienie z pracy?


Direct link Reply with quote
 

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 16:51
English to Polish
+ ...
Pidżeju, on właśnie używa ciężkiego słownika May 8, 2007

pidzej wrote:
... zdał zapewne egzamin na przysięgłego wykazując umiejętność tłumaczenia tekstów prawniczych ale uważa że tłumaczenie takichże tekstów w sądzie czy dla sądu wymaga 25% dopłaty bo "zawierają język prawniczy" a to jednak język specjalistyczny i utrudnienie.

Popieram fachurę z całych sił. Ostatnio na fali jest trzymanie się litery prawa, prawda? A język prawniczy jest językiem specjalistycznym, co widać po licznych przykładach nie odróżniania Plaintiffa od Petitionera. Miłościwie panujące władze uznały, że za język specjalistyczny nalezy nam się 25%, a za normalną działalność gospodarczą nie należy się 22% VAT. W związku z tym i w świetle licznych przykładów "tłumaczeń" uważam, że kazdy tekst w którym pojawia się słowo "court" powinien być uznany za specjalistyczny, w sposób jak najbardziej zgodny z prawem.
Niech fachura walczy - będę ostatnią osobą, która wpadnie w rozpacz, jeśli wywalczy.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Vat od sądu - never-ending story

Advanced search


WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs